PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU WE WROCLAWIU z dnia 7 kwietnia 2003 r.

W posiedzeniu udział wzięli:

1. Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia

2. Jarosław Obremski – Wiceprezydent Miasta Wrocławia

3. Wojciech Adamski – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

4. Rafał Jurkowlaniec – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Wrocławia

5. Jan Chmielewski – radny Rady Miejskiej Wrocławia

6. Grzegorz Stopiński – radny Rady Miejskiej Wrocławia

7. Janusz Ornatowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia

8. Tomasz Czajkowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia

9. Leszek Jankiewicz

10. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu

11. Zdzisław Ptak – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu

12. Zbigniew Szklarski – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

13. Irena Hilczer-Rogowska – z-ca Komendanta Straży Miejskiej we Wrocławiu

14. Lesław Karpina – Prokurator Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Obradom przewodniczył Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

1. Po przedstawieniu członków stałych, powołanej przez siebie Komisji, przewodniczący powitał zaproszonych gości w osobach: Jarosława Obremskiego – Wiceprezydenta Miasta Wrocławia oraz Rafała Jurkowlańca – Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Wrocławia – zaproszonych ze względu na specyfikę omawianych spraw dot. kwestii bezpieczeństwa i porządku na imprezach sportowych organizowanych na terenie miasta Wrocławia.

Prezydent zaproponował porządek obrad posiedzenia Komisji (przyjęty jednogłośnie), a następnie oddał głos Dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia celem przedstawienia prawnych aspektów funkcjonowania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

2. Wojciech Adamski – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia przedstawił ustawową podstawę prawną działania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, objaśnił cele oraz zadania Komisji wynikające z odpowiednich ustaw i innych przepisów oraz regulamin działania Komisji.

Przewodniczący udzielił głosu Komendantowi Miejskiemu Policji we Wrocławiu celem zreferowania wydarzeń z dnia 30 marca 2003 r.

3. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu zaznaczył na samym początku, iż problem zachowań chuligańskich kibiców na imprezach sportowych nie dotyczy tylko meczów piłki nożnej, lecz jest problemem również m.in. meczów żużlowych.

Komendant przedstawił wzajemne relacje pomiędzy kibicami poszczególnych klubów z całej Polski, którzy wykazują największą agresywność podczas rozgrywanych meczów. Zwrócił uwagę na fakt występowania “koalicji” między kibicami polskich klubów, które nastawione, są wrogo do pozostałych. Mecze rozgrywane między klubami, których kibice mają do siebie wrogi stosunek są “meczami o podwyższonym ryzyku.” Powiedział o konieczności szczególnego traktowania takich meczów, o potrzebie zachowania szczególnych środków ostrożności w trakcie rozgrywania zawodów. Zaznaczył, iż każdy mecz o podwyższonym ryzyku powinien być osobno analizowany przy współudziale służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, władz samorządowych oraz innych podmiotów, takich jak np.: przewoźnicy, zarządy klubów sportowych czy wreszcie mieszkańcy.

Poinformował o trudnościach Policji związanych z zapobieganiem bijatykom pomiędzy kibicami drużyn przeciwnych. Pseudokibice umawiając się poprzez telefony komórkowe w określonym miejscu celem odbycia “walki” są praktycznie nie do wykrycia przez Policję. Dodatkowo dobrze się ukrywają chowając jakiekolwiek oznaki przynależności klubowej (szaliki, flagi, czapki), przez co nie są do rozpoznania przez służby porządkowe oraz Policję.

