1074

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W DUSZNIKACH ZDROJU

z dnia 27 stycznia 2004 r.

w sprawie szczegółowych zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Duszniki Zdrój

Na podstawie art. 18 ust. 1, ust. 2 pkt 9 lit. a, art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591, zm. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806), art. 34 ust. 4 i 6, art. 37 ust. 3, art. 68 ust. 1 pkt 7 i 8, art. 70 ust. 4 i art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, zm. z 2000 roku Nr 6, poz. 70, 2001 r. Nr 129, poz. 1447, Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 126, poz. 1070, Nr 113, poz. 984, Nr 130, poz. 1112, Nr 200, poz. 1682, Nr 240, poz. 2058, z 2003 roku Nr 80 poz. 717, poz. 720 i poz. 721) oraz art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 62, poz. 718, zm. z 2001 roku Nr 46, poz. 499, z 2002 roku Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, z 2003 roku Nr 65, poz. 595) Rada Miejska Dusznik Zdroju uchwala, co następuje:

R O Z D Z I A Ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Burmistrz Miasta Duszniki Zdrój dokonuje czynności prawnych w ramach obrotu nieruchomościami, o których mowa w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późniejszymi zmianami), zwanej w treści uchwały “ustawą”.

2. W granicach upoważnienia do samodzielnego zaciągania zobowiązań Burmistrzowi Miasta przysługuje w szczególności prawo :

1) nabywania, wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomości na rzecz Gminy Duszniki Zdrój w celu realizacji zadań Gminy,

2) obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Duszniki Zdrój ograniczonymi prawami rzeczowymi.

§ 2

Burmistrz w drodze zarządzenia przeznacza nieruchomości do obrotu, określając rodzaj czynności prawnej oraz w przypadku sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę, drogę przetargu lub drogę bezprzetargową.

§ 3

1. Ilekroć w uchwale jest mowa o zbyciu rozumie się przez to także oddawanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

2. Warunki zbycia, oddania w użytkowanie, najem lub dzierżawę nieruchomości w drodze przetargu, określa Burmistrz w drodze odrębnych zarządzeń.

§ 4

Regulamin przeprowadzania przetargów na zbycie, oddanie w użytkowanie, najem lub dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości określa Burmistrz w drodze zarządzenia.

§ 5

Ustala się zasady zbycia nieruchomości stanowiących własność Gminy Duszniki Zdrój, określone w rozdziale II uchwały.

§ 6

Ustala się zasady oddawania w użytkowanie, najem lub dzierżawę nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych stanowiących własność Gminy Duszniki Zdrój, określone w rozdziale III uchwały.

R O Z D Z I A Ł II

Zasady zbycia nieruchomości stanowiących własność Gminy Duszniki Zdrój

§ 7

Poza pierwszeństwem w nabyciu nieruchomości w przypadkach określonych w ustawie, przyznaje się pierwszeństwo w nabywaniu lokali osobom fizycznym i prawnym będącym ich najemcami i dzierżawcami, pod warunkiem niezalegania z należnościami z tytułu tych umów, przysługującymi Gminie lub zarządcy działającemu w imieniu Gminy. Pierwszeństwo to przysługuje również, jeżeli przedmiotem najmu lub dzierżawy jest w całości budynek obejmujący tylko jeden lokal.

§ 8

1. Najemców i dzierżawców lokali zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie, pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie 21 dni od otrzymania zawiadomienia.

2. Pozostałe osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości składają wniosek o nabycie przed upływem terminu określonego w wykazie, tj. w terminie 6 tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu.

3. W razie przekroczenia przez osoby, o których mowa w pkt 1 i pkt 2 określonego terminu do złożenia wniosków o nabycie nieruchomości, nieruchomość ta może być zbyta w drodze przetargu.

4. Osoby, o których mowa w pkt 1 i pkt 2 korzystają z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną w sposób określony w ustawie.

§ 9

Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu:

1) nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,

2) gdy sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.

