§ 2

Wprowadza się nowe i adaptuje istniejące przeznaczenie terenów oraz nadaje im nowe symbole i ustalenia przestrzenne opisane w załączniku graficznym do uchwały.

1. Wprowadza się ustalenia dla terenu 1P jak następuje:

Symbol terenu – 1P powierzchnia ok. 1,25 ha

Teren pól uprawnych, własność Gminy Sobótka. Aktualnie teren pozostawia się w dotychczasowym użytkowaniu. W perspektywie obszar ten przewidziany jest pod zabudowę mieszkalno-letniskową zgodne z ustaleniami przyjętymi w “studium”.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II.0911-16/19/04 z dnia 26 marca 2004 r. stwierdzono nieważność § 2 ust. 1 w części obejmującej zadania “Aktualnie teren pozostawia się w dotychczasowym użytkowaniu. W perspektywie obszar tez przewidziany jest pod zabudowę mieszkalno-letniskową zgodnie z ustaleniami przyjętymi w “studium”.).

2. Wprowadza się ustalenia dla terenów 2MNL, 3MNL, jak następuje:

Symbol terenu 2 MNL powierzchnia – 0,51 ha

Symbol terenu 3 MNL powierzchnia – 0,44 ha

Częściowo nowe zespoły zabudowy z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkalno-letniskowe. Powiększa się istniejący teren zabudowy letniskowej o około 0,5 ha i przekształca jego istniejący układ przestrzenny. Przedstawiono graficznie ich podziały (2MNL do 3MNL) na działki budowlane, o powierzchniach w granicach 1000–1300 m2. Podziały są orientacyjne. W ramach podziałów terenu działki można zwiększać lub zmniejszać przyjmując założenie, że obszary działek nie powinny być mniejsze niż 1000 m2, a szerokość działek nie mniejsza niż 25 m. Zewnętrzne wymiary kompleksów przyjęto jako ściśle określone. Linie zabudowy (nieprzekraczalne ale zalecane jako ściśle określone) 6,0 m od dróg wewnętrznych i 10,0 m od zewnętrznych. Budynki mieszkalne parterowe z dopuszczeniem do dwóch kondygnacji naziemnych, dachy strome o kącie nachylenia połaci dachu w granicach 37->400 z możliwością wykorzystania poddasza na cele mieszkalne. Natomiast budynki letniskowe winny być parterowe z poddaszem (dachy jak wyżej). Pokrycie dachówką lub materiałem dachówkopodobnym. Architektura budynków winna nawiązywać do lokalnych tradycji budowlanych, a do wystroju zewnętrznego należy stosować naturalne materiały m. innymi kamień, drewno. Na działkach zabudowy mieszkaniowej dopuszcza się realizację budynków gospodarczych parterowych krytych dachami symetrycznymi o powierzchni zabudowy do 35 m2. Wskazane jest wytypowanie jednego projektu budynku gospodarczego o odpowiednich walorach do realizacji na terenie całego zespołu. Maksymalne zainwestowanie (zabudowa) nie powinna przekraczać 30% powierzchni działki. W miarę potrzeb należy wydzielić teren o powierzchni ok.40 m2 na lokalizację stacji transformatorowej.

3. Wprowadza się ustalenia dla terenu 5 ZL jak następuje:

Symbol terenu 5 ZL powierzchnia – 0,85 ha

Istniejący kompleks zieleni, aktualnie nieurządzonej. Na terenie dopuszcza się wprowadzenie ścieżek spacerowych, rowerowych, miejsc do wypoczynku, zabaw dla dzieci, oraz rekreacji czynnej (ścieżek zdrowia itp).

4. Wprowadza się ustalenia dla terenu 6 ML jak następuje:

Symbol terenu – 6 MNL powierzchnia – 0,85 ha

Teren prywatny – obszar istniejącej zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej z uprawami rolnymi i sadami. Adaptuje się stan istniejący. Możliwy podział terenu na działki budowlane. Ustalenia przestrzenne i architektoniczne dla zabudowy jak w punkcie 2.

