979 SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA |
Komisja Bezpieczeństwa i Porządku rozpoczęła swoją działalność od stycznia 2002 roku – na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym, która utworzyła ww. komisję w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz realizacji zadań określonych w ustawach w zakresie bezpieczeństwa i porządku.
Zgodnie z art. 38 a ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym do zadań komisji bezpieczeństwa i porządku należy:
1) ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,
2) opiniowanie pracy Policji i innych powiato
wych służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,3) przygotowywanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
4) opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,
5) opiniowanie projektu budżetu powiatu – w zakresie, o którym mowa w pkt 1,
6) opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i innych dokumentów w sprawach związanych z wykonywaniem zadań, o których mowa w pkt 1, 2 i
4,7) opiniowanie zleconych przez starostę innych zagadnień dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.
W skład Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Strzelinie, w czasie II kadencji weszli:
-
Starosta Powiatu – jako przewodniczący,-
Bronisław Jastrzębski – delegowany przez Radę Powiatu (uchwała nr II/15/02 Rady Powiatu Strzelińskiego z dnia 23 grudnia 2002 r.),-
Zbigniew Woroniecki delegowany przez Radę Powiatu (uchwała nr II/15/02 Rady Powiatu Strzelińskiego z dnia 23 grudnia 2002 r.),-
Stanisław Denes – powołany zarządzeniem Starosty Strzelińskiego nr 2/2002 z dnia 15 stycznia 2002 r.,-
Bogusław Gawłowicz - powołany zarządzeniem Starosty Strzelińskiego nr 2/2002 z dnia 15 stycznia 2002 r.,-
Emil Tomaś - powołany zarządzeniem Starosty Strzelińskiego nr 2/2002 z dnia 15 stycznia 2002 r.,-
podinsp. Antoni Kurpiel – delegowany przez Komendanta Powiatowego Policji w Strzelinie,-
podinsp. Andrzej Gryglak - delegowany przez Komendanta Powiatowego Policji w Strzelinie,-
Ryszard Walkiewicz – delegowany przez Prokuratora Okręgowego we Wrocławiu,-
Krzysztof Musiał – powołany w skład komisji Zarządzeniem Starosty nr 30/2003 z dnia 8 sierpnia 2003 roku, na wniosek Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie.Komisja
na swoim pierwszym posiedzeniu 17 kwietnia 2003 roku opracowała i zatwierdziła plan pracy komisji na 2003 rok, który zakładał regularne spotkania komisji – raz w miesiącu.Komisja pracowała zgodnie z przyjętym regulaminem pracy, który m.in. określa tryb p
racy, zasady podejmowania decyzji oraz sposób dokumentowania prac komisji.W posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz przedstawiciele Policji.
Komisja
- w kwietniu 2003 roku – zapoznała się szczegółowo z założeniami budżetu na 2003 rok – w dziale bezpieczeństwo - oraz z planowanymi budżetami Policji, Straży Pożarnej oraz innych powiatowych jednostek organizacyjnych.Komendant Kurpiel przedstawił krótko budżet Policji na 2003 rok. Poinformował, że Komenda nie jest już jednostką budżetową, a Komendant jedynie zarządza mieniem budżetu z ramienia Komendanta Wojewódzkiego.
W chwili obecnej to w Komendzie Wojewódzkiej Policji są wszystkie środki – wszystkich komend powiatowych. W związku z tym dzisiaj Komendant nie jest w stanie powiedzieć ile ma środków i co w związku z tym może zrobić. Jedynie ma prawo podpisywać 3 dokumenty i wydawać polecenie zapłaty – na bieżąco do 50 zł.
Komisja – zgodnie z planem pracy – dokonała oceny pracy Policji w 2002 roku. Członkowie komisji zapoznali się z materiałami przedstawionymi w tym zakresie przez Komendanta Powiatowego Policji i po dyskusji zakończonej zgłoszeniem uwag i opinii poszczególnych członków komisji w stosunku do pracy Policj
i, oceniła ją pozytywnie. Wnioski i zalecenia:-
zwiększyć ilość patroli pieszych,-
zwiększyć efektywność pracy policjantów,-
zwiększyć zasięg działalności dzielnicowych,-
utrzymać zwiększoną efektywność wykrywalności w zakresie spraw narkotykowych.Na posiedzeniu w maju 2003 r. komisja zapoznała się szczegółowo z wykonaniem budżetu w zakresie bezpieczeństwa (powiatowych służb, inspekcji i straży). Komisja oceniła wykonanie budżetu w przedstawionym wyżej zakresie pozytywnie.
