1793

UCHWAŁA RADY GMINY KROŚNICE

z dnia 28 kwietnia 2004 r.

w sprawie wysokości stawek dodatków dla nauczycieli zatrudnionych

w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Krośnice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 30 ust. 6 oraz art. 54 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity z 2003 r. Dz. U. Nr 118, poz. 1112) i przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznawania dodatku za warunki pracy oraz szczegółowych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zm.) Rada Gminy w Krośnicach uchwala, co następuje:

DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT

§ 1

1. Dodatek za wysługę lat przysługuje na zasadach określonych w art. 33 Karty Nauczyciela:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

2. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

3. Dodatek za staż wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONAD-

WYMIAROWE

§ 2

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową oraz godzinę zastępstwa doraźnego ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkami za trudne i uciążliwe warunki pracy oraz za warunki szkodliwe dla zdrowia, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w takich warunkach) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.

2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich zrealizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:

1) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,

2) wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy,

3) chorobą dziecka nauczanego indywidualnie, trwające nie dłużej niż tydzień,

– traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.

4. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub Ľ, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

5. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz zastępstwa doraźne wypłaca się z dołu.

§ 3

1. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 5 godzin.

2. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych, nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

3. Nauczycielom, za prowadzenie oraz opiekę nad uczniami w ramach zielonych szkół, z zachowaniem zasady co najmniej tygodniowego pobytu uczniów (wychowanków) na zielonej szkole, przysługuje wynagrodzenie stanowiące równowartość 10 godz. osobistej stawki wynagrodzenia obliczonej jak za godziny ponadwymiarowe i proporcjonalnie 1,42 godz. za każdy dzień pobytu powyżej siedmiu dni.

DODATEK MOTYWACYJNY

§ 4

Nauczyciel może otrzymać dodatek motywacyjny w zależności od osiąganych wyników pracy, określonych w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

§ 5

1. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na dodatki motywacyjne wynosi:

1) dla nauczycieli – w skali jednego miesiąca – równowartość 1,5% odpisu od wynagrodzenia zasadniczego,

2) dla nauczycieli doradców metodycznych do 30% pobieranego przez nich wynagrodzenia zasadniczego,

3) dla dyrektorów szkół do 40% pobieranego przez nich wynagrodzenia zasadniczego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wójt Gminy może podwyższyć wysokość dodatku do 50% wynagrodzenia zasadniczego,

4) dla pozostałych stanowisk kierowniczych do 30% pobieranego przez nich wynagrodzenia zasadniczego.

2. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.

3. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz doradcy metodycznego, a także dla nauczycieli, którym powierzono pozostałe stanowiska kierownicze, ustala dyrektor szkoły, a w stosunku do dyrektora Wójt Gminy.

4. Zasady i kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego, w granicach przyznawanych środków finansowych, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a dla dyrektorów – Wójt Gminy w porozumieniu z odpowiednimi strukturami związków zawodowych.

5. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.

DODATKI FUNKCYJNE

§ 6

Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono:

1) stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły,

2) wychowawstwo klasy,

3) sprawowanie funkcji:

a) doradcy metodycznego lub nauczyciela – konsultanta,

b) opiekuna stażu.

§ 7

1. Nauczycielom, o których mowa w § 6 pkt 1, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do uchwały.

2. Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego dla dyrektorów zespołów szkół, zespołów placówek lub zespołów zakładów kształcenia nauczycieli bierze się pod uwagę łączną liczbę oddziałów (grup).

3. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów szkół lub placówek w granicach stawek określonych tabelą ustala Wójt Gminy Krośnice, uwzględniając między innymi wielkość szkoły, jej warunki organizacyjne, złożoność zadań wynikających z funkcji kierowniczej, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole, wyniki pracy szkoły.

4. Wysokość dodatku funkcyjnego dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, oraz dla nauczycieli, o których mowa w § 6 pkt 2 i 3, ustala dyrektor szkoły.

§ 8

1. Nauczycielom wymienionym w § 6 pkt 2 przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 2% ich stawki wynagrodzenia zasadniczego z zaokrągleniem do pełnych złotych.

2. Nauczycielom wymienionym w § 6 pkt 3 lit. a przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 1% ich stawki wynagrodzenia zasadniczego z zaokrągleniem do pełnych złotych.

3. Nauczycielom wymienionym w § 6 pkt 3 lit. b przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 1,5% ich stawki wynagrodzenia zasadniczego z zaokrągleniem do pełnych złotych.

