R o z d z i a ł 3

Ustalenia szczegółowe dla terenów wydzielonych

liniami rozgraniczającymi

§ 16

1 A,U

1. Zespół istniejących budynków usługowych na posesjach przy ul. Jerzego Libana – do trwałej adaptacji. Zabudowa oficynowa – dopuszczana do zachowania.

2. W budynkach frontowych ustala się przeważającą funkcję – usługi i administracja. Dopuszcza się zachowanie funkcji mieszkaniowej z zastrzeżeniem ust. 8.

3. Zachowywane budynki oficynowe przeznacza się na cele gospodarcze – w tym garaże. Dopuszcza się zachowanie funkcji mieszkaniowej, z zastrzeżeniem ust. 8.

4. Ustala się zachowanie gabarytów i formy architektonicznej – z zastrzeżeniem ust. 6 – istniejących budynków frontowych, tzn. wyklucza się w szczególności zmianę formy dachów, realizowanie dobudówek, zamurowywanie okien, wybijanie nowych otworów w elewacjach. Ustala się zachowanie elementów wystroju elewacji, w szczególności: ryzalitów, gzymsów, opasek wokół otworów i boniowania.

5. Nie ogranicza się możliwości przebudowywania oficyn, dopuszczając ewentualne powiększenie ich powierzchni zabudowy o 20% w stosunku do stanu istniejącego. Wyklucza się nadbudowywanie oficyn oraz realizowanie nowych obiektów wyższych od bezpośrednio sąsiadujących.

6. Wytyczne konserwatorskie dla budynków o walorach historycznych:

1) ul. Jerzego Libana 7

Ochronie podlega budynek i teren ogrodu wokół niego, należy uniknąć sadzenia drzew bezpośrednio obok muru. Ochronie podlega bryła budynku, jego elewacja łącznie z elewacją podwórzową i klatka schodowa z podziałami pilastrowymi ścian i schodami z ozdobną balustradą.

2) ul. Jerzego Libana 8

Ochronie podlegają bryła i elewacja północna oraz zachodnia oraz zachowane po remoncie kapitalnym elementy wystroju i wyposażenia: drewniana boazeria, wybudówki świetlika klatki schodowej, drzwi wejściowe, drzwi do piwnicy, drzwi przepierzeń oraz wewnętrzne z płycinowym podziałem, a także podziały w stolarce okiennej.

3) ul. Jerzego Libana 9

Ochronie podlega bryła, elewacje frontowa i boczne, drzwi wejściowe, schody oraz stiuki i posadzka w sieni wejściowej.

4) ul. Jerzego Libana 10

Ochronie podlega bryła i elewacja budynku wraz z oknami i gankami wejściowymi.

5) ul. Jerzego Libana 11

Ochronie podlega bryła, elewacja budynku z balustradą nad wybudówką, tonda w klatce schodowej i szczególnie interesujące drzwi wejściowe.

6) ul. Jerzego Libana 12

Zagrożenie dla konstrukcji budynku stanowi masywna nadbudówka dachu. Widoczna słabość konstrukcyjna stropów budynku, który zewnętrznie utrzymany jest w dobrym stanie. Ochronie podlega bryła budynku, elewacje, drzwi wejściowe i okna klatki schodowej.

7. Obejmuje się ochroną klony, sumaki, magnolię i świerk srebrny na posesji przy ul. Jerzego Libana 7 oraz wszystkie – poza owocowymi – drzewa na pozostałym terenie, wymagając przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych drzew o największej wartości dendrologicznej (magnolia soulangana, dwa cisy pospolite przy budynku ul. Jerzego Libana 10).

8. Wyklucza się możliwość dokonywania podziałów działek. Ustala się dołączenie do pasa drogowego

ulicy Jerzego Libana działek nr 745, 746, 747, 748, 749 i 750.

9. Obsługa komunikacyjna – z ulicy Jerzego Libana z zachowaniem istniejących wjazdów.

10. Istniejąca sieć teletechniczna przebiegająca przez podwórza – dopuszczana do zachowania.

11. Dopuszcza się ogradzanie posesji od strony ulicy Jerzego Libana ogrodzeniami ażurowymi, kutymi, na podmurówkach.

§ 17

2 U,A,KS

1. Zespół istniejącej i projektowanej zabudowy usługowej i/lub parkingu wielopoziomowego. Dopuszcza się czasowe zachowanie istniejących obiektów bez możliwości realizacji ich rozbudowy i nadbudowy, pod warunkiem opracowania kompleksowego projektu reklam oraz szyldów dla uporządkowania elewacji istn. obiektów.

2. Dopuszcza się trwałą adaptację istniejącego budynku przy ul. Jerzego Libana 6 oraz północnej, dwukondygnacyjnej części budynku przy ul. Jerzego Libana 6a, jak w rysunku planu, z zachowaniem ich gabarytów i formy architektonicznej. Docelowo – z zastrzeżeniem ust. 1 – pozostałą zabudowę przeznacza się do wyburzenia (ul. Jerzego Libana 5, hala na działce 96/1, zabudowa w głębi posesji przy ul. Jerzego Libana 6 i 6a).

3. Dla nowej zabudowy ustala się:

1) warunek respektowania linii zabudowy określonych w rysunku planu,

2) dla proj. budynku na obecnych posesjach przy ul. Jerzego Libana 5 i ewentualnie przy ul. Jerzego Libana 6a ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy biegnącą po liniach rozgraniczających określonych w rysunku planu,

3) wysokość zabudowy – 4 kondygnacje,

4) z zastrzeżeniem ust. 1 i 2 – nie ogranicza się wskaźnika zabudowy,

5) forma architektoniczna projektowanego budynku u zbiegu ulic Wrocławskiej i Jerzego Libana winna mieć charakter reprezentacyjny, podkreślający miejsce eksponowane w systemie przestrzeni publicznych miasta,

6) realizacja wszelkiej nowej zabudowy winna być poprzedzona opracowaniem koncepcji zabudowy i zagospodarowania całego terenu.

