PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU WE WROCLAWIU

z dnia 16 grudnia 2003 r.

W posiedzeniu udział wzięli:

1. Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia

2. Wojciech Adamski – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

3. Jan Chmielewski – radny Rady Miejskiej Wrocławia

4. Grzegorz Stopiński – radny Rady Miejskiej Wrocławia

5. Janusz Ornatowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia

6. Tomasz Czajkowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia

7. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu

8. Zdzisław Ptak – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu

9. Zbigniew Szklarski – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

10. Lesław Karpina – Prokurator Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

11. Jarosław Łaganowski – Komendant Straży Miejskiej Wrocławia

12. Mirosław Iwanicki – Przewodniczący Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej Wrocławia

Obrady otworzył i przewodniczył im Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Po powitaniu przybyłych na posiedzenie członków Komisji oraz zaproszonych gości Prezydent zaproponował porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie. Następnie przewodniczący oddał głos Dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, który krótko omówił poszczególne punkty porządku obrad.

I. Zatwierdzono protokół z poprzedniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

II. Przechodząc do kolejnego punktu posiedzenia przewodniczący oddał głos komendantowi Miejskiemu Policji w celu przedstawienia informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Wrocławia.

Na wstępie Komendant zaznaczył, iż nie będzie przedstawiał całości przygotowanej informacji ze względu na jej obszerne rozmiary i ograniczone możliwości czasowe, przedstawi tylko krótko główne punkty. Natomiast całość opracowania złoży na ręce przewodniczącego Komisji.

Największym problemem we Wrocławiu są drobne kradzieże. Poza tym, inne rodzaje przestępczości nie stanowią powszechnego zagrożenia dla mieszkańców, aczkolwiek nie znaczy to, że problemy te nie istnieją i są pomijane przez wrocławską Policję. Wracając do tematu drobnych kradzieży Komendant poinformował, że problem ten nasila się przybierając zastraszające tempo wzrostu w hipermarketach, szpitalach oraz restauracjach i lokalach gastronomicznych. Problemu tego nie da się rozwiązać w żaden inny sposób jak tylko poprzez ścisłą współpracę wspomnianych wyżej podmiotów gospodarczych z policją i firmami ochrony. Warunkiem koniecznym do skutecznej współpracy w tym zakresie jest wola bezpośrednio zainteresowanych. Tymczasem okazuje się, że rozwiązaniem problemu drobnych kradzieży wspomniane wyżej podmioty nie są szczególnie zainteresowane. Jako przykład rzadkiej i zarazem wzorowej współpracy szefostwa hipermarketu z Policją, gdzie ograniczono do minimum występowanie plagi drobnych kradzieży Komendant podał hipermarket – SELGROS.

Skuteczność ścigania przestępstw przez wrocławską Policję na terenie gminy i powiatu plasuje się w czołówce krajowej, choć są obszary gdzie mogłoby być lepiej. W kategorii przestępstw kryminalnych Policja wrocławska odnotowuje 30% wykrywalność. Oznacza to, że co trzecie przestępstwo kryminalne we Wrocławiu jest wykrywane. Jeżeli chodzi o przestępczość narkotykową, to dzięki wzorowej współpracy w ściganiu tego typu przestępstw z władzami miasta Wrocławia nastąpił znaczny wzrost wszczętych postępowań przeciwko sprawcom. W okresie sprawozdawczym zaznacza się wzrost przestępczości intelektualnej, internetowej, gospodarczej. Kończąc wystąpienie komendant zakreślił w skrócie najbliższe plany działań wrocławskiej Policji, które skierowane będą przede wszystkim na walkę z plagą drobnych kradzieży w: lokalach gastronomicznych, szpitalach oraz hipermarketach. Wszystkie działania skierowane będą na “wymuszenie” współpracy w tym zakresie podmiotów gospodarczych z Policją i firmami ochrony.

Następnie głos zabrał zastępca Komendanta Miejskiego Policji Zdzisław Ptak, który zwrócił się do Prezydenta miasta, by jak najszybciej przywrócić opłaty za parkowanie pojazdów w okolicy Rynku, gdyż wzrasta liczba włamań do samochodów.

III. Przedstawienie przez Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia środków w budżecie gminy Wrocław przeznaczonych na bezpieczeństwo – dział 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa. (zreferowanie na podstawie załącznika do protokołu).

IV. Komendant Straży Miejskiej Wrocławia zaprezentował nowy regulamin Straży Miejskiej Wrocławia.

Zwrócił uwagę na zmniejszenie do minimum etatów administracyjnych w SM, czego efektem jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy pracujących w terenie. Ważnym punktem w pracy SM jest to, że zadania do realizacji przez funkcjonariuszy SM planowane są na poziomie osiedli.

V. Przedstawienie przez Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia informacji o wykonaniu uchwały nr XXII/886/00 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 7 grudnia 2000 r. w sprawie przyjęcia “Programu Poprawy Bezpieczeństwa we Wrocławiu w latach 2001 – 2004” za rok 2003;

Następnie Dyrektor Wojciech Adamski poinformował o przygotowywanym projekcie nowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa we Wrocławiu na lata 2005 – 2010, omawiając główne obszary na jakie ukierunkowane są działania wpisane do programu i przewidziane do realizacji. Zwrócił również uwagę na fakt, że wiele wydziałów Urzędu Miejskiego Wrocławia realizuje zadania, które są zadaniami z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego. Wobec tego należałoby skoordynować te wszystkie programy i działania poprzez wpisanie ich do Programu Poprawy Bezpieczeństwa. Zabieg ten wyeliminuje sytuacje realizowania przez kilka Wydziałów tych samych zadań.

VI. Po krótkiej dyskusji podsumowującej przyjęto wniosek o pozytywnym zaopiniowaniu projektu budżetu miasta Wrocławia w zakresie bezpieczeństwa publicznego na 2004r.