§ 10

1. Składnikiem ceny nieruchomości ustalonej na podstawie jej wartości, określonej przez rzeczoznawcę majątkowego są koszty przystosowania nieruchomości do zbycia (opracowanie dokumentacji formalnoprawnej).

2. Na poczet ceny sprzedaży nieruchomości zbywanej w trybie bezprzetargowym Gmina pobierać będzie zaliczkę w wysokości 300 zł.

3. Zaliczka ulega przepadnięciu w sytuacji, kiedy nabywca zrezygnuje z nabycia nieruchomości, na rzecz której Gmina poniosła koszty przystosowania nieruchomości do zbycia.

4. Nabywcę obciążają ponadto koszty związane z przeniesieniem własności.

§ 11

1. Wyraża się zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy przy sprzedaży w drodze bezprzetargowej, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana najemcy jako lokal mieszkalny.

2. W budynkach, w których znajdują się co najmniej dwa lokale w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80, poz. 903 z 2000 r.), bonifikaty wynoszą:

1) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny jednorazowo w całości przed zawarciem umowy przenoszącej własność – 60%,

2) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny w ratach – 40%.

3. W budynkach o jednym lokalu mieszkalnym oraz w budynkach mieszkalno-użytkowych, gdy budynek jest częścią składową gruntu, a część użytkowa nie może stanowić odrębnej nieruchomości lokalowej i jest zbywana jako pomieszczenia przynależne, bonifikaty wynoszą:

1) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny jednorazowo w całości przed zawarciem umowy przenoszącej własność – 40%,

2) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny w ratach – 20%.

4. W budynkach będących własnością wyłącznie Gminy Duszniki Zdrój z zastrzeżeniem pkt 3, w przypadku równoczesnego zbycia wszystkich lokali w budynku na rzecz najemców, bonifikaty wynoszą:

1) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży za lokal mieszkalny jednorazowo w całości przed zawarciem umowy przenoszącej własność – 80%,

2) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłatę ceny sprzedaży za lokal mieszkalny w ratach – 60%.

5. Bonifikaty, o których mowa w pkt. 2, 3 i 4 stosuje się do ceny lokalu i gruntu, bez uwzględnienia kosztów przystosowania do sprzedaży.

6. W razie zbiegu praw do bonifikat wynikających z ustawy z bonifikatami przewidzianymi w niniejszym paragrafie, stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla nabywcy.

7. W przypadku, gdy nabywca nieruchomości zbył lub wykorzystał nieruchomość przed upływem 5 lat na cele inne niż mieszkalne, z wyłączeniem zbycia na rzecz osoby bliskiej, Burmistrz Miasta Duszniki Zdrój może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Dla zabezpieczenia zwrotu kwoty równej bonifikacie nabywca zobowiązany jest do poddania się egzekucji na mocy aktu notarialnego.

§ 12

1. Wyraża się zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy przy sprzedaży w drodze bezprzetargowej, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa a art. 209a ust. 1 i ust. 2 ustawy, w następujących wysokościach:

1) w przypadku zapłaty ceny sprzedaży za nieruchomość jednorazowo w całości przed zawarciem umowy przenoszącej własność – 80%,

2) w przypadku, gdy nabywca dokonuje zapłaty ceny sprzedaży w ratach – 40%.

§ 13

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może zostać rozłożona na raty i na pisemny wniosek nabywcy i nie dłużej niż na 10 lat. Pierwsza rata wynosi 10% ceny nieruchomości, jednak nie mniej niż koszty przystosowania nieruchomości do zbycia i podlega zapłacie, zgodnie z art. 70 ust. 2 ustawy, nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminie do dnia 31 marca każdego roku, począwszy od roku następującego po roku zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

2. Rozłożona na raty niespłacona część ceny nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 14

Na wniosek osób fizycznych, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatni kwartał roku poprzedzającego rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Burmistrz Miasta udziela bonifikaty w wysokości 50% od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

§ 15

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosić będzie 25%, gdy wzrost wartości nieruchomości związany był z budową urządzeń infrastruktury technicznej.

