§ 8
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
1. Ustalenia ogólne:
1) Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego, prowadzenie podziemnej infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających dróg i ulic możliwe jest na warunkach określonych i uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.
2) Dopuszcza się ze względu na uwarunkowania wysokościowe i szczegółowe rozwiązania techniczne prowadzenie odcinków infrastruktury technicznej poza liniami rozgraniczającymi dróg w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości.
3) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.
2. Zaopatrzenie w wodę:
1) Zaopatrzenie terenów przeznaczonych na cele inwestycyjne z rozdzielczej sieci wodociągowej wsi Bąki, zasilanej z SUW Krzyżowice lub z innego źródła zaopatrzenia w wodę, prowadzonej w liniach rozgraniczających dróg, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.
2) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy wodociągowych należy uzgadniać z zarządcą sieci wodociągowej.
3) Ustala się zakaz budowy własnych ujęć wodociągowych zlokalizowanych na terenach inwestora o głębokości przekraczającej 30 m i poborze wody w ilości powyżej 10 m3/dobę.
3. Kanalizacja sanitarna:
1) Docelowo odprowadzenie ścieków bytowo-go-spodarczych grawitacyjno-tłocznym systemem kanalizacji sanitarnej do komunalnej oczyszczalni ścieków zlokalizowanej we wsi Kobierzyce lub innego odbiornika ścieków komunalnych, na warunkach określonych przez zarządcę sieci.
2) Przewody kanalizacji sanitarnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.
3) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy kanalizacyjnych należy uzgodnić z zarządcą sieci kanalizacyjnej.
4) Do czasu realizacji komunalnej kanalizacji sanitarnej dopuszcza się budowę:
a) szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne – obowiązuje systematyczny wywóz nieczystości płynnych do punktu zlewnego oczyszczalni ścieków przez specjalistyczny zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych,
b) indywidualnych systemów oczyszczania ścieków bytowych pod warunkiem uzyskania zgody stosownych organów.
5) Po zrealizowaniu komunalnej sieci kanalizacyjnej nieruchomości wyposażone w szczelne zbiorniki na nieczystości płynne obowiązuje niezwłoczne włączenie wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej budynku do sieci kanalizacyjnej.
4. Kanalizacja deszczowa: odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni utwardzonych do istniejących rowów (za zgodą ich zarządcy), powierzchniowo oraz systemem kolektorów deszczowych.
1) Główne kolektory kanalizacji deszczowej należy lokalizować równolegle do istniejącego układu komunikacyjnego w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.
2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej.
5. Elektroenergetyka: zasilanie elektroenergetyczną napowietrzną i kablową siecią niskiego napięcia.
1) Przez teren objęty planem przebiega napowietrzna linia elektroenergetyczne średniego napięcia L - 3168 20 kV, zasilająca istniejącą słupową stacją transformatorową nr R 3168.
2) Przez teren objęty planem przebiega projektowana linia energetyczna wysokiego napięcia WN 110 kV, przebieg oznaczony na rysunku planu jest orientacyjny, może ulec zmianie.
3) Docelowo ustala się budowę kubaturowej stacji transformatorowej w rejonie oznaczonym na rysunku planu symbolem EE.
4) Dopuszcza się skablowanie istniejących odcinków napowietrznych sieci elektroenergetycznych w przypadku kolizji z projektowaną lub istniejącą zabudową, kosztem i staraniem zainteresowanego, po uzgodnieniu z zarządcą sieci.
6. Zaopatrzenie w gaz:
1) Docelowo, po realizacji gazociągu doprowadzającego gaz do terenu objętego planem, przewiduje się budowę rozdzielczej sieci gazowej.
2) Sieć gazową średniego i niskiego ciśnienia należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg (w chodnikach, poboczach i pasach zieleni) zgodnie z przepisami szczególnymi, przyłączanie obiektów do sieci rozdzielczej na warunkach określonych przez operatora sieci.
3) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny.
7. Telekomunikacja:
1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej.
2) Przewody kablowej sieci telekomunikacyjnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, w ciągach chodników lub zieleni, zgodnie z przepisami szczególnymi.
3) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.
8. Usuwanie odpadów komunalnych: wywóz na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.
9. Melioracje:
1) Należy zapewnić możliwość dostępu do istniejących rowów melioracyjnych w celu prowadzenia bieżących konserwacji i napraw niezabudowanym pasem terenu o szerokości min. 3 m wzdłuż górnych krawędzi rowów.
2) Zaleca się obsadzanie cieków i rowów melioracyjnych zielenią (o charakterze biologicznej obudowy cieków), z zapewnieniem dostępu dla służb konserwujących cieki.
3) W przypadku realizacji inwestycji budowlanych na terenach, na których występuje sieć melioracyjna, należy uwzględnić potrzeby odtworzenia uszkodzonej sieci w zakresie niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania na terenach przyległych – koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na Inwestorze zabudowy.
4) Przed przystąpieniem do prac w obrębie sieci urządzeń melioracji szczegółowych należy sporządzić dokumentacje techniczną zawierającą sposób jej odbudowy.
5) Ustala się obowiązek uzgodnienia prac kolidujących z urządzeniami melioracyjnymi z administratorem tych sieci.