1642 UCHWAŁA RADY MIASTA W JEDLINIE-ZDROJU z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Jedlina-Zdrój Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Miasta Jedlina- |
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Uchwała określa zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Jedlina-Zdrój.
2. Ilekroć w uchwale mowa jest o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.),
2) Gminie Jedlina-Zdrój lub gminie – należy przez to rozumieć miasto Jedlina-Zdrój,
3) mieszkaniowym zasobie gminy lub zasobie – należy przez to rozumieć mieszkaniowy zasób Gminy Jedlina-Zdrój,
4) wynajmującym – należy przez to rozumieć Gminę Jedlina-Zdrój,
5) dochodzie – należy przez to rozumieć dochód, o którym mowa w przepisach o dodatkach mieszkaniowych,
6) gospodarstwie domowym – należy przez to rozumieć lokatora samodzielnie zajmującego lokal mieszkalny tzw. gospodarstwo jednoosobowe lub lokatora, jego małżonka i inne osoby wspólnie z nim stale zamieszkujące i gospodarujące, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tego lokatora, tzw. gospodarstwo wieloosobowe.
§ 2
1. Gmina wynajmuje lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy a w szczególności:
1) lokale mieszkalne na czas nieoznaczony dla osób:
a) umieszczonych w wykazie, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu,
b) spełniających warunki kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy,
c) zawierających umowy najmu w związku z zamianą lokali mieszkalnych,
d które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy,
e) którym przysługuje prawo do lokalu zamiennego,
f) z którymi zawierane są umowy o najem lokalu o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2,
2) lokale mieszkalne na czas oznaczony dla osób:
a) którym wyrokiem sądu przyznano uprawnienia do lokalu socjalnego,
b) umieszczonych w wykazie, z którymi mogą być zawarte umowy najmu na lokal socjalny.
2. Gmina wynajmuje lokale, o których mowa w ust. 1 pkt 1 osobom, które spełniają następujące warunki:
a) są pełnoletnie,
b) są stałymi mieszkańcami Gminy jedlina-Zdrój,
c) nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a w przypadku małżonków, żadne z nich nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego.
§ 3
Z mieszkaniowego zasobu gminy wydziela się lokale mieszkalne, które przeznaczone są na najem jako lokale socjalne. Wykaz lokali socjalnych zawiera załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 4
1. Nawiązanie stosunku najmu następuje w drodze pisemnej umowy pomiędzy Gminą Jedlina-Zdrój a najemcą lokalu mieszkalnego, zwanej dalej umową najmu.
2. Zawarcie umowy najmu następuje po uprzednim zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
R o z d z i a ł II
Wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającego oddanie w najem lokalu mieszkalnego na
czas nieoznaczony i lokalu socjalnego
§ 5
Oddanie w najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony może nastąpić na rzecz osób, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6 miesięcy, poprzedzających dzień złożenia wniosku, nie przekracza 100% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych i 120% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych.
§ 6
Oddanie w najem lokalu socjalnego może nastąpić na rzecz osób, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie ostatnich 6 miesięcy, poprzedzających dzień złożenia wniosku, nie przekracza 25% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych i 50% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych.
§ 7
1. Dla potrzeb ustalenia dochodów, o których mowa w § 5 i § 6, uwzględnia się kwotę najniższej emerytury, ogłaszaną przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”, w wysokości obowiązującej na koniec roku kalendarzowego poprzedzającego datę złożenia wniosku o najem lokalu.
2. Podstawę ustalania wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego, o którym mowa w § 5 i § 6, stanowią oświadczenia o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego wraz z dokumentami potwierdzającymi te dochody.
