1208

POROZUMIENIE

pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim Stanisławem Łopatowskim
zwanym dalej “Wojewodą”
a Zarządem Powiatu Górowskiego reprezentowanym przez:

1. Sławomira Ruteckiego – Przewodniczącego Zarządu Powiatu w Górze

2. Krzysztofa Mielczarka – Wicestarostę Górowskiego

zwanym dalej “Zarządem”

zawarte w dniu 6 lutego 2004 r.

w sprawie powierzenia niektórych zadań związanych z przeprowadzeniem poboru w 2004 r.

I. Podstawa prawna porozumienia

– art. 33 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 80, poz. 872 z późn. zm.),

– art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.),

– art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.).

II. Zakres przedmiotowy porozumienia

§ 1

1. W celu sprawnego przeprowadzenia poboru w 2004 r. na terenie powiatu górowskiego, Wojewoda Dolnośląski powierza a Zarząd Powiatu przyjmuje do realizacji na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205 ze zm.), § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 marca 2000 r. w sprawie komisji lekarskich i poborowych oraz wynagradzania za udział w ich pracy (Dz. U. Nr 16, poz. 205), § 16 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie poboru do służby wojskowej (Dz. U. Nr 97, poz. 878) następujące zadania:

1) zawieranie umów z kierownikami zakładów opieki zdrowotnej w sprawie przeprowadzenia specjalistycznych badań lekarskich, obserwacji szpitalnej oraz badań psychologicznych poborowych zgodnie ze zleceniem powiatowej komisji lekarskiej,

2) pokrycie kosztów specjalistycznych badań lekarskich, obserwacji szpitalnej oraz badań psychologicznych.

III. Warunki realizacji porozumienia

§ 2

1. Zarząd zobowiązuje się:

1) pokryć koszty wykonania specjalistycznych badań lekarskich i obserwacji szpitalnej poborowych oraz badań psychologicznych zgodnie z cennikiem usług medycznych obowiązującym w danym zakładzie opieki zdrowotnej, do którego poborowy został skierowany, z zastrzeżeniem, że ceny badań specjalistycznych nie mogą być wyższe od cen ujętych w cenniku usług medycznych właściwego Narodowego Funduszu Zdrowia.

2) Wojewoda przyznaje na przeprowadzenie poboru oraz zadań, o których mowa wyżej, jak również na pokrycie kosztów wynagrodzenia lekarzy i średniego personelu medycznego wchodzących w skład powiatowej komisji lekarskiej, dotację celową w wysokości 13 000 tys. zł (słownie: trzynaście tysięcy złotych) sklasyfikowaną w budżecie Wojewody na 2004 rok: dział 750 – Administracja Publiczna, rozdział 75045 – Komisje Poborowe, § 2110 – dotacje celowe z budżetu państwa na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej.

3) Kwota tej dotacji może ulec zmianie po ostatecznym rozliczeniu wykonanych zadań.

§ 3

1. Zarząd Powiatu, rozliczając koszty przeprowadzenia poboru, zobowiązany jest przedstawić wykaz specjalistycznych badań lekarskich, obserwacji szpitalnych oraz badań psychologicznych poborowych z podaniem jednostkowych kosztów wykonania tych badań oraz nazwisk i imion poborowych, których poddano wymienionym badaniom i obserwacjom szpitalnym na zlecenie powiatowej komisji lekarskiej, jak również faktury obciążeniowe wystawione przez zakłady opieki zdrowotnej.

2. Kserokopie dokumentów przedkładanych do rozliczeń winny być:

– zatwierdzone pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym oraz potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawionych pracowników starostwa powiatowego,

– ujęte w zastawieniu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego porozumienia.

3. Rozliczenie kosztów przeprowadzenia poboru musi nastąpić najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od daty zakończenia poboru w powiecie.

§ 4

1. Środki finansowe z budżetu Wojewody Dolnośląskiego, określone w § 2 ust. 2, będą przekazywane na rachunek Powiatu w następujących transzach:

1) pierwsza transza w wysokości 1/3 przyznanej dotacji w terminie przed rozpoczęciem poboru,

2) druga transza w wysokości 1/3 przyznanej dotacji zostanie przekazana pod koniec przeprowadzanego poboru,

3) trzecia transza dotacji w terminie do 14 dni od daty przedłożenia rozliczenia końcowego kosztów poboru.

2. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w przedkładanych rozliczeniach termin określony w ust. 1 pkt 2 i 3 będzie liczony od daty ich wyjaśnienia.

3. Środki finansowe określone wyżej wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych.

§ 5

Wojewoda Dolnośląski sprawuje nadzór nad realizacją zadań objętych niniejszym porozumieniem za pomocą Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji oraz Dyrektora Wydziału Finansów i Budżetu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu zgodnie z zakresem ich kompetencji.

IV. Postanowienia końcowe

§ 6

1. Porozumienie zawiera się na czas trwania poboru w roku 2004.

2. Porozumienie wygasa po rozliczeniu dotacji.

3. Wszelkie zmiany do niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 7

Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

§ 8

Porozumienie sporządzono w pięciu jednobrzmiących egzemplarzach.

Zarząd Powiatu:

 

 

 

 

PRZEWODNICZACY ZARZĄDU

WICESTAROSTA

Wojewoda Dolnośląski

 

 

 

SŁAWOMIR RUTECKI

KRZYSZTOF MIELCZAREK

STANISŁAW ŁOPATOWSKI