§ 4
Przeznaczenie terenów
1. 01 – 07 MR/MN – przeznaczenie podstawowe – zabudowa zagrodowa alternatywnie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na budowę nowych budynków mieszkalnych oraz obiektów i urządzeń związanych z prowadzoną działalnością rolniczą.
2) Zezwala się na wtórne podziały działek (na warunkach określonych w § 6) oraz zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.
3) W istniejącej zabudowie zagrodowej dopuszcza się adaptacje budynków mieszkalnych i gospodarczych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej niezwiązanej z prowadzoną produkcją rolną oraz lokalizację usług lub rzemiosła, z wyłączeniem usług handlu hurtowego materiałami masowymi i budowlanymi.
4) Powierzchnia użytkowa przeznaczenia dopuszczalnego nie może przekraczać 100 m2 dla każdej z działek. Obowiązuje zapewnienie we własnym zakresie przez właściciela lub władającego terenem wymaganych standardów zamieszkiwania na działkach sąsiednich (zachowanie dopuszczalnego poziomu hałasu, wibracji, emisji zanieczyszczeń, uciążliwości transportu itp.) w przypadku gdy wprowadza on na swoją działkę działalność usługową lub rzemieślniczą.
5) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów hodowlanych oraz usługowych zaliczonych zgodnie z przepisami szczególnymi do obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
6) Zabrania się budowy przemysłowych ferm tuczu zwierząt.
2. 01 – 03 MN – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży, oraz innych urządzeń towarzyszących.
2) Zezwala się na wtórne podziały działek (na warunkach określonych w § 6).
3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi nie wymagające uciążliwego transportu dostawczego oraz nie przekraczające 50 m2 powierzchni użytkowej dla każdej z działek (w szczególności w zakresie obsługi firm, handlu detalicznego itp.).
4) Obowiązuje zapewnienie we własnym zakresie przez właściciela lub władającego terenem wymaganych standardów zamieszkiwania na działkach sąsiednich (zachowanie dopuszczalnego poziomu hałasu, wibracji, emisji zanieczyszczeń, uciążliwości transportu itp.) w przypadku gdy wprowadza on na swoją działkę działalność usługową lub rzemieślniczą.
5) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów hodowlanych oraz usługowych zaliczonych zgodnie z przepisami szczególnymi do obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
6) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek; warunek ten nie dotyczy zabudowy istniejącej w dniu wejścia w życie planu niespełniającej powyższego kryterium.
3. 01, 02 U – przeznaczenie podstawowe – zabudowa usługowa, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na budowę budynków usługowych (w tym prowadzenie działalności rzemieślniczej), gospodarczych, garaży oraz innych urządzeń towarzyszących, z wyłączeniem możliwości lokalizacji funkcji mieszkaniowej.
2) Ustala się zakaz lokalizacji usług związanych z segregacją i utylizacją odpadów i surowców wtórnych.
3) Uciążliwość prowadzonej działalności należy bezwzględnie ograniczyć do granic własności.
4) Zezwala się wtórne podziały działek (na warunkach określonych w § 6).
4. U/P – przeznaczenie podstawowe – zabudowa usługowo-produkcyjna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Przeznaczenie podstawowe – obiekty usługowe, produkcyjne, administracyjne i socjalne, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
2) Uciążliwość prowadzonej działalności należy bezwzględnie ograniczyć do granic własności.
3) Ustala się obowiązek lokalizacji w granicach własności niezbędnych dla funkcjonowania obiektu miejsc parkingowych.
5. UPs – przeznaczenie podstawowe – teren usług publicznych o charakterze sportowo-rekreacyjnym, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na budowę obiektów sportu i rekreacji, oświaty, kultury wraz z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącymi oraz zielenią urządzoną.
2) Ustala się obowiązek lokalizacji w granicach własności niezbędnych dla funkcjonowania obiektu miejsc parkingowych.
6. 01, 02 RPZ/U – przeznaczenie podstawowe – teren produkcji hodowlanej, alternatywnie usług lub rzemiosła, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Dopuszcza się lokalizację w granicach terenu budynku mieszkalnego właściciela, standardy zabudowy jak dla zabudowy zagrodowej lokalizowanej na terenach MR/MN.
2) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi i rzemiosło o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.