R o z d z i a ł III
Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy
§ 8
1. Wnioskodawcy, starający się o najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony dla poprawy dotychczasowych warunków zamieszkiwania, muszą spełniać łącznie następujące warunki:
1) średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego dotychczas zajmowanego lokalu nie może być wyższy niż określony w § 5, ponadto § 7 stosuje się odpowiednio,
2) powierzchnia pokoi dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego przypadająca na członka gospodarstwa domowego jest mniejsza niż 5 m2 w gospodarstwie domowym wieloosobowym lub mniejsza niż 10 m2 w gospodarstwie jednoosobowym,
3) na najemcy dotychczas zajmowanego lokalu, stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy, nie ciążą zobowiązania z tytułu zaległości czynszowych oraz opłat za dostawę wody, odbiór ścieków, wywóz nieczystości stałych.
R o z d z i a ł IV
Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony
i lokalu socjalnego
§ 9
Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje:
1) osobom, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, bądź zajmują pomieszczenia nienadające się na stały pobyt ludzi, a wysokość dochodu przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwot określonych w § 5,
2) osobom pozbawionym lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, wskutek klęski żywiołowej i katastrofy budowlanej lub innego zdarzenia losowego oraz zajmującym lokale w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, bez względu na dochody członków gospodarstwa domowego,
3) osobom, które opuściły Dom Dziecka w Jedlinie-Zdroju w związku z uzyskaniem pełnoletności, i nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz spełniają warunek uzyskiwanych dochodów określony w § 5,
4) osobom zamieszkującym lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy, które nie są dostosowane do potrzeb wynikających z inwalidztwa lub konieczności odosobnienia w związku z chorobą oraz spełniającym warunek określony w § 5. Uprawnienia w przedmiocie inwalidztwa lub konieczności odosobnienia w związku z chorobą należy potwierdzić odpowiednim orzeczeniem lekarskim.
§ 10
Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje:
1) osobom, którym przyznano wyrokiem sądu uprawnienie do lokalu socjalnego,
2) osobom bezdomnym i nieposiadającym dochodów wyższych niż określone w § 6,
3) osobom, które nie mają tytułu prawnego do lokalu i których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza wysokości określonej w § 6,
4) osobom opuszczającym Dom Dziecka w Jedlinie-Zdroju w związku z uzyskaniem pełnoletności i których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza wysokości określonej w § 6,
5) osobom, które zajmują lokal nienadający się do zamieszkiwania ze względu na stan techniczny i wyposażenie lub którego powierzchnia pokoi przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy jest mniejsza niż 5 m2 w gospodarstwie wieloosobowym i 10 m2 w gospodarstwie jednoosobowym oraz spełniają kryteria dochodu gospodarstwa domowego określone w § 6.
§ 11
W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się w pierwszej kolejności.
R o z d z i a ł V
Warunki dokonywania zamian lokali mieszkalnych
§ 12
Najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą dokonywać między sobą zamiany wynajmowanych lokali mieszkalnych, a także z osobami zajmującymi lokale w innych zasobach, za zgodą Burmistrza Miasta.
§ 13
Wniosek w sprawie zamiany lokali mieszkalnych winien zawierać:
1) imię i nazwisko wnioskodawcy wraz z aktualnymi adresami zamieszkania,
2) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wnioskodawcy,
3) dokument potwierdzający prawo do lokalu będącego przedmiotem zamiany,
4) potwierdzoną przez administratora informację dotyczącą zaległości czynszowych lokali będących przedmiotem zamiany,
5) uzasadnienie wniosków.
§ 14
Wyłącza się możliwość dokonania zamiany lokali mieszkalnych, jeżeli w jej wyniku na jednego członka gospodarstwa domowego będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego mniej niż 10 m2.
§ 15
1. Osoby wnioskujące o zamianę lokali uzgadniają między sobą sposób usunięcia ewentualnych nieprawidłowości w realizowaniu umów najmu lokali, w tym w szczególności:
a) uregulowania zaległości czynszowych za najem lokali,
b) zlikwidowania samowoli budowlanej w lokalu lub w lokalach będących przedmiotem wzajemnej zamiany.
2. Burmistrz Miasta może odmówić zgody na zamianę lokali, jeśli informacje zawarte we wnioskach i załączonych do nich dokumentach oraz wyniki przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego nie dają gwarancji wykonania w wyznaczonym terminie zobowiązań, o których mowa w ust. 1.
