1411

UCHWAŁA RADY GMINY WARTA BOLESŁAWIECKA

z dnia 24 lutego 2004 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców w ramach programu zwalczania bezrobocia na terenie gminy Warta

Bolesławiecka

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 110, poz. 1039, Nr 188, poz. 1840, Nr 200, poz. 1953 i Nr 203, poz. 1966) Rada Gminy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł 1

Postanowienia ogólne

§ 1

Celem niniejszej uchwały jest określenie jednej z form zwalczania bezrobocia poprzez stworzenie atrakcyjnych warunków dla ożywienia i rozwoju przedsiębiorczości na terenie gminy Warta Bolesławiecka oraz wzrostu aktywności gospodarczej mieszkańców na rzecz tworzenia własnych firm produkcyjnych lub usługowych. Nieujęty w uchwale dodatkowy system działań lokalnych dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się inwestować w gminie Warta Bolesławiecka, zostanie określony w odrębnie zawieranych porozumieniach.

§ 2

Określenia użyte w uchwale oznaczają:

1) działalność gospodarcza – działalność, o której mowa w przepisach prawa działalności gospodarczej,

2) podmiot gospodarczy – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej utworzona zgodnie z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej,

3) nowa inwestycja – inwestycja związana z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, jak również rozpoczęciem w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego, zmian wyrobu lub usług,

4) tworzenie nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją oznacza przyrost netto miejsc pracy w określonym przedziale czasu w danym przedsiębiorstwie po dokonaniu inwestycji,

5) data rozpoczęcia działalności gospodarczej – data dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub innego właściwego rejestru.

§ 3

Podmiotom gospodarczym działającym na terenie gminy Warta Bolesławiecka przysługują następujące rodzaje zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości:

1) zwolnienie z podatku z tytułu uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego w celu tworzenia nowych stałych miejsc pracy,

2) ulga w podatku z tytułu zatrudnienia lub zwiększenia zatrudnienia, a także z tytułu podjęcia działalności gospodarczej na własny rachunek przez osoby bezrobotne.

§ 4

Zwolnienia i ulgi, o których mowa w § 2, stosuje się do nieruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu wieczystym podatników.

R o z d z i a ł 2

Zwolnienia z tytułu uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego w celu tworzenia nowych

miejsc pracy

§ 5

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli spełniają jeden z następujących warunków:

a) są to nieruchomości gruntowe nabyte lub przejęte w użytkowanie wieczyste w celu wybudowania zakładu produkcyjnego lub usługowego i uruchomienia w nim działalności gospodarczej,

b) stanowią nabyty wraz z gruntem, nieużytkowany obiekt budowlany w celu uruchomienia w nim działalności gospodarczej.

2. Okres zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, uzależniony jest od ilości utworzonych nowych stałych miejsc pracy po uruchomieniu działalności gospodarczej, zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu co najmniej 80% bezrobotnych, zameldowanych na pobyt stały i stale zamieszkujących, mieszkańców gminy Warta Bolesławiecka i wynosi:

a) przy utworzeniu 2–5 nowych stałych miejsc pracy – 1 rok,

b) przy utworzeniu 6–10 nowych stałych miejsc pracy – 2 lata,

c) przy utworzeniu 11–20 nowych stałych miejsc pracy – 3 lata,

d) przy utworzeniu 21–50 nowych stałych miejsc pracy – 4 lata,

e) przy utworzeniu powyżej 51 nowych stałych miejsc pracy – 5 lat.

3. Stan zatrudnienia musi być utrzymany przez okres zwolnienia z podatku. W przypadku zmiany wielkości zatrudnienia w okresie zwolnienia z podatku od nieruchomości poprzez jego zwiększenie i przekroczenie kolejnego progu określonego w ust. 2, zwolnienie przysługuje przez czas określony nową kategorią pomniejszony o okres zwolnienia przysługującego przed zmianą wielkości zatrudnienia.

4. Zwalnia się z podatku nieruchomości lub ich części, w których osoba posiadająca status bezrobotnego, stając się podmiotem gospodarczym po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, rozpocznie działalność gospodarczą i będzie ją prowadzić przez co najmniej 2 lata. Maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi 2 lata.

