1393 UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującej obszar położony przy ul. ks. Fr. Sudoła i Wileńskiej (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911- Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), oraz art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) w związku z uchwałą nr XLI/310/2002 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 marca 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Oleśnica, Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Uchwala się zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującą obszar przy ul. ks. Fr. Sudoła i Wileńskiej.
2. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku oznaczono granice obszaru objętego zmianą planu oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.
§ 2
1. Przedmiot ustaleń zmiany planu obejmuje: (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-19/10/04 z dnia 9 kwietnia 2004 r. stwierdzono nieważność § 2 wers pierwszy słowo: “zmiany”).
– przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania;
– tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny;
– granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie;
– zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury;
– lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy;
– zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane;
– szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz gruntów rolnych i leśnych;
– tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenu.
2. W stosunku do zakresu przedmiotu ustaleń planu, określonego w § 3 uchwały nr XLI/310/2002 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 1 marca 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian miejscowych planów, po rozpatrzeniu i przebadaniu specyfiki występujących problemów dotyczących zagospodarowania terenu oraz warunków środowiskowych na obszarze planu, przedmiot ustaleń planu nie przewiduje:
– wyznaczenia terenów, które mogą być przeznaczone pod budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 1000 m2 – w gminach o liczbie mieszkańców do 20 000, oraz o powierzchni sprzedażowej powyżej 2000 m2 w gminach o liczbie mieszkańców ponad 20 000,
– granic obszarów:
1) zorganizowanej działalności inwestycyjnej,
2) rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej,
3) przekształceń obszarów zdegradowanych.
§ 3
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującej teren, o którym mowa w § 1 uchwały;
2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta Oleśnicy;
3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały;
4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty zmianą miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, w granicach określonych w § 1 uchwały;
5) wskaźniku intensywności zabudowy – należy przez to rozumieć stosunek sumy powierzchni całkowitych kondygnacji nadziemnych wszystkich budynków, do powierzchni terenu lokalizacji.
§ 4
Na obszarze planu przewiduje się:
– adaptacje obiektu sakralnego z usługami uzupełniającymi, na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem: UK
– adaptacje i modernizacje zabudowy mieszkaniowej usytuowanej na działce nr 265/11, oznaczonej symbolem: MN
– budowę obiektu o funkcji mieszkaniowej, z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, na działce nr 265/12, oznaczonej na rysunku planu symbolem: MZ
– ulicę dojazdową, oznaczoną na rysunku symbolem: KD
– rezerwę terenową pod modernizację ul. Wileńskiej, oznaczoną symbolem: KZr
§ 5
Ustalenia w zakresie komunikacji.
1. Obszar planu położony jest przy ul. Wileńskiej, stanowiącej drogę wojewódzką Nr 451, w planie ogólnym miasta Oleśnicy określonej jako ulica klasy zbiorczej – obszarowej (Z0). Na działce nr 265/12 wyznaczono rezerwę terenową dla modernizacji tej ulicy, oznaczoną na rysunku planu symbolem KZr. Połączenie działek MN i MZ z ulicą Wileńską dokonane może być tylko jednym dojazdem, usytuowanym w części wschodniej.
2. Bezpośrednią obsługę zabudowy mieszkaniowej przewidzieć z ulicy klasy dojazdowej, oznaczonej na rysunku planu symbolem KD. Ulica ta stanowić będzie zmodernizowany odcinek istniejącej drogi o nr ewid. 265/13, poszerzonej do 10,0 m w liniach rozgraniczających, na długości działki nr 265/12.
§ 6
Zasady i warunki zagospodarowania terenu.
1. Sposób zagospodarowania działki oznaczonej symbolem UK, na której zlokalizowany jest obiekt sakralny, w zmianie planu adaptuje się bez zmian.
2. Na działce MN utrzymuje się funkcję mieszkaniową, z postulatem uporządkowania i zmodernizowania istniejącego budynku. Dopuszcza się nadbudowę obiektu, przez realizację nowego dachu stromego, z użytkowym poddaszem. Teren należy uporządkować, przede wszystkim poprzez likwidację substandardowych obiektów gospodarczych i nasadzenia zieleni towarzyszącej, z kźpami drzew i krzewów. Przyłącza infrastruktury technicznej dla tej nieruchomości (wody Ř 40, gazu Ř 50 i kanalizacji sanitarnej Ř150) znajdujące się na działce 265/12, należy przełożyć na teren w liniach rozgraniczających ulicy dojazdowej (KD).
