1022

UCHWAŁA RADY GMINY STARA KAMIENICA

z dnia 27 lutego 2004 r.

w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Stara Kamienica na lata 2004–2009

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 40 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591 ze zmianami) oraz na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: DZ. U. Nr 71 z 2001 r., poz. 733 ze zmianami) Rada Gminy uchwala:

Dział I

Postanowienia ogólne

§ 1

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

a) Radzie Gminy – należy przez to rozumieć Radę Gminy Stara Kamienica,

b) Wójcie Gminy – należy przez to rozumieć Wójta Gminy Stara Kamienica,

c) Gminie – należy przez to rozumieć gminę Stara Kamienica,

d) Zakładzie Obsługi Komunalnej – należy przez to rozumieć Zakład Obsługi Komunalnej w Starej Kamienicy.

§ 2

1. W skład mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą:

a) lokale mieszkalne,

b) lokale socjalne,

c) lokale zamienne,

będące własnością gminy.

2. Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy polega na wynajmie lokali, ich sprzedaży oraz uzasadnionym inwestowaniu w nieruchomości komunalne, a także na ich użytkowaniu zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

3. W skład mieszkaniowego zasobu gminy nie wchodzą lokale, będące własnością osób fizycznych.

§ 3

W przypadkach koniecznych, uzasadnionych okolicznościami, gmina może zaspokajać potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej poza gminnym zasobem mieszkaniowym.

§ 4

Stawki czynszu najmu za lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy ustala Wójt Gminy na zasadach zawartych w załączniku nr 2 uchwały nr XIII//76/03 Rady Gminy z dnia 29 września 2003 r. w sprawie zasad najmu lokali oraz zasad polityki czynszowej w mieszkaniowych zasobach Gminy Stara Kamienica z późniejszymi zmianami, na pisemny wniosek Kierownika Zakładu Obsługi Komunalnej.

D z i a ł II

Prognoza wielkości oraz stanu technicznego zasobu mieszkaniowego gminy w latach 2004–2009 z podziałem na lokale socjalne i pozostałe lokale mieszkalne

§ 5

1. Prognozę wielkości zasobu mieszkaniowego w latach 2004–2009 z podziałem na lokale socjalne i pozostałe lokale mieszkalne przedstawia się w tabeli nr 1.

Tabela nr 1

2. Prognozę oparto na następujących założeniach:

a) w roku 2004 planuje się oddanie do użytku dwa lokale socjalne,

b) w latach 2005–2009 planuje się oddawanie do użytku po jednym lokalu socjalnym rocznie,

c) w celu otrzymania odpowiedniej liczby lokali socjalnych w stosunku do potrzeb gminy – planuje się ich pozyskanie z istniejących zasobów poprzez proces adaptacji pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne.

§ 6

1. Prognozę stanu technicznego gminnego zasobu mieszkaniowego w latach 2004–2009 przedstawiono w tabeli nr 2.

Tabela nr 2

2. Użyte w tabeli nr 2 określenia oznaczają:

a) stan dobry – budynek w okresie objętym prognozą nie wymaga napraw,

b) stan średni – elementy konstrukcji są w dobrym stanie, natomiast inne elementy budynku należy naprawić, konserwować bądź wymieniać (np. wymiana okna, konserwacja pokrycia dachowego, planowana wymiana instalacji wewnętrznych),

c) stan zły – uszkodzone elementy konstrukcji, stan instalacji zagrażających bezpośrednio bezpieczeństwu, zalewanie fundamentów itp.,

3. Plan remontów i modernizacji wynikający ze stanu technicznego budynków i lokali na lata 2004–2009 będzie przygotowywany przez Zakład Obsługi Komunalnej do końca marca każdego roku kalendarzowego.

4. Zobowiązuje się Wójta Gminy do sporządzenia analizy potrzeb remontowych na podstawie przeglądów stanu technicznego budynków komunalnych do końca II kwartału 2004 r.