4. Południowa część terenu to obszar stanowiska archeologicznego Legnica 3/3 AZP 77-20 (cmentarzysko ciałopalne – kultura łużycka, epoka brązu, halsztatt) – dla prowadzenia wszelkich robót ziemnych wymaga się uzyskania zezwolenia właściwego organu służby ochrony zabytków, a inwestor winien zapewnić prowadzenie nadzoru archeologicznego i ewentualnie ratowniczych badań archeologicznych.

5. Ustala się warunek nasadzenia szpaleru ozdobnej zieleni wysokiej wzdłuż wschodniej linii rozgraniczającej.

6. Ustala się przyłączenie do pasa drogowego ulicy Jerzego Libana działek nr 751/3, 752/2 i 753. Korekta granicy nieruchomości – jak w rysunku planu, por. przebiegi linii rozgraniczających.

7. Po opracowaniu koncepcji, o której mowa w ust. 3 pkt 6, dopuszcza się podziały terenu, w szczególności dla ustalenia posesji nowego budynku przy ul. Jerzego Libana 5.

8. Obsługa komunikacyjna – od strony ul. Jerzego Libana poprzez istn. wjazd na działkę nr 100/4 i drogą wewnętrzną prowadzoną przez teren 3 KS, EE.

9. Wymaga się zapewnienia miejsc postojowych dla użytkowników i zatrudnionych w zespole usługowym, przy zachowaniu wskaźników określających liczbę miejsc postojowych:

1) dla administracji i handlu – 1 mp na 40 m2 powierzchni użytkowej,

2) dla gastronomii – 1 mp na 8 m2 powierzchni sali konsumpcyjnej.

10. Istniejący kabel ee nn biegnący przy zachodniej granicy działki nr 102/2 – do przełożenia na trasę niekolidującą z proj. zabudową. Pozostałe istniejące sieci infrastruktury technicznej – do zachowania.

§ 18

3 KS,EE

1. Projektowana wewnętrzna droga dojazdowa, plac manewrowy i parking przyuliczny. Istniejąca stacja transformatorowa – do zachowania.

2. Istniejąca zabudowa na działce nr 100/4 – docelowo do wyburzenia (por. ustalenia w § 41 ust. 1).

3. Ustala się zakaz realizacji nowych obiektów kubaturowych.

4. Istniejąca zieleń niekolidująca z projektowanym zagospodarowaniem – do zachowania.

5. Ustala się warunek nasadzenia szpaleru ozdobnej zieleni wysokiej – jak w rysunku planu.

6. Istniejące sieci infrastruktury technicznej – do zachowania.

7. Do czasu realizacji zagospodarowania ustalonego w planie dopuszcza się zachowanie sklepu w pawilonie sąsiadującym z budynkiem przy ul. Henryka Pobożnego 22.

§ 19

4 MW,U

1. Istniejący budynek mieszkalny z usługami w parterze – do zachowania.

2. Ustala się wymóg przebudowania elewacji parteru usługowego od strony ul. Wrocławskiej, dla uzyskania formy architektonicznej o standardzie odpowiednim dla zabudowy śródmiejskiej.

3. Ustala się warunek uporządkowania przebiegu północnej i zachodniej granicy nieruchomości – jak w rysunku planu. Do czasu dokonania korekt granic nieruchomości – dopuszcza się użytkowanie istniejących kiosków i pawilonów, poza sklepem usytuowanym na ciepłociągu.

4. Nie dopuszcza się wtórnych podziałów terenu poza podziałami działek niezbędnymi dla doprowadzenia granic nieruchomości do przebiegów ustalonych w rysunku planu.

5. Istniejąca zieleń po dokonaniu selekcji zbyt gęsto nasadzonych drzew i krzewów – do zachowania.

6. Obsługa komunikacyjna – z ul. Henryka Pobożnego, jak w stanie istniejącym.

7. Istniejące sieci infrastruktury technicznej – do zachowania.

8. Ustala się realizację ogrodzenia – ażurowego, kutego, na podmurówce – pomiędzy budynkiem Wrocławska 10/18A a proj. zabudową – jak w rysunku planu. Dopuszcza się ogrodzenie posesji mieszkalnej od północy i wschodu podobnym ogrodzeniem.

§ 20

5 MW

1. Zespół istniejących i projektowanych kamienic mieszkalnych z dopuszczeniem szeroko rozumianych usług jako funkcji uzupełniającej.

2. Ustala się zachowanie istniejącej zabudowy o walorach historycznych, dopuszczając wyburzenie południowej części budynku przy ul. Henryka Pobożnego 21 ze względu na zły stan techniczny i zastąpienie go budynkiem o podobnej wysokości i elewacji od strony przy ul. Henryka Pobożnego, ale o płytszym trakcie – jak w rysunku planu.

3. Wytyczne konserwatorskie dla budynków o walorach historycznych:

1) ul. Henryka Pobożnego 18a

Naprawy wymagają stropy w trakcie podwórzowym, pokrycia dachowe i elewacja budynku, oficyna mieszkalna natomiast stanowi wyjątkowy na terenie całego miasta przykład dobrego utrzymania tego typu budynku. Ochronie podlega bryła, elewacja główna budynku, schody, drzwi wejściowe i okna klatki schodowej z szybkami z trawionymi w szkle motywami zdobniczymi.

