1763

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KUDOWIE ZDROJU

z dnia 30 marca 2004 r.

w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców
rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy
Kudowa Zdrój

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku
o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) Rada Miejska w Kudowie Zdroju uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwalania się z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez podmioty gospodarcze podejmujące po raz pierwszy taka działalność gospodarczą na terenie gminy.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje na okres jednego roku licząc od dnia rozpoczęcia działalności, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podstrefa Kudowa Zdrój przez małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.) zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres 10 lat, a przez pozostałych przedsiębiorców w okresie do 31 maja 2017 roku.

§ 2

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców w zakresie produkcji i usług, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały zrealizują na terenie gminy Kudowa Zdrój nowe inwestycje polegające na uruchomieniu działalności produkcyjnej lub usługowej, pod warunkiem utworzenia co najmniej 5 nowych miejsc pracy, nie później niż w okresie 6 miesięcy od zakończenia inwestycji.

2. Zwolnienie przysługuje na okres:

– 1 roku – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 5 miejsc pracy,

– 2 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 15 miejsc pracy,

– 3 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 25 miejsc pracy,

– 4 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 35 miejsc pracy,

– 5 lat – jeśli w wyniku inwestycji utworzono co najmniej 50 miejsc pracy,

3. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja spowodowała wzrost zatrudnienia w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy przed dokonaniem inwestycji, przy czym uwzględnia się pracowników mających stałe miejsce zamieszkania w gminie Kudowa Zdrój.

4. Zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.

5. Jeżeli działalność produkcyjna lub usługowa nie zostanie uruchomiona w ciągu 1 roku od daty udzielenia zwolnienia, o którym mowa w pkt 1, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami na zwłokę naliczonymi od ustawowych terminów płatności poszczególnych rat podatku.

6. Wyłączeniu z uprawnień wynikających z § 2 niniejszej uchwały, podlegają przedsiębiorcy powstali w wyniku przekształcenia lub w wyniku wydzielenia majątku z innego podmiotu bądź w drodze podziału, a także znajdujący się w trakcie procesu likwidacji, upadłości.

§ 3

Ze zwolnienia, o którym mowa w § 2, może również skorzystać przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność. Zwolnienie z podatku obejmuje wówczas tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, nowo wybudowane budynki (w tym także zmiana sposobu użytkowania obiektu już istniejącego, nabycie nieużytkowanego obiektu już istniejącego) budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.

§ 4

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości, w formie rocznego ryczałtu zwolnienia, wynoszącego na jeden etat kalkulacyjny 500 zł w danym roku podatkowym, następujących przedsiębiorców:

a) podejmujących działalność gospodarczą na terenie gminy Kudowa Zdrój, pod warunkiem zatrudnienia osób posiadających status osób bezrobotnych, stale zamieszkujących na terenie gminy Kudowa Zdrój i utrzymania tego zatrudnienia przez okres 1 roku;

b) już prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Kudowa Zdrój w przypadku zwiększenia zatrudniania o osoby posiadające status osób bezrobotnych, stale zamieszkujące na terenie gminy Kudowa Zdrój i utrzymania tego zatrudnienia przez okres 1 roku;

c) posiadających status osób bezrobotnych przez co najmniej 6 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie działalności, podejmujących działalność gospodarczą na własny rachunek pod warunkiem, iż posiadają stałe zameldowanie na terenie gminy Kudowa Zdrój – przez okres 1 roku.

2. Liczbę nowo utworzonych miejsc pracy ustala się jako przeciętną liczbę zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Przez przeciętną liczbę zatrudnionych należy rozumieć definicję przeciętnego zatrudnienia ustaloną w objaśnieniach do sprawozdania GUS o zatrudnieniu. W przypadku zatrudnienia osób w niepełnym wymiarze czasu pracy ryczałt, o którym mowa w pkt 1, przelicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia.

3. Kwota ryczałtu dotyczy liczby zatrudnionych osób posiadających status osoby bezrobotnej. Potwierdzenie statusu bezrobotnego następuje w formie zaświadczenia wystawionego przez Powiatowy Urząd Pracy.

4. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1, przysługuje przedsiębiorcy po utworzeniu nowych, dodatkowych miejsc pracy. Przy czym wzrost liczby miejsc pracy każdorazowo odniesiony zostanie do stanu zatrudnienia, w okresie 12 miesięcy poprzedzających utworzenie dodatkowych miejsc pracy.

5. W przypadku złożenia wniosku przez przedsiębiorcę o zwolnienie z podatku od nieruchomości w ciągu trwania roku podatkowego stawka ryczałtu będzie obowiązywała do wyczerpania kwoty zwolnienia.

6. W przypadku, gdy ryczałt jest wyższy od wysokości należnego podatku od nieruchomości za dany rok podatkowy, stosuje się zwolnienie do wysokości należnego podatku od nieruchomości za dany rok podatkowy.

§ 5

1. Jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki z różnych tytułów zwolnień, określonych niniejszą uchwałą, udziela się mu tylko jednego zwolnienia, przez niego wybranego.

2. Wszystkie zwolnienia z podatku od nieruchomości wynikające z uchwały przysługują na wniosek przedsiębiorcy. Zwolnienia, o którym mowa w § 1 i 2, przyznaje się na podstawie udokumentowanego wniosku podatnika, złożonego w terminie 2 miesięcy od dnia oddania nowej inwestycji do użytku.

3. W czasie korzystania ze zwolnienia podatnik może wnioskować o zmianę okresu zwolnienia określonego w § 2, przy czym łączny okres zwolnienia nie może przekraczać 5 lat.

4. Warunkiem otrzymania zwolnienia jest niezaleganie z płatnościami w stosunku do budżetu gminy.

§ 6

Zwolnienia, o których mowa w § 1–4, są pomocą publiczną, a jej udzielenie następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń.

§ 7

1. Na początku każdego roku podatkowego, tj. do 15 stycznia, podatnik korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedłożyć informację dotyczącą:

a) wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych,

b) poziomu zatrudnienia,

c) kosztów zatrudnienia pracowników,

d) wielkości otrzymanej pomocy publicznej w różnych formach i z różnych źródeł oraz przeznaczenia pomocy publicznej uzyskanej przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat.

2. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić

pisemnie Organ podatkowy w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

3. Podatnik, o którym mowa w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiła okoliczność powodująca utratę tego prawa.

4. Podatnik, który nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 2, traci prawo do zwolnienia od początku roku podatkowego, w którym wystąpiła okoliczność powodująca utratę tego prawa.

5. Podatnik, który wprowadził w błąd organ podatkowy co do spełniania warunków uprawniających do uzyskania zwolnienia, oprócz sankcji przewidzianych odrębnymi przepisami praw tarci prawo do zwolnienia za cały okres przez jaki korzystał ze zwolnienia,

6. Podatnicy, o których mowa w 4 i 5, są zobowiązani do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych.

7. W przypadku skorzystania przez przedsiębiorcę z nienależnych mu zwolnień w podatku od nieruchomości przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę należnymi od ustawowych terminów płatności podatku.

8. Nadzór nad udzielanymi zwolnieniami sprawuje Referat Finansowo-Budżetowy Urzędu Miasta w Kudowie Zdroju.

9. Pracownicy referatu mają prawo do kontroli spełniania przez przedsiębiorcę warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z podatku od nieruchomości jest obowiązany do przestawienia dokumentacji o stanie zatrudnienia czy poniesionych nakładach na każde żądanie organu podatkowego.

§ 7

1. Upoważnia się Burmistrza Miasta do opracowania programu udzielania pomocy regionalnej, uwzględniając warunki udzielania pomocy przewidziane w niniejszej uchwale oraz w przepisach o pomocy publicznej.

2. Pomoc udzielana na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programie, o którym mowa w ust. 1, nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.

§ 8

Zobowiązuje się Burmistrza Miasta Kudowa Zdrój do:

– składania Radzie Miejskiej w Kudowie Zdroju rocznych sprawozdań z wykonania niniejszej uchwały wraz z jej skutkami dla budżetu;

– waloryzacji kwot rocznych stawek ryczałtowych, o których mowa w § 4 ust. 1, według zasad określonych w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczących corocznego podwyższania stawek podatków.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 10

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

BOGUSŁAW BURGER