R o z d z i a ł III

Urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych oraz zasad ich rozmieszczenia

Stałe odpady komunalne

§ 5

1. Do czasowego gromadzenia odpadów stałych na posesjach dopuszcza się ogólnie dostępne w handlu homologowane pojemniki o pojemności od 0,1 do 2,2 m3 i kontenery od 0,5 do 36,0 m3 , przystosowane do załadunku ręcznego jak i automatycznego.

2. Pojemniki muszą spełniać techniczne wymogi bezpieczeństwa i higieny, ochrony środowiska, a w szczególności powinny być wyposażone w szczelną pokrywę zabezpieczającą gromadzone odpady przed robactwem i zwierzętami domowymi, deszczem i śniegiem.

3. Dla wszystkich zabudowanych nieruchomości, z wyłączeniem zabudowanych budynkami wielorodzinnymi przeznaczonymi na czasowy lub stały pobyt ludzi, wymagane jest wyposażenie każdej z nich w co najmniej jeden pojemnik o objętości do 110 litrów, o ile postanowienia niniejszego regulaminu nie stanowią inaczej.

4. Dla wszystkich nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi przeznaczonymi na czasowy lub stały pobyt ludzi wymagane jest wyposażenie każdej z nich w co najmniej jeden pojemnik o pojemności 1100 litrów, o ile postanowienia niniejszego regulaminu nie stanowią inaczej.

5. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużlu, gruzu budowlanego, szlamu, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, a także odpadów medycznych i przemysłowych.

6. Zabrania się ugniatania i spalania w pojemnikach odpadów komunalnych.

7. Zabrania się spalania odpadów komunalnych w instalacjach domowych i na wolnym powietrzu.

8. Dopuszcza się spalanie suchych liści i drobnych gałęzi na wolnym powietrzu w taki sposób, aby nie powodowało to uciążliwości dla innych.

9. Zabrania się stosowania płynnych odpadów komunalnych do wykorzystania w rolnictwie, o ile szczegółowe przepisy prawa nie stanowią inaczej.

10. Obowiązki określone w ust. 4- 6 stosuje się odpowiednio do koszy na odpady, ustawione na drogach publicznych, przystankach komunikacyjnych oraz innych terenach użytku publicznego.

11. Wyposażenie nieruchomości w pojemniki, dostarczenie bądź wymiana następuje na podstawie umowy właściciela nieruchomości z jednostką wywozową.

12. Za zaginięcie pojemnika odpowiada jego użytkownik.

§ 6

1. W przypadku wystąpienia jednorazowej ponadnormatywnej ilości odpadów komunalnych dopuszcza się stosowanie opisanych nazwą jednostki wywozowej worków foliowych plastikowych, jeśli zostanie uzgodnione z jednostką wywozową ilość i sposób ich odbioru oraz będą składowane w sposób zapobiegający ich zniszczeniu w miejscach przeznaczonych do gromadzenia stałych odpadów komunalnych spełniających wymogi określone w § 8 oraz wystawione do wywozu w uzgodnionym dniu.

2. Gromadzenie stałych odpadów komunalnych w workach nieoznakowanych poza pojemnikami oraz wystawienie ich do wywozu jest naruszeniem postanowień niniejszej uchwały, z wyjątkiem organizowanych przez gminę jednorazowych zbiórek odpadów.

§ 7

1. Do gromadzenia odpadów komunalnych w rejonach intensywnego ruchu pieszego oraz na przystankach komunikacyjnych służą kosze uliczne.

2. Za opróżnianie koszy ulicznych i czystość wokół miejsc ich ustawienia odpowiada jednostka wywozowa na podstawie zawartej umowy.

3. Za opróżnianie koszy na przystankach komunikacyjnych oraz za czystość wokół miejsc ich ustawienia i terenu przystanku odpowiadają podmioty wykonujące usługi komunikacyjne.

§ 8

Miejsce do gromadzenia stałych odpadów komunalnych musi odpowiadać przepisom budowlanym, a w szczególności musi spełniać następujące przesłanki:

1. jest ich jednym przeznaczeniem,

2. miejscami tymi mogą być zadaszone osłony, pomieszczenia ze ścianami, utwardzony plac do ustawienia kontenerów lub wyodrębnione pomieszczenie w przyziemiu budynku z bezpośrednim wyjściem na zew. zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpania wody i kratkę ściekową.

3. miejsce łatwo dostępne dla ich użytkowników i dla przedsiębiorstwa wywozowego.

§ 9

1. Zasady rozmieszczenia koszy ulicznych na terenach miejskich i w miejscach publicznych określa Burmistrz Miasta Piechowice.

2. Zasady rozmieszczania koszy ulicznych na przystankach określają podmioty wykonujące usługi komunikacyjne

3. Zasady rozmieszczenia koszy na terenach nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na cele rekreacji, wypoczynku, sportu, handlowe, gastronomiczne i imprez kulturowych określają ich właściciele i zarządcy.

4. Podmioty wymienione w ust. 1- 3 są zobowiązane do ustawienia takiej ilości koszy na odpady i zapewnienia ich opróżniania do urządzeń stałych lub usuwania przez jednostkę wywozową, aby nie dopuszczać do gromadzenia się odpadów poza nimi.

§ 10

1. Do selektywnej zbiórki odpadów służą pojemniki kolorystyczne wskazujące na rodzaje gromadzonych w nich odpadów, dodatkowo pojemniki powinny posiadać napis i oznakowanie określające ich zawartość:

- biały - szkło bezbarwne,

- zielony - szkło kolorowe,

- niebieski - papier,

- żółty - metale i tworzywa sztuczne.

Właściciel nieruchomości może prowadzić selektywną zbiórkę odpadów komunalnych w szczelnych, odpowiednio oznakowanych workach z tworzywa.

2. Odpady selektywnie zbierane należy umieszczać w pojemnikach zbiorczych ustawionych w oznakowanych punktach miasta.

Ciekłe odpady komunalne

§ 11

Do czasowego gromadzenia ciekłych odpadów komunalnych na terenach nieskanalizowanych i gospodarstw rolnych mogą służyć zbiorniki spełniające przepisy budowlane, a w szczególności powinny posiadać nieprzepuszczalne dno i ściany. Zbiorniki na ciekłe odpady komunalne i wydaliny pochodzenia zwierzęcego nie mogą spełniać obu funkcji jednocześnie.

§ 12

Dopuszcza się stosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, jeśli zastosowane w nich technologie są zgodne z przepisami z zakresu prawa budowlanego, ochrony środowiska i prawa wodnego.

§ 13

1. Na terenach skanalizowanych istnieje obowiązek przyłączenia nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej na warunkach i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Na terenach skanalizowanych dopuszczalne jest stosowanie szczelnych zbiorników na ciekłe odpady komunalne na czas określony w przypadku istnienia przeszkód natury technicznej co do wykonania przyłącza kanalizacyjnego do sieci, bądź nieokreślony, jeśli wykonanie takiego przyłącza nie jest możliwe.

3. Zwolnienie z obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci sanitarnej może nastąpić w trybie postępowania administracyjnego na wniosek zainteresowanej strony.

§ 14

Zastosowane gnojowniki w gospodarstwach rolnych muszą spełniać odpowiednie przepisy prawa budowlanego, a w szczególności powinny posiadać nieprzepuszczalne dno i ściany.