5. Wprowadza się ustalenia dla terenu 7MNL jak następuje:

Symbol terenu – 7 MNL powierzchnia – 0,49 ha

Istniejąca zabudowa mieszkaniowa i letniskowa adaptacja stanu istniejącego. Dopuszczalna realizacja zabudowy letniskowej na działkach niezabudowanych, nieprzekraczalne linie zabudowy 8,0 m od ulic osiedlowych. Charakter budynków dostosować do zabudowy istniejącej na obszarze kompleksów.

Ustalenia przestrzenne i architektoniczne dla zabudowy jak w punkcie 2.

6. Wprowadza się ustalenia dla terenu 8MN jak następuje:

Symbol terenu – 8MN powierzchnia – 0,70 ha

Istniejąca zabudowa mieszkaniowa i zagrodowa – adaptacja stanu istniejącego. Dopuszczalna realizacja zabudowy letniskowej lub mieszkaniowej na drodze wydzielenia nowych działek z istniejących działek mieszkaniowych – w tym wypadku należy wykonać plan podziału terenu. Linie zabudowy 8,0 i 10,0 m. Charakter budynków dostosować do zabudowy istniejącej na obszarze kompleksu.

7. Wprowadza się ustalenia dla terenów 9MNP 10MLP jak następuje:

Symbol terenu 9MNP powierzchnia – 0,70 ha

Symbol terenu 10MLP powierzchnia – 0,78 ha

Tereny przewidziane pod zabudowę letniskową i pensjonatową. Przedstawiono orientacyjne podziały terenu. Na terenie 9MNP linie zabudowy 10 m od dróg osiedlowych. Na terenie 10MLP adaptuje się istniejącą zabudowę i podziały na działki letniskowe z możliwością ich powiększenia. Niedopuszczalne wyznaczanie większej od proponowanej na rysunku planu ilości działek. Należy zwrócić szczególną uwagę na istniejącą zieleń, aby zachować ją w maksymalnym stopniu w możliwie niezmienionym układzie. Przez teren 10 “DZ” przebiega nieformalny ciąg pieszy, zaleca się jego pozostawienia bez wprowadzania stałego ruchu kołowego. Ustalenia co do charakteru zabudowy jak w punkcie 2.

8. Wprowadza się ustalenia dla terenu 11ZP jak następuje:

Symbol terenu – 11ZP powierzchnia – 0,17 ha

Teren rowu melioracyjnego i otaczające go tereny bagienne. Adaptacja stanu istniejącego jako naturalnego środowiska przyrodniczego. Wzdłuż rowu przewiduje się ciąg pieszy spacerowy. Nie dopuszcza się włączenia terenu w obręb działek z terenu 9MNP czy 10 “DZ” dla zachowania naturalnego środowiska i ogólnodostępnego ciągu pieszego. Niedopuszczalne grodzenie terenu w obrębie rowu.

9. Wprowadza się ustalenia dla terenu 12 MNL jak następuje:

Symbol terenu – 12MNL powierzchnia – 0,30 ha

Teren wyznaczony pod nowe działki letniskowe, o powierzchniach w granicach minimum 1000 m2 – wskazane połączenie działek i realizacja jednego budynku na całym terenie. Linia zabudowy wynosi 10 m od linii rozgraniczającej drogi. Przed ostatecznym podziałem terenu zwrócić szczególną uwagę na okresowe cieki wodne.

Ustalenia co do charakteru zabudowy jak w punkcie 2.

10. Wprowadza się ustalenia dla terenów 13UTL, 14UTL, 15 UTL, 16UTL jak następuje:

Symbol terenu – 13UTL powierzchnia – 1,06 ha

Symbol terenu – 4UTL powierzchnia – 0,71 ha

Symbol terenu – 15UTL powierzchnia – 0,25 ha

Symbol terenu –16UTL powierzchnia – 0,33 ha

Istniejąca zabudowa letniskowa adaptacja stanu istniejącego. Działki wolne powinny zostać włączone w obszary działek istniejących – w ostateczności dopuszczalna realizacja zabudowy letniskowej jeżeli działki niezabudowane posiadają odpowiednie parametry. Linie zabudowy i charakter budynków dostosować do zabudowy istniejącej na obszarze kompleksów.

Ustalenia co do charakteru zabudowy jak w punkcie 2.

