R o z d z i a ł 5
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
§ 9
1. Plan adaptuje istniejące urządzenia infrastruktury technicznej.
2. Układ nowych oraz zakres rozbudowy istniejących sieci i urządzeń infrastruktury technicznej należy ustalić w oparciu o założenia, koncepcje, programy i plany rozbudowy poszczególnych rodzajów sieci lub w oparciu o rozwiązania zawarte w projektach budowlanych poszczególnych przedsięwzięć.
§ 10
1. Ustala się zaopatrzenie w wodę poprzez zbiorowy system zaopatrzenia w wodę funkcjonujący w oparciu o stację poboru i uzdatniania wody w Siekierczynie.
2. Ustala się odprowadzenie ścieków komunalnych poprzez zbiorowy system odprowadzenia ścieków funkcjonujący w oparciu o następujące urządzenia kanalizacyjne:
1) sieci kanalizacyjne,
2) przepompownie ścieków,
3) mechaniczno-biologiczne lub biologiczne oczyszczalnie ścieków.
3. Dla terenów rozproszonej zabudowy, nieobsługiwanej zbiorowym systemem odprowadzania ścieków, ustala się odprowadzenie ścieków poprzez grupowe i indywidualne systemy odprowadzania i oczyszczania ścieków.
4. Do czasu realizacji docelowych urządzeń zbiorowego systemu odprowadzania ścieków komunalnych, ustala się odprowadzenie ścieków do tymczasowych urządzeń obsługujących obszar wsi, w tym indywidualnych oczyszczalni ścieków i osadników bezodpływowych.
5. Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie usuwania i utylizacji odpadów stałych:
1) składowanie czasowe odpadów wyłącznie w miejscach gromadzenia odpadów stałych zlokalizowanych zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego,
2) segregację odpadów w miejscach czasowego ich gromadzenia,
3) wywóz odpadów z miejsc czasowego składowania do Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu.
6. Ustala się dostawę energii elektrycznej z sieci i urządzeń przedsiębiorstw energetycznych zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.
7. Dopuszcza się ewentualną przebudowę istniejących linii elektroenergetycznych o napięciu 220 kV na linie o napięciu 400 kV, względnie na linie wielotorowe, wielonapięciowe.
8. Wzdłuż linii elektroenergetycznych obowiązuje obszar ograniczonego użytkowania o szerokości:
1) 70 m (po 35 m od osi linii) dla linii 220 kV,
2) 30 m (po 15 m od osi linii) dla linii 110 kV.
9. Dopuszcza się dostawę energii elektrycznej z indywidualnych i niekonwencjonalnych źródeł.
10. Ustala się ogrzewanie obiektów w oparciu o indywidualne lub grupowe instalacje grzewcze zasilane gazem, energią elektryczną i paliwem stałym oraz paliwem płynnym, przy spełnieniu wymogów sanitarnych, ochrony środowiska oraz ochrony interesu osób trzecich.
11. Plan adaptuje istniejące urządzenia stacji nadawczej radiowo-telewizyjnej (RTON).
12. Ustala się obsługę telefoniczną ze stacjonarnej i ruchomej sieci telekomunikacyjnej przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.
13. Urządzenia radiokomunikacyjne, wymagające masztów, możliwe do realizacji wyłącznie przy spełnieniu następujących warunków:
1) dopuszczalna lokalizacja: – wyłącznie poza terenami oznaczonymi symbolem: MN, RM, UP, UK, US,
2) maksymalna wysokość masztu: – 30,0 m,
3) forma architektoniczna masztu: – słupowa, z wyodrębnioną architektonicznie częścią z nadajnikami,
4) lokalizowane urządzenia nie będą zaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – wymienionych w § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Z 2002 r. Nr 179, poz. 1490).
14. Dopuszcza się gazyfikację wsi gazociągiem niskiego ciśnienia w oparciu o założenia koncepcji gazyfikacji gminy.
§ 11
1. Celem zapewnienia ochrony i warunków do eksploatacji istniejących urządzeń infrastruktury technicznej, w strefach ograniczonego użytkowania wyznaczanych przez zarządcę urządzeń oraz przepisy szczególne i warunki techniczne, ustala się:
1) zakaz lokalizacji zabudowy oraz sadzenia drzew,
2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż stref,
3) obowiązek każdorazowego uzgodnienia z zarządcą urządzeń infrastruktury lokalizacji obiektów budowlanych, z którego urządzeniami graniczyć będzie projektowany obiekt.
2. Lokalizacja sieci infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających istniejących i projektowanych dróg wymaga zgody zarządcy drogi.
3. Podejmowane działania inwestycyjne na terenach wyznaczonych pod zabudowę i zagospodarowanie winny uwzględnić ochronę istniejących urządzeń melioracyjnych i odwodniających oraz ich przebudowę realizowaną przez właściwe instytucje.