§ 16
Zamiany lokali mieszkalnych pomiędzy najemcami z terenów różnych gmin dokonywane mogą być po uprzednim otrzymaniu zgody Burmistrzów tych gmin.
Postanowienia § 14 i § 15 stosuje się odpowiednio.
R o z d z i a ł VI
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci
najemcy
§ 17
Prawo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy, na czas nieoznaczony przysługuje także: małżonkowi niebędącemu współnajemcą lokalu, dzieciom najemcy i jego współmałżonka, innym osobom, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli dotychczasowy najemca:
1) opuścił lokal i wymeldował się zmieniając miejsce zamieszkania,
2) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym zamieszkiwanie wspólnie z dotychczasowymi lokatorami spowodowałoby, iż na jedną osobę przypadałoby mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi.
§ 18
Prawo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony, wchodzącego w skład zasobu mieszkaniowego gminy, przysługuje również osobom innym niż wymienione w § 17, które pozostały w mieszkaniu po śmierci najemcy, jeżeli stale zamieszkiwały z tym najemcą do chwili jego śmierci przez okres co najmniej 5 lat.
R o z d z i a ł VII
Kryteria oddawania w najem lokali mieszkalnych
o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2
§ 19
Wolne lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 oddawane są w najem w drodze przetargu.
R o z d z i a ł VIII
Tryb rozpatrywania wniosków o najem lokali oraz
sposób poddania tych spraw kontroli społecznej
§ 20
1. Osoba ubiegająca się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy składa do Burmistrza Miasta wniosek w sprawie najmu.
2. Wniosek, o który mowa w ust. 1, winien zawierać:
a) imię i nazwisko wnioskodawcy oraz adres do korespondencji,
b) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wnioskodawcy,
c) opis aktualnej sytuacji mieszkaniowej potwierdzony przez administratora domu,
d) dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego za okres ostatnich 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
§ 21
1. Dla zapewnienia społecznej kontroli nad trybem rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych Burmistrza Miasta w szczególności:
1) powoła Społeczną Komisję Mieszkaniową w składzie 5 osób,
2) poda do publicznej wiadomości na tablicach ogłoszeń wykaz osób zakwalifikowanych do zawarcia umów najmu,
3) poda do publicznej wiadomości na tablicach ogłoszeń wykaz osób, z którymi zawarto umowy najmu.
2. Społeczna Komisja Mieszkaniowa wybiera ze swojego grona przewodniczącego i działa na podstawie regulaminu określonego zarządzeniem Burmistrza Miasta.
3. Ustala się dla członka Społecznej Komisji Mieszkaniowej wynagrodzenie za udział w jednym posiedzeniu w wysokości 50,– zł brutto.
4. Społeczna Komisja Mieszkaniowa odbywa posiedzenia w miarę potrzeb, nie częściej jednak niż raz w miesiącu. W razie potrzeby Komisja może odbyć więcej niż jedno posiedzenie w miesiącu za zgodą Burmistrza Miasta.
§ 22
1. Wnioski w miarę ich wpływu podlegają analizie i zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową w oparciu o kryteria określone w § 9–11. Osoby spełniające kryteria, po uprzednim zaopiniowaniu wpisywane są do wykazu osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony bądź lokalu socjalnego.
2. O sposobie rozpatrzenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego wnioskodawcy informowani są na piśmie w terminie 60 dni od daty wpływu wniosku.
3. Odwołanie od decyzji podjętej w wyniku rozpatrzenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego wnosi się do Burmistrza Miasta w terminie 30 dni od daty otrzymania pisma, o którym mowa w ust. 2.
4. Jeżeli odwołanie zasługuje na uwzględnienie, ust. 1–2 stosuje się odpowiednio.
§ 23
Osoby umieszczone na wykazie osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu, zobowiązane są do aktualizowania informacji zawartych we wnioskach o najem lokalu w zakresie:
a) dochodów członków gospodarstwa domowego,
b) zmian w sytuacji rodzinnej dotyczącej członków gospodarstwa domowego (rodzenie dziecka, zawarcie związku małżeńskiego, rozwód, zgon itp.),
c) zmiany i adresu zamieszkania.
