R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne, obowiązujące dla całego obszaru objętego zmianą planu

§ 4

1. Ustala się, że obszar planu stanowić będzie wielofunkcyjną strukturę przestrzenną z wyraźnie rozdzielonymi rejonami lokalizacji poszczególnych funkcji dominujących. Na terenie osiedla, przewiduje się następujące jednostki funkcjonalne, oznaczone na rysunku planu symbolami:

UP – usługi publiczne,

UC – usługi komercyjne

MS – mieszkalnictwo wielorodzinne o średniej intensywności zabudowy,

MN – mieszkalnictwo o niskiej intensywności zabudowy,

PU – przemysł, składy oraz rzemiosło produkcyjno--usługowe,

KS – obsługa komunikacji samochodowej,

ZP – zieleń parkowa,

IT – stacja transformatorowa.

2. Jako funkcje uzupełniające na tym obszarze przewiduje się:

– ulice publiczne,

– ulice wewnętrzne,

– układ komunikacji wewnętrznej oraz parkingi,

– obsługę techniczną terenu,

– zieleń izolacyjną oraz towarzyszącą, zapewniającą izolację pomiędzy poszczególnymi funkcjami podstawowymi.

3. Dopuszcza się wprowadzenie funkcji dodatkowych, poza wymienionymi w ust. 1 i 2, pod warunkiem:

– nieprzekroczenia 20% powierzchni przeznaczonej pod funkcję podstawową, na działkach poszczególnych podmiotów inwestycji,

– niepowodowanie ograniczania działalności funkcji podstawowej,

– niespowodowania uciążliwości, przekraczającej dopuszczalne wielkości, poza granice własności danej nieruchomości.

§ 5

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Przy północnej granicy obszaru planu przebiega ulica Wojska Polskiego, stanowiąca drogę krajową Nr 8, relacji Wrocław – Warszawa, w planie ogólnym miasta Oleśnicy określona jako ulica klasy głównej – obszarowej (G0). W części półn.-za-chodniej usytuowany jest fragment skrzyżowania drogi nr 8 z projektowaną nową trasą drogi wojewódzkiej nr 340, o warunkach technicznych ulicy klasy głównej. Wyznaczone geodezyjnie pasy rozgraniczające tych ulic, w zmianie planu nie wymagają korekty linii rozgraniczających w rejonie skrzyżowania. Na obszarze planu, poza utrzymaniem zjazdu z drogi nr 8 do istniejącej stacji paliw, ustala się zakaz budowy nowych połączeń.

2. Wzdłuż granicy zachodniej obszaru planu, zgodnie z ustaleniami planu ogólnego, wyznaczona jest trasa drogi wojewódzkiej nr 340. Dla trasy tej ustala się warunki techniczne ulicy klasy głównej (KG 1/2) o szerokości w liniach rozgraniczających 25 m. W liniach rozgraniczających tej ulicy przewiduje się:

– jezdnię o szerokości 7,0 m, która przejmie ruch tranzytowy drogi wojewódzkiej,

– obustronne pasy zieleni oddzielające jezdnie od chodników: 2 x 3,5 m,

– obustronne chodniki 2 x 2,0 m,

– obustronne ścieżki rowerowe, dwukierunkowe: 2 x 2,0 m.

Na obszarze planu ustala się ograniczenie połączeń drogi nr 340 do skrzyżowań z:

– ul. Wojska Polskiego, drogą krajową nr 8,

– ul. Kopernika, stanowiącą ulicę klasy lokalnej,

– ul. Wileńską, drogą wojewódzką nr 451.

Ustala się ograniczenie zjazdów z ulicy G 1/2 do:

– połączenia z ulicą klasy dojazdowej (KD) doprowadzającą ruch do jednostek funkcjonalnych: UC 1, UC 2, UC 3 i PU 1 oraz przez drogę wewnętrzną (KW 2) do UC 4 i PU 5,

– połączenia z ulicą Podchorążych,

– połączenia z ulicą wewnętrzną do jednostek funkcjonalnych MN i UC 6.

3. Bezpośrednią obsługę komunikacyjną poszczególnych nieruchomości na obszarze planu przewidzieć z ulic publicznych:

KL 1, odcinek łączący ul. Kopernika z ulicą znajdującą się w obrębie Spalice,

KL 2, stanowiącej fragment ul. Kopernika, z przedłużeniem do granicy miasta,

KD, będącej dojazdem do zakładów na zapleczu ulicy krajowej nr 8.