5. Jeżeli działalność gospodarcza nie zostanie uruchomiona w ciągu 1 roku od daty nabycia nieruchomości, o której mowa w ust. 1 lub w przypadku zakończenia czy zawieszenia działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 4, przed upływem ustalonego terminu oraz jeśli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 2 i 3, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami naliczanymi od ustawowych terminów płatności podatku w wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

R o z d z i a ł 3

Ulgi z tytułu zatrudnienia i zwiększenia zatrudnienia

§ 6

1. Udziela się ulgi w podatku od nieruchomości z tytułu zatrudnienia lub zwiększenia zatrudnienia o absolwentów szkół oraz o osoby posiadające status bezrobotnego, zameldowane na pobyt stały.

2. Roczna ulga na jeden pełny etat kalkulacyjny wynosi:

a) 400 złotych na jednego zatrudnionego w zakładzie produkcyjnym,

b) 300 złotych na jednego zatrudnionego w zakładzie usługowym,

c) 200 złotych na jednego zatrudnionego w firmie handlowej.

3. Ulga, o której mowa w ust. 1, obowiązuje w okresie roku podatkowego.

4. Ulgi udziela się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Kwota ulgi podlega rozliczeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy w roku.

5. Warunkiem skorzystania z ulgi, o której mowa w ust. 1, jest utrzymanie zatrudnienia przez okres co najmniej 24 miesięcy.

§ 7

Łączna wysokość ulg, o których mowa w § 5, nie może przekroczyć 80% należnego w roku podatkowym podatku od nieruchomości.

R o z d z i a ł 4

Wymogi formalno-prawne

§ 8

1. Zwolnienia i ulgi, o których mowa w § 2, udzielane są na wniosek podmiotu gospodarczego. Wzór wniosku przygotuje Wójt Gminy.

2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, podmiot gospodarczy zobowiązany jest dołączyć następujące dokumenty:

1) odpis aktu notarialnego,

2) kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wyciąg z innego właściwego rejestru,

3) kserokopie umów o pracę oraz druki ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia),

4) kserokopie rozliczeń z ZUS – DRA – za sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku (§ 5 uchwały),

5) kserokopię umowy z absolwentami lub uczniami (§ 6 uchwały),

6) informację o wielkości pomocy publicznej uzyskanej w różnych formach w ciągu trzech kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.

3. Wymienione w ust. 2 dokumenty mają być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionych pracowników urzędu gminy.

4. Jeżeli podmiot gospodarczy w roku następnym będzie spełniał warunki uprawniające do udzielania ulgi w podatku od nieruchomości, powinien złożyć nowy wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.

§ 9

1. Podatnik, który uzyskał ulgę w podatku lub zwolnienie, o których mowa w § 5 i 6, winien przedkładać dokumenty potwierdzające stan zatrudnienia – DRA, ZUA dla osób nowo przyjętych i ZWUA dla osób zwalnianych, w okresach kwartalnych, do 15 każdego miesiąca po zakończeniu kwartału.

2. Podatnik zobowiązany jest powiadomić pisemnie organ podatkowy, o okolicznościach powodujących utratę ulgi w podatku najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

3. Podatnik, który w terminie określonym w ust. 1, zawiadomi organ podatkowy o utracie praw do ulgi, traci prawo do ulgi poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracił te warunki.

4. Podatnik, który nie dotrzymał terminu określonego w ust. 1, traci prawo do ulgi od dnia udzielenia ulgi i zobowiązany jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).

§ 10

Z ulg i zwolnień z podatku nie mogą korzystać przedsiębiorcy zalegający ze spłatą zobowiązań wobec budżetu gminy Warta Bolesławiecka.

R o z d z i a ł 5

Przepisy końcowe

§ 11

1. Zwolnienia i ulgi, o których mowa w § 4 i 5, stanowią pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177 ze zmianami).

2. Łączna wielkość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom nie może przekroczyć 100 tysięcy EURO.

3. Podatnicy korzystający ze zwolnień lub ulg w podatku od nieruchomości zobowiązani są do składania organowi podatkowemu informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w różnych formach w terminie do 15 stycznia każdego roku podatkowego.

4. Jeżeli przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy publicznej nastąpiło w związku z udzieleniem ulgi lub zwolnienia z podatku od nieruchomości, kwota udzielonej pomocy ponad dopuszczalną intensywność podlega zwrotowi w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji określającej wysokość zwrotu.

§ 12

Gmina nadzoruje udzielaną pomoc publiczną na zasadach i w formach określonych w przepisach dotyczących warunków dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

§ 13

Upoważnia się Wójta Gminy Warta Bolesławiecka do podpisywania porozumień z przedsiębiorcami oraz udzielania im pomocy formalno-prawnej z uwzględnieniem warunków udzielania pomocy przewidzianej w niniejszej uchwale oraz w przepisach o pomocy publicznej.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

ADAM MAKSYMCZYK