1056 UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE z dnia 29 stycznia 2004 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarow ania przestrzennego obszaru ul. Szczepankowice Małe w WierzbicachNa podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zmianami), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zmianami), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Gminy Kobierzyce nr LVII/461/02 z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ul. Szczepankowice Małe w Wierzbicach, Rada Gminy Kobierzyce uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru ul. Szczepankowice Małe w Wierzbicach zwany dalej planem.
§ 2
1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Rysunek planu stan
owi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ul. Szczepankowice Małe w Wierzbicach.3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:
1) Granica terenu objętego planem.
2) Linie rozgran
iczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.3) Nieprzekraczalne linie zabudowy.
4) Granice ekosystemów wodno-łąkowych.
5) Granice stref ochronnych.
§ 3
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1. Planie
– należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.2. Rysunku planu
– należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:2000 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.3. Przepisach szczególnych
– należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniem terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.4. Przeznaczeniu podstawowym –
należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.5. Przeznaczeniu dopuszczalnym
– należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.6.
Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozdzielające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.7. Nieprzekraczalnych liniach zabudowy
– należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenia wejściowe, podesty, schody i okapy, na terenach dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.8.
Obiektach i urządzeniach służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi – należy przez to rozumieć altany, zadaszenia, murowane paleniska (typu “grill”), zbiorniki wodne służące celom rekreacyjnym itp.9.
Usługach – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: niepublicznych placówek opieki zdrowotnej, handlu detalicznego, gastronomii, kultury i rozrywki, sportu i rekreacji, administracji gospodarczej i finansowej, jednostek projektowych i consultingowych, działalności gospodarczej wolnych zawodów, działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków i fotografików oraz innych, których powyższe grupy nie dotyczą bezpośrednio, a mają charakter usługi i obsługi o ww. charakterze, od warunkiem niepowodowania negatywnego oddziaływania (ponadnormatywnych zanieczyszczeń, zakłóceń środowiska oraz konfliktów sąsiedztwa) poza granicami własności.10.
Rzemiośle – należy przez to rozumieć indywidualną działalność gospodarczą o charakterze usługowym i drobnej produkcji, o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.11. Zagospodarowaniu tymczasowym
– należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.12.
Urządzeniach i zagospodarowaniu towarzyszącym – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, dojazdowe i gospodarcze drogi wewnętrzne, obiekty gospodarcze, parkingi i garaże, wiaty, zadaszenia, ogrodzenia i inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących oraz zieleń urządzoną.§ 4
Przeznaczenie terenów
1. 01, 02 MR/MN – przeznaczenie podstawowe –
zabudowa zagrodowa alternatywnie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.1) Zezwala się na budowę nowych obiektów i urządzeń związanych z prowadzoną działalnością rolniczą.
2) Dopuszcza się adaptację istniejącej zabudowy na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej niezwiązanej z prowadzoną produkcją rolną oraz usług i rzemiosła.
3) Powierzchnia użytkowa przeznaczenia dopuszczalnego nie może przekraczać 100 m
2 dla każdej z działek. Obowiązuje zapewnienie we własnym zakresie przez właściciela lub władającego terenem wymaganych standardów zamieszkiwania na działkach sąsiednich (zachowanie dopuszczalnego poziomu hałasu, wibracji, emisji zanieczyszczeń, uciążliwości transportu itp.) w przypadku gdy wprowadza on swoją działkę działalność usługowa lub rzemieślniczą.4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów hodowlanych oraz usługowych zaliczonych zgodnie z przepisami szczególnymi do obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństw
a publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.5) Zabrania się budowy przemysłowych ferm tuczu zwierząt.
2. UPs – przeznaczenie podstawowe –
teren usług publicznych o charakterze sportowo-rekreacyjnym.1) Zezwla się na budowę obiektów sportu i rekreacji, oświaty, kultury wraz z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym oraz zielenią urządzoną.
2) Ustala się obowiązek lokalizacji w granicach własności niezbędnych dla funkcjonowania obiektu miejsc parkingowych.
3. 01 – 03 RPO/U – przeznaczenie podstawowe –
teren obsługi rolnictwa, alternatywnie usług lub rzemiosła, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.1) Dopuszcza się lokalizację w granicach terenu budynku mieszkalnego właściciela.
2) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi i rzemiosło o uciążliwościach ograniczonych do granic własności.
3) Zezwala się na prowadzenie produkcji hodowlanej o obsadzie przekraczającej 50 Dużych Jednostek Przeliczeniowych.