Referując przebieg chuligańskich zajść z dnia 30 marca br. przedstawił okoliczności w jakich doszło do śmierci kibica z Poznania oraz o akcji i czynnościach, jakie podjęła Policja. W wyniku zdecydowanych działań Policji zatrzymano ponad dwustu kibiców, po ich przesłuchaniu wobec 115 zdecydowano o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Komendant poinformował o obecnej pracy Policji, która na podstawie analizy nagrań video identyfikuje oraz zatrzymuje praktycznie codziennie kolejnych uczestników zaistniałych zajść. Zatrzymani oraz aresztowani chuligani zapełnili wszystkie zakłady karne oraz areszty śledcze na terenie Dolnego Śląska. Nie ma jeszcze wszystkich wyników dochodzeniowo-śledczych oraz ustalonego sprawcy śmierci kibica z Poznania, lecz jak zapewnił Komendant, jest to kwestia najbliższych tygodni.

Kończąc sprawozdanie Komendant Miejski Policji poinformował o olbrzymich kosztach finansowych, jakie poniosła Policja podczas omawianej akcji. Na działania zużyto kwotę przewidzianą za pierwsze półrocze na działalność wrocławskiej Policji.

Przewodniczący zadeklarował pomoc gminy Wrocław w pokrywaniu części kosztów związanych z zabezpieczaniem imprez sportowych. Za przykład podał wspólne działania, jakie podjęły władze miasta wraz z Policją zabezpieczając mecz piłki nożnej klubu “Polar”.

Następnie prezydent otworzył dyskusję, proponując, by skupiła się ona na dwóch zagadnieniach: po pierwsze ocenę wydarzeń z dnia 30 marca br., po drugie określenie zasad oraz współpracy i podjęcie decyzji zmierzających do ograniczenia takich zajść w przyszłości.

1. Jako pierwszy zabrał głos Jan Chmielewski – radny Rady Miejskiej Wrocławia. Zwrócił uwagę na dwa elementy: 1 – Działanie organów ścigania powinno być w takich przypadkach szybkie, zdecydowane oraz bezwzględne; 2 – wymierzanie kar za zachowania takie powinno odbywać się w trybie przyśpieszonym i kary powinny być stosunkowo wysokie. Radny podkreślił przy tym, że najważniejszą rzeczą jest tutaj informowanie szybko i rzetelnie o wszystkich działaniach społeczeństwa, w celu uzyskania poparcia społecznego.

2. Jako drugi zabrał głos Lesław Karpina – Prokurator Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Przekonywał o pełnej determinacji wszystkich prokuratorów oraz sędziów zajmujących się wyjaśnianiem chuligańskich wybryków kibiców z dnia 30 marca br. Szybka i zdecydowana interwencja Policji oraz podjęte kroki wobec chuliganów spotkały się ze zrozumieniem oraz pełną akceptacją ze strony całego środowiska prokuratorów oraz sędziów. Poinformował o działaniach prokuratury dot. sprawy bijatyki, do której przydzielono 5 prokuratorów. Wobec wszystkich uczestników zajść z dnia 30 marca br. zostaną wyciągnięte konsekwencje w postaci pozbawienia ich prawa do uczestniczenia przez okres trzech lat we wszelkich imprezach sportowych. Wszystkim chuliganom postawione będą zarzuty, a w zależności od udowodnionych im czynów zapadną wyroki.

3. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu poinformował o krokach podjętych przez PZPN w celu eliminowania patologicznych zjawisk na polskich stadionach w trakcie trwania meczów piłkarskich. Ocenił jednocześnie postępowanie PZPN jako nieskuteczne i nawet niedotykające w niewielkim stopniu problemu, a podejmowane tylko po to, by uzyskać efekt medialny.

4. Wojciech Adamski – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia zgłosił wniosek, by na następne posiedzenie Komisji poświęcone tematowi zapobiegania chuligańskim wybrykom kibiców zaprosić zarządy klubów sportowych działających we Wrocławiu oraz zaproponować im współpracę w dyskutowanym temacie. Dyrektor podkreślił jednocześnie, że żaden klub i jego władze nie mogą udawać, że sprawy bezpieczeństwa w trakcie trwania meczów ich nie dotyczą i że do nich należy tylko zapewnienie spokoju i porządku na stadionie.

