1768

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 26 lutego 2004 r.

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości, nieruchomości
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Gminy
Nowa Ruda

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591
z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, z późn. zm.) Rada Gminy Nowa Ruda uchwala, co następuje:

§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej – należy przez to rozumieć grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części, będące w posiadaniu przedsiębiorcy, opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.),

2) przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej oraz spółkę cywilną,

3) nowej inwestycji – należy przez to rozumieć inwestycję związaną z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa,

4) utworzeniu nowych miejsc pracy – należy przez to rozumieć przyrost netto miejsc pracy w danym przedsiębiorstwie w określonym przedziale czasu,

5) pomocy publicznej – należy przez to rozumieć pomoc udzielaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177 z późn. zm.),

6) ustawie o pomocy publicznej – należy przez to rozumieć ustawę, o której mowa w pkt 5.

§ 2

1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości, na zasadach określonych w ust. 2, nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, który zrealizuje na terenie Gminy Nowa Ruda nową inwestycję, polegającą na uruchomieniu działalności produkcyjnej lub usługowej w utworzonym przedsiębiorstwie, pod warunkiem utworzenia co najmniej 5 nowych miejsc pracy.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od następnego miesiąca, w którym utworzono miejsca pracy:

1) na okres czterech lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 50 miejsc pracy, z tym że:

– w pierwszym i drugim roku w wysokości 100% należnego podatku,

– w trzecim i czwartym roku w wysokości 50% należnego podatku;

2) na okres trzech lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 30 miejsc pracy, z tym że:

– w pierwszym i w drugim roku w wysokości 100% należnego podatku,

– w trzecim roku w wysokości 50% należnego podatku;

3) na okres dwóch lat – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy – w wysokości 100% należnego podatku;

4) na okres jednego roku – jeżeli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 5 miejsc pracy – w wysokości 100% należnego podatku.

3. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli utworzone nowe miejsca pracy w pełnym wymiarze czasu pracy zostaną utrzymane przez cały okres zwolnienia.

4. Zwolnienie na zasadach określonych w ust. 2 i 3 przysługuje również w przypadku nowej inwestycji, związanej z rozbudową przedsiębiorstwa i dotyczy wówczas wyłącznie nowo nabytych nieruchomości: gruntów, w tym zabudowanych, nowo wybudowanych budynków oraz budowli.

Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost średniego zatrudnienia o utworzone nowe miejsca pracy w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy przed dokonaniem inwestycji.

§ 3

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości, na zasadach określonych w ust. 2, nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę , który zwiększy stan zatrudnienia.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od następnego miesiąca, w którym zwiększono zatrudnienie:

1) na okres jednego roku, jeżeli nastąpiło zwiększenie zatrudnienia co najmniej o 10% dotychczasowego stanu zatrudnienia, nie mniej niż o 5 nowych miejsc pracy – w wysokości 10% należnego podatku;

2) na okres dwóch lat, jeżeli nastąpiło zwiększenie zatrudnienia co najmniej o 20% dotychczasowego stanu zatrudnienia, nie mniej niż o 15 nowych miejsc pracy – w wysokości 20% należnego podatku;

3) na okres trzech lat, jeżeli nastąpiło zwiększenie zatrudnienia co najmniej o 30% dotychczasowego stanu zatrudnienia, nie mniej niż o 30 nowych miejsc pracy – w wysokości 30% należnego podatku;

4) na okres czterech lat, jeżeli nastąpiło zwiększenie zatrudnienia co najmniej o 40% dotychczasowego stanu zatrudnienia, nie mniej niż o 50 nowych miejsc pracy – w wysokości 40% należnego podatku.

3. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli utworzone nowe miejsca pracy w pełnym wymiarze czasu pracy zostaną utrzymane przez cały okres zwolnienia.

4. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli nastąpi wzrost średniego zatrudnienia o utworzone nowe miejsca pracy w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia z okresu poprzednich 12 miesięcy.

§ 4

1. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w § 2 i § 3, jest złożenie przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających spełnienie przesłanek uprawniających do objęcia nieruchomości zwolnieniem wraz z korektą deklaracji lub informacji w podatku od nieruchomości.

2. Nieruchomość objęta będzie zwolnieniem począwszy od następnego miesiąca od złożenia dokumentów, o których mowa w ust. 1, przez okres nie dłuższy niż wynikający z § 2 i § 3.

§ 5

1. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku podatkowego przedłożyć organowi podatkowemu – Wójtowi Gminy Nowa Ruda, pod rygorem utraty prawa do zwolnienia od początku danego roku podatkowego, informacje dotyczące:

1) poziomu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy poprzedniego roku podatkowego,

2) wielkości, terminów oraz przeznaczenia pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2. W przypadku zaistnienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości, podatnik zobowiązany jest do pisemnego

powiadomienia o tym fakcie organu podatkowego oraz złożenia korekty deklaracji lub informacji – w terminie 14 dni od zaistnienia tej okoliczności.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od pierwszego miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od podatku od początku roku podatkowego, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

5. Podatnik, który podał nieprawdziwe dane i wprowadził w błąd organ podatkowy, traci prawo do zwolnienia za cały okres, w jakim korzystał ze zwolnienia.

6. Podatnicy, o których mowa w ust. 4 i 5, są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę .

7. Do spraw określonych w ust. 2–6 stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

§ 6

1. Zgodnie z art. 3 ustawy o pomocy publicznej, w razie gdy przedsiębiorcy korzystającemu ze zwolnienia, o którym mowa w § 2 lub w § 3 niniejszej uchwały, wartość tego zwolnienia łącznie z wartością pomocy udzielonej temu przedsiębiorcy w okresie kolejnych trzech lat poprzedzających dzień jej udzielenia, przekroczy równowartość 100 tys. euro, a w przypadku pomocy udzielanej w górnictwie węgla i transporcie niezależnie od wartości pomocy, pomoc może być udzielona w trybie przepisów ustawy o pomocy publicznej i aktów wykonawczych do tej ustawy, a także na podstawie programów pomocowych obowiązujących na terenie Gminy Nowa Ruda.

2. W razie, gdy wartość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie przekroczy kwoty 100 tys. euro, pomoc ta jest nadzorowana w trybie ustawy o pomocy publicznej.

3. Dniem udzielenia pomocy, o którym mowa w ust. 1, jest dzień, w którym zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych upływa termin złożenia:

– deklaracji – w przypadku osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych Agencji Nieruchomości Rolnych oraz jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – będących przedsiębiorcami,

– informacji – w przypadku osób fizycznych, będących przedsiębiorcami.

§ 7

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

ZDZISŁAW NYKIEL