1638

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BOGUSZOWIE-GORCACH

z dnia 26 marca 2004 r.

w sprawie określenia zasad zbywania w drodze bezprzetargowej lokali

i budynków użytkowych będących własnością Gminy Boguszów-Gorce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca
1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami), w związku z art. 34, art. 35, art. 37 ust. 2, art. 67 ust. 1, 3, art. 70 ust. 2, 3, art. 72, art. 73 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 46, poz. 543 ze zmianami) oraz art. 1, art. 2, art. 3, art. 4, art. 12 ust. 1, art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) Rada Miejska Boguszowa-Gorc uchwala, co następuje:

§ 1

1. Lokale użytkowe w budynkach komunalnych lub budynki użytkowe mogą być sprzedawane w drodze bezprzetargowej osobom fizycznym i osobom prawnym, które mają tytuł prawny do zajmowanego lokalu lub budynku.

2. Nie podlegają sprzedaży lokale użytkowe w budynkach przeznaczonych do remontu kapitalnego lub wyburzenia.

3. Przedmiotem sprzedaży mogą być lokale użytkowe lub budynki dla których w planie zagospodarowania przestrzennego nieprzewidywana jest zmiana funkcji.

§ 2

1. Lokale i budynki użytkowe będą podlegały sprzedaży przy uwzględnieniu:

a) okresu trwania umowy najmu poprzedzających zgłoszenie wniosku o sprzedaż,

b) wysokości nakładów poniesionych przez najemcę, za zgodą wynajmującego, na lokal lub budynek będący przedmiotem sprzedaży.

2. Przedmiot sprzedaży mogą stanowić lokale użytkowe i budynki użytkowe zajmowane dotychczas przez najemcę przez okres co najmniej 1 roku liczonego od daty zawarcia umowy najmu.

3. Sprzedaż lokalu lub budynku użytkowego na rzecz najemcy uzależniona jest od dochowania przez niego warunku terminowego regulowania należności czynszowych w przypadku, jeżeli zaległość z tytułu należności czynszowych nie przekracza łącznie zaległości za okres dwóch okresów płatności za lokal lub budynek użytkowy może być sprzedany na rzecz najemcy, jeżeli na dzień zgłoszenia wniosku najemca ureguluje całą kwotę zaległości.

4. Wysokość nakładów poczynionych na lokal lub budynek użytkowy będący przedmiotem sprzedaży określony jest w wartości rynkowej na zasadach, o których mowa w pkt 3.

5. Rzeczoznawcy majątkowi na zlecenie Gminy sporządzają wycenę lokalu użytkowego i budynku oraz wyposażenia przeznaczonego do sprzedaży jak również wyceniają nakłady poniesione przez najemcę na trwałe ulepszenie, remonty i modernizację.

6. W celu ustalenia zakresu remontu, najemca jest obowiązany do stosowania przepisów Kodeksu Cywilnego art. 663, 666, 667 zgłosić na piśmie konieczność dokonania napraw uzyskać pisemną zgodę wynajmującego wraz z akceptacją Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc na dokonanie tych zmian.

7. Elementy będące wyposażeniem lokalu lub nakłady poniesione na zabezpieczenie lokalu przed włamaniem, wystrój oraz inne elementy które nie wpływają na trwałe ulepszenie lokalu nie są uwzględniane w cenie sprzedaży.

8. Najemcy, który dokonał – za pisemną zgodą właściciela przebudowy lub rozbudowy budynku stanowiącego własność Gminy w wyniku czego nastąpiło wyodrębnienie lokalu w razie nabycia tego lokalu, na poczet ceny nabycia zalicza się nakłady poniesione na jego przebudowę lub rozbudowę.

9. Przepisy pkt 8 nie stosuje się, jeżeli umowa najmu lub dzierżawy lokalu stanowi inaczej.

§ 3

1. Dotychczasowym najemcom lub dzierżawcom, którzy utracili tytuł prawny do zajmowanego lokalu lub budynku użytkowego nie przysługuje prawo pierwszeństwa w nabyciu lokalu lub budynku w drodze bezprzetargowej.

2. Sprzedaż lokalu użytkowego nastąpi wraz ze sprzedażą ułamkowej części budynku i urządzeń służących wyłącznie użytkownikowi lokalu z jednoczesną sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu niezbędnego do racjonalnego korzystania z lokalu lub budynku użytkowego.

§ 4

Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

§ 5

1. Sprzedaż lokalu lub budynku użytkowego następuje za gotówkę lub na raty.

Przy sprzedaży na raty, pierwsza wpłata wynosi 20% wartości ceny lokalu lub budynku użytkowego, pozostała należność płatna jest w pięciu rocz-

nych ratach, w terminie do dnia 31 marca każdego roku. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu rocznym przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli i stosowanej przez NBP.

2. Na zabezpieczenie reszty nieuiszczonej ceny sprzedaży sprzedający ustanawiają na nabytym lokalu i budynku użytkowym oraz prawie użytkowania wieczystego gruntu hipotekę w wysokości niespłaconej ceny sprzedaży.

W razie sprzedaży lokalu lub budynku użytkowego nabytego na warunkach ratalnych, przed zapłatą wszystkich rat, sprzedający zobowiązany jest do natychmiastowej spłaty całej niespłaconej należności.

3. Pierwszą opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu ustala się w wysokości 25% ceny gruntu i płatna jest przez nabywcę najpóźniej w dniu zawarcia umowy sprzedaży.

§ 6

W przypadku sprzedaży budynku użytkowego lub lokalu użytkowego w budynkach komunalnych, w których prowadzona jest działalność z zakresu zadań własnych gminy, opis prowadzonej działalności wpisany będzie w księdze wieczystej.

§ 7

Obniża się:

a) cenę sprzedaży obiektów wpisanych do rejestru zabytków o 50% jeżeli sprzedaży podlega cały budynek,

b) opłatę za użytkowanie wieczyste gruntów wpisanych do rejestru zabytków o 50%.

§ 8

Wolne lokale użytkowe znajdujące się w budynkach przeznaczonych do sprzedaży, budynki użytkowe oraz wolne garaże wytypowane przez Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc mogą być zbywane w drodze przetargu i nie podlegają postanowieniem niniejszej uchwały.

§ 9

Zryczałtowane koszty czynności przygotowania sprzedaży określi Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc w oparciu o przewidywany koszt czynności przygotowania sprzedaży.

§ 10

1. Czynności związane ze sprzedażą lokalu są podejmowane po złożeniu przez najemcę pisemnej deklaracji wyrażającej wolę nabycia lokalu lub budynku i po wniesieniu zaliczki na pokrycie kosztów, o których mowa w § 9.

2. Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc ustala wysokość zaliczki w oparciu o przewidywany koszt czynności przygotowania sprzedaży.

3. Zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku niedojścia do zawarcia umowy sprzedaży z przyczyn leżących po stronie nabywcy.

§ 11

Nabywa ponosi koszty:

1. Związane z opracowaniem dokumentacji,

2. Opłatę notarialną,

3. Opłatę sądowa z tytułu ujawnienia praw w księdze wieczystej.

4. Podatek od towarów i usług w wysokości obowiązującej w dacie sprzedaży.

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Boguszowa-Gorc,

§ 13

Traci moc uchwała nr XXVIII/182/2000 Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach z dnia 29 grudnia 2000 r. w sprawie określenia zasad zbywania w drodze bezprzetargowej lokali i budynków użytkowych będących własnością Gminy Boguszów-Gorce.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

JÓZEF B. WALISZEWSKI