5. Leszek Jankiewicz – wyraził opinie, że po wydarzeniach 30 marca br. należy się spodziewać eskalacji konfliktów oraz częstotliwości występowania “walk” pseudokibiców. W związku z tym faktem wyraził potrzebę zaproszenia do współpracy możliwie jak najszerszego kręgu osób i instytucji (w tym zarządów klubów sportowych), które przyczynią się do skutecznego prewencyjnego działania.

6. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu postawił tezę, że problem wybryków chuligańskich kibiców jest problemem społecznym. Komendant poinformował, że kibice – chuligani są ludźmi w 90%, którzy są bezrobotni i posiadają nadmiar wolego czasu. Podkreślił, że jest tutaj pole do działania dla samorządu, by w jakiś sposób zagospodarować tych młodych ludzi.

Nawet najsprawniej działająca Policja przy udziale znacznych środków finansowych nie jest w stanie wyeliminować skutecznie tego zjawiska. Podstawowa sprawa, która zdaniem Komendanta powinna być rozwiązana na początku wszelkich prób eliminowania zjawisk patologicznych na polskich stadionach, to przeprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach prawnych. Za przykład takiego skutecznego działania, wspartego przyznaniem dodatkowych uprawnień organom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i w konsekwencji zminimalizowaniem awantur w trakcie trwania widowisk sportowych podał Anglię. Kończąc swoją wypowiedź poinformował członków Komisji, iż żaden z funkcjonujących obiektów sportowych we Wrocławiu nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

7. Janusz Ornatowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia zdystansował się od artykułu, który ukazał się na łamach Słowa Polskiego, mówiący o tym, że skrytykował on działania Policji w trakcie prowadzenia działań dnia 30 marca.

Podzielił opinię komendanta, że łamanie prawa w czasie trwania widowisk sportowych jest problemem społecznym, idąc dalej stwierdził, iż jest to bezpośrednim wynikiem biedy w społeczeństwie polskim.

Kluby piłkarskie podejmują działania mające na celu eliminację zjawisk chuligańskich wybryków m.in. poprzez wydawane karnetów, identyfikatorów, lecz to nie pomaga. Zdaniem Janusza Ornatowskiego zamknięcie stadionów pomimo że nie spełniają wymogów bezpieczeństwa dla kibiców, w żaden sposób nie rozwiąże problemu. Z jego doświadczeń wynika, że jedynym i najbardziej skutecznym sposobem walki z takimi zjawiskami są działania prewencyjne.

8. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu zwrócił uwagę na problemy kadrowe we Wrocławskiej Policji. Każdy mecz piłki nożnej wymaga odpowiedniej liczby policjantów, którzy powinni zabezpieczać teren. Podkreślił tutaj, że Policja ma ograniczone możliwości i niejednokrotnie nie jest w stanie wystawić odpowiedniej ilości funkcjonariuszy, gdyż pociągnie to za sobą konieczność przeniesienia ich z innych rejonów miasta, prowadząc do sytuacji, w której nie będzie możliwości wysłania patrolu w miejsce jakichkolwiek innych zdarzeń.

9. Grzegorz Stopiński – radny Rady Miejskiej Wrocławia podzielając wcześniejsze opinie dot. tego, że problemy bijatyk na imprezach sportowych są wynikiem trudnej sytuacji społecznej, zwrócił uwagę, iż problem ten nie jest tylko problemem lokalnym. Dotyczy on terenu całego kraju i na tym tle widzi konieczność współdziałania oraz podjęcia wspólnych kroków w porozumieniu z innymi rejonami kraju. Zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji z prośbą o poinformowanie swoich przełożonych o rozpatrzenie takiej możliwości oraz o chęci współpracy Komisji w tym zakresie. Powiedział o konieczności zawężenia współpracy z przewoźnikami.