2) ul. Henryka Pobożnego 18b

Budynek w złym stanie technicznym, duże zawilgocenie szczególnie w trakcie podwórzowym, konieczna wymiana części stropów. Ochronie podlega bryła, elewacja frontowa budynku, drzwi wejściowe, schody, okna klatki schodowej. W razie konieczności wymiany należy zachować oryginalną formę stolarki okiennej.

3) ul. Henryka Pobożnego 21

Rewaloryzacja budynku powinna obejmować przywrócenie działalności rzemieślniczej lub handlowej w jego południowej części i uczynienie przejazdowej bramy. Konieczna jest naprawa lub wymiana stropów, dachu i zewnętrznych tynków. Ochronie podlega bryła budynku, elewacja frontowa, drzwi wejściowe i schody.

4) ul. Henryka Pobożnego 22

Budynek należy do obiektów o lepiej zachowanym historycznym wystroju w tym rejonie miasta. Ochronie podlega jego bryła, elewacja główna, drzwi wejściowe, stiuki w sieni wejściowej, schody, okna klatki schodowej.

4. Istniejące budynki przy ul. Henryka Pobożnego 19 i 20 – do zachowania lub wyburzenia i zastąpienia obiektami projektowanymi, o rzucie jak w stanie istniejącym i gabarytach zbliżonych do zabudowy istniejącej. Nie ogranicza się możliwości przebudowywania istniejących elewacji dla podniesienia ich standardu architektonicznego.

5. Na działce nr 92 ustala się lokalizację nowej zabudowy, której rzut ustalono w rysunku planu. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenicy – jak w budynku przy ul. Henryka Pobożnego 18a.

6. Oficyny gospodarcze na działce nr 94 – do zachowania.

7. Jesion rosnący na działce 94 – do zachowania. Nie ogranicza się możliwości dokonywania nowych nasadzeń w podwórzach.

8. Ustala się korekty granic nieruchomości – wyznaczenie granice posesji poszczególnych kamienic – jak w rysunku planu. Dopuszcza się wydzielenie nieruchomości nowego budynku na obecnej działce nr 98.

9. Obsługa komunikacyjna – od strony ul. Henryka Pobożnego.

10. Istniejąca sieć teletechniczna przebiegająca przez podwórza – dopuszczana do zachowania, z warunkiem przedłożenia odcinka kolidującego z proj. zabudową na działce nr 92.

§ 21

6 MW,U

1. Niezabudowana – w stanie istniejącym – działka nr 88, przeznaczona jest pod projektowaną zabudowę mieszkalną lub/i usługową.

2. Nieprzekraczalną linię zabudowy od strony ul. Henryka Pobożnego ustalono w rysunku planu. Nie ogranicza się wskaźnika zabudowy działki, wymagając jednak zapewnienie miejsc postojowych dla samochodów osobowych mieszkańców lub/i pracowników i użytkowników usług, przy zachowaniu wskaźników:

1) dla zabudowy mieszkaniowej – 1,5 mp na 1 mieszkanie,

2) dla administracji i handlu – 1 mp na 40 m2 powierzchni użytkowej,

3) dla gastronomii – 1 mp na 8 m2 powierzchni sali konsumpcyjnej.

3. Ustala się wysokość projektowanej zabudowy – cztery kondygnacje; kształt dachu i kierunek kalenicy – jak w kamienicach istniejących przy ul. Henryka Pobożnego.

4. Dopuszcza się realizację max. dwukondygnacyjnej zabudowy oficynowej, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Klony i brzozy rosnące na nieruchomości – do zachowania.

6. Ustala się warunek realizacji nowych nasadzeń ozdobnej zieleni wysokiej od strony ulicy.

7. Dopuszcza się powiększenie nieruchomości poprzez przyłączenie działki nr 87.

8. Obsługa komunikacyjna – od strony ul. Henryka Pobożnego.

9. Istniejąca sieć teletechniczna przebiegająca przez podwórza – dopuszczana do zachowania, z warunkiem przedłożenia odcinka kolidującego z proj. zabudową na działce nr 92.

§ 22

7 U,UR

1. Działka przeznaczona na cele usługowe lub zakład rzemieślniczy. Może być również wykorzystywana jako parking dla mieszkańców lub/i użytkowników proj. budynku na terenie 6 MW,U.

2. Na działce nr 83 dopuszcza się realizację zabudowy kubaturowej o max. wysokości 2 kondygnacje. Istniejący budynek gospodarczy – dopuszczany do zachowania z dopuszczeniem rozbudowy i z ew. przeznaczeniem na cele usługowe. Nie ogranicza się wskaźnika zabudowy terenu.

3. Ustala się docelowo skorygowanie północnej granicy nieruchomości – jak w rysunku planu i wyburzenie obiektów gospodarczych użytkowanych na obecnej działce nr 79.

4. Obsługa komunikacyjna – z ul. Kartuskiej poprzez bramę przejazdową na dz. nr 78. Dopuszcza się również – jako dodatkowy – dojazd przez teren 6 MW,U.

§ 23

8 MW,U

1. Zespół istniejących i projektowanych kamienic mieszkalnych z dopuszczeniem szeroko rozumianych usług jako funkcji uzupełniającej.

2. Ustala się zachowanie istniejącej zabudowy o walorach historycznych.

3. Wytyczne konserwatorskie dla budynków o walorach historycznych:

1) ul. Henryka Pobożnego 14

Widoczne pęknięcia ściany podwórzowej budynku w jego części południowej, konieczna jest naprawa stropów w trakcie podwórzowym. Uzupełnione skrzydło bramy powinno nawiązywać w podziałach do skrzydła pierwotnego. Ochronie podlega elewacja główna budynku, bryła skrzydła frontowego, skrzydło bramy wjazdowej, schody i okna klatki schodowej.

