R o z d z i a ł 2
Przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenów
§ 5
Przeznaczenie terenów – podstawowe ustalenia
funkcjonalne
1. Obszar objęty planem jest wyznaczoną w “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Legnicy” strefą wielofunkcyjną, gdzie sytuuje się zagospodarowanie “o różnym sposobie użytkowania, wielofunkcyjne (głównie z udziałem usług, zabudowy mieszkaniowej, działalności gospodarczych)” oraz położoną na południe od obwodnicy strefą gospodarczą przeznaczoną pod lokalizacje “nieuciążliwej produkcji, handlu hurtowego i giełdowego, transportu i składów”. Jest to jednocześnie obszar “A2 – obszar aktywizacji przeznaczony pod zabudowę realizowana na zasadzie zorganizowanej działalności inwestycyjnej”. Zgodnie z zawartymi w dokumentacji studium “Zasadami lokalizacji obiektów handlowych, w tym o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2” teren b. JAR 32 na północ od obwodnicy to obszar, na którym ustalono możliwość “budowy sklepów o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2 z towarami niespożywczymi, przy zachowaniu ograniczeń w zakresie rodzaju obiektów i łącznej powierzchni sprzedażowej sklepów lub obiektów CASH&CARRY, dopuszczając: magazyn handlowy, magazyn klubowy, sklep wyspecjalizowany, park handlowy”.
2. Teren objęty planem przeznacza się – w części północnej – pod zabudowę mieszkaniową wielo- i jednorodzinną, usługi i administrację oraz urządzone tereny otwarte – sportowe i rekreacyjne. Dopuszcza się adaptacje istniejącego zainwestowania kubaturowego na cele mieszkaniowe i usługowe.
3. Pas terenu przylegający do obwodnicy – w części środkowej obszaru – przeznacza się pod zainwestowanie usługowe – w tym wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, o których mowa w ust. 1 lub/i administrację, tereny i urządzenia sportowe, parkingi, zieleń urządzoną i przemysł nieuciążliwy.
4. Tereny na południe od obwodnicy przeznacza się pod lokalizacje obiektów obsługi komunikacji samochodowej (stacje paliw, myjnie, warsztaty, salony sprzedaży, parkingi), inne usługi, nieuciążliwe funkcje o charakterze produkcyjnym, bazy, składy i magazyny.
5. Na całym obszarze wyklucza się lokalizowanie obiektów mogących oddziaływać na tereny wykraczające poza grunty należące do właściciela nieruchomości. Na obszarze objętym planem – poza terenem oznaczonym 14 UC,A,U,US,KS,ZP,P – wyklucza się sytuowanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.
6. Na terenach objętych planem zabrania się lokalizowania wolno stojących garaży boksowych, naziemnych zbiorników propanu-butanu lub oleju opałowego.
7. Na wszystkich terenach poza rejonami wskazanych w rysunku planu punktów formalnie ważnych – jeżeli ustalenia szczegółowe zawarte w rozdziale 3 nie stanowią inaczej – dopuszcza się lokalizowanie niewielkich, nieuciążliwych urządzeń i obiektów gospodarki komunalnej (trafostacje, pompownie wody, komory ciepłownicze itp.) na ewentualnie wydzielonych działkach o powierzchni do 100 m2.
§ 6
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
1. W rozdziale 3 niniejszej uchwały w ustaleniach szczegółowych dotyczących poszczególnych terenów wydzielanych liniami rozgraniczającymi ustala się zasady przekształcania istniejącego zainwestowania, gabaryty projektowanych obiektów kubaturowych oraz określa wymagania dotyczące sposobów zagospodarowania terenów.
2. Gabaryty projektowanej zabudowy, rodzaj dachu oraz – w niektórych przypadkach – maksymalny dopuszczalny wskaźnik zabudowy lub wymagany minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej, ustalone zostały dla poszczególnych terenów w rozdziale 3 uchwały.
3. Wymaga się, aby sytuując projektowane obiekty respektować ustalone planem ustalone i nieprzekraczalne linie zabudowy.
4. We wskazanych w rysunku planu punktach formalnie ważnych – miejscach szczególnie eksponowanych widokowo, zamykających osie wglądów lub szczególnie znaczących dla kompozycji zespołu – wymaga się sytuowania obiektów o starannie zaprojektowanej, reprezentacyjnej architekturze.
5. W liniach rozgraniczających ulic określonych w rysunku planu nie dopuszcza się sytuowania obiektów kubaturowych.
6. Z wyjątkiem ogrodzeń pełniących funkcję ekranów chroniących przed hałasem komunikacyjnym – od strony ul. Złotoryjskiej i ew. od strony obwodnicy – wzdłuż ulic nie dopuszcza się realizacji nowych ogrodzeń pełnych. Dopuszcza się ogradzanie posesji ogrodzeniami metalowymi, ażurowymi, na podmurówce.