4. KK – przeznaczenie podstawowe – tereny kolejowe.
1) Dopuszcza się lokalizację urządzeń, sieci i instalacji niezbędnych dla funkcjonowania komunikacji kolejowej.
2) Dopuszcza się podziały terenu w celu wydzielenia części nieruchomości niezwiązanych bezpośrednio z obsługa ruchu kolejowego.
5. RO – przeznaczenie podstawowe – sady i ogrody przydomowe.
1) Dopuszcza się lokalizację obiektów gospodarczych związanych z działalnością rolniczą, obiektów małej architektury oraz obiektów i urządzeń służących indywidualnej rekreacji wypoczynkowi.
2) Zaleca się
prowadzenie podziemnej (kablowej) infrastruktury technicznej.6. RP – przeznaczenie podstawowe – grunty rolne.
1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy kubaturowej, w tym również siedlisk rolników i innych obiektów związanych z produkcją rolną.
2) Dopuszcza się lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej oraz związanych z nimi urządzeń.
3) Dopuszcza się lokalizację komunalnych ujęć wód podziemnych (studni) oraz związanych z nimi urządzeń służących celom zaopatrzenia w wodę.
4) Ze względu na niekorzystne warunki gruntowo-wodne oraz możliwości wystąpienia podtopień wodami powierzchniowymi lub gruntowymi tereny położone w zasięgu granicy ekosystemu wodno-łąkowego zaleca się użytkować jako łąki lub pastwiska.
5) Wzdłuż ro
wów melioracyjnych (W) zaleca się realizację biologicznej obudowy cieków w postaci zadrzewień i zakrzewień, z zachowaniem warunków dostępności do cieków dla służb melioracyjnych.7. W – przeznaczenie podstawowe –
wody powierzchniowe wraz z urządzeniami gospodarki wodnej (rowy melioracyjne – oznaczone numerami urządzeń melioracji).8. EE – przeznaczenie podstawowe –
teren urządzeń elektroenergetycznych (stacja transformatorowa).§ 5
Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów
1. Dla n
owo lokalizowanych obiektów ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach (zgodnie z oznaczeniami na rysunku planu):1) 8 – 25 m od linii rozgraniczającej drogi
2) 5 m od linii rozgraniczającej dróg
KDg,3) wśród istniejącej zabudowy dopuszcza się nawiązanie do linii zabudowy wyznaczonej przez istniejące, sąsiadujące budynki, po uzgodnieniu lokalizacji obiektu z zarządcą drogi.
2. Wysokość zabudowy (z wyłączeniem silosów zbożowych lub paszowych lokalizowanych w zabudowie zagrodowej) nie może przekroczyć 3 kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), lecz nie więcej niż 12 m licząc od poziomu terenu do najwyższego punktu dachu.
3. W nowo projektowanych budynkach mieszkalnych należy stosować dachy o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
§ 6
Zasady i warunki podziału terenów na działki budowlane
Wydzielane w wyniku podz
iałów publiczne i niepubliczne ulice dojazdowe i dojazdy do zabudowy winny spełniać warunki określone w obowiązujących przepisach szczególnych, w tym w przepisach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.§ 7
Zasady obsługi w zakresie komunikacji
1. Ust
ala się linie rozgraniczające dróg publicznych (ulice wraz ze związanymi z nimi urządzeniami budowlanymi) i wprowadza się następującą klasyfikację funkcjonalną:1) 01 KG 1/2
– publiczna droga główna, śladem drogi wojewódzkiej nr 346 (środa Śląska – Oława).a) szerokość w liniach rozgraniczających 25 m,
b) minimalna szerokość jezdni 7,0 m,
c) ustala się ograniczenie dostępności z terenów bezpośrednio przyległych, obsługa terenów przez istniejące i projektowane drogi publiczne,
d) ustala się ograniczenie dostępności z terenów bezpośrednio przyległych – zakaz wykonywania nowych bezpośrednich włączeń komunikacyjnych z terenów oznaczonych symbolami
01 MR/MN oraz 02 i 03 RFO/U,e) po realizacji obejścia drogowego obszaru ul. Szczepankowice Małe (poza terenami objętymi niniejszym planem) dopuszcza się obniżenie kategorii funkcjonalnej do drogi zbiorczej Z 1/2 – za zgodą zarządcy drogi.
2) KDx
– ciąg pieszo-jezdny.3) KDgn – niepubliczne drogi gospodarcze transportu rolnego.