2) ul. Henryka Pobożnego 15

Naprawy wymagają stropy budynku, pokrycia dachowe i elewacje. Ochronie podlega bryła, elewacja frontowa, bogata brama wjazdowa, schody i okna klatki schodowej z ozdobnymi szybkami.

4. Budynek przy ul. Henryka Pobożnego 16 – do wyburzenia ze względu na zły stan techniczny. W miejscu wyburzonego budynku ustala się lokalizację nowej kamienicy o gabarytach, wysokości, kształcie dachu i kierunku kalenicy – jak w budynku przy ul. Henryka Pobożnego 15.

5. Istniejący budynek przy ul. Henryka Pobożnego 13a po wyburzeniu części leżącej w granicach terenu 9 A,U,MW – do zachowania lub wyburzenia i zastąpienia obiektem projektowanym, o rzucie zbliżonym do sąsiedniej zabudowy. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenicy – jak w sąsiedniej zabudowie. Nie ogranicza się możliwości przebudowywania istn. obiektu przede wszystkim dla podniesienia standardu architektonicznego elewacji.

6. Obsługa komunikacyjna – od strony ul. Henryka Pobożnego.

§ 24

9 A,U,MW

1. Zespół czterech istniejących kamienic usługowo- -mieszkalnych. Przeznacza się lokale w parterach na funkcje usługowe, a lokale na I piętrze – na funkcje usługowe lub administracyjne. Dopuszcza się funkcje mieszkaniowe w odniesieniu do lokali znajdujących się na wyższych kondygnacjach.

2. Ustala się zachowanie istniejącej zabudowy o walorach historycznych.

3. Wytyczne konserwatorskie dla budynku przy ul. Kartuskiej 1 – jednego z najstarszych budynków czynszowych na terenie Legnicy:

Ochronie podlega bryła i elewacja główna, drzwi wejściowe i stolarka okienna, a także balustrada schodów. Budynek wraz z oficyną stanowi interesujący zespół zabudowy z okresu wojny prusko- -francuskiej.

4. Istniejące budynki przy ul. Kartuska 3 i ul. Henryka Pobożnego 13 – do zachowania.

5. Budynek przy ul. Kartuska 5 – do zachowania po przebudowaniu elewacji dla podniesienia jej standardu i po zmianie kolorystyki parteru lub do wyburzenia i zastąpienia obiektem projektowanym o rzucie jak w stanie istniejącym i gabarytach zbliżonych do sąsiedniej zabudowy.

6. Do posesji przy ul. Henryka Pobożnego 5 zaleca się przyłączenie północnej części działki nr 84, jak w rysunku planu.

7. Obsługa komunikacyjna – jak w stanie istniejącym, z zastrzeżeniem § 21 ust. 4.

§ 25

10 MW,U,A

1. Zespół istniejących i projektowanych kamienic usługowo-mieszkalnych. W budynku przy ul. Kartuska 7 przeznacza się lokale w parterach na funkcje usługowe, a lokale na I piętrze – na funkcje usługowe lub administracyjne. Dopuszcza się funkcje mieszkaniowe w odniesieniu do lokali znajdujących się na wyższych kondygnacjach.

2. Ustala się zachowanie istniejącej zabudowy o walorach historycznych.

3. Wytyczne konserwatorskie dla budynków o walorach historycznych:

1) ul. Kartuska 7

Budynek o dużej wartości architektonicznej z racji swojego usytuowania w narożniku bloku zabudowy. Budynek w fatalnym stanie technicznym. Widoczne spękania ścian od strony podwórza i słabe stropy, szczególnie w trakcie podwórzowym, w pobliżu pionów sanitarnych. Konieczny jest remont elewacji. Ochronie podlega bryła i elewacje uliczne budynku, drzwi wejściowe, drzwi wiatrołapu, drzwi w trakcie frontowym mieszkań, stolarka okien, a także resztki dekoracji stiukowej w bramie przejazdowej.

2) ul. Henryka Pobożnego 8

Budynek narożny, stanowi ważny element wnętrza urbanistycznego utworzonego przez plac, otoczony przez neogotycki kościół, współczesny nawiązujący do niego stylowo Dom Spotkań Religijnych i neogotycki pałacyk przy ulicy Bolesława Chrobrego. Dlatego szczególnie uważnie należy odtworzyć w trakcie remontu kapitalnego elewację budynku wraz z częściowo już tylko widocznym, boniowaniem. Oprócz elewacji i bryły budynku ochronie podlegają drzwi wejściowe, schody wraz z balustradą i okna klatki schodowej.

3) ul. Henryka Pobożnego 9

Budynek w złym stanie technicznym. Wymiany wymagają stropy, szczególnie w trakcie podwórzowym, remontu – elewacja frontowa. Ochronie podlega bryła, elewacja główna, drzwi wejściowe, schody z balustradą, okna klatki schodowej i posadzka sieni wejściowej.

4) ul. Henryka Pobożnego 10

Budynek powinien zostać całkowicie wyremontowany. Naprawy wymaga pokrycie dachu i elewacja główna. Ochronie podlega bryła, elewacja główna, schody i drzwi wejściowe, okna klatki schodowej i posadzka sieni.

5) ul. Henryka Pobożnego 11

Budynek, mimo bardzo złego zewnętrznego stanu, ze względu na zniszczoną elewację główną, nadaje się do remontu. Ochronie podlega bryła, elewacja główna budynku, schody, drzwi do mieszkań i okna klatki schodowej.