3) Zezwala się na prowadzenie produkcji hodowlanej o obsadzie nieprzekraczającej 50 Dużych Jednostek Przeliczeniowych.
7. 01, 02 EE – przeznaczenie podstawowe – tereny urządzeń elektroenergetycznych (stacje transformatorowe).
1) Do projektowanej stacji transformatorowej (02 EE) należy zapewnić niezbędny dojazd dla służb energetycznych.
2) Wielkość działki wydzielonej pod lokalizację stacji transformatorowej winna zapewnić możliwość wykonania na niej odpowiednich obiektów kubaturowych w zależności od typu stacji, przyjmuje się orientacyjnie, że wielkość niezbędnego terenu pod stację transformatorową wyniesie około 150 m2.
8. TK – przeznaczenie podstawowe – teren urządzeń telekomunikacyjnych (centrala kontenerowa telefonii stacjonarnej).
9. RP – przeznaczenie podstawowe – grunty rolne.
1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy kubaturowej, w tym również siedlisk rolników i innych obiektów związanych z produkcją rolną.
2) Dopuszcza się lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej oraz związanych z nimi urządzeń.
3) Dopuszcza się lokalizację komunalnych ujęć wód podziemnych (studni) oraz związanych z nimi urządzeń służących celom zaopatrzenia w wodę.
4) Dopuszcza się lokalizację telekomunikacyjnych urządzeń przekaźnikowych (konstrukcji wieżowych wraz z kontenerowym urządzeniem stacji bazowej) o ile nie znajdują się bliżej niż 800 m od budynków lub budowli przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz terenów, na których mogą powstać takie budynki lub budowle, a także zajmują wydzielony teren o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2; realizacja dróg dojazdowych oraz niezbędnej infrastruktury technicznej staraniem i na koszt inwestora.
5) Dopuszcza się wypełnienie występujących na terenach RP zagłębień poeksploatacyjnych materiałem mineralnym (z wyłączeniem odpadów komunalnych) i rekultywację w kierunku rolnym lub leśnym.
6) Ze względu na niekorzystne warunki gruntowo-wodne oraz możliwości wystąpienia podtopień wodami powierzchniowymi lub gruntowymi tereny położone w zasięgu granicy ekosystemu wodno-łąkowego zaleca się użytkować jako łąki lub pastwiska.
7) Wzdłuż rowów melioracyjnych (W) zaleca się realizację biologicznej obudowy cieków w postaci zadrzewień i zakrzewień, z zachowaniem warunków dostępności do cieków dla służb melioracyjnych.
10. RPm – grunty rolne, z możliwością lokalizacji pojedynczego siedliska w ramach zabudowy zagrodowej.
1) Dopuszcza się usytuowanie budynku mieszkalnego i obiektów gospodarczych o wysokości nieprzekraczającej 12 m licząc od poziomu terenu do kalenicy lub najwyższego elementu konstrukcyjnego.
2) W budynku mieszkalnym realizowanym w ramach zabudowy zagrodowej ustala się zakaz stosowania dachu płaskiego, jednospadowego oraz spadowego o mijających się kalenicach, należy stosować dach o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dach wielospadowy, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
3) Zabrania się budowy przemysłowych ferm tuczu zwierząt.
11. RO – przeznaczenie podstawowe – sady i ogrody przydomowe.
1) Dopuszcza się lokalizację obiektów gospodarczych związanych z działalnością rolniczą, obiektów małej architektury oraz obiektów i urządzeń służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi.
2) Zaleca się prowadzenie podziemnej (kablowej) infrastruktury technicznej.
12. W/ZU – przeznaczenie podstawowe – zbiornik przeciwpożarowy alternatywnie teren rekreacyjno-sportowy z zielenią urządzoną.
1) Dopuszcza się likwidację zbiornika przeciwpożarowego w celu zagospodarowania urządzeniami rekreacyjno-sportowymi i małą architekturą oraz zielenią urządzoną.
2) W przypadku likwidacji zbiornika należy dokonać przebudowy systemu melioracyjnego w tym rejonie w celu zapewnienia jego drożności.
13. W – przeznaczenie podstawowe – wody powierzchniowe wraz z urządzeniami gospodarki wodnej (zbiornik wodny, rowy melioracyjne – oznaczone numerami urządzeń melioracji).