R o z d z i a ł IX
Postanowienia końcowe
§ 24
Przy zawieraniu umów najmu lokali mieszkalnych wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy Jedlina-Zdrój rezygnuje się z pobierania kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu przysługujących wynajmującemu.
§ 25
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Jedlina-Zdrój.
§ 26
Traci moc uchwała nr 169/2001 Rady Miejskiej w Jedlinie-Zdroju z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Jedlina-Zdrój.
§ 27
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIASTA |
ROMUALD WYSOCKI |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miasta w Jedlinie-Zdroju z dnia 31 marca 2004 r. (poz. 1642)
WYKAZ LOKALI SOCJALNYCH
NA TERENIE MIASTA JEDLINA-ZDRÓJ
Lp. |
Adres |
Powierzchnia użytkowa w m2 |
1. |
ul. Chojnowska 3/4 |
12,32 |
2. |
ul. B. Chrobrego 2/12 |
12,00 |
3. |
ul. B. Chrobrego 3/4 |
20,94 |
4. |
ul. B. Chrobrego 3/8 |
17,10 |
5. |
ul. B. Chrobrego 14/2 |
19,30 |
6. |
ul. B. Chrobrego 14/4 |
22,00 |
7. |
ul. B. Chrobrego 22/2 |
22,00 |
8. |
ul. B. Chrobrego 22/5 |
19,50 |
9. |
ul. B. Chrobrego 27/8 |
19,89 |
10. |
ul. B. Chrobrego 27/10 |
20,04 |
11. |
ul. Hoża 4/4 |
19,47 |
12. |
ul. Hoża 6/7 |
24,47 |
13. |
ul. Hoża 6/8 |
16,40 |
14. |
ul. Jasna 3/1a |
13,45 |
15. |
ul. Jasna 3/6 |
15,34 |
16. |
ul. Jasna 11/9 |
20,00 |
17. |
ul. Jasna 11/9 |
18,86 |
18. |
ul. Kamienna 6/1 |
24,21 |
19. |
ul. Kłodzka 15/8 |
13,39 |
20. |
ul. Kłodzka 32/3 |
11,80 |
21. |
ul. Kłodzka 32/4 |
20,14 |
22. |
ul. Kłodzka 44/7 |
19,42 |
23. |
ul. Krótka 6/2 |
20,88 |
24. |
ul. Moniuszki 2/7 |
19,10 |
25. |
ul. Moniuszki 23/4 |
30,00 |
26. |
ul. Noworudzka 9/9 |
20,00 |
27, |
ul. Noworudzka 15/3 |
15,00 |
28. |
ul. Noworudzka 15/7 |
20,00 |
29. |
ul. Noworudzka 15/9 |
17,92 |
30. |
ul. Piastowska 3/11 |
17,67 |
31. |
ul. Piastowska 16/9 |
18,00 |
32. |
ul. Piastowska 18/5 |
19,00 |
33. |
ul. Piastowska 28/11 |
10,60 |
34. |
ul. Piastowska 28/12 |
12,58 |
35. |
ul. Piastowska 29/7 |
21,00 |
36. |
ul. Piastowska 30/1 |
22,00 |
37. |
ul. Piastowska 34/1 |
22,50 |
38. |
ul. Piastowska 34/2 |
23,18 |
39. |
ul. Piastowska 34/4 |
23,94 |
40. |
ul. Piastowska 41/6 |
22,82 |
41. |
Pl. Zwycięstwa 4/10 |
19,00 |
42. |
Pl. Zwycięstwa 4/12 |
15,60 |
43. |
Pl. Zwycięstwa 4/13 |
13,09 |
44. |
ul. Piękna 4/6 |
21,80 |
45. |
ul. Poznańska 34/1 |
14,56 |
46. |
ul. Zakopiańska 3/5 |
18,00 |