Pozostałe dojazdy kołowe są ulicami wewnętrznymi lub osiedlowymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami, których budowa, utrzymanie i zarządzanie należy do zarządcy terenu.

§ 6

1. Zasady i warunki zagospodarowania terenów produkcyjnych i usługowych:

– w obrębie każdego zakładu i przedsiębiorstwa należy zapewnić odpowiednią ilość miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i ciężarowych,

– części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, różnogatunkową, średniowysoką; wzdłuż granic poszczególnych zakładów, w przypadku sąsiedztwa z terenami o innej funkcji, przewidzieć zieleń izolacyjną o charakterze ozdobnym, w tym żywopłoty,

– na terenach produkcyjnych projektowana zabudowa i urządzenia technologiczne nie mogą ujemnie, poza dopuszczalne normy, oddziaływać na środowisko przyrodnicze, a ich uciążliwość powinna być ograniczona w obrębie granic własnościowych poszczególnych zakładów,

– w przypadku występowania ścieków technologicznych, przed odprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej, winny być podczyszczone na terenie zakładu do stanu, który kwalifikować je będzie do odbioru przez oczyszczalnię komunalną,

– wody opadowe z terenów narażonych na zanieczyszczenie, przed odprowadzeniem do odbiorników, należy oczyścić z substancji ropopochodnych i innych szkodliwych,

– na terenach produkcyjnych, dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, należy poprzedzić sporządzeniem raportu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Zasady i warunki zagospodarowania terenów mieszkaniowych MS:

– w obrębie jednostki funkcjonalnej tereny zieleni rekreacyjnej należy zagospodarować jako wspólne,

– przy realizacji nowej zabudowy, na terenie lokalizacji należy zapewnić odpowiednią ilość garaży lub miejsc parkingowych dla samochodów osobowych; wskaźnik intensywności zabudowy nie może przekroczyć wielkości: 0,55.

3. Zbieranie odpadów komunalnych do pojemników ustawionych na utwardzonych nawierzchniach, w miejscach osłoniętych, usytuowanych na poszczególnych nieruchomościach. Usuwanie odpadów według ustaleń gminnego planu gospodarki odpadami.

§ 7

1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy produkcyjnej i usługowej:

– wysokość obiektów nie może przekraczać II kondygnacji oraz 10,0 metrów, licząc do poziomu stropu ostatniej kondygnacji,

– obiekty powinny posiadać dachy o spadkach od 35% do 45% i pokryciu połaci materiałami w kolorze grafitowym,

– obiekty stanowiące uzupełnienie istniejącej zabudowy, powinny nawiązywać do architektury budynków przyległych,

– w kolorystyce elewacji stosować biel, z podkreśleniem detalu w odcieniach koloru niebieskiego lub indygo.

2. Ustalenia w zakresie architektury mieszkaniowej.

W poszczególnych jednostkach funkcjonalnych należy przestrzegać zasady, że architektura obiektów tam lokalizowanych powinna cechować się jednorodnym charakterem.

Należy przy tym przestrzegać poniższych uwarunkowań:

– poszczególne budynki winny posiadać zindywidualizowane formy architektoniczne,

– przy dobudowie lub rozbudowie, poziomami kondygnacji nawiązywać do zabudowy sąsiadującej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej rzędnej, tj. poziomu posadzki parteru,

– rodzajami dachów (płaskie – strome) nawiązywać do zabudowy przyległej,

– połacie dachów stromych kryć dachówką ceramiczną lub innymi materiałami dachówkopodobnymi,

– w kolorystyce elewacji powinny dominować barwy pastelowe, ciepłe.

§ 8

Obszar planu należy traktować jako teren obserwacji archeologicznej o domniemanym istnieniu reliktów archeologicznych. W związku z tym przed przystąpieniem do prac ziemnych, związanych z realizacją inwestycji na terenie objętym planem, inwestor zobowiązany jest powiadomić, z 7-dniowym wyprzedzeniem, Inspekcję Zabytków Archeologicznych, Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków z siedzibą we Wrocławiu, o terminie rozpoczęcia i zakończenia robót.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Modernizowane i nowe sieci infrastruktury technicznej należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających ulic. W szczególnych wypadkach przy występowaniu ograniczonych możliwości poszerzenia ulic wewnętrznych, dopuszcza się prowadzenie sieci uzbrojenia na terenach własnych inwestorów. Dopuszcza się również budowę urządzeń infrastruktury technicznej na terenach własnych inwestorów, pod warunkiem zapewnienia dostępu do nich przez służby eksploatacyjne poszczególnych mediów.