2. Realizacja nowych oraz przebudowa istni
ejących włączeń komunikacyjnych z terenów przeznaczonych pod zabudowę wymaga uzgodnienia z zarządcą drogi.3. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej na warunkach określonych i uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.
4. W liniach rozgraniczających dróg i ulic dopuszcza się lokalizację elementów małej architektury i urządzeń reklamowych wyłącznie pod warunkiem uzgodnienia lokalizacji z właściwym zarządcą drogi.
5. Zagosp
odarowanie terenów w rejonie skrzyżowań dróg, a w szczególności ogrodzenia i nasadzenia zieleni nie mogą powodować ograniczenia widoczności i pogarszać parametrów trójkątów widoczności wyznaczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.§ 8
Zasa
dy obsługi w zakresie infrastruktury technicznej1. Ustalenia ogólne:
1) Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego – z wyłączeniem linii rozgraniczających drogi
01 KG 1/2, prowadzenie podziemnej infrastruktury technicznej w liniach rozgraniczających dróg i ulic możliwe jest wyłącznie na warunkach określonych i uzgodnionych z zarządcą drogi oraz zgodnie z przepisami szczególnymi.2) Dopuszcza się ze względu na uwarunkowania wysokościowe i szczegółowe rozwiązania techniczne prowadzenie odcinków infrastruktury technicznej poza liniami rozgraniczającymi dróg w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości.
3) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.
2.
Zaopatrzenie w wodę:1) Zaopatrzenie terenów przeznaczonych na cele inwestycyjne z rozdzielczej sieci wodociągowej zasilanej z SUW Szczepankowice lub z innego źródła zaopatrzenia w wodę, prowadzonej w liniach rozgraniczających dróg, zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, z uwzględnieniem warunków dostępności do wody dla celów przeciwpożarowych.
2) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy wodociągowych należy uzgadniać z zarządcą sieci wodociągowej.
3) Ustala się zakaz budowy własnych ujęć wodociągowych zlokalizowanych na terenach inwestora o głębokości przekraczającej 30 m i poborze wody w ilości powyżej 10 m
3/dobę.3. Kanalizacja sanitarna:
1) Docelowo odprowadzenie ścieków bytowo-gospodarczych grawitacyjno-tłocznym systemem kanalizacji sanitarnej do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w obrębie wsi Szczepankowice lub innego odbiornika ścieków komunalnych, na warunkach określonych przez zarządcę sieci.
2) Przewody kanalizacji sanit
arnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.3) Szczegółowe warunki wykonania przyłączy kanalizacyjnych należy uzgodnić z zarządcą sieci kanalizacyjnej.
4) Do czasu realizacji komunalnej kanalizacji san
itarnej dopuszcza się budowę:a) szczelnych, bezodpływowych zbiorników na nieczystości płynne – obowiązujące systematyczny wywóz nieczystości płynnych do punktu zlewnego oczyszczalni ścieków przez specjalistyczny zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych,
b) indywidualnych systemów oczyszczania ścieków bytowych pod warunkiem uzyskania zgody stosownych
organów.5) Po zrealizowaniu komunalnej sieci kanalizacyjnej nieruchomości wyposażone w szczelne zbiorniki na nieczystości płynne obowiązuje niezwłocznie włączenie wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej budynku do sieci kanalizacyjnej.
4. Kanalizacja deszczowa
– odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni utwardzonych do istniejących rowów (za zgodą ich zarządcy), powierzchniowo oraz systemem kolektorów deszczowych.1) Główne kolektory kanalizacji deszczowej należy lokalizować równolegle do istniejącego układu komunikacyjnego w liniach rozgraniczających dróg i ulic, zgodnie z przepisami szczególnymi.
2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznymi, należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia winny być
5. Elektroenergetyka
– zasilanie elektroenergetyczną napowietrzną i kablową siecią niskiego napięcia.1) Przez teren objęty planem przebiega napowietrzna linia elektroenergetyczna średniego napięcia 20 kV L-2776 zasilająca stację transformatorową nr R 2776.
2) Dopuszcza się skablowanie istniejących odcinków napowietrznych sieci elektroenergetycznych w przypadku kolizji z projektowaną lub istniejącą zabudową, kosztem i staraniem zainteresowanego, po uzgodnieniu z zarządcą sieci.
6. Zaopatrzenie w gaz:
1) Docelowo, po realizacji gazociągu doprowadzającego gaz do terenu objętego planem, przewiduje się budowę rozdzielczej sieci gazowej.