6) ul. Henryka Pobożnego 12

Budynek w złym stanie technicznym, naprawy wymagają stropy w trakcie podwórzowym w pobliżu pionów sanitarnych i elewacja budynku. Ochronie podlega bryła i elewacja główna budynku, drzwi wejściowe i drzwi wiatrołap, a także schody z balustradą z toczonymi balaskami.

7) ul. Bolesława Chrobrego 1

Budynek wymaga remontu: naprawy stropów, elewacji, pokrycia dachowego. Ochronie podlega bryła budynku, elewacja główna, drzwi wejściowe, stiuki w sieni, drzwi wiatrołap, schody i okna klatki schodowej z ozdobnymi szybkami.

8) ul. Bolesława Chrobrego 2

Budynek wymaga remontu. Piwnica jest mocno zawilgocona, podobnie jak mury, szczególnie w partii podwórzowej pierwszej kondygnacji, a także w partiach w pobliżu zużytych instalacji wodno-kanalizacyjnych. Konieczna jest naprawa dachu. Ochronie podlega bryła budynku, elewacja frontowa, drzwi wejściowe, schody i okna klatki schodowej.

9) ul. Bolesława Chrobrego 3

Budynek w złym stanie technicznym, widoczne liczne spękania ściany podwórzowej, mimo widocznych licznych uzupełnień muru, szczególnie pod oknami klatki schodowej. Budynek zawilgocony, szczególnie w dolnych partiach części zachodniej (podwórzowej). Ochronie podlega bryła budynku i elewacja główna, drzwi wejściowe, schody i okna klatki schodowej.

4. Budynek przy ul. Kartuskiej 9 – do wyburzenia. Na działce nr 109 ustala się lokalizację nowego obiektu usługowego lub/i administracyjnego, którego rzut ustalono w rysunku planu. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenic – jak w zabudowie sąsiedniej.

5. W wypadkach uzasadnionych stanami technicznymi i przeprowadzonymi analizami ekonomicznymi dopuszcza się – po uzyskaniu akceptacji służb ochrony zabytków – wyburzenie pojedynczych kamienic, których remont nie jest uzasadniony. W takich przypadkach ustala się, że w miejscu wyburzonych kamienic należy zrealizować nowe obiekty, odtwarzające gabaryty historycznych budynków. Elewacje frontowe winny nawiązywać do historycznych (liczba osi, podziały poziome, usytuowanie wejść i wjazdów).

6. Klony rosnące przy ul. Bolesława Chrobrego – do zachowania. Zaleca się nowe nasadzenia przy wlocie ul. Bolesława Chrobrego do ul. Kartuskiej – jak w rysunku planu.

7. Ustala się korekty granic posesji przy ul. Henryka Pobożnego 7, 8 i 9 oraz ul. Bolesława Chrobrego 5 – jak w rysunku planu. Zaleca się dołączenie do terenu 22 KD D1/2 południowej części działek nr 118 i 119.

8. Obsługa komunikacyjna – jak w stanie istniejącym.

9. Ustala się realizację ogrodzenia – ażurowego, kutego, na podmurówce – pomiędzy budynkami przy ul. Henryka Pobożnego 8 i ul. Bolesława Chrobrego 5, jak w rysunku planu.

§ 26

11 UKk

1. Należąca do Kościoła Zielonoświątkowego nieruchomość, na której usytuowany jest dawny neogotycki kościół apostolsko-katolicki, a obecnie Zbór Zielonoświątkowców “Anastasis” i Dom Spotkań Religijnych – przewidywane do trwałej adaptacji.

2. Wpisany do rejestru zabytków dawny kościół ewangelicki, wzniesiony w 1863 r. i rozbudowany 7 lat później objęty jest ochroną konserwatorską. Wszelkie prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, roboty budowlane w otoczeniu Zboru, ew. dokonywanie podziału nieruchomości, zmiana przeznaczenia lub sposobu korzystania z obiektu, umieszczanie na obiekcie urządzeń technicznych, tablic lub napisów, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu budynku – wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

3. Obejmuje się ochroną pozostałość kutego ozdobnego ogrodzenia ze słupami z glazurowanej cegły.

4. Istniejąca zieleń – do zachowania.

5. Zaleca się zastąpienie nawierzchni asfaltowej przed wejściem do zboru nawierzchnią z kostki kamiennej lub płyt kamiennych.

§ 27

12 MW

1. Zespół istniejących kamienic mieszkalnych z dopuszczeniem usług jako funkcji uzupełniającej – do zachowania. W części południowej – lokalizacja nowego budynku mieszkalno-usługowego.

2. Wytyczne konserwatorskie dla budynków o walorach historycznych:

1) ul. Henryka Pobożnego 1

Budynek wymagający naprawy dachu, stropów w trakcie podwórzowym i elewacji. Elewacja podwórzowa, podobnie jak w wielu sąsiednich domach, pozbawiona jest prawie tynku. Ochronie podlega bryła, elewacja główna budynku, drzwi wejściowe i schody.

2) ul. Henryka Pobożnego 2

Budynek w podobnym stanie technicznym jak budynki sąsiednie. Szczególnie słabe stropy w trakcie podwórzowym. Ochronie podlega bryła, elewacja główna budynku, drzwi wejściowe i schody z balustradą z toczonymi balaskami.

3) ul. Henryka Pobożnego 3

Budynek w remoncie. Ochronie podlega bryła, elewacja główna, drzwi wejściowe i schody.

4) ul. Henryka Pobożnego 4-5

Budynek z ubytkami zaprawy w dolnych partiach jego ścian, nadaje się jednak do remontu.