3. Działkę MZ przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową, z wejściami z ulicy Wileńskiej. Garaże należy wybudować jako podziemne lub dobudowane z wjazdami z ulicy KD. Na terenie tym dopuszcza się lokalizację budynku zamieszkania zbiorowego. Wymagana intensywność zabudowy w granicach: 0,50 – 0,60.
§ 7
Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury na terenie MZ:
1. Na działce należy wybudować jeden obiekt, przestrzegając linii zabudowy określonych na rysunku planu. Dopuszczalny rodzaj zabudowy: obiekt o zwartej bryle i wystroju architektonicznym podporządkowanym przyległemu obiektowi sakralnemu.
Dopuszcza się wbudowane funkcje usługowe, pod warunkiem:
– usytuowania w parterze obiektu,
– niepowodowania uciążliwości w stosunku do przyległych nieruchomości,
– bezkolizyjnej obsługi ruchu dostawczego.
2. Wysokość zabudowy należy ograniczyć do III kondygnacji włącznie z poddaszem, jednak nie przekraczając 12,0 m, licząc od przyległego terenu do poziomu kalenicy dachu. W wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru nie może przekraczać 50 cm, w stosunku do przyległego chodnika w ulicy Wileńskiej. Dach stromy, o nachyleniu połaci od 370 do 450, krytych dachówkami ceramicznymi lub innymi materiałami w jednolitym kolorze.
3. Formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów. Kolorystyką elewacji nawiązać do sąsiadującego obiektu sakralnego.
4. Wszystkie elementy małej architektury należy zaprojektować w jednorodnym charakterze, z przewagą materiałów ceramicznych. Ogrodzenie działki od ulicy Wileńskiej nie może przekroczyć wysokości 140 cm.
§ 8
Obszar planu należy traktować jako teren obserwacji archeologicznej o domniemanym występowaniu reliktów archeologicznych. W związku z tym przed przystąpieniem do prac ziemnych, związanych z realizacją inwestycji na terenie objętym planem, inwestor zobowiązany jest powiadomić, z 7-dniowym wyprzedzeniem, Inspekcję Zabytków Archeologicznych, Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków z siedzibą we Wrocławiu, o terminie rozpoczęcia i zakończenia robót.
§ 9
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.
1. Zaopatrzenie w wodę z ujęć komunalnych z istniejącego wodociągu, znajdującego się w ulicy Wileńskiej.
2. Ścieki komunalne należy odprowadzać do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy Wileńskiej.
3. Odprowadzanie wód opadowych należy przewidzieć do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej, znajdującej się w ulicy Wileńskiej.
4. Zaopatrzenie w gaz odbiorców z rozdzielczej sieci gazowej, w oparciu o warunki określone przez operatora sieci. Przełożenie przyłącza gazu DN 50, znajdującego się na działce 265/12, przeprowadzić w oparciu o uzgodnienie z operatorem sieci gazowej.
5. Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej linii elektroenergetycznej w ulicy Wileńskiej, na warunkach ustalonych przez Zakład Energetyczny Wrocław S.A.
6. Zaopatrzenie w ciepło. Użytkownicy obszaru planu do wyboru mają dwa warianty uzyskiwania ciepła:
1) z kotłowni komunalnej,
2) z kotłowni indywidualnych, wg rozwiązań z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.
Decyzję o wyborze systemu ogrzewania inwestor winien podjąć przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
7. Zbieranie odpadów komunalnych do pojemników ustawionych na utwardzonych nawierzchniach, w miejscach osłoniętych, usytuowanych na poszczególnych nieruchomościach. Usuwanie odpadów według ustaleń gminnego planu gospodarki odpadami.
§ 10
Teren oznaczony symbolem MZ, do czasu zagospodarowania zgodnie z planem, należy użytkować pod zieleń urządzoną, niską.
§ 11
W projektach inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gruntów przed zanieczyszczeniami, z uwagi na położenie obszaru planu w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr 322 “Oleśnica”.
§ 12
Stosownie do ustawy o gospodarce nieruchomościami ustala się, że terenami przeznaczonymi dla realizacji celów publicznych są tereny przeznaczone pod modernizację ulic publicznych, oznaczone na rysunku planu symbolami: KZr i KD.
§ 13
Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Oleśnicy opłaty, o której mowa w art. 36 ust 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – w wysokości 20%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem.
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Oleśnicy.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY |
RADY MIASTA |
RYSZARD ZELINKA |
Załącznik do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 27 lutego 2004 r. (poz. 1393)