§ 9

1. W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych, dodatki sumują się.

2. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego lub objęcie funkcji, a jeżeli powierzenie stanowiska lub objęcie funkcji nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

3. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem tego okresu, a w razie wcześniejszego odwołania – z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

4. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia z innych powodów obowiązków lub sprawowania funkcji, do których jest przypisany ten dodatek, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków lub sprawowania funkcji nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca – od tego dnia.

5. Dodatek funkcyjny w stawce ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje wicedyrektorowi szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po 3 miesiącach zastępstwa.

DODATKI ZA WARUNKI PRACY

§ 10

1. Za pracę w trudnych i uciążliwych warunkach uznaje się prace wymienione w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczenia okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455).

2. Za trudne warunki nauczania uznaje się również zajęcia dydaktyczne w klasach, w których co najmniej jedno dziecko jest zakwalifikowane do kształcenia specjalnego.

3. Za trudne warunki pracy, o których mowa w ust. 1, przysługuje nauczycielom dodatek w wysokości 5%.

4. Dodatek za trudne warunki pracy, o których mowa w ust. 2 przysługuje po spełnieniu warunku realizowania przez nauczyciela programu szkoły specjalnej. Dodatek za trudne warunki pracy określone w ust. 2 ustala się w wysokości 10% płacy zasadniczej.

§ 11

1. Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

2. Nauczyciele wykonujący zadania doradcy metodycznego, zatrudnieni w szkołach (placówkach), za pracę, w których przysługuje dodatek za trudne warunki pracy, realizujący obowiązujący ich wymiar godzin w takich warunkach, otrzymują ten dodatek w takiej części, w jakiej realizowany przez nich wymiar godzin zajęć pozostaje do obowiązującego w tej szkole (placówce) wymiaru godzin zajęć.

§ 12

1. Dodatek za uciążliwe warunki pracy przysługuje nauczycielom, którzy w danym miesiącu przepracowali co najmniej 40 godzin w takich warunkach. Dodatek nie ulega podwyższeniu, chociażby nauczyciel przepracował w warunkach uciążliwych więcej niż 40 godzin w miesiącu.

2. Dodatek za uciążliwe warunki pracy przysługuje mimo niespełnienia warunku, o którym mowa w ust. 1, w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli jednak nauczyciel w danym miesiącu przepracował co najmniej 40 godzin w warunkach uciążliwych mimo czasowej nieobecności w pracy z innych przyczyn, dodatek przysługuje w całości.

3. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach (placówkach), przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy na zasadach określonych w ust. 1, z tym że do czasu pracy, od którego uzależnione jest prawo do tego dodatku, wlicza się również faktycznie odbyte przez nauczycieli godziny hospitacji oraz godziny instruktażu i kontroli realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wykonywanych w kontakcie z dziećmi i młodzieżą, o której mowa w § 3 ust. 1 i 2.

4. Nauczycielce w ciąży, przeniesionej do pracy nieuciążliwej na podstawie orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego, że ze względu na stan ciąży nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej, dodatek za uciążliwe warunki pracy przysługuje do dnia rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w wysokości średniej miesięcznej dodatku z okresu 3 miesięcy przed przeniesieniem.

§ 13

W razie zbiegu tytułów do dodatku za trudne warunki pracy i za uciążliwe warunki pracy przysługuje nauczycielowi prawo do obydwu dodatków.

SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYZNAWANIA

I WYPŁACANIA NUCZYCIELSKIEGO DODATKU MIESZKANIOWEGO

§ 14

1. Nauczycielom posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w szkołach określonych w art. 54 ust. 1 karty nauczyciel przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, zwany dalej “dodatkiem”, w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny, wypłacany co miesiąc w wysokości:

1) 5% miesięcznej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalanego przez Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, zwanego dalej “minimalnym wynagrodzeniem” dla 1–3 osób,

2) 7,5% minimalnego wynagrodzenia – dla 4 i więcej osób.

2. Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę do 0,49 zł pomija się, a kwotę od co najmniej 0,50 zł zaokrągla się do pełnego złotego.

3. Do osób, o których mowa w ust. 1, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka oraz dzieci, a także rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu.

4. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej ust. 1. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

5. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

6. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie. Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

1) nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,

3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak, gdy z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta była zawarta,

4) korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.

7. Prawo do dodatku wygasa:

1) z końcem miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko, od którego posiadania uzależnione jest prawo nauczyciela do dodatku, kończy 18 rok życia i nie uczy się,

2) z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem.

8. Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami, z uwzględnieniem w ust. 4.

9. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi szkoły – organ prowadzący szkołę.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

STANISŁAW BIEŃ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Krośnice z dnia 28 kwietnia 2004 r. (poz. 1793)

TABELA DODATKÓW FUNKCYJNYCH