10. Jarosław Obremski – Wiceprezydent Miasta Wrocławia zwrócił uwagę, by zdecydowanie rozgraniczyć, przy okazji analizowania zjawisk wybryków chuligańskich, iż jest to wynikiem nie biedy tylko bezrobocia. Należy przeanalizować dokładnie problem pod kątem występowania określonych subkultur oraz zidentyfikować grupy ludzi o podwyższonej agresji. Zdaniem prezydenta kluczem do sukcesu jest wniknięcie w te środowiska oraz osłabienie łączących ich więzi. Podkreślił fakt, że są to środowiska bardzo hermetyczne i jedynym sposobem ich rozbicia jest pokazanie członkom tych grup, że są tak naprawdę słabi i w obliczu zagrożenia zaczynają na siebie donosić. Przyczyni się to zdecydowanie do ich osłabienia i zlikwidowania przekonania, że w grupie są silni i bezkarni.

11. Tomasz Czajkowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia podzielił pogląd prezydenta zwracając uwagę na to, że przed meczem, który odbył się 30 marca, nie do końca działania prewencyjne były dobrze zorganizowane. Poparł całkowicie propozycje zintensyfikowania współpracy z zarządami klubów sportowych. Zdaniem radnego to na klubach sportowych winien ciążyć obowiązek identyfikacji najbardziej agresywnych kibiców oraz przekazywanie tych informacji Policji. Zaznaczył, że podejmowanie działań przez Policję przy współpracy tylko samorządu nie rozwiąże problemu. Wyraził słowa uznania dla Policji za skuteczne i zdecydowane przeprowadzenie akcji dnia 30 marca.

12. Zdzisław Ptak – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu przyznał, że rozpoznanie skali problemu przed meczem nie do końca było skuteczne. Policja podjęła dziania zakrojone na dużą skalę. Kontrolowano samochody, kontaktowano się z innymi miastami śledząc zachowania się kibiców na całej trasie do Wrocławia, zawracano lub zatrzymywano kibiców będących pod wpływem alkoholu. Powiedział tutaj o trudnościach, jakie występują przy okazji tego rodzaju działań. Żeby zatrzymać kogokolwiek, należy przedstawić mu wystarczający powód. Nie jest możliwe zatrzymywanie i kontrolowanie wszystkich pojazdów, czy nawet tylko autobusów wjeżdżających do Wrocławia. Nie jest łatwa tutaj również współpraca z przewoźnikami, którzy często dowiadują się, że wiozą kibiców na mecz tuż przed samym końcem podróży. Tak samo było w tym przypadku, kiedy kibice pod pretekstem zorganizowania wycieczki wynajęli autobusy w Poznaniu. Poinformował o tym, że Policja podejmuje próby inwigilacji środowisk kibiców, lecz jest to niezmiernie trudne. Na mecz 30 marca zmobilizowano 500 funkcjonariuszy Policji.

13. Janusz Ornatowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia przedstawił wniosek o to, by zaprosić przedstawicieli zarządów klubów sportowych na następne posiedzenie Komisji. Należy “wykorzystać” parlamentarzystów, by za ich pośrednictwem dotrzeć do ustawodawcy.

14. Leszek Jankiewicz zaoponował, by Komisja zajęła się wypracowaniem propozycji konkretnych rozwiązań prawnych w stronę szybkiego i skutecznego karania sprawców chuligańskich wybryków na meczach sportowych.

Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz postawił pytania prosząc o ustosunkowanie się do nich członków Komisji:

– czy istnieje potrzeba zamknięcia otwartych obiektów, na których odbywają się imprezy sportowe na terenie miasta Wrocławia?

– jak rozwiązać problem wysokich kosztów, jakie ponosi Policja zabezpieczając imprezy sportowe?

– Czy Komisja podejmie uchwałę, że miasto Wrocław będzie partycypować w kosztach ponoszonych przez Policję?

– Czy mecze klubu sportowego “Śląsk” powinny odbywać się na stadionie przy ul. Oporowskiej?