7. W rysunku planu wskazano wartościową istniejącą zieleń wysoką przewidywaną do zachowania. Dopuszcza się wycinanie pojedynczych drzew, jeżeli wymaga tego ich stan zdrowotny.
8. W rysunku planu ustalono lokalizacje zespołów projektowanej zieleni wysokiej, której nasadzenia powinny być realizowane w trakcie zagospodarowywania poszczególnych terenów.
§ 7
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
1. Dla określenia dopuszczalnego poziomu hałasu ustala się:
1) zaliczanie terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW) – do grupy 3.a “tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego”,
2) zaliczanie terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (MN) – do grupy 2.b “tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”,
3) zaliczanie zainwestowania na terenie oznaczonym 12 US,ZP – do grupy 2.a “tereny wypoczynkowo-rekreacyjne poza miastem”.
2. Przeznaczane do zabudowy tereny należy podłączyć do istniejących sieci kanalizacyjnych biegnących w ul. Złotoryjskiej.
3. Dla ochrony gruntów i wód podziemnych place manewrowe i parkingi należy wyposażyć w separatory ropopochodnych, w których winny być oczyszczane wody opadowe przed ich odprowadzeniem do kanalizacji.
4. W realizowanych kotłowniach lokalnych ustala się zakaz stosowania paliw stałych, zalecając stosowanie paliw ekologicznych.
5. Istniejące zespoły zieleni wskazane w rysunku planu – do zachowania z zastrzeżeniem ust. 8. Wymaga się realizacji uzupełniających nasadzeń zieleni wysokiej w zakresie ustalonym w rysunku planu.
6. Wymaga się, aby realizując sieci infrastruktury technicznej nie naruszać systemów korzeniowych drzew, prowadząc roboty ziemne – w miarę możliwości – poza zasięgiem ich koron. Wymaga się zabezpieczania drzew na placach budów dla ich ochrony przed zniszczeniami mechanicznymi. Po zakończeniu prac budowlanych wymaga się przeprowadzenia pielęgnacji istniejącej dendroflory – leczenie ubytków pni, cięcia sanitarne i formujące w koronach drzew.
7. Nie ogranicza się możliwości wprowadzania innych, nieokreślonych w rysunku planu nasadzeń, o ile nie stoi to w sprzeczności z innymi ustaleniami planu i nie ogranicza możliwości realizowania ustalonego planem zainwestowania. W doborze gatunkowym projektowanej zieleni wysokiej należy respektować zasadę sadzenia drzew, których szczyty koron nie będą przekraczały rzędnej 168,0 m n.p.m.
8. W przypadkach uzasadnionych programem planowanych inwestycji – jeżeli ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej – dopuszcza się wycinanie pojedynczych istniejących drzew, pod warunkiem opracowania szczegółowej inwentaryzacji i waloryzacji całej zieleni wysokiej rosnącej na nieruchomości inwestora zamierzającego usunąć drzewo. W takich przypadkach na inwestora może być nałożony obowiązek dokonania nasadzeń rekompensujących.
9. Na terenach zabudowy wielorodzinnej i usług wymaga się, aby dokumentacja dotycząca zagospodarowania terenu zawierała projekt zieleni.
10. Ze względu na możliwe zanieczyszczenia gruntów metalami ciężkimi – w sąsiedztwie budynków mieszkalnych na terenach, które mogą być wykorzystywane pod place zabaw dzieci oraz na terenach rekreacyjnych i sportowych należy przeprowadzić szczegółowe badania stopnia zanieczyszczenia i w zależności od ich rezultatów przedsięwziąć stosowne działania zaradcze.
11. Wymaga się, aby ewentualne uciążliwości związane z realizacją i funkcjonowaniem zespołów projektowanego zainwestowania – w szczególności na terenach oznaczonych 14 UC,A,U,US,KS,ZP,P, 15 A,U,KS, 16 KS,U,P, 17 KS,U,P I 18 P,KS – nie wykraczały poza granice nieruchomości należących do właścicieli obiektów.
§ 8
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków
oraz dóbr kultury współczesnej
1. Na całym obszarze objętym planem w przypadku natrafienia podczas robót ziemnych na obiekty mające charakter zabytku archeologicznego – o odkryciu należy niezwłocznie powiadomić Państwową Służbę Ochrony Zabytków.
2. W trakcie prowadzenie robót ziemnych należy zapewnić – na koszt inwestora – nadzór archeologiczny, a w razie potrzeby przeprowadzić ratownicze badania archeologiczne.
§ 9
Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania
przestrzeni publicznych
Wymagania dotyczące kształtowania przestrzeni publicznych zawarto w rozdziale 3 uchwały, w ustaleniach szczegółowych dotyczących dróg.
