1964

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY GRYFÓW ŚLĄSKI

z dnia 27 kwietnia 2004 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie

Gminy i Miasta Gryfów Śląski

Na podstawie przepisu art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) oraz art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. z 5 września 2002 r. Nr 141, poz. 1177) Rada Miejska Gminy Gryfów Śląski uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez podmioty podejmujące po raz pierwszy taką działalność na terenie gminy.

2. Zwolnienia z podatku od nieruchomości, o których mowa w ust. 1, przysługują na okres jednego roku od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

3. Szczegółowe warunki zwolnienia zostaną ustalone w programie, o którym mowa w § 7 niniejszej uchwały.

§ 2

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorców, którzy po wejściu w życiu niniejszej uchwały zrealizują na terenie Gminy i Miasta Gryfów Śląski nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności produkcyjnej lub usługowej, pod warunkiem utworzenia co najmniej 5 nowych miejsc pracy.

2. Zwolnienie przysługuje na okres:

– 1 roku – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 5 miejsc pracy,

– 2 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy,

– 3 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 25 miejsc pracy,

– 4 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 35 miejsc pracy,

– 5 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 45 miejsc pracy,

3. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze pracy.

4. Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.

5. Przy ustaleniu wielkości zatrudnienia uprawniającego do zwolnienia z podatku, uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych i zamieszkałych na terenie Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

§ 3

Ze zwolnienia, o którym mowa w § 2, może również skorzystać przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność. Zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, nowo zakupione lub wybudowane budynki i budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.

§ 4

Zwolnienia, o których mowa w § 1 – § 3, są pomocą publiczną, a jej udzielenie następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń.

§ 5

1. Warunkiem skorzystania ze zwolnień, o których mowa w § 1 i § 2, jest przedłożenie przez przedsiębiorcę, w terminie do 2 miesięcy od dnia oddania nowej inwestycji do użytku, dokumentów potwierdzających spełnienie warunków uprawniających do objęcia zwolnienia oraz przedłożenia oświadczenia według ustalonego wzoru, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. W czasie korzystania ze zwolnienia podatnik może wnioskować o zmianę okresu zwolnienia określonego w § 2 ust. 2, przy czym łączny okres zwolnienia nie może przekraczać 5 lat.

§ 6

1. Na początku każdego roku podatkowego podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informację dotyczące:

– wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

– poziomu zatrudnienia,

– kosztów zatrudnienia pracowników,

– wielkości oraz przeznaczeniu pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia podatnik jest zobowiązany powiadomić pisemnie Urząd w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Podatnik, który wprowadził Urząd w błąd co do spełnienia warunków uprawniających do skorzystania ze zwolnienia, traci prawo do zwolnienia przez cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia.

6. Podatnicy, o których mowa w ust. 4 i 5, są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami.

§ 7

1. Upoważnia się Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski do opracowania programu udzielania pomocy regionalnej uwzględniającego warunki udzielania pomocy przewidzianej w niniejszej uchwale oraz przepisach o pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

2. Pomoc udzielana na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programie, o którym mowa w ust. 1, nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

§ 9

Z dniem wejścia w życia niniejszej uchwały traci moc uchwała nr XXXVI/254/2002 Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia 12 września 2002 r. w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKKIEJ

BOŻENA RAUBO

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia 27 kwietnia 2004 r. (poz. 1964)

 

OŚWIADCZENIE

 

 

Oświadczam, że ............................................................................................................

(imię i nazwisko lub nazwa przedsiębiorcy)

 

........................................................... .................................................................

(Nr REGON i NIP) (PESEL)

 

...................................................................................................................................

(adres zamieszkania lub adres siedziby)

 

w .............. roku

– dokonałem nowych inwestycji w rozumieniu § 2 uchwały nr ................. Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia ............................ w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości na terenie Gminy i Miasta Gryfów Śląski

na kwotę ............................ zł (słownie ....................................................................

...............................................................................................................................

stanowiącej równowartość w EURO

– utworzyłem nowe miejsca pracy w rozumieniu § 3 uchwały nr .........................................

Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia ............................................... w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości na terenie Gminy i Miasta Gryfów Śląski w liczbie ................................... (słownie ..............................................................................)

 

 

 

 

.............................................................

(podpis osoby upoważnionej oraz pieczęć)