1065 SPRAWOZDANIE z działania Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Dzierżoniowie w 2003 r. |
Realizując zadania w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadania określone w innych ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, na podstawie art. 38a ust. 5 i 10 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o s
amorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), w związku z istotnymi zmianami personalnymi, Starosta Dzierżoniowski zarządzeniem nr 1/2003 z dnia 13 stycznia 2003 r. powołał Powiatową Komisję Bezpieczeństwa i Porządku w nowym składzie oraz zatwierdził jej Regulamin i Plan pracy na 2003 r. (załącznik – zarządzenie nr 1/2003).– Działalność Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w pierwszym półroczu 2003 r. ukierunkowana była na opracowanie projektu “Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego”.
Korzystając z doświadczeń płynących z uchwalonego przez Radę Powiatu pierwszej kadencji, realizowanego w powiecie dzierżoniowskim od 2000 r. programu poprawy bezpieczeństwa “Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat”, na jego bazie Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku opracowała projekt programu zapobiegania przestępczości, który na XI Sesji Rada Powiatu Dzierżoniowskiego uchwałą nr XI/73/2003 z dnia 29 sierpnia 2003 r. przyjęty zo
stał do realizacji od nazwą “Powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego – Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat”.– Wykonując zadania zapisane w cytowanej na wstępie ustawie oraz w planie pracy Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku odbyła w 2003 r. trzy posiedzenia.
I. Pierwsze posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa w dniu 15 lipca 2003 r. poświęcone było ocenie stanu bezpieczeństwa obywateli pod kątem zabezpieczenia przeciwpożarowego i innych miejscowych zagrożeń.
Z analizy zadań za pierwsze półrocze 2003 r. przedstawionej przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż głównymi problemami w realizacji zadań ochrony przeciwpożarowej są:
– podpalanie jako najczęstsza przyczyna powstania zagrożeń pożarowych, z czego 70% stanowi wypalanie suchych traw;
– trudności z zaopatrzeniem wodnym do celów pożarowych wynikające z zastępowania hydrantów nadziemnych podziemnymi oraz częściowej ich likwidacji.
W celu rozwiązania problemu wypalania suchych traw, Komisja powołała podzespół problemowy, zadaniem którego jest włączenie do działań profilaktycznych jednostek administracji samorządowej, stowarzyszeń i lokalnych społeczności. W sprawie lokalizacji i sposobu instalacji hyd
rantów Komisja postanowiła zorganizować spotkanie Starosty Dzierżoniowskiego, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej i Prezesa Spółki “Wodociągi i Kanalizacja” w Dzierżoniowie i w tym gremium podjąć właściwe działania.Porównując ilości zadań oraz wyniki działania w analogicznych okresach 2002 r. i 2003 r. Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku pozytywnie oceniła pracę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie jako jednostki wykonującej na terenie powiatu zadania z zakre
su porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.II. W dniu 22 lipca 2003 r. odbyło się drugie posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, którego tematem była ocena stanu bezpieczeństwa obywateli powiatu dzierżoniowskiego za pierwsze półrocze 2003 r. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dzierżoniowie przedstawił sprawozdanie, z którego wynika, że:
– w I półroczu 2003 r. nastąpiła dalsza poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie dzierżoniowskim – w 2003 r. wszczęto 1518 postępowań przygotowawczych w porównaniu do 1453 wszczętych w analogicznym okresie ubiegłego roku osiągnęło dynamikę 104,5%, co wiąże się z większą aktywnością Policji;
– odnotowano postęp w zakresie wykrywalności przestępstw kryminalnych (77,9% – wyższa o 0,2% niż w I półroczu 2002 r.) i spadek dynamiki przestępstw stwierdzonych w tej kategorii (95,3%),
– poprzez dobre rozpoznanie i sukcesy wykrywcze ograniczono liczbę dealerów narkotyków funkcjonujących na terenie powiatu dzierżoniowskiego;
– odnotow
ano wyraźny spadek przestępstw popełnionych przez nieletnich (spadek o 66 czynów), na co pozytywny wpływ miały wysokie nakłady na prewencję i profilaktykę funkcjonariuszy KPP, a w szczególności Zespołów ds. Nieletnich i patologii, odbyły się 263 spotkania profilaktyczno-wychowawcze;– uzyskano dalszy postęp w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – KPP w Dzierżoniowie odnotowała największy spadek zdarzeń drogowych spośród wszystkich jednostek Policji na Dolnym Śląsku, co stawia ją na pierwszym miejscu w garnizonie dolnośląskim.
Prokurator Rejonowy w Dzierżoniowie potwierdził dobre wyniki Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie osiągnięte w pierwszym półroczu 2003 r. oraz podkreślił bardzo dobrą współpracę Policji z Prokuraturą.
Na podstawie sprawozda
nia Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji i opinii przedstawiciela Prokuratury Okręgowej, Komisja pozytywnie oceniła prace Policji w powiecie dzierżoniowskim.III. Trzecie posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku odbyło się w dniu 16 września 2003 r. Na posiedzeniu poddano ocenie programy z zakresu poprawy bezpieczeństwa przyjęte i realizowane w powiecie dzierżoniowskim.
Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie zaprezentował programy współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego, sposób ich realizacji oraz osiągnięte efekty. Tymi programami są:
– program “Bez pobłażania”;
– “Bezpieczny wypoczynek” – akcja “Bezpieczne wakacje” i “Bezpieczne ferie”;
– “Alkohol”;
– “Bezpieczne Miasto”;
– “Bezpieczna droga do szkoły”;
– “Program zima”;
– “Bunt”;
– “Ananas”;
– “Mały detektyw”;
– “Bliżej szkoły”;
– “Bunt i życie we mgle”;
– “Azyl”;
– “Szkoła tak –
wagary nie”.Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie zapoznał członków Komisji z realizacją programu “Bezpieczna Szkoła” za rok ubiegły, w którym odbyło się:
– 157 spotkań wychowawczych z młodzieżą;
– 62 spotkania z rodzicami, w c
elu nakreślenia problemów wychowawczych występujących na drodze edukacyjnej młodzieży;– 11 spotkań z władzami samorządowymi.
Komisja wysoko oceniła ww. programy podkreślając ich wagę w utrzymywaniu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu dzierżoniowskiego, gdyż w większości są one realizowane pod kątem zapobiegania nasilaniu się przestępczości wśród młodzieży.
Ponadto w 2003 r. nastąpiła zmiana na stanowisku Szefa Komisji (aneks nr 1 z dnia 1 grudnia 2003 r. do zarządzenia nr 1/2003 Starosty Dzierżoniowskiego), którym został Starosta Dzierżoniowski Zbigniew Skowroński oraz zarządzeniem Starosty Dzierżoniowskiego nr 17/2003 z dnia 10 września 2003 r. do składu Powiatowj Komisji Bezpieczeństwa i Porządku powołany został Komenda
nt Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.
STAROSTA DZIERŻONIOWSKI |
ZBIGNIEW SKOWROŃSKI |