D z i a ł III

Analiza potrzeb oraz plan remontów i modernizacji wynikających ze stanu technicznego budynków i lokali na latach 2004–2009

§ 7

Mając na uwadze zasady prawidłowej eksploatacji w budynkach mieszkaniowego zasobu gminy, należy w pierwszej kolejności dokonać usunięcia wad technologicznych zagrażających dekapitalizacją budynku, jak również dokonać wymiany elementów budynku technologicznie zużytych.

§ 8

1. W celu utrzymania należytego stanu technicznego budynków i lokali mieszkalnych ustala się priorytety prac remontowych, które obejmują między innymi:

a) wymianę i naprawę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, przewodów kominowych,

b) wymianę okien i drzwi,

c) wymianę rynien i rur spustowych,

d) wymianę i naprawę pokryć dachowych,

e) remont elewacji,

f) malowanie klatek schodowych.

§ 9

Gmina nie jest zobowiązana do zwiększania ilości urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych.

§ 10

Aktualizacja i weryfikacja potrzeb remontowych będzie następować w wyniku dokonywania przeglądów stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gminy – realizowanych na podstawie przepisów prawa budowlanego.

D z i a ł IV

Planowania sprzedaż lokali mieszkalnych w latach 2004–2009

§ 11

Na gminny zasób mieszkaniowy w 2003 r. składa się 105 lokali mieszkalnych i 7 lokali socjalnych.

§ 12

W latach 2004–2009 planuje się sprzedaż 22 lokali mieszkalnych i więcej, według następującego zestawienia:

a) rok 2004 – 2 lokale

b) rok 2005 – 3 lokale

c) rok 2006 – 4 lokale

d) rok 2007 – 4 lokale

e) rok 2008 – 4 lokale

f) rok 2009 – 5 lokali

§ 13

1. Do sprzedaży przeznaczone są samodzielne lokale mieszkalne, wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Sprzedaży nie podlegają lokale wynajmowane na czas trwania stosunku pracy dla osób zatrudnionych przez gminę.

3. Wyłącza się ze sprzedaży lokale mieszkalne położone w budynkach:

a) wykorzystywanych do realizacji zadań gminy, a w szczególności przeznaczonych na cele kultury, oświaty, ochrony zdrowia, siedziby gminnych jednostek organizacyjnych, szkół,

b) dla których przewidziana jest zmiana funkcji,

c) w których wyodrębniono lokale socjalne,

d) co do których zostały zgłoszone roszczenia osób fizycznych lub prawnych o przeniesienie prawa własności – do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia – zgodnie z przepisami Ustawy o gospodarce nieruchomościami,

e) przeznaczonych do remontu kapitalnego, będących w trakcie wykonywania remontu.

§ 14

Wolne samodzielne lokale mieszkalne, które decyzją Wójta Gminy nie podlegają oddaniu w najem, są przeznaczane do sprzedaży w drodze przetargu.

§15

Gmina może sprzedać lokal mieszkalny w drodze przetargu w przypadku, gdy nie ma osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu po śmierci głównego lokatora. W takim przypadku Wójt Gminy podejmuje decyzję po zasięgnięciu opinii Komisji Socjalno-Mieszkaniowej Rady Gminy.

§ 16

1. Zasady sprzedaży mieszkań komunalnych ich dotychczasowym najemcom oraz zasady udzielania bonifikaty przy ich sprzedaży określa uchwała Rady Gminy nr XL/230/02 z dnia 15 marca 2002 r.

2. Zasady przyznawania prawa pierwszeństwa w nabywaniu lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców określa uchwała Rady Gminy nr XL/231/02 z dnia 15 marca 2002 r.

D z i a ł V

Zasady polityki czynszowej

§ 17

Zasady polityki czynszowej oraz zasady najmu lokali w mieszkaniowym zasobie Gminy Stara Kamienica zawiera odrębna uchwała Rady Gminy Stara Kamienica nr XIII/76/03 z dnia 29 września 2003 r. w sprawie zasad najmu lokali oraz zasad polityki czynszowej w mieszkaniowych zasobach Gminy Stara Kamienica.