§ 10
Parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy
oraz zagospodarowania terenu
1. Ze względu na uwarunkowania związane z eksploatacją legnickiego lotniska ustala się maksymalną dopuszczalną wysokość projektowanej zabudowy: najwyższe elementy zabudowy nie mogą przekraczać rzędnej 168,0 m n.p.m. Dopuszcza się realizację wyższej zabudowy jedynie w przypadku uzyskania zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla takiego zamierzenia.
2. Parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz dotyczące sposobu zagospodarowywania terenów zawarto w rozdziale 3 uchwały, w ustaleniach szczegółowych dotyczących poszczególnych terenów.
3. W budynkach mieszkalnych usytuowanych w sąsiedztwie ul. Złotoryjskiej wymaga się – przed ich oddaniem do użytkowania – przeprowadzenie pomiarów hałasu dla wykazania spełnienia wymagań określonych w § 326 rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690).
§ 11
Granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na
podstawie odrębnych przepisów
W granicach objętym planem nie ma terenów ani obiektów podlegających ochronie na podstawie przepisów szczególnych.
§ 12
Szczególne warunki zagospodarowania terenów
oraz ograniczenia w ich użytkowaniu
Szczególne warunki zagospodarowania terenów, ograniczenia w ich użytkowaniu oraz – w niektórych wypadkach wskaźniki kształtowania zagospodarowania – ustalone zostały dla poszczególnych terenów w rozdziale 3 uchwały.
§ 13
Podstawowe zasady modernizacji, rozbudowy
i budowy systemu komunikacji
1. Ustala się obsługę komunikacyjną terenów zainwestowywanych poprzez sieć projektowanych ulic lokalnych i dojazdowych określonych w rysunku planu – jeżeli ustalenia szczegółowe dla poszczególnych terenów nie stanowią inaczej – bez ograniczeń oraz z obwodnicy w miejscach ustalonych i dopuszczalnych zjazdów – wg ustaleń szczegółowych zawartych w rozdziale 3 i na rysunku planu.
2. Krawężniki jezdni przedstawione na rysunku nie są ustaleniami planu i mogą być w projektach zagospodarowania terenów korygowane, stosownie do programów inwestycji i lokalizacji wjazdów na poszczególne posesje.
3. W obrębie zainwestowywanych terenów wymaga się lokalizowania miejsc postojowych dla samochodów osobowych na poszczególnych działkach w ilości zapewniającej właściwą obsługę użytkowników i zatrudnionych. Ustala się:
1) dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – 1,2 do 1,5 miejsca postojowego (mp) na 1 mieszkanie,
2) dla administracji – 1 mp na 40 m2 powierzchni użytkowej,
3) dla obiektów handlowych o powierzchni do 700 m2 – 1 mp na 40 m2 powierzchni użytkowej, ale nie mniej niż 2 mp na 1 sklep,
4) dla obiektów handlowych o powierzchni powyżej 700 m2 – 1 mp na 20 m2 powierzchni użytkowej,
5) dla boisk – 1 mp na 50 m2 powierzchni terenu sportowego,
6) dla hal gier i zabaw
7) dla kortów tenisowych – 3 mp na 1 kort,
8) dla kręgielni – 1 mp na 1 tor,
9) dla placów wystawowych – 1 mp na 100 m2 pow. użytkowej lub 1 mp na 1 osobę zatrudnioną,
10) dla restauracji – 1 mp 8 m2 sali konsumpcyjnej,
11) dla hoteli – 1 mp na 1 pokój,
12) dla hurtowni i przedsiębiorstw – 1 mp na 50–70 m2 powierzchni użytkowej lub na 3 zatrudnionych,
13) dla magazynów i składów – 1 mp na 120 m2 powierzchni użytkowej lub na 3 zatrudnionych,
14) dla warsztatów samochodowych i stacji paliw z warsztatami – 6 mp na 1 stanowisko napraw,
15) dla myjni samochodowych – 3 mp na 1 stanowisko do mycia.
4. Szczegółowe ustalenia dotyczące poszczególnych dróg publicznych i ulic wewnętrznych zawiera rozdział 3.
5. Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy terenu objętego planem ulica Złotoryjska to – wg dokumentacji “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Legnicy” – ulica główna, jednojezdniowa, dwupasowa.
§ 14
Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej
1. Istniejące na terenie objętym planem sieci przesyłowe – wodociągi magistralne oraz elektroenergetyczne linie 20 kV – do zachowania. W okresie perspektywy nie przewiduje się prowadzenia przez teren objęty planem nowych sieci magistralnych. Gazociągi: wysokoprźćny tranzytowy 6,3 MPa Ř 200 i średnioprźćny ř 250 biegnące na południe od granicy terenu objętego planem przewidywane są do trwałej adaptacji. Gazociąg niskoprźćny Ř 200 w ul. Złotoryjskiej – do zachowania.
