1947

UCHWAŁA RADY GMINY OLEŚNICA

z dnia 19 maja 2004 r.

w sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach, dla których organem prowadzącym jest

Gmina Oleśnica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 18 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobów obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zm.) Rada Gminy Oleśnica uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom następujących dodatków do wynagrodzenia oraz innych składników wynagrodzenia.

1. Dodatek za wysługę lat

1) Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie, z zastrzeżeniem art. 20 ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

2) Dodatek za wysługę przysługuje:

a) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

2. Dodatek motywacyjny

1) Dodatek motywacyjny dla dyrektorów szkół przysługuje za:

a) prowadzenie właściwej polityki kadrowej,

b) racjonalne wykorzystanie środków finansowych,

c) dbałość o wizerunek szkoły, estetykę otoczenia,

d) wyposażenie pomieszczeń dydaktycznych,

e) szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, w tym autorskie plany,

f) organizację czasu wolnego (zajęcia pozalekcyjne, półkolonie itp.),

g) jakość świadczonej pracy skutkującej uzyskiwaniem przez uczniów sukcesów w konkursach, olimpiadach.

2) Dodatek motywacyjny dla nauczyciela przysługuje za:

a) wyróżniającą pracę w szkole,

b) uzyskanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,

c) innowacje pedagogiczne,

d) indywidualizację procesu nauczania z uczniem słabym i wybitnie zdolnym,

e) inne osiągnięcia ważne dla jakości pracy szkoły.

3) Dodatek motywacyjny może być przyznany na czas określony, nie dłuższy niż jeden rok szkolny.

4) Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela i nauczyciela, któremu powierzono funkcje kierownicze, nie może być niższa niż 1% i nie wyższa niż 3% stawki wynagrodzenia zasadniczego osoby, której dodatek się przyznaje.

5) Wysokość dodatku motywacyjnego dla wicedyrektora i nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora – Wójt, w ramach posiadanych środków finansowych.

6) Dodatek motywacyjny nie przysługuje:

a) w okresie urlopu dla poratowania zdrowia,

b) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

c) w okresie, za który nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

3. Dodatek funkcyjny

1) Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielom, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora w szkole, inne stanowisko lub wychowawstwo klasy, funkcję opiekuna stażu, funkcję doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta w wysokości:

Lp.

Funkcja

Wysokość dodatku funkcyjnego

miesięcznie

(% średniego wynagrodzenia

nauczyciela stażysty, o którym mowa

w art. 30 ustawy – Karta Nauczyciela)

od

do

1.

Dyrektor gimnazjum i szkoły podstawowej

30%

120%

2.

Wicedyrektor gimnazjum i szkoły podstawowej

15%

50%

3.

Opiekun stażu

2%

10%

4.

Wychowawca klasy

2%

10%

5.

Doradca metodyczny

5%

25%

6.

Nauczyciel konsultant

10%

35%

2) Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1, uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów i oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, wyniki pracy szkoły, ustala:

a) dla dyrektora – Wójt Gminy,

b) dla nauczyciela, któremu powierzono inne funkcje kierownicze, funkcję wychowawcy klasy, opiekuna stażu, funkcję doradcy metodycznego i nauczyciela konsultanta – dyrektor szkoły.

3) Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

4) Dodatki funkcyjne nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

5) Dodatki funkcyjne przyznawane są na okres do jednego roku szkolnego i wypłacane z dołu w terminie wypłaty wynagrodzenia.

6) Dodatki funkcyjne wypłacane są w wysokości proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

1) Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnych zastępstw oblicza się z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.

2) Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a ustawy Karta Nauczyciela – wynagrodzenia za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.

3) Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji ruchu szkolnego, rozpoczynanie lub kończenie zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

4) Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono 4-dniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu nie może być większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym szkoły.

5) Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowe i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za cztery godziny.

6) Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktycznych, wychowawczych, nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie.

7) Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu w dniu otrzymanego wynagrodzenia.

5. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród

1) Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli, w wysokości co najmniej 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, planuje się w rocznym planie finansowym, z tego:

a) 80% środków funduszu przeznacza się na nagrody przyznawane przez dyrektora szkoły,

b) 20% środków funduszu przeznacza się na nagrody przyznawane przez Wójta.

2) Nagrody nauczycielom przyznają:

a) ze środków, o których mowa w pkt 1 lit. a) – dyrektor szkoły,

b) ze środków, o których mowa w pkt 1 lit. b) – Wójt Gminy.

3) Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy.

4) Nagrody przyznawane są z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach dyrektor za zgodą Wójta Gminy może przyznać nauczycielowi nagrodę w innym czasie.

6. Dodatek za warunki pracy

Dodatek za pracę w trudnych warunkach przysługuje nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie dziecka, zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, za każdą przepracowaną godzinę w wysokości 10% stawki godzinowej.

7. Dodatek mieszkaniowy

1) Nauczycielom przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.

2) Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela wynosi:

a) dla 1 osoby – 6% najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej,

b) dla 2 osób – 8% najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej,

c) dla 3 i więcej osób – 10% najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

3) Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę do 0,49 zł pomija się, a kwotę co najmniej 0,50 zł zaokrągla się do pełnego złotego.

4) Do członków rodziny, o których mowa w pkt 2, zalicza się nauczyciela oraz z nim zamieszkujących wspólnie – żona i dzieci do lat 20, uczące się i nieposiadające własnego źródła dochodu.

5) Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek określony w ust. 2. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

6) Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

7) Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożony wniosek o jego przyznanie.

8) Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

a) nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

b) korzystania z urlopu wychowawczego.

9) Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela lub na wspólny wniosek małżonków będących nauczycielami.

10) Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi Wójt Gminy.

11) Dodatek mieszkaniowy wypłaca się z dołu.

§ 2

Traci moc uchwała nr 132/XXX/00 Rady Gminy Oleśnica z dnia 29 września 2000 r. w sprawie ustalenia regulaminów określających niektóre zasady wynagradzania za pracę oraz zasady przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Oleśnica dodatków do wynagrodzenia, dodatku mieszkaniowego i nagród.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Oleśnica.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 maja 2004 r.

PRZEWODNICZĄCY RADY

ALEKSANDRA SIERUGA