R o z d z i a ł II
Ogólne, powszechnie obowiązujące, zasady zagospodarowania terenu
§ 4
1. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania lub różnych zasadach zagospodarowania, oznaczone na rysunku planu jako:
a) ciągłe – oznaczają ściśle określone, obowiązujące granice terenów,
b) przerywane – oznaczają orientacyjne granice terenów.
2. Zmiany linii rozgraniczających, o których mowa w ust. 1 pkt b), mogą być dokonywane wyłącznie w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. Wewnętrzne podziały terenów wskazane na rysunku planu mają charakter orientacyjny i dopuszcza się ich zmianę, przy zachowaniu ustalonej formy zabudowy i warunków użytkowania działek.
4. Określone w planie funkcje terenów są dominujące i, o ile jest to dopuszczone w ustaleniach planu dla konkretnego terenu, mogą być rozszerzone o funkcje uzupełniające, niekolidujące z funkcjami podstawowymi i niezmieniające generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.
§ 5
Ustala się podstawowe zasady ochrony środowiska przyrodniczego i postępowania na terenie górniczym:
1. Wyklucza się lokalizacje inwestycji, których budowa lub funkcjonowanie może pogorszyć stan środowiska przyrodniczego.
2. Wszelka działalność gospodarczą należy prowadzić w sposób ograniczający jej uciążliwość do granic działki na której się odbywa oraz przylegających publicznych terenów komunikacyjnych.
3. Uzbrajanie terenów budowlanych, zwłaszcza w zakresie gospodarki wodno-ściekowej winno następować kompleksowo.
4. Ustala się obowiązek sukcesywnej likwidacji istniejących źródeł emisji zanieczyszczeń atmosfery i przechodzenie na proekologiczne źródła energii dla celów komunalnych.
5. Ustala się obowiązek uzgadniania projektów przedsięwzięć inwestycyjnych, będących przedmiotem planu, uzgadnianiu ich z właściwym organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
6. Wody opadowe i roztopowe przed wprowadzeniem ich do kanalizacji powinny być oczyszczone z zawiesin ogólnych i substancji ekstrahujących się eterem określonych w przepisach szczególnych (Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne – Dz. U. Nr 115, poz. 1229).
7. Ustala się obowiązek szczególnej dbałości o czystość wód ze względu na położenie terenów objętych planem w bezpośredniej bliskości Głównych Zbiorników Wód Podziemnych Wysokiej Ochrony nr 314 “Pradolina rz. Odry” i nr 316 “Lubin”.
8. Teren objęty planem, jest położony na terenie górniczym “Sieroszowice”. Osoby prawne lub fizyczne, realizujące plan są zobowiązane do zwrócenia się do Zakładu Górniczego z wnioskiem o określenie wpływu eksploatacji górniczej na projektowane budynki i budowle oraz do uwzględnienia tych warunków w projektach budowlanych.
§ 6
Ustala się następujące zasady ochrony archeologicznej obszaru:
1. Dla określonych w planie terenów udokumentowanych stanowisk archeologicznych wszelkie prace ziemne wymagają uprzedniego zgłoszenia zamiaru ich przeprowadzenia Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków i uzyskanie jego pisemnego zezwolenia.
2. Uzgodnienia ze służbą ochrony zabytków wymagają projekty zabudowy i zagospodarowania terenów znajdujących się w strefach ochrony krajobrazu “K” i ochrony ekspozycji “E” oraz zalesienia.
3. Dla pozostałych terenów, niewymienionych w ust. 1, ustanawia się obowiązek zgłaszania Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków wszelkich prac ziemnych na etapie uzgadniania projektu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i powiadamiania inwestora o obowiązku zapewnienia ewentualnego nadzoru archeologicznego.
§ 7
Ustala się następujące ogólne warunki, zasady i standardy zagospodarowania działek i terenów budowlanych oraz kształtowania zabudowy:
1. Usytuowanie budynków na działce budowlanej powinno:
a) być dostosowane do ustalonego w planie typu i linii zabudowy,
b) zapewnić odległość budynków od granic działki i zabudowy sąsiedniej, zgodnie z przepisami szczególnymi, w tym sanitarnymi i ochrony przeciwpożarowej, przy założeniu utrzymania charakteru zabudowy.
2. Projektowane obiekty budowlane powinny być dostosowane do otoczenia pod względem istotnych elementów formy architektonicznej jak: typ i pokrycie dachu, materiał konstrukcji i wykończenia zewnętrznego ścian, proporcje otworów okiennych i drzwiowych, detale architektoniczne, elementy małej architektury, ogrodzenia, bramy itp. Zaleca się stosowanie materiałów odpowiadających miejscowej tradycji.
3. Dla zabudowy mieszkaniowej i mieszkalno-usłu-gowej ustala się wysokość budynków na I - II kondygnacji, z dopuszczeniem poddaszy użytkowych. Obowiązują dachy ukośne, minimum dwuspadowe. Poziom zerowy parteru zaleca się ustalać w nawiązaniu do zabudowy sąsiadującej.
4. Intensywność zabudowy nie powinna przekraczać 30%.
5. Dopuszcza się możliwość budowy budynków gospodarczych jak komórki, garaże itp. pod warunkiem zachowania ich formy architektonicznej jak w pkt 2.
6. Zaleca się stosowanie zieleni ozdobnej na działkach budowlanych, w tym naturalnych ogrodzeń posesji.
7. Ustala się obowiązek estetycznego ogradzania posesji. Na terenach, gdzie planuje się dwie i więcej działek budowlanych należy stosować jednolity typ ogrodzeń.
§ 8
Ustala się następujące zasady uzbrojenia terenu:
1. Uzbrojenie terenu w poszczególne media, w tym w zakresie zaopatrzenia w wodę, odprowadzenia ścieków, zaopatrzenia w gaz (z sieci lub z butli), energię elektryczną i w zakresie telekomunikacji, powinno następować z istniejących sieci, przebiegających w pobliżu poszczególnych terenów, objętych zmianą planu – uwidocznionych na mapach podkładowych, lub – w wypadku ich braku – w sposób orientacyjnie przedstawiony na rysunkach planów, należy każdorazowo wyznaczyć na etapie ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu w porozumieniu i na warunkach określonych przez administratorów poszczególnych sieci. Usuwanie ewentualnych kolizji sieciowych powinno odbywać się na koszt inwestora.
2. Odprowadzenie nieczystości stałych powinno następować w ramach systemu organizacyjnego, obowiązującego w tym zakresie w gminie Grębocice.
3. Zaleca się stosowanie ekologicznych systemów ogrzewania budynków, w tym gazowego i elektrycznego.
4. Dla zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii elektroenergetycznych kablowych, napowietrznych lub napowietrzno-kablowych. Linie elektroenergetyczne należy prowadzić wzdłuż układów komunikacyjnych. Dopuszcza się inny sposób prowadzenia tych linii po uzyskaniu zgody zarządcy linii i właścicieli działek, przez które linie te będą prowadzone. Dla zasilania działek objętych niniejszym planem przyłączy napowietrznych lub kablowych niskiego napięcia. Koszty usunięcia ewentualnych kolizji z liniami istniejącymi ponosi inwestor obiektu objętego planem.