R o z d z i a ł II
Ustalenia ogólne
§ 6
1. Ustala się strefę ochronną gazociągu wysokiego ciśnienia, której przebieg pokazany jest na rysunku planu, o szerokości wynoszącej 15,0 m po obu stronach gazociągu oraz 16,25 m po obu stronach gazociągu w przypadku realizacji obiektu użyteczności publicznej.
2. Dopuszcza się możliwość zmniejszenia stref ochronnych gazociągów do szerokości wynikających z przepisów szczególnych, po zastosowaniu przewidzianych przepisami rozwiązań technicznych, na warunkach określonych przez zarządcę gazociągów.
3. Obszar, o którym mowa w ust. 1, stanowi strefę kontrolowaną, w której operator gazociągów jest uprawniony do zapobiegania działalności mogącej mieć negatywny wpływ na trwałość i prawidłową eksploatację gazociągu.
4. Ustala się obowiązek uzgodnienia z zarządcą gazociągu, lokalizacji obiektów wzdłuż i w obrębie strefy kontrolowanej, przed wydaniem pozwolenia na budowę oraz zawiadomienia zarządcy gazociągu z 14-dniowym wyprzedzeniem przed przystąpieniem do robót budowlanych.
5. Dla stref, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się następujące zasady zagospodarowania:
1) zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy,
2) obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do sieci infrastruktury technicznej oraz swobodnego przemieszczania się wzdłuż i w obrębie strefy kontrolowanej, w tym zakaz wznoszenia trwałych ogrodzeń,
3) dopuszcza się lokalizację sieci podziemnego uzbrojenia technicznego po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez zarządcę gazociągu,
4) w rejonie skrzyżowań z układem komunikacyjnym, jeżeli odległość pionowa mierzona od zewnętrznej powierzchni gazociągu do powierzchni jezdni jest mniejsza niż 1,2 m, ustala się obowiązek zastosowania zabezpieczenia w postaci płyt żelbetowych o odpowiedniej wytrzymałości, która przeniesie dodatkowe obciążenia naziomu taborem samochodowym,
5) zakaz sadzenia drzew i krzewów, zagospodarowanie zielenią niską,
6) zakaz prowadzenia działalności mogącej zagrozić trwałości gazociągów podczas eksploatacji.
6. Istniejące obiekty kolidujące z zasadami zagospodarowania strefy kontrolowanej, o których mowa w ust. 4, przeznaczone są do rozbiórki.
§ 7
1. Ustala się strefę sanitarną cmentarza o szerokości 50 m zgodnie z przepisami szczególnymi, przedstawioną na rysunku planu.
2. W strefie, o której mowa w ust. 1, ustala się zakaz lokalizacji zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego, a także zakładów przechowujących artykuły żywności oraz studzien, źródeł i strumieni służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych.
3. Dopuszcza się odstępstwa od ustalenia zawartego w ust. 2 pod warunkiem uzgodnienia z właściwym inspektorem sanitarnym.
§ 8
1. Przed podjęciem działalności inwestycyjnej na terenach wyznaczonych w planie ustala się obowiązek zdjęcia warstwy próchniczej z części terenów przeznaczonych pod obiekty budowlane oraz powierzchnie utwardzone, a następnie odpowiednie jej zagospodarowanie.
2. Istniejący drzewostan należy przewidzieć w miarę możliwości do zachowania. Drzewostan przewidziany do zachowania należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami w trakcie robót budowlanych.
§ 9
Szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego
1. Prace inwestycyjno-budowlane w obszarze istniejących stanowisk archeologicznych, przedstawionych na rysunku planu, musi wyprzedzać proces badań archeologicznych prowadzonych metodą wykopaliskową. Badania mogą być podjęte po uzyskaniu zezwolenia właściwych Służb Ochrony Zabytków. Dodatkowo warunkuje się stały nadzór archeologiczny w trakcie odhumusowania terenu między stanowiskami archeologicznymi. Ratownicze badania archeologiczne i stały nadzór konserwatorski finansuje inwestor. Wszystkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej. Projekt inwestycji zlokalizowanej w obrębie stanowiska archeologicznego należy uzgodnić z właściwymi Służbami Ochrony Zabytków w zakresie ochrony zabytków archeologicznych.
2. Wyznacza się strefę “OW” obserwacji archeologicznej, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. W obrębie tej strefy ustala się obowiązek uzgodnienia inwestycji przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Wojewódzkim Oddziałem Ochrony Zabytków w zakresie ochrony zabytków archeologicznych.
3. Ustala się strefę ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. Wszelkie inwestycje w obrębie tej strefy należy uzgodnić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków.
§ 10
1. Dla ustalonych obowiązujących linii zabudowy ustala się obowiązek lokalizacji zewnętrznej ściany nowo wznoszonych budynków w miejscach wskazanych przez te linie z zachowaniem obowiązujących przepisów szczególnych i odrębnych.
2. Dopuszcza się przerwanie obowiązującej linii zabudowy przez tereny komunikacji wewnętrznej.
3. Ustalone nieprzekraczalne linie zabudowy ograniczają obszar terenu lub działki, na którym można zlokalizować budynek.
4. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami 5MU oraz 6U ustala się obowiązek wypełnienia obowiązującej linii zabudowy w co najmniej 50% w przypadku lokalizacji obiektów usługowych lub budynków mieszkalnych zawierających nie więcej niż 6 mieszkań lub ich zespołów. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwo od tej reguły, nie więcej jednak niż o 10%.
5. Zakazuje się wznoszenia wolno stojących garaży i budynków gospodarczych oraz ich zespołów, towarzyszących zabudowie.
§ 11
Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów na warunkach określonych przez zarządców sieci w oparciu o przepisy szczególne.
§ 12
1. Ustala się maksymalną wysokość zabudowy mieszkaniowej i mieszkaniowo-usługowej na 3 kondygnacje, trzecia kondygnacja wyłącznie w formie poddasza użytkowego.
2. Maksymalna wysokość zabudowy nie może być większa niż 8 m mierzona od poziomu terenu do najwyższego gzymsu lub okapu i nie większa niż 14 m mierzona od poziomu terenu do najwyższego punktu dachu.
3. Dopuszcza się możliwość odstępstwa od ustalenia zawartego w ust. 2 dla budynku stanowiącego dominantę architektoniczną, nie więcej jednak niż o 15%.
4. Ustala się obowiązek przekrycia nowo wznoszonych budynków oraz w przypadku nadbudowy istniejących budynków – dachem stromym, pokrytym dachówką, z wyłączeniem dachówki bitumicznej.
§ 13
Ustalenia dotyczące minimalnych wielkości działek nie obowiązują w przypadku podziału w celu powiększenia działki sąsiedniej lub wydzielenia działki stanowiącej wewnętrzny układ komunikacyjny.