Ochronie podlega jego bryła, elewacja główna, drzwi wejściowe w obu częściach i schody z częściowo zabudowaną balustradą z toczonymi balaskami, które należałoby uzupełnić.

5) ul. Henryka Pobożnego 6

Budynek w dość dobrym stanie technicznym, nienoszący śladów zagrzybienia. Ochronie podlega bryła, elewacja główna budynku, drzwi wejściowe i schody.

6) ul. Henryka Pobożnego 7

Budynek stanowi element zespołu architektonicznego wraz z kościołem i domem spotkań religijnych. Ochronie podlega bryła, elewacja szczytowa i uliczna, drzwi wejściowe i schody, a także drzwi do mieszkań.

7) ul. Bolesława Chrobrego 5a

Budynek mocno zagrzybiony od strony ściany podwórzowej, widoczne spękania ściany podwórzowej i uszkodzenia stropu w trakcie podwórzowym, zagrożona konstrukcja balkonów w elewacji frontowej. Ochronie podlega bryła budynku, elewacja frontowa, w której podczas remontu nie należy pokrywać kolorowych glazurowanych cegieł farbą, drzwi wejściowe, posadzka sieni wejściowej, schody.

8) ul. Bolesława Chrobrego 6

Budynek, podobnie jak sąsiednie, zawilgocony w części podwórzowej, w elewacji frontowej uszkodzony gzyms koronujący grozi odpadnięciem, zagrożona jest też konstrukcja balkonu i stropy w trakcie podwórzowym. Ochronie podlega elewacja główna i bryła budynku, drzwi wejściowe, schody i okna klatki schodowej. Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe, z półokrągłym nadświetlem, każde ze skrzydeł z podziałem na dwie płyciny, z których górna w formie edikuli z trójkątnym naczółkiem, oryginalna stolarka okienna z podziałem krzyżowym, ze słupkami w formie półkolumienki z głowicą koryncką w skrzyżowaniu słupka i zwieńczenia słupka.

9) ul. Bolesława Chrobrego 7

Ściana podwórzowa budynku mocno zawilgocona. Naprawy wymaga dach budynku, stropy i ściana podwórzowa ze śladami spękań. Ochronie podlega bryła, elewacja główna, drzwi wejściowe, schody i okna klatki schodowej.

10) ul. Bolesława Chrobrego 8

Podobnie jak we wszystkich sąsiednich budynkach widoczne zawilgocenia stropów w trakcie podwórzowym, konieczna jest także naprawa dachu. Ochronie podlega bryła, elewacja frontowa, drzwi wejściowe, schody i okna klatki schodowej.

11) ul. Bolesława Chrobrego 9

Widoczne spękania ściany podwórzowej. Konieczna jest naprawa dachu i stropów w trakcie podwórzowym. Ochronie podlega bryła i elewacja główna budynku, brama wjazdowa, schody i okna klatki schodowej.

3. W wypadkach uzasadnionych stanami technicznymi i przeprowadzonymi analizami ekonomicznymi dopuszcza się – po uzyskaniu akceptacji służb ochrony zabytków – wyburzenie pojedynczych kamienic, których remont nie jest uzasadniony. W takich przypadkach ustala się, że w miejscu wyburzonych kamienic należy zrealizować nowe obiekty, odtwarzające gabaryty historycznych budynków. Elewacje frontowe winny nawiązywać do historycznych (liczba osi, podziały poziome, usytuowanie wejść i wjazdów).

4. Komórki na podwórzach posesji przy ul. Henryka Pobożnego – do wyburzenia.

5. W południowej części terenu ustala się lokalizację nowego budynku mieszkalno-usługowego, którego rzut ustalono w rysunku planu. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenic winny nawiązywać do zabudowy sąsiedniej. W budynku należy zrealizować bramę przejazdową. Realizacja budynku wymaga przełożenia istn. sieci teletechnicznej.

6. Brzoza na posesji przy ul. Bolesława Chrobrego 6 – do zachowania.

§ 28

13 UG (A,U)

1. Posesja użytkowana przez McDonalds – funkcja dopuszczana do zachowania do czasu wygaśnięcia dzierżawy gruntu. Docelowo – teren przeznaczony pod lokalizację nowego obiektu usługowego lub/i administracji.

2. Przebiegi nieprzekraczalnych linii zabudowy ustalono w rysunku planu.

3. Ustala się min. wysokość zabudowy – 4 kondygnacje i nieprzekraczalną wysokość zabudowy – 6 kondygnacji, z zastrzeżeniem warunku dostosowania wysokości i lokalizacji budynku do rezultatów analizy nasłonecznienia zachodniej elewacji istn. mieszkalnego budynku LSM przy ul. Wrocławskiej. Dopuszcza się wysunięcie parteru w kierunku ul. Wrocławskiej, do linii określonej w rysunku planu.

4. Nie ogranicza się wskaźnika zabudowy terenu, wymagając jednak zapewnienia miejsc postojowych dla samochodów osobowych pracowników i użytkowników, przy zachowaniu wskaźników:

1) dla administracji i handlu – 1 mp na 40 m2 powierzchni użytkowej,

2) dla gastronomii – 1 mp na 8 m2 powierzchni sali konsumpcyjnej.

5. Wyklucza się realizację ogrodzeń wokół posesji.

6. Obsługa komunikacyjna – od strony ul. Henryka Pobożnego i ul. Bolesława Chrobrego, jak w rysunku planu.

7. Istniejące sieci i urządzenia infrastruktury technicznej – do zachowania. Dopuszcza się zastąpienie istniejącej stacji transformatorowej R-275-26 – stacją wbudowaną w projektowany obiekt docelowy.