11. Wprowadza się ustalenia dla terenu 17ZP jak następuje:

Symbol terenu – 17ZP powierzchnia 2,10 ha

Kompleks leśny.

Gospodarkę tego obszaru winno się powierzyć powołanym do tego instytucjom. Należy dążyć do przekazania kompleksu PGL –Nadleśnictwu Miękinia, która posiada własności w sąsiedztwie zabudowy.

12. Wprowadza się ustalenia dla terenu 18ML jak następuje:

Symbol terenu – 18ML powierzchnia – 0,24 ha

Zespół zabudowy letniskowej /trzy działki/ adaptacja stanu istniejącego. Możliwość realizacji małych budynków gospodarczych (do 12 m2) w obrębie działek zgodnie z warunkami technicznymi. Nie przewiduje się zmiany granic kompleksu.

13. Wprowadza się ustalenia dla terenu 19MNL jak następuje:

Symbol terenu – 19MNL powierzchnia – 0,30 ha

Teren zielony – pozostawia się jako teren rekreacyjny. Dopuszcza się wydzielenie w części terenu działki letniskowej. Przedstawiono propozycję ukształtowania działki, jednakże ostateczny kształt działki, lub działek, przyjąć po dokładnych ustaleniach koniecznych dojść i dojazdów do działek sąsiednich/możliwość do sprzedania części działki na powiększenie działek przyległych. Ewentualna zabudowa nie powinna naruszać istniejącej na terenie zieleni (okazów drzew i krzewów). Ustalenia co do charakteru zabudowy jak w punkcie 2.

14. Wprowadza się ustalenia dla terenów 20MN,UTL, 21M,UTL i 22UTL, jak następuje:

Symbol terenu – 20MN,UTLpowierzchnia – 2,95 ha

Symbol terenu – 21M,UTl powierzchnia – 0,63 ha

Symbol terenu – 22UTL powierzchnia – 0,60 ha

Istniejąca zabudowa mieszkaniowa i letniskowa adaptacja stanu istniejącego. Dopuszczalna realizacja zabudowy letniskowej na działkach niezabudowanych, linie zabudowy i charakter budynków dostosować do zabudowy istniejącej na obszarze kompleksów. W obszarze 20M,UTL dopuszcza się lokalizację poszerzonego zakresu usług handlu i gastronomii. Ustalenia co do charakteru zabudowy jak w punkcie 2.

15. Wprowadza się ustalenia dla terenu 23 ZP jak następuje:

Symbol terenu – 23ZP powierzchnia – 0,10 ha

Teren zielony – skwer wewnątrzosiedlowy – adaptacja stanu istniejącego. Dopuszcza się włączenie terenu do sąsiednich działek lub wydzielenie samodzielnej działki letniskowej. Ustalenia co do charakteru zabudowy jak w punkcie 2.

16. Wprowadza się ustalenia dla terenów dróg jak następuje:

Symbol terenu – DZ

Droga powiatowa P-812 (główna klasy DZ).

Symbol terenu – DO

Drogi osiedlowych wewnętrznych. Podstawowa szerokość dróg 10 m w liniach rozgraniczających (w większości są to drogi istniejące). Nieprzekraczalna linia zabudowy od tych dróg wynosi 6,0 m.

Symbol terenu – DPJ

Drogi DPJ dojazdowe – pieszo-jezdne o szerokościach 6,0 m są przewidziane jako dojazdy do kilku działek oraz do urządzeń komunalnych.

Symbol terenu – DP

Drogi DP piesze – o szerokości 4,5 m umożliwiają komunikację pieszą na terenach wewnętrznych całego zespołu.

Uzbrojenie terenu. Na obszarze terenu występuje sieć – energetyczna i wodna. Przewiduje się budowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Do czasu jej realizacji dopuszcza się budowę szczelnych zbiorników wybieralnych. Sieć energetyczna przewidziana do wykonania kablem ziemnym. Dopuszcza się realizację stacji transformatorowych na terenach 4EE, 9MNP i 10MNP (alternatywnie) jeżeli zaistnieje taka konieczność – wydzielono na ten cel orientacyjnie działki o pow. 40 m2 (oznaczenie na planie EE).