D z i a ł VI

Sposób i zasady zarządzania lokalnymi i budynkami wchodzącymi w skład mieszkalnego zasobu gminy oraz przewidywane zmiany w zakresie zarządzania zasobem gminy w latach 2004–2009

§ 18

Ustala się następujące podstawowe, strategiczne zasady zarządzania lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy:

1. Należy utrzymać, a tam gdzie zachodzi konieczność, poprawić stan techniczny lokali mieszkalnych i budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być zbywane dotychczasowym najemcom lub w drodze przetargu.

§19

1. Mieszkaniowy zasób gminy jest zarządzany poprzez powołany przez Radę Gminy – Zakład Obsługi Komunalnej – będący zakładem budżetowym.

2. Wynajmującym lokale, wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest Zakład Obsługi Komunalnej w Starej Kamienicy.

§ 20

Nie przewiduje się zmian organizacyjno-prawnych w zakresie zarządzania mieszkaniowym zasobem gminy.

Dział VII

Źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej w latach 2004–2009

§ 21

Ze względu na wielkość i stan techniczny zasobu mieszkaniowego gminy przewiduje się finansowanie jego utrzymania zwłaszcza ze źródeł własnych.

§ 22

1. W celu finansowania budowy lokali mieszkalnych i socjalnych oraz utrzymania zasobu mieszkaniowego na terenie gminy dopuszcza się możliwość wykorzystania następujących instrumentów:

a) preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego lub innych,

b) dotacji,

c) ulg podatkowych,

d) innych zewnętrznych możliwości zasilania finansowego.

§ 23

1. Podstawowym źródłem finansowania wydatków na bieżącą eksploatację i remonty zasobu mieszkaniowego są:

a) dotacja przedmiotowa z budżetu gminy,

b) wpływy z czynszu najmu lokali w mieszkaniowym zasobie gminy,

c) wpływy z czynszu najmu za lokale użytkowe.

§ 24

1. Wydatki z przeznaczeniem na adaptację, modernizację, remonty mogą być finansowane również poprzez:

a) 30% udział w sprzedaży lokali mieszkalnych ich dotychczasowym lokatorom,

b) 50% udział w sprzedaży lokali użytkowych ich dotychczasowym najemcom, a będących w zarządzie Zakładu Obsługi Komunalnej.

§ 25

1. Stawki na koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi, ustalane na podstawie uchwał Wspólnot Mieszkaniowych, w których gmina posiada udziały, nie powinny przekraczać stawki bazowej czynszu najmu lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

2. W przypadku podjęcia przez Wspólnoty Mieszkaniowe uchwał o kosztach zarządu przekraczających czynsz określony w pkt 1 Wójt Gminy podejmie decyzję o źródłach ich finansowania.

D z i a ł VIII

Zasady poprawy wykorzystania i racjonalizacja gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

§ 26

Przedstawiona w Dziale II prognoza stanu technicznego wskazuje, że może być konieczne wyłączenie lokali z eksploatacji w celu wykonania remontu. Mając powyższe na względzie przewiduje się potrzebę tworzenia w gminnym zasobie mieszkaniowym lokali zamiennych na czas przeprowadzenia remontu.

§ 27

Stan zasobu mieszkaniowego Gminy Stara Kamienica nie wymusza planowania sprzedaży lokali.

§ 28

W przypadkach uzasadnionych okolicznościami Rada Gminy może podjąć decyzję o przeznaczeniu lokali komunalnych na lokale socjalne.

D z i a ł IX

Postanowienia końcowe

§ 29

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Stara Kamienica.

§ 30

Traci moc uchwała nr XXXVI/211/01 z dnia 20 listopada 2001 r. w sprawie ustalenia miesięcznych stawek czynszu regulowanego za najem lokali mieszkalnych i lokali socjalnych należących do mieszkaniowego zasobu gminy Stara Kamienica.

§ 31

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

JAN KUŚNIEREWSKI