R o z d z i a ł 7

Szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakazu zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych

§ 10

1. Prowadzona działalność usługowo-produkcyjna nie może powodować uciążliwości dla środowiska i zdrowia ludności, a jej ewentualne oddziaływanie nie może wykraczać poza granicę działki, do której inwestor posiada tytuł prawny.

2. Ustala się zakaz lokalizacji obiektów powodujących przekroczenia dopuszczalnych, określonych w odpowiednich przepisach, stężeń substancji zanieczyszczających powietrze oraz dopuszczalnej emisji hałasu.

3. Ustala się zakaz budowy zakładów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi w obrębie zwartej zabudowy wsi.

4. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych z zachowaniem wymogów wynikających z obowiązujących przepisów oraz przy zachowaniu nw. zasad:

1) Wzdłuż cieków wodnych naturalnych pozostawić niezagospodarowany pas zieleni, spełniający funkcje stref buforowych.

2) Wydzielić wolny pas terenu przy skarpach cieków podstawowych o szerokości min. 3,0 m, potrzebny do wykonywania czynności związanych z eksploatacją tych urządzeń.

3) Zakaz grodzenia nieruchomości przyległych do urządzeń melioracyjnych, stanowiących powierzchniowe wody płynące, w odległości nie mniejszej niż 1,5 od linii brzegu oraz wykonywania innych czynności przy jednoczesnym respektowaniu przepisów określonych w art. 85.1 i art. 82 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z póź. zmianami).

4) Nakaz odbudowy przez właściciela gruntów urządzeń melioracji szczegółowych, w związku z zachowaniem systemów przeciwerozyjnych.

5) Sieci infrastruktury technicznej należy prowadzić w odległości min. 3,0 m od skarpy urządzeń podstawowych.

5. Teren przeznaczony na lokalizację cmentarza powinien spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25.08.1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz. U. Nr 52, poz. 315).

6. Zakłada się zachowanie istniejących zadrzewień na terenach wskazanych dla różnych form użytkowania, o ile nie koliduje z planowanym wprowadzeniem nowej zabudowy. Zaleca się wprowadzanie zadrzewień wzdłuż granic stref produkcyjnych, magazynowych w układzie umożliwiającym przewietrzanie oraz izolującym od obszarów sąsiadujących. W obszarach zieleni izolacyjnej dopuszcza się lokowanie innych funkcji pod warunkiem nieprzekroczenia 25% ich powierzchni ogólnej włącznie z dojazdami i parkingami. Należy wprowadzać zieleń średniowysoką oraz wysoką o maksymalnej intensywności oraz dobrze gatunkowym gwarantującym długotrwałe utrzymanie zieleni.

§ 11

1. Ustala się strefę “B” ochrony konserwatorskiej, w której działalność konserwatorska zmierza do zachowania zasadniczych elementów historycznego rozplanowania oraz dostosowania nowej zabudowy do zabudowy historycznej oraz historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie sytuacji, skali, bryły, zastosowania materiałów, podziałów architektonicznych oraz nawiązaniu formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej. Strefami objęto oba zespoły podworskie. Nowa zabudowa na terenie folwarku możliwa jest jedynie w miejscu nieistniejącej zabudowy historycznej.

2. Nowa zabudowa w granicach opracowania planu powinna posiadać maksymalnie dwie kondygnacje, druga w dachu stromym o symetrycznych połaciach, nachyleniu powyżej 30o, kryte dachówką ceramiczną.

3. Remonty, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy obiektów figurujących w konserwatorskim spisie zabytków architektury i budownictwa należy uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

4. Ustala się ochronę stanowisk archeologicznych. Obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie ww. stanowisk archeologicznych należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych, zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 z 2003 r., poz. 1568). Prowadzenie prac odbywa się na koszt inwestora.

5. Ustala się strefę “OW” obserwacji archeologicznej obszarów o metryce średniowiecznej. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze należy uzyskać stanowisko Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co do konieczności prowadzenia prac ziemnych za zezwoleniem konserwatorskim i w zakresie określonym w tym stanowisku, uzyskać zezwolenie, zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 z 2003 r., poz. 1568). Prowadzenie nadzoru archeologicznego odbywa się na koszt inwestora. Powyższe zezwolenie konserwatorskie należy uzyskać przed wydaniem pozwolenia na budowę.