2) Sieć gazową średniego i niskiego ciśnienia należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg (w chodnikach, poboczach i pasach zieleni) zgodnie z przepisami szczególnymi, przyłączanie obiektów do sieci rozdzielczej na warunkach określonych przez operatora sieci.
3) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny.
7. Telekomunikacja:
1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia nowych abonentów z lokalnej sieci rozdzielczej.
2) Przewody kablowej sieci telekomunikacyjnej należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg i ulic, w ciągach chodników lub zieleni, zgodnie z przepisami szczególnymi.
3) Rozwój sieci telekomunikacyjnej wynikający z kolejności rozbudowy obszarów planowanej zabudowy będzie następował staraniem i na koszt operatora sieci.
8. Usuwanie odpadów komunalnych – wywóz na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.
9. Melioracje:
1) Należy zapewnić możliwość dostępu do istniejących rowów melioracyjnych w celu prowadzenia bieżących konserwacji i napraw niezabudowanym pasem terenu o szerokości min. 3 m wzdłuż górnych krawędzi rowów.
2) Zaleca się obsadzanie cieków i rowów melioracyjnych zielenią (o charakterze biologicznej obudowy cieków), z zapewnieniem dostępu dla służb konserwujących cieki.
3) W przypadku realizacji inwestycji budowlanych
na terenach, na których występuje sieć melioracyjna, należy uwzględnić potrzeby odtworzenia uszkodzonej sieci w zakresie niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania na terenach przyległych – koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na Inwestorze zabudowy.4) Przed przystąpieniem do prac w obrębie sieci urządzeń melioracji szczegółowych należy sporządzić dokumentację techniczną zawierającą sposób jej odbudowy.
5) Ustala się obowiązek uzgodnienia prac kolidujących z urządzeniami melioracyjnymi z a
dministratorem tych sieci.§ 9
Szczególne warunki zagospodarowania terenów
1. Ochrona środowiska kulturowego
.Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów:
a) wszelkie zamierzenia inwest
ycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem;b) w przypadku dokonania znalezisk archeologic
znych wymagane jest podjęcie ratowniczych prac wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;c) bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.
2. Ochrona środowiska przyrodniczego
.1) W obrębie ekosystemów łąkowo-wodnych oznaczonych na rysunku planu ustala się:
a) ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów hodowlanych oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych;
b) zaleca się wprowadzanie obudowy biologicznej cieków zielenią wysoką z zapewnieniem dostępności dla służb melioracyjnych w celu prowadzenia bieżącej konserwacji i prac inwestycyjnych
.2) Ustala się bezwzględny zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.
3. Strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów
.1) Sieci elektroenergetyczne – w strefie ochronnej od napowietrznej linii e
a) zakaz lokalizacji obiektów z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi,
b) lokalizacja innych obiektów i urządzeń wymaga uzgodnienia z zarządcą sieci,
c
) w przypadku skablowania lub przełożenia linii elektroenergetycznej 20 kV oznaczona na rysunku planu strefa ochronna ulega zmniejszeniu do lub przestaje obowiązywać, stosownie do zaistniałej zmiany i zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.2) Linia kolejowa (KK)
– ustala się strefę ochronną od linii kolejowej, w której obowiązuje:a) zakaz lokalizowania zabudowy w odległości mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, lecz nie mniej niż 20 m od osi skrajnego toru,
b) zakaz lokalizacji maszt
ów (konstrukcji wieżowych) w odległościach mniejszych od granicy obszaru kolejowego niż wynosi planowana wysokość obiektu,c) zakaz wprowadzania nasadzeń drzew i krzewów w odległości mniejszej niż 15 m od granicy obszaru kolejowego, z wyłączeniem gatunków, których wysokość może przekraczać 10 m,
d) wykonywanie robót ziemnych w odległości mniejszej niż 20 m od granicy obszaru kolejowego wymaga uzgodnienia z zarządcą linii kolejowej.
§ 10
Tymczasowe sposoby zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów
D
o czasu docelowego zagospodarowania terenów zgodnie z funkcjami podstawowymi dopuszcza się dotychczasowy sposób zagospodarowania terenów bez możliwości wprowadzania trwałych obiektów budowlanych uniemożliwiających docelową realizację ustaleń planu.§ 11
Zg
§ 12
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobier
zyce.§ 13
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO |
RADY GMINY |
CZESŁAW CZERWIEC |
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Kobierzyce z dnia 29 stycznia 2004 r. (poz. 1056) /184 kB/