§ 16

Nieruchomości rolne stanowiące własność Gminy Duszniki Zdrój zbywa się zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów powszechnie obowiązujących.

R O Z D Z I A Ł III

Zasady oddawania w użytkowanie, najem lub dzierżawę nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych stanowiących własność Gminy Duszniki Zdrój

P o d r o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 17

Ilekroć poniżej mowa o nieruchomościach – należy przez to rozumieć nieruchomości gruntowe zabudowane albo niezabudowane lub umownie wydzielone części takich nieruchomości gruntowych, z zastrzeżeniem § 30 ust. 3.

§ 18

Nieruchomości mogą być oddawane w użytkowanie, najem lub dzierżawę osobom fizycznym lub prawnym na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym z uwzględnieniem poniższych przepisów.

§ 19

1. Upoważnia się Burmistrza Miasta do oddawania w użytkowanie lub dzierżawę nieruchomości na okres do 10 lat.

2. W umowach użytkowania, dzierżawy lub najmu należy zamieszczać postanowienia umożliwiające aktualizację wysokości opłat i czynszów bez konieczności wypowiadania warunków umownych i zawierania aneksów do tych umów.

3. Burmistrz Miasta prowadzi rejestry umów użytkowania, najmu i dzierżawy nieruchomości.

§ 20

1. Oddanie w użytkowanie, najem lub dzierżawę wolnych nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

2. W wypadkach społecznie i gospodarczo uzasadnionych nieruchomości mogą być oddawane w użytkowanie, najem lub dzierżawę w trybie bezprzetargowym.

3. Użytkownik, najemca lub dzierżawca ma pierwszeństwo do otrzymania nieruchomości do dalszego użytkowania, najmu lub dzierżawy w drodze bezprzetargowej, jeżeli nieruchomości nie zostaną przeznaczone do zbycia, pod warunkiem złożenia oświadczenia o przyjęciu zaproponowanych przez Burmistrza Miasta nowych postanowień umowy. Nowa stawka opłaty nie może być niższa od poprzedniej i podlega zmianie zgodnie z zasadami określonymi w § 24 ust. 1.

§ 21

1. Przetargi ogłasza, organizuje i przeprowadza Burmistrz Miasta.

2. Czynności związane z przeprowadzaniem przetargu wykonuje komisja przetargowa powołana przez Burmistrza Miasta.

3. Ogłoszenie o przetargu podaje się co najmniej na 14 dni przed terminem przetargu do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie obwieszczenia w siedzibie Urzędu Miasta, a także w lokalnej prasie. W ogłoszeniu o przetargu podaje się informacje dotyczące nieruchomości, czasu, miejsca i warunków przetargu.

4. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości kwoty odpowiadającej 5%–10% wywoławczej stawki opłaty, które to wadium w razie odstąpienia od zawarcia umowy nie podlega zwrotowi.

§ 22

Jeżeli przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, nieruchomości mogą być oddane w użytkowanie, najem lub dzierżawę po ustaleniu wysokości stawki opłaty lub czynszu w drodze rokowań.

§ 23

1. Przetarg przeprowadza się w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego.

2. Przetarg ustny ma na celu uzyskanie najwyższej stawki czynszu. Przetarg pisemny ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty.

3. O rodzaju przetargu decyduje organizator.

§ 24

1. Wysokość stawek dzierżawnych ustala Burmistrz Miasta Duszniki Zdrój w drodze zarządzenia w terminie do dnia 31 marca każdego roku.

2. Stawka obowiązująca w danym roku w razie oddania nieruchomości w dzierżawę lub najem w drodze przetargu stanowi stawkę wywoławczą.

3. Stawki czynszu ustalone w drodze przetargu obowiązują do czasu, gdy nie są niższe od stawek ustalonych zgodnie z poprzednimi ustępami. Z rozpoczęciem roku, w którym zrównają się lub będą niższe od tych stawek podlegają zmianie zgodnie z ustalona stawką w danym roku do dnia 31 marca każdego roku.