8. Nie dopuszcza się dokonywania wtórnych podziałów terenu.

§ 29

14 MW,U,ZP

1. Istniejący budynek mieszkalno-usługowy LSM – do zachowania.

2. Nie ogranicza się możliwości przebudowywania i rozbudowywania parteru, pod warunkiem niezmniejszania odległości od ulicy i od muru przeciwpowodziowego. Południowo-wschodnie naroże budynku winno być podkreślone szczególnie atrakcyjną architekturą.

3. Północną część terenu przeznacza się na plac zabaw dzieci i niewielkie boisko o nawierzchni nieutwardzonej.

4. W północno-wschodnim narożu terenu – z zastrzeżeniem ustaleń § 12 ust. 2 i 3 – dopuszcza się lokalizację nowej stacji transformatorowej, dla której może być wydzielona stosowna działka, dostępna z ul. Bolesława Chrobrego poprzez proj. drogę wewnętrzną. Dopuszcza się zbliżenie obiektu stacji na odległość 1,5 m od granic działki.

5. Obejmuje się ochroną dwa dęby szypułkowe, rosnące przy wschodniej granicy terenu. Dęby wymagają leczenia ubytków pni.

6. Ustala się warunek obsadzenia przestrzeni placu zabaw dzieci nowymi nasadzeniami ozdobnej zieleni wysokiej i krzewami.

7. Dopuszcza się ogrodzenie posesji wzdłuż ul. Bolesława Chrobrego ogrodzeniem ażurowym, kutym, na podmurówce, usytuowanym w linii wyznaczonej istniejącą i projektowaną zabudową przy ul. Bolesława Chrobrego.

8. Obsługa komunikacyjna – z ulicy 20 KD L1/2.

9. Istniejące sieci i urządzenia infrastruktury technicznej – do zachowania.

§ 30

15 MW

1. Zespół dwóch istniejących kamienic mieszkalnych, w sąsiedztwie których ustalono lokalizację nowego budynku mieszkalno-usługowego. Dopuszcza się usługi i administrację jako funkcje uzupełniające.

2. Ustala się zachowanie istniejącej zabudowy o walorach historycznych.

3. Wytyczne konserwatorskie dla budynków o walorach historycznych – ul. Bolesława Chrobrego 11 i 12:

Ochronie podlega bryła, elewacja frontowa, która powinna zostać odremontowana, schody, drzwi wejściowe i drzwi do mieszkań. Warto byłoby również zachować malowidła w sieni budynku nr 11.

4. W południowej części terenu ustala się lokalizację nowego budynku mieszkalno-usługowego, którego rzut ustalono w rysunku planu, z zastrzeżeniem § 12 ust. 3. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenicy winny nawiązywać do zabudowy sąsiedniej.

5. Brzoza, lipa i robinia rosnące w podwórzach – do zachowania. Dopuszcza się wprowadzenie nowych nasadzeń we wschodniej części terenu w odległości większej niż 3 m od stopy wału.

6. Ustala się wydzielenie posesji dla projektowanego budynku – jak w rysunku planu.

7. Istniejący kabel ee nn – do zachowania.

§ 31

16 ZP

1. Południowa część działki nr 147 – w stanie istniejącym część nieruchomości użytkowanej przez Policyjną Izbę Dziecka – przeznaczona pod ogólnodostępny skwer.

2. Ustala się zakaz sytuowania zabudowy kubaturowej.

3. Istniejąca wartościowa zieleń wysoka – do zachowania. Opracowując projekt zagospodarowania skweru należy zachować min. 80% powierzchni biologicznie czynnej. Wyklucza się stosowanie asfaltowych nawierzchni ścieżek. Poza granicą strefy ograniczonych nasadzeń dopuszcza się nowe nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych.

4. Istniejące ogrodzenie – do zachowania po zrealizowaniu furtki. Dopuszcza się ogrodzenie skweru od północy.

§ 32

17 A,U

1. Nieruchomość Policyjnej Izby dziecka – do zachowania lub przeznaczenia na inne funkcje usługowe lub/i administracyjne.

2. Wybudowana ok. 1870 roku willa fundatora kościoła podlega ochronie konserwatorskiej. Opracowania konserwatorskie wskazują na potrzebę przeprowadzenia odgrzybiania. Wytyczne konserwatorskie dla budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 13:

Ochronie podlega bryła i elewacja budynku, drewniane malowane stropy, sień z wpuszczonym w posadzkę mosiężnym napisem, stolarka okienna i drzwi zewnętrzne. Niekorzystne wrażenie sprawiają kraty w oknach, w wypadku zmiany funkcji – do demontażu.

3. Dopuszcza się czasowe zachowanie istniejących garaży pod warunkiem zmiany koloru wrót na ciemnozielony.

4. Obiekt w budowie na działce nr 146 – do wyburzenia lub adaptacji na cele usługowe lub gospodarcze.

5. Ustala się zakaz sytuowania nowej zabudowy kubaturowej. Ewentualne zmiany w zagospodarowaniu posesji wymagają uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

6. Istniejące ogrodzenie i usytuowanie wjazdu – do zachowania.

7. Obejmuje się ochroną wartościową zieleń wysoką rosnącą wzdłuż ogrodzenia od strony ul. Bolesława  Chrobrego. Samosiewy robinii akacjowych przy śmietniku – do usunięcia. Dopuszczając nowe nasadzenia w głębi posesji drzew i krzewów ozdobnych w odległości większej niż 3 m od strony wału – ustala się zakaz wprowadzania nowych nasadzeń w sąsiedztwie ul. Bolesława Chrobrego.

