1474

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA

z dnia 29 marca 2004 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych z tytułu należności

pieniężnych, do których nie stosuje się ustawy Ordynacja podatkowa oraz

wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 34a o finansach publicznych z dnia 26 listopada 1998 r. (tekst jednolity z 2003 r. Dz. U. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1

Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych, w tym cywilnoprawnych zwanych dalej “należnościami”, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) przypadających na podstawie przepisów szczegółowych:

1) jednostkom budżetowym

2) zakładom budżetowym

3) środkom specjalnym jednostek budżetowych

4) gminnemu funduszowi ochrony środowiska i gospodarki wodnej

od osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej zwanych dalej “dłużnikami”.

§ 2

1. Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub części, w przypadku ich całkowitej nieściągalności, która następuje, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

1) dłużnik – osoba fizyczna zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił nieruchomości, niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów,

2) dłużnik – osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi na mocy prawa na osoby trzecie,

3) sąd oddalił wniosek o upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe,

4) postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

2. Umarzanie należności Gminy o charakterze cywilnoprawnym w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachowano wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3

W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi kierownicy jednostek organizacyjnych i Burmistrz Miasta na wniosek dłużnika mogą umorzyć całość lub część należności, odroczyć termin spłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub część należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes Gminy.

§ 4

1. Jeżeli wartość należności głównej nie przekracza dwudziestokrotności kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym umorzenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” do celów naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności są uprawnieni:

1) kierownik gminnej jednostki organizacyjnej, o którym mowa w § 1 pkt 1, 3, z tym że w odniesieniu do należności Gminy o charakterze cywilnoprawnym, wynikających ze stosunków prawnych – Burmistrz Miasta,

2) kierownik gminnego zakładu budżetowego, do należności przypadających jednostce, o której mowa w § 1 pkt 2.

2. Jeżeli wartość należności głównej jest wyższa niż kwota, o której mowa w ust. 1 oraz w odniesieniu do należności przypadającej Gminnemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bez względu na jej wysokość do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności jest uprawniony Burmistrz Miasta.

§ 5

Organy upoważnione do umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat należności głównej, są również uprawnione do umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat odsetek od tych należności bez względu na wysokość odsetek oraz do umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat należności ubocznych na zasadach określonych w uchwale.

§ 6

Umarzanie należności oraz odraczanie spłat całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje:

1) w odniesieniu do należności o charakterze administracyjno-prawnym na podstawie decyzji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej albo zarządzenia Burmistrza Miasta

2) w odniesieniu do należności o charakterze cywilno-prawnym na podstawie prawa cywilnego.

§ 7

1. Kierownicy jednostek organizacyjnych przedstawiają Burmistrzowi Miasta sprawozdania dotyczące zakresu umorzonych należności oraz odroczenia terminu spłaty całości lub części należności na raty, udzielonych w trybie określonym rozporządzeniem, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są sporządzone według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego, w terminie do 15 lutego następnego roku.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Dzierżoniowa.

§ 9

Traci moc uchwała nr XLIX/322/01 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 26 marca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

LESZEK TATOMIR

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 29 marca 2004 r. (poz. 1474)