4. O zmianie stawki czynszu zawiadamia się dzierżawcę lub najemcę do dnia 31 marca danego roku.

§ 25

Jeżeli przedmiotem dzierżawy lub najmu jest nieruchomość, w skład której wchodzą oprócz gruntów budynki, szklarnie, drzewa, krzewy i inne części składowe gruntu, integralną część umowy dzierżawy stanowi protokół zdawczo-odbiorczy określający części składowe oraz ich stan.

P o d r o z d z i a ł 2

Szczegółowe zasady dotyczące dzierżawy nieruchomości rolnych

§ 26

1. Nieruchomości, o których mowa w niniejszym rozdziale, to nieruchomości rolne, w rozumieniu Kodeksu cywilnego i inne nieruchomości położone na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele gospodarki rolnej.

2. W wypadkach społecznie i gospodarczo uzasadnionych nieruchomości mogą być wydzierżawiane w trybie bezprzetargowym.

§ 27

Wysokość rocznego czynszu dzierżawnego nieruchomości rolnych ustala Burmistrz Miasta Duszniki Zdrój w drodze zarządzenia w terminie do 31 marca każdego roku.

§ 28

Zapłata czynszu dzierżawnego następuje w czterech ratach na zasadach i w terminach płatności podatku rolnego według obowiązującej w danym roku ceny kwintala żyta stosowanej do wyliczenia podatku rolnego, bez uwzględnienia ulg od tej ceny.

§ 29

Za nieruchomości sklasyfikowane jako “nieużytki”, i grunty zadrzewione i zakrzewione pobiera się roczny czynsz dzierżawny ustalony tak jak dla użytku rolnego klasy VIz.

§ 30

1. Umowy dzierżawy gruntów rolnych zawiera się w IV kwartale roku kalendarzowego, tak aby rok dzierżawny kończył się w IV kwartale każdego roku następnego, w zależności od okresu na jaki została zawarta umowa, z zastrzeżeniem pkt 2 umowa może być przedłużona na pisemny wniosek dzierżawcy, złożony przed terminem jej rozwiązania z powodu upływu czasu, na jaki została zawarta.

2. Nowe umowy (zawierane po raz pierwszy) mogą być zawierane w innym terminie niż określony w pkt 1, z zastrzeżeniem, że ich rozwiązanie nastąpi w IV kwartale danego roku.

3. Przedmiotem dzierżawy mogą być działki gruntów rolnych, zgodnie z ich oznaczeniem wynikającym z ewidencji gruntów w granicach naniesionych na mapy ewidencji gruntów.

§ 31

W przypadku gruntów rolnych wykorzystywanych w okresie zimowym na działalność nierolniczą stosuje się dwie stawki czynszu dzierżawnego:

1) osiem miesięcy stawka jak dla gruntów rolnych,

2) cztery miesiące stawka jak dla gruntów zurbanizowanych.

R O Z D Z I A Ł IV

Przepisy końcowe

§ 32

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Duszniki Zdrój.

§ 33

1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, w których nie doszło jeszcze do zbycia w formie aktu notarialnego lub do zawarcia umowy użytkowania, najmu lub dzierżawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, jeżeli są korzystniejsze dla nabywcy.

2. Do umów dzierżawy gruntów rolnych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem, że do stawek czynszu stosuje się przepisy niniejszej uchwały.

§ 34

Traci moc uchwała nr XLI/213/98 Rady Miejskiej z dnia 27 lutego 1998 roku w sprawie określania zasad nabywania, zbywania, i obciążania nieruchomości gruntowych, oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż 3 lata, zmieniona uchwałą nr XLII/220/98 z dnia 27 marca 1998 roku.

§ 35

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, w siedzibie Rady Miejskiej Duszniki Zdrój oraz w Gazecie Gmin.

§ 36

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

BOGDAN BERCZYŃSKI