6. Wszelkie zamierzenia inwestycyjne na pozostałym obszarze (poza strefą “OW” oraz terenem i bezpośrednim sąsiedztwem ww. stanowisk archeologicznych) objętym planem podlegają następującemu ustaleniu: Inwestor zobowiązany jest do pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z co najmniej 7-dnio-wym wyprzedzeniem. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych badań wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

7. Wykaz dóbr kultury podlegających ochronie:

Lp.

Obiekt

Adres

Datowanie

Rejestr Zabytków

1.

Kaplica cmentarna

 

k. XIX w.

 

2.

Zespół podworski I

 

 

 

a.

dwór, ob. budynek mieszkalny wielorodzinny

 

k. XIX w., piwnice XVIII w.

 

b.

Budynek mieszkalny

Nr 4 a-b-c-d

1904

 

c.

Budynek mieszkalny, ob. komórki gospodarcze

 

 

 

d.

Budynek mieszkalny (dozorcy)

 

1880

 

e.

Budynek mieszkalny

 

1920

 

f.

Budynek mieszkalny

 

1925

 

g.

Budynek mieszkalny

 

 

 

h.

Obora ob. bukaciarnia

 

4 ćw. XIX w.

 

i.

Stajnia, ob. bukaciarnia

 

4 ćw. XIX w.

 

j.

Stajnia, ob. bukaciarnia

 

4 ćw. XIX w.

 

k.

Stodoła I

 

1895

 

l.

Stodoła II

 

Poł. XIX w.

 

ł.

Stodoła III

 

1910

 

m.

Stodoła IV, ob. bukaciarnia

 

1895

 

n.

Spichlerz, ob. spichlerz i bukaciarnia

 

4 ćw. XIX w.

 

o.

Spichlerz “Mały”

 

4 ćw. XIX w.

 

p.

Gorzelnia i płatkarnia

Nr 3

1900

 

3.

Zespół podworski II “Otto Langendorf”

 

XVI w

 

a.

Budynek mieszkalny

Nr 40-40a

Lata 30 XX w.

 

b.

Budynek mieszkalny

Nr 42-42a

Pocz. XX w.

 

c.

Obora i świniarnia

 

Pocz. XX w.

 

d.

Dawna stajnia, ob. budynek mieszkalny z częścią gospodarczą

Nr 38

Pocz. XX w.

 

e.

Dawna stajnia, ob. mieszalnia

 

Pocz. XX w.

 

f.

Magazyn

 

Pocz. XX w.

 

g.

Magazyn

 

Pocz. XX w.

 

h.

Altana i gołębnik

 

Pocz. XX w.

 

4.

Zespół mieszkalno-gospodarczy

Nr 7

4. ćw. XIX w.

 

a.

Budynek mieszkalny

 

1882

 

b.

Budynek gospodarczy

 

1882

 

5.

Budynek mieszkalny

Nr 13

1906

 

6.

Budynek mieszkalny

Nr 20

Pocz. XX w.

 

7.

Budynek mieszkalny

Nr 46

Lata 30 XX w.

 

8.

Budynek mieszkalny

Nr 50

4 ćw. XIX w.

 

9.

Szkoła

 

1920

Proponowane uzupełnienie

10.

Zespół mieszkalno-gospodarczy

Nr 59

 

Proponowane uzupełnienie

a.

Budynek mieszkalny

 

Ok. 1925

 

b.

Budynek gospodarczy

 

Ok. 1925

 

c.

Ogrodzenie

 

Ok. 1925

 

8. Wykaz stanowisk archeologicznych podlegających ochronie.

1) Znalezisko luźne (siekierka kamienna), neolit, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, mapa 2709, stanowisko nr 2, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Akta Wydziału Samorządowego Prowincji Śląskiej, poszyt 698 (Otto – Langendorf).

2) Znalezisko luźne (siekierka kamienna), neolit, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, mapa 2709, stanowisko nr 1, Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Akta Wydziału Samorządowego Prowincji Śląskiej, poszyt 698 (Otto – Langendorf).