2. Zaopatrzenie w wodę na cele bytowe i przeciwpożarowe przewidzieć z sieci miejskiej, zasilanej z ujęć komunalnych. Przy przebudowie i rozbudowie istniejących odcinków sieci przestrzegać zasady:

– łączenia w obwody zamknięte,

– układania wodociągów w pasach chodników lub obrzeży.

W trakcie przebudowy i rozbudowy sieci zapewnić właściwe przekroje oraz warunki przeciwpożarowe (hydranty), zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Odprowadzanie ścieków komunalnych.

Obszar planu należy skanalizować w systemie rozdzielczym, przy założeniu odprowadzania ścieków sanitarnych do oczyszczalni komunalnej, a wód opadowych do rzeki Oleśnicy.

Ewentualne ścieki przemysłowe z zakładów produkcyjnych i terenów usługowych, po wstępnym oczyszczeniu odprowadzić do sieci kanalizacji sanitarnej na warunkach określonych przez administratora sieci i oczyszczalni komunalnej.

4. Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci i urządzeń energetycznych znajdujących się na obszarze planu. W zależności od wielkości zapotrzebowania energii elektrycznej dla zasilania obszarów przeznaczonych pod zabudowę przemysłową (PU) i usługową (KC, KS) należy rezerwować teren pod stacje transformatorowe na terenach własnych przedsiębiorców. Dla zasilania planowanej zabudowy mieszkaniowej, sukcesywnie w miarę zapotrzebowania mocy, stacje transformatorowe lokalizować na wydzielonych działkach, z zapewnieniem dostępu dla obsługi i środków transportu.

Zakłada się skablowanie lub przełożenie linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia, których przebieg koliduje z planowaną i istniejącą zabudową.

5. Zaopatrzenie w gaz odbiorców z rozdzielczej sieci gazowej, w oparciu o warunki określone przez operatora sieci.

6. Zaopatrzenie w energię cieplną.

Użytkownicy obszaru planu do wyboru mają dwa warianty uzyskiwania ciepła:

1) z kotłowni komunalnej,

2) z kotłowni indywidualnych, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

§ 10

W projektach inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gruntów przed zanieczyszczeniami, z uwagi na położenie obszaru planu w granicach czwartorzędowego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr 322 “Oleśnica”. Wszelkie inwestycje produkcyjno-usługowe muszą być zabezpieczone przed awarią, w sposób gwarantujący ochronę wód podziemnych.

§ 11

Na obszarze planu wyznaczono tereny objęte granicami strefy rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej. Tereny objęte rehabilitacją, na których znajdują się nieskoordynowane skupiska zabudowy, zagospodarowane w sposób przypadkowy, wymagają uporządkowania poprzez:

– likwidację lub modernizację obiektów o niskim standardzie,

– uatrakcyjnienie elewacji,

– zapewnienie bezpiecznych warunków komunikacyjnych,

– wyznaczenie parkingów na terenach własnych poszczególnych zakładów,

– zmodernizowanie urządzeń infrastruktury technicznej,

– nasadzenie drzew i krzewów dekoracyjnych,

– zharmonizowanie małej architektury z charakterem architektury budynków.

Działania te należy prowadzić w ramach zmian przestrzennych wymagających pozwolenia na budowę, na poszczególnych nieruchomościach, obejmując całą zabudowę i cały teren stanowiący własność inwestora. Wprowadzane zmiany przestrzenne należy dostosowywać do rozwiązań na działkach przyległych, wcześniej objętych działaniem rehabilitacyjnym.

§ 12

Dopuszczalne poziomy hałasu, należy przyjmować zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, uwzględniając ustalone w planie przeznaczenie terenów pod zabudowę mieszkaniową, obejmujące w całości lub części, jednostki funkcjonalne oznaczone symbolami: MS 1, MS 2, MN, PU, UC 4 i UC 6.