Na kolejne posiedzenie kom
isji zaproszeni zostali kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, którzy szczegółowo przedstawili krótkie sprawozdania ze swojej pracy w 2002 roku, akcentując przede wszystkim potencjalne zagrożenia, najczęściej występujące wykroczenia i przestępstwa oraz problemy w bieżącym funkcjonowaniu jednostek.Po zapoznaniu się z powyższymi sprawozdaniami Starosta Strzeliński skierował je pod obrady Rady Powiatu Strzelińskiego .
Komisja dokonała również oceny wykonania budżetu powiatu za 2002 rok, w części dotyczącej bezpieczeństwa i porządku publicznego. Komisja oceniła celowość, gospodarność wydatków budżetowych i nie wniosła zastrzeżeń, jednogłośnie przyjmując przedłożone wykonanie budżetu.
Komisja w trakcie swoich wszystkich posiedzeń pracowała nad opracowaniem Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego. Prace te zakończyły się opracowaniem projektu powyższego dokumentu, który po przeprowadzeniu konsultacji z gminami tworzącymi Powiat Strzeliński oraz instytucjami hipotetycznie odpowiedzialnymi za jego wdrożenie został jednogłośnie przyjęty przez Komisję oraz przesłany pod obrady Rady Powiatu.
Ostatecznie Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego został przyjęty uchwałą nr X/52/03 Rady Powiatu Strzelińskiego z dnia 12 września 2003 roku.
W listopadzie aktualną ocenę zagrożenia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu przedstawił Pan Kaczmarek – Z-ca Komenda
nta Powiatowego Policji w Strzelinie.Na wstępie poinformował członków komisji, że Święto Zmarłych upłynęło na terenie naszego powiatu bardzo spokojnie. Było to zasługą dobrego oznakowania i zaangażowania całego stanu osobowego KPP Strzelin. Na terenie powiatu odnotowano tylko dwie kolizje – ale nie w okolicach cmentarzy, nie odnotowano również żadnych zdarzeń kryminalnych.
Z-ca Komendanta poinformował komisję, że w chwili obecnej najbardziej niebezpieczne w Powiecie jest zdaniem Policji skrzyżowanie Gułów – Wiązów i dlatego tu szczególnie zależy Policji na zachowaniu bezpieczeństwa. Zdarzały się tam wypadki i z tego względu Policja zamierza zamontować progi zwalniające i oznakować właściwie to skrzyżowanie – po uzgodnieniu z zarządcą drogi.
Zdaniem Policji
należałoby również założyć łańcuchy uniemożliwiające przejście przez jezdnie w okolicach sklepu “Plus” w Strzelinie, bo w tym miejscu piesi stanowią niestety realne zagrożenie.Jeżeli chodzi o wypadki i kolizje drogowe to ich ilość w 2003 roku w stosunku do 2002 wykazuje tendencję wzrostową. Liczba ofiar śmiertelnych i wypadków jest jednak mniejsza. Wzrasta ilości kolizji i więcej jest nietrzeźwych kierowców (o 10%).
W 2002 roku stwierdzono 380 przestępstw i w 2003 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest to mniejsza ilość.
Wskaźnik zagrożenia jest poniżej poziomu dla województwa dolnośląskiego.
Wykrywalność też jest wzrastająca: 83,1% w tym roku, przy średniej wojewódzkiej 63,3%.
W chwili obecnej najbardziej dokuczliwe przestępstwa na terenie naszego powiatu to kradzieże dokumentów, portfeli, telefonów komórkowych, rowerów, włamania itp. Tych przestępstw notuje się najwięcej i działania Policji nakierowane są na ich zwalczanie.Jeżeli chodzi o narkotyki to w chwili obecnej na terenie Powi
atu jest wszczętych 12 postępowań, ujawniono 23 tego typu przestępstwa. W KPP Strzelin jest wyodrębniony specjalny zespół, który zajmuje się tylko tym problemem.Coraz częściej mówi się o problemach narkotykowych w szkołach i tego problemu nie można bagatelizować. Policja ewidencjonuje narkomanów i dealerów. Jest to problem, z uwagi na fakt, iż handel narkotykami to w tej chwili najszybsza forma bogacenia się dla grup przestępczych, bardzo powiązana z przestępstwami dokonywanymi przez nieletnich. Tu niestet
y mamy tendencję wzrostową w stosunku do roku ubiegłego.KPP zajmuje się również wykroczeniami, w tym najbardziej uciążliwymi: zakłócanie ciszy nocnej, zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych , niszczenie mienia itp.
W br. nastąpił wzrost ilości nakładanych mandatów i kierowania wniosków o ukaranie do Sądu Grodzkiego. Policjanci od jakiegoś czasu zwracają szczególną uwagę na tego typu wykroczenia. Zwłaszcza w tzw. “strefie zero” – Rynek, ul. Kościuszki. Strefa ta będzie obejmowała również okolice dworców.