8. Ustala się zakaz parcelacji terenu 17 A,U.

§ 33

18 MW,U,A

1. Zespół istniejących kamienic mieszkalno-usłu-gowych – do zachowania. Przy ul. Kartuskiej po wyburzeniu istn. obiektów na działce nr 139 – lokalizacja nowego budynku usługowego.

2. Ustala się zachowanie posiadającego walory historyczne budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 17. Wytyczne konserwatorskie:

Ściany budynku ściągnięte ściągami, bez śladów spękań, widoczne zawilgocenia stropów w trakcie podwórzowym. Ochronie podlega bryła, elewacja frontowa budynku, drzwi wiatrołap i drzwi do mieszkań na pierwszym i drugim piętrze, drzwi wejściowe i schody z balustradą z toczonymi balaskami.

3. Budynki przy ul. Bolesława Chrobrego 14, 15 i 16 – do zachowania lub – w wypadkach uzasadnionych stanem technicznym i kosztami remontów – wyburzenia i zastąpienia obiektami projektowanymi, o rzutach zbliżonych do obecnej zabudowy. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenicy – jak w zabudowie istniejącej. Nie ogranicza się możliwości przebudowywania elewacji frontowych i tylnych, przede wszystkim dla podniesienia standardu architektonicznego elewacji. W wypadku wyburzenia budynku Wały Poniatowskiego 11a wyklucza się realizację nowego obiektu na działce nr 141, zalecając jej przyłączenie do sąsiednich posesji.

4. Na działkach nr 139 i 140 ustala się lokalizację nowego obiektu usługowego lub/i administracyjnego, którego rzut ustalono w rysunku planu, z zastrzeżeniem § 12 ust. 3. Wysokość, kształt dachu i kierunek kalenic – jak w zabudowie sąsiedniej. Północno-wschodnie naroże projektowanego budynku – eksponowane z ul. Kartuskiej – winno posiadać atrakcyjną formę architektoniczną.

5. Klony rosnące przy ul. Bolesława Chrobrego – do zachowania. Zaleca się nowe nasadzenia przy wlocie ul. Bolesława Chrobrego do ul. Kartuskiej – jak w rysunku planu oraz w głębi posesji przy ul. Bolesława Chrobrego 14–16.

6. Obsługa komunikacyjna – jak w stanie istniejącym.

Szczegółowe ustalenia dla dróg

§ 34

19 KD L1/2 (ul. Henryka Pobożnego)

1. Istniejąca ulica lokalna, jednojezdniowa, dwupasowa, o szerokości linii rozgraniczających jak w stanie istniejącym.

2. Ustala się:

1) przekrój uliczny – jak w stanie istniejącym,

2) zachowanie istniejących nawierzchni chodników z płyt kamiennych,

3) zachowanie bruku kamiennego w nawierzchni jezdni.

3. Zachowując przebiegi biegnących w ulicy istniejących sieci uzbrojenia podziemnego dopuszcza się realizację nowej kanalizacji deszczowej, budowę sieci i przyłączy cieplnych oraz przebudowę wodociągu i sieci teletechnicznej. Istniejąca napowietrzna sieć ee nn – do skablowania.

§ 35

20 KD L1/2

1. Docelowo wskazany do przebudowy krótki odcinek istniejącej ulicy lokalnej, jednojezdniowej, dwupasowej, o szerokości linii rozgraniczających 15 m. Istniejąca jezdnia może być wykorzystywana do czasu realizacji docelowego zagospodarowania na terenie 13 UG (A,U).

2. Ustala się:

1) przekrój uliczny,

2) projektowane docelowe chodniki i jezdnia – z kostki kamiennej.

3. Zachowuje się biegnące w ulicy istniejące sieci uzbrojenia podziemnego dopuszczając realizację nowego odcinka sieci teletechnicznej oraz budowę sieci i przyłączy cieplnych.

§ 36

21 KD L1/2 (ul. Bolesława Chrobrego)

1. Istniejąca ulica lokalna, jednojezdniowa, dwupasowa, o szerokości linii rozgraniczających jak w stanie istniejącym.

2. Ustala się:

1) przekrój uliczny – jak w stanie istniejącym,

2) zachowanie istniejących nawierzchni chodników z płyt kamiennych,

3) zachowanie bruku kamiennego w nawierzchni jezdni.

3. Zachowuje się biegnące w ulicy istniejące sieci uzbrojenia podziemnego dopuszczając przebudowę wodociągu oraz budowę sieci i przyłączy cieplnych. Istniejąca napowietrzna sieć ee nn – do skablowania.

§ 37

22 KD D1/2 (ul. Przeskok)

1. Istniejący krótki odcinek ciągu pieszo-jezdnego – kompozycyjnie ważna dla rejonu całego zespołu zabudowy przestrzeń publiczna w sąsiedztwie zabytkowego dawnego kościoła.

2. Ustala się:

1) zachowanie i poddanie starannej pielęgnacji lipy i dwóch klonów rosnących w liniach rozgraniczających ulicę,

2) zrealizowanie kamiennej posadzki łączącej się z placykiem przedwejściowym do zboru, której rysunek wyodrębni część jezdną; projektując posadzkę należy zapewnić dostęp wód deszczowych do bryły korzeniowej drzew,

3) wyklucza się wprowadzanie nowych nasadzeń w obrębie linii rozgraniczających ulicę.

§ 38

23 KP (promenada – Wały Poniatowskiego)

Istniejąca piesza promenada nadrzeczna biegnąca po koronie wału wzdłuż muru przeciwpowodziowego – do zachowania.