2. Projektowane zainwestowanie będzie obsługiwane z istniejących i projektowanych sieci infrastruktury technicznej biegnących w granicach objętych planem i w ul. Złotoryjskiej wg technicznych warunków zasilania wydawanych przez administratorów poszczególnych sieci. Nowe odcinki sieci sanitarnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulic, jako sieci podziemne.
3. Dopuszcza się – jeżeli uzasadnia to ich stan techniczny – trwałą adaptację wszystkich istniejących sieci uzbrojenia podziemnego niekolidujących z zainwestowaniem przesądzonym w niniejszym planie.
4. Nowe zainwestowanie należy zaopatrywać w wodę z istniejącego wodociągu ř 200 biegnącego
w ul. Złotoryjskiej. Projektowana sieć wodociągowa winna zapewniać właściwe warunki ochrony przeciwpożarowej.
5. Ścieki bytowo-gospodarcze nalećy odprowadzaę do biegnącego w ul. Złotoryjskiej kolektora ř 250. Ścieki wytwarzane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą winny być przed odprowadzeniem do kanalizacji komunalnej – w uzasadnionych wypadkach – stosownie podczyszczone.
6. Do czasu zrealizowania kanału deszczowego w ul. Złotoryjskiej – wody opadowe należy zagospodarowywać na nieruchomościach poszczególnych inwestorów. W szczególności zaleca się odprowadzanie wód deszczowych z terenów zabudowy mieszkaniowej do istniejącego zbiornika na terenie 12 U,ZP i ewentualne jego powiązanie z administrowanym przez hutę miedzi systemem odprowadzania wód opadowych z obszaru b. strefy ochronnej huty. Zaleca się wyposażenie sieci dróg w sieć kanalizacji deszczowej.
7. Wody deszczowe, które mogą być zanieczyszczane substancjami ropopochodnymi – z terenów większych placów parkingowych i placów manewrowych – winny być przed odprowadzeniem do kanalizacji komunalnej oczyszczone w stosownych separatorach.
8. Do rejonu objętego planem w okresie perspektywy nie przewiduje się doprowadzenia sieci ciepłowniczych z ciepłowni komunalnych. Obiekty kubaturowe winny być ogrzewane przez indywidualne lub zbiorowe kotłownie. Ustala się zakaz opalania kotłowni nieekologicznymi paliwami stałymi, zalecając stosowanie gazu przewodowego.
9. Ustala się doprowadzenie gazu przewodowego do wszystkich terenów przewidywanych do zagospodarowania. Nie przewiduje się rozbudowy średnioprężnej sieci gazowej ani realizacji nowych stacji redukcyjno-pomiarowych w rejonie objętym planem.
10. Na terenie objętym planem wyklucza się możliwość lokalizowania naziemnych zbiorników propanu-butanu.
11. Ustala się doprowadzenie energii elektrycznej do wszystkich terenów przewidywanych do zagospodarowania. Zasilanie projektowanego zainwestowania – z istniejącej stacji transformatorowej R-244-20 lub stacji leżących w sąsiedztwie terenu objętego planem. Dopuszcza się rozbudowę systemu sieci SN wg ustaleń określonych w ust. 2, na warunkach uzgodnionych z dostawcą energii. Na całym terenie – z zastrzeżeniem § 6 ust. 5 oraz poza rejonami wskazanych w rysunku planu punktów formalnie ważnych – dopuszcza się realizowanie nowych stacji 20/0,4 kV oraz złącz kablowych 20 kV stosownie do potrzeb, na ewentualnie wydzielanych działkach o powierzchni do 100 m2. Dopuszcza się zbliżenia ścian obiektów stacji transformatorowych na odległość 1,5 m od granic działek.
12. Istniejące telekomunikacyjne kable ziemne – do zachowania. Nie ogranicza się możliwości rozbudowy kablowej sieci telekomunikacyjnej na obszarze objętym planem.
13. Odpady niebezpieczne (np. szlamy z separatorów, odpadowe oleje hydrauliczne, płyny hamulcowe) winny być gromadzone w szczelnych pojemnikach i przekazywane do wykorzystania lub unieszkodliwiania w instalacjach specjalistycznych. Pozo-stałe odpady mogą być składowane na wysypisku komunalnym.
§ 15
Granice terenu pod budowę obiektów handlowych
o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2
Na terenie oznaczonym 14 UC,A,U,US,KS,ZP,P ustala się możliwość budowy obiektu handlowego o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2 z towarami niespożywczymi, dopuszczając – wg ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Legnicy – magazyn handlowy, magazyn klubowy, sklep wyspecjalizowany, park handlowy.