– Czy okolice stadionu przy ul. Oporowskiej objąć monitoringiem?

– Czy w dniu meczu apelować do Policji, by kontrolowała wszystkie autokary wjeżdżające do miasta?

1. Jan Chmielewski – radny Rady Miejskiej Wrocławia podkreślił konieczność współfinansowania działań prewencyjnych oraz zabezpieczenia imprez sportowych, lecz zwrócił uwagę na fakt, iż nie może się to odbywać kosztem innych programów, które są obecnie realizowane lub przewidywane w planach.

2. Leszek Jankiewicz – należy przede wszystkim zaangażować do współpracy kluby sportowe, organizatorów ogólnopolskich lig sportowych, jak np.: PZPN. Należy zdać sobie pytanie, czy sens mają takie działania pochłaniające olbrzymie sumy pieniędzy w stosunku do każdego meczu, gdzie znane są przypadki, że zabezpieczono stadion i było na nim więcej pracowników służby ochrony oraz Policji niż kibiców.

3. Janusz Ornatowski radny Rady Miejskiej Wrocławia – nie można oglądać się na decyzje PZPN, ponieważ ich działania są opieszałe i nieskuteczne, a przyjmowane rozwiązania doraźne. Stadionów nie zamykać, gdyż nie rozwiąże to problemu. Na ul. Oporowskiej trzeba rozgrywać mecze piłki nożnej, gdyż na terenie Wrocławia nie ma obiektu lepszego. Radny postawił wniosek, by rozlokować patrole Policji na rogatkach miasta i kontrolować autokary z kibicami w dniu odbywania się widowiska sportowego.

4. Jarosław Obremski – Wiceprezydent Miasta Wrocławia również przeciwny zamykaniu obiektów sportowych. Odnośnie finansowania przez gminę zabezpieczenia imprez sportowych należy wypracować pewne reguły analizy spotkań, by nie było takiej sytuacji, że na mecz przychodzi więcej policjantów oraz pracowników ochrony niż kibiców, ponieważ wiąże się to z kosztami, które nie są współmierne do skali zagrożeń. Chodzi o to, by zabezpieczenie każdego meczu było przedmiotem osobnej analizy, uwzględniającej wszystkie zmienne.

5. Grzegorz Stopiński – radny Rady Miejskiej Wrocławia – nie można doprowadzić do sytuacji, w której grupa pseudokibiców i chuliganów spowoduje zamknięcie obiektów sportowych i odbędzie się to kosztem normalnych ludzi. Poparł Leszka Jankiewicza, iż należy poczynić starania, by wciągnąć do współpracy PZPN. Należy się zastanowić nad sposobem współfinansowania przez gminę działań Policji. Nie można ustalić konkretnej kwoty, ponieważ może to budzić kontrowersje oraz trudno jest oszacować na przyszłość, jakie środki będą potrzebne.

6. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu – nie zamykać obiektów sportowych, gdyż nie rozwiąże to problemu, a spowoduje inne zagrożenia. Z doświadczeń innych klubów wynika, że kibice będą się zbierali pod stadionami, co może doprowadzić do groźnych w skutkach sytuacji. Należy rozgrywać mecze przy ul. Oporowskiej, gdyż jest on najlepszy pod względem bezpieczeństwa we Wrocławiu. Podkreślił, że pieniądze wyasygnowane z kasy gminnej nie mają być przeznaczane bezpośrednio na działania Policji, tylko na wypłaty dodatkowych pieniędzy zgodnie z obowiązującymi przepisami policjantom. Pomysł objęcia monitoringiem rejonów ul. Oporowskiej jest zdaniem Komendanta niezwykle trafiony. Przy okazji wyeliminuje się inne patologiczne zjawiska występujące na co dzień we wspomnianym rejonie, takie jak: pobicia, rozboje, kradzieże, włamania itd. Pomysł kontrolowania wszystkich autobusów wjeżdżających do Wrocławia w dniu meczu wiąże się z olbrzymimi trudnościami technicznymi i jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania przy obecnych środkach i zasobach będących w posiadaniu wrocławskiej Policji. Po 1 obstawienie wszystkich dróg, ulic, uliczek, którymi mogą wjechać do miasta autobusy, jest niemożliwe – nie ma tylu Policjantów do dyspozycji. Po 2 wiąże się to z ryzykiem, że firmy przewozowe oraz ludzie, jadący w autobusach w zupełnie innych celach niż na mecz mogą skarżyć działania Policji przed sądami o opóźnienia i uniedogodnienia związane z przeprowadzanymi akcjami, gdyż nie ma żadnych podstaw prawnych do tego typu działań.

Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz zwrócił się do komendantów Policji z prośbą o przygotowanie symulacji kosztów potrzebnych Policji do sprawnego działania w czasie zabezpieczania imprez sportowych, następnie w gronie Komisji przy okazji następnego spotkania podjęta zostanie decyzja w tej sprawie.

7. Rafał Jurkowlaniec – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Wrocławia zgodził się z opinią, by nie zamykać stadionów. Odnośnie kibiców zaproponował, by wspólnie na osobnym spotkaniu z zarządami klubów w jakiś sposób zagospodarować kibiców “wahających się”, ponieważ ci ekstremalni są sukcesywnie wyłapywani przez Policję, by następni nie zajęli ich miejsca. Zwrócił uwagę, że najbliższy mecz odbędzie się 21 maja br. i już teraz należy zastanowić się nad doborem stosownych środków zapobiegawczych.

Podsumowując posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia przedstawił tezy, jakie zostały uzgodnione w toku dyskusji:

– posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku odbywać się będą raz na dwa miesiące – odpowiedzialny – Wojciech Adamski – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia,

– następne posiedzenie Komisji dotyczyć będzie już konkretnych ustaleń oraz propozycji współpracy Policji, Gminy Wrocław, zarządów klubów sportowych oraz innych organizacji,

– okolice ul. Oporowskiej objęte zostaną monitoringiem w trybie przyśpieszonym,

– nie będą podejmowane akcje kontroli wszystkich autokarów wjeżdżających do miasta w dniu meczów ze względu na brak możliwości technicznych,

– Prezydent zobowiązał Wojciecha Adamskiego – Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Rafała Jurkowlańca – Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego Wrocławia do przygotowania projektów zmian w ustawodawstwie dot. usprawnienia zabezpieczania widowisk sportowych oraz ustalenia procedur współpracy z PZPN oraz parlamentarzystami,

– na wniosek Grzegorza Stopińskiego – radnego Rady Miejskiej Wrocławia Prezydent włączył również Leszka Jankiewicza do powyższego zespołu.

2. Radny Jan Chmielewski zgłosił problem występowania niebezpieczeństw, jakie stwarzają kierowcy na ul. Pereca i Grabiszyńskiej z powodu rozwijania nadmiernych prędkości. Zgłosił wniosek o umieszczeniu tam fotoradarów, by ograniczyć ten proceder.

3. Edward Kucharski – Komendant Miejski Policji we Wrocławiu informując o stanie bezpieczeństwa na terenie miasta Wrocławia poinformował, iż utrzymuje się on ogólnie na poziomie ubiegłego roku. Skuteczność ścigania przestępców kradnących samochody jest większa o 2% w stosunku do roku ubiegłego. Wykrywanie sprawców kradzieży jest obecnie na poziomie 73,7%.

Na zakończenie Prezydent Rafał Dutkiewicz dziękując wszystkim za przybycie oraz za aktywne uczestnictwo w dyskusjach poinformował, iż o terminie następnego posiedzenia powiadomi członków Komisji odrębnymi pismami.

Prezydent oficjalnie zakończył obrady posiedzenia Komisji.