Policja zaczyna wprowadzać w życie program “zero pobłażania”. W tej kwestii liczy na dużą pomoc samorządów lokalnych i wzajemną współpracę w celu eliminowania wykroczeń. Czasem bowiem będzie chodziło o bardzo drobne rzeczy np. dobrze oświetlić zagrożony teren czy wyciąć krzaki itp.
Policjant musi zareagować zawsze, gdy widzi, że ktoś popełnia wykroczenie lub przestępstwo. Stąd nieunikniony jest wzrost mandatów i wzrost ogólnej liczby wykroczeń.
Przedstawiciel Straży Pożarnej – Pan Krzysztof Musiał poinformował komisję, iż w 2003 roku zanotowano już większą ilość pożarów niż w 2002 roku. W bieżącym roku już było 497 wyjazdów, w tym 320 pożarów miejscowych. Wzrosła również ilość fałszywych alarmów.
Straż Pożarna chciałaby utworzyć Centrum Powiadamiania Ratunkowego . Mamy na to 3 lata. W tej chwili chcielibyśmy przynajmniej zsynchronizować sygnały łączności pomiędzy Policją, Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym.
Komisja na posiedzeniu grudniowym postanowiła, że w 2004 roku będzie spotykać się co miesiąc, w każdy pierwszy wtorek miesiąca, o godz. 9
00.Komendant KPP Strzelin zgłosił wniosek, aby sprawozdanie z pracy Policji za 2003 rok rozpatrzyć na sesji Rady Powiatu w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Komisja postanowiła, że w lutym br. zajmie się rozpatrzeniem sprawozdań z działalności kierowników służb, inspekcji i straży odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu.
Członkowie komisji postanowili, aby w 2004 roku komisja przedstawiła się gminnym komisjom bezpieczeństwa i aby zorganizować wspólne spotkanie z przewodniczącymi komisji bezpieczeństwa w gminach, wójtami, burmistrzami i kierownikami rewirów dzielnicowych KPP Strzelin.
Komisja postanowiła, że w styczniu pierwsze posiedzenie komisji w 2004 roku odbędzie się z zaproszonymi przewodniczącymi gminnych komisji bezpieczeństwa oraz kierownikami rewirów dzielnicowych. W lutym natomiast komisja spotka się z wójtami i burmistrzami gmin wchodzących w skład naszego powiatu.
Komisja jednogłośnie zatwierdziła propozycje bloków tematycznych z Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – do wdrożenia w 2004 r.
Zgodnie ze stanowiskiem komisji w przyszłym roku rozpocznie się wdrażanie:
I. Bloku prewencyjno-wychowawcz
ego, w tym następujących programów kierunkowych:-
Niebieska karta.Program dotyczący przemocy w rodzinie jest już opracowywany. Odbyły się już wstępne rozmowy
z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedago-giczną, które zostały bardzo pozytywnie przyjęte. Specjaliści zatrudnieni w tych instytucjach służyliby pomocą psychologiczną, pedagogiczną i prawną dla ofiar. Policjanci interweniujący w takich przypadkach udzielaliby wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania ww. pomocy,-
Współpracujemy,-
Uwaga obcy,-
Bezpieczna szkoła,-
Bezpieczny dom, osiedla, mienie,-
Promocja zdrowego stylu życia.Już przed feriami zimowymi będą zorganizowane w szkołach pogadanki, rozmowy z nauczycielami i uczniami dotyczące właśnie problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w domu, w szkole i na ulicy.
-
Po lekcjach.Starosta w tym miejscu poinformował, że w ramach tego programu należałoby w 2004 roku poszerzyć ofertę zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży, na razie na bazie szkół i placówek oświatowych.
II.
Bloku Komunikacyjnego i w jego ramach programu kierunkowego pod nazwą:-
Bezpieczna droga do szkoły.Program, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w rejonach szkół, będzie realizowany poprzez:
-
wyznaczanie i oznakowanie przejść dla pieszych w pobliżu szkół,-
kontrole prawidłowości oznakowania i stanu technicznego dróg,-
pomoc dzieciom w przekraczaniu jezdni na wyznaczonych przejściach dla pieszych oraz praktyczna nauka prawidłowego zachowania się na drodze,-
montowanie, w miarę możliwości, urządzeń zabezpieczających – barierek,-
doraźną kontrolę pojazdów i kierowców dowożących dzieci do szkół,-
wyposażenie najmłodszych dzieci w elementy odblaskowe.Komisja podjęła decyzję, aby w przyszłym roku rozpocząć również wdrażanie programu – Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w ramach Bloku Zagrożeń Kryzysowych, tak by rozpocząć już zintegrowanie wszystkich podmiotów ratownictwa w jeden system mający wspólną lub kompatybilną sieć łączności, wspólne procedury ratownicze oraz kompatybilny sprzęt.
STAROSTA |
ALEKSANDER BEK |