1100

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIDNICY

z dnia 13 lutego 2004 r.

zmieniająca uchwałę Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, nagród oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, zasad wynagradzania za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw

Na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.), w związku z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 z późn. zm.), Rada Miejska w Świdnicy uchwala, co następuje:

§ 1

W uchwale nr XXI/263/00 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 5 października 2000 r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, nagród oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, zasad wynagradzania za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw, wprowadza się następujące zmiany:

1) § 5 otrzymuje brzmienie:

“Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Świdnicy”.

2) W załączniku do uchwały:

a) w § 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

“2. Środki, o których mowa w ust. 1, zostają przez Prezydenta Miasta powiększone o środki na dodatek motywacyjny dla dyrektora.”;

b) § 10 otrzymuje brzmienie:

“1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w trudnych warunkach) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.

2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach doraźnego zastępstwa odbywa się w trudnych warunkach) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.

3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela,

pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.”;

c) w § 17 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

”3. Z wnioskiem o przyznanie nagrody dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze występują:

1) dla dyrektorów:

a) dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego,

b) Komisja Oświaty Rady Miejskiej,

2) dla pozostałych nauczycieli – właściwi dyrektorzy.”;

d) w § 17 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

”4. Wnioski o nagrodę Prezydenta Miasta składa się w Urzędzie Miejskim.”;

e) w § 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie:

”8. Wnioski, o których mowa w ust. 3 podlegają zaopiniowaniu przez Zespół ds. Nagród Prezydenta Miasta, w skład którego wchodzą: Zastępca Prezydenta Miasta – jako przewodniczący, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, jeden przedstawiciel Komisji Oświaty Rady Miejskiej, jeden przedstawiciel organu nadzoru pedagogicznego oraz po jednym przedstawicielu ponadzakładowych oświatowych organizacji związkowych.”.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Świdnicy.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MICHAŁ OSSOWSKI