§ 4
Przeznaczenie terenów
1. 1.1
1) Zezwala się na budowę nowych budynków mieszkalnych oraz obiektów i urządzeń związanych z prowadzoną działalnością rolniczą.
2) Zezwala się na wtórne podziały działek oraz zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.
3) W istniejącej zabudowie zagrodowej dopuszcza się adaptacje budynków mieszkalnych i gospodarczych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej niezwiązanej z prowadzoną produkcją rolną oraz usług, z wyłączeniem usług handlu hurtowego materiałami masowymi i budowlanymi.
4) Dopuszcza się wprowadzanie usług o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 40% łącznej powierzchni użytkowej budynków zlokalizowanych na działce.
2. 2.1
- 2.18 MN - przeznaczenie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, z urządzeniami towarzyszącymi.1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży, oraz urządzeń towarzyszących.
2) Zezwala się wtórne podziały działek oraz zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.
3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi niewymagające uciążliwego transportu dostawczego oraz nieprzekraczające 30% łącznej powierzchni użytkowej zabudowy działki.
4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów hodowlanych oraz usługowych zaliczonych zgodnie z przepisami szczególnymi do obiektów mogących pogorszyć stan środowiska, stwarzających zagrożenie i uciążliwości dla mieszkańców i środowiska przyrodniczego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
5) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek; zaleca się zagospodarowanie części terenu oznaczonego symbolem 2.13 MN jako ogrody i sady przydomowe w ramach funkcji podstawowej.
6) Szczegółowe zasady podziału i obsługi komunikacyjnej terenu
2.14 MN zawarte są w § 6 niniejszej uchwały.3. 3.1 MP
- przeznaczenie podstawowe – teren rezydencji o charakterze zabudowy mieszkaniowej.1) Ustala się zakaz podziału terenu i budowy nowych budynków mieszkalnych.
2) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi o charakterze obsługi turystyki, oświaty, opieki zdrowotnej itp. - wyłącznie w adaptowanych pomieszczeniach istniejącej zabudowy.
3) Wszelkie działania inwestycyjne budynku pałacu w tym przebudowa, adaptacja pomieszczeń na funkcje dopuszczalne oraz budowa nowych urządzeń towarzyszących wymaga uzgodnienia z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
4. 4.1 MNp
- przeznaczenie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej o charakterze rezydencjonalnym, z urządzeniami towarzyszącymi.1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży, oraz urządzeń towarzyszących.
2) Ustala się zakaz prowadzenia wszelkiej działalności usługowej, produkcyjnej oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
3) Dopuszcza się przeznaczanie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 30% powierzchni działek.
5. 5.1, 5.2 MNU
- przeznaczenie podstawowe – tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej, z urządzeniami towarzyszącymi.1) Zezwala się na lokalizację budynków mieszkalnych, mieszkalno-usługowych oraz wolno stojących obiektów usługowych.
2) Zezwala się na wtórne podziały działek oraz zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.
3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi oraz rzemiosło o uciążliwościach nieprzekraczających granic własności.
4) Ustala się możliwość zabudowy maksymalnie do 60% powierzchni działki budowlanej.
5) Na terenie oznaczonym symbolem 5.2 MNU
(dz. 101) dopuszcza się przesunięcie lub przeniesienie na inny teren istniejącego obelisku w uzgodnieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.6. 6.1 UP
- przeznaczenie podstawowe – teren usług publicznych (świetlica wiejska), z urządzeniami towarzyszącymi.1) Dopuszcza się wprowadzenie uzupełniającej funkcji handlu lub gastronomii, z zastrzeżeniem zgodności z wymogami obowiązujących przepisów szczególnych.
2) Docelowo ustala się obowiązek korekty formy architektonicznej świetlicy przez nadbudowę dachu spadowego, o symetrycznym układzie połaci dachowych, o pokryciu dachówką ceramiczną lub materiałem dachówkopodobnym, projekt przebudowy podlega obowiązkowi uzgodnienia z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
7. 7.1 Ul
- przeznaczenie podstawowe – tereny usług lokalnych, z urządzeniami towarzyszącymi.1) Ze
zwala się na adaptację istniejącego obiektu dawnej kuźni na cele usług drobnego handlu, gastronomii, rzemiosła artystycznego, kultury itp., z wyłączeniem uciążliwych innych funkcji usługowych lub produkcyjnych.2) Ustala się obowiązek zagospodarowania otoczenia obiektu w nawiązaniu do historycznego otoczenia, w uzgodnieniu z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
8. 8.1, 8.2 U
- przeznaczenie podstawowe – tereny usług komercyjnych, z urządzeniami towarzyszącymi.1) Zezwala się na lokalizację obiektów usługowych wolno stojących lub grupowanych w układy szeregowe.
2) Zezwala się na lokalizację pojedynczych lokali mieszkalnych wbudowanych lub w obiektach wolno stojących przeznaczonych dla właściciela lub osób dozorujących obiekt.
3) Uciążliwość prowadzonej działalności należy bezwzględnie ograniczyć do granic własności.
4) Ustala się obowiązek realizacji zieleni osłonowej w strefach oznaczonych na rysunku planu.
9. 9.1 UTk
- przeznaczenie podstawowe – teren usług o charakterze nieprodukcyjnym.1) Zezwala się na adaptację istniejących obiektów zabytkowych na cele usług o charakterze nieprodukcyjnym, a w szczególności: obsługi turystyki i rekreacji, opieki zdrowotnej, kultury itp.
- usługi o szczególnym, nieuciążliwym charakterze niegenerującym nasilonego ruchu pojazdów samochodowych, adaptacja na cele usługowe wymaga uzgodnienia z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.2) Zagospodarowanie terenu może nastąpić w oparciu o kompleksowy projekt, obejmujący całość
terenu, realizowany w sposób spójny przez inwestora.3) Ustala się zakaz lokalizacji obiektów o charakterze tymczasowym: garaży, komórek i innych pomieszczeń gospodarczych.
4) Nawierzchnie utwardzone w obrębie terenu należy wykonywać wyłącznie brukiem kami
ennym.5) Wszelkie działania inwestycyjne oraz przebudowy i rozbiórki obiektów należy uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.
10. 10.1, 10.2 ZP
- przeznaczenie podstawowe – teren zieleni parkowej.1) Ustala się zakaz wznoszenia obiektów kubaturowych, z wyjątkiem obiektów małej architektury związanych z wypoczynkiem i rekreacją.
2) Zezwala się na prowadzenie wyłącznie sieci podziemnej infrastruktury technicznej, skrajem terenu w bezpiecznych odległościach od drzewostanu.
11. 11.1 RZt
- przeznaczenie podstawowe – teren zieleni niskiej o charakterze łąki rekreacyjnej.1) Zezwala się na lokalizację wyłącznie obiektów małej architektury oraz nietrwale związanych z gruntem zadaszeń, osłon i innych urządzeń biwakowych.
2) Teren n
ależy użytkować jako ogólnodostępną zieleń niską o charakterze rekreacyjnym, stanowiąca dostęp do akwenu oznaczonego symbolem W.12. RO
- przeznaczenie podstawowe – sady i ogrody przydomowe.1) Dopuszcza się lokalizację obiektów gospodarczych związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, obiektów małej architektury, obiektów i urządzeń służących indywidualnej rekreacji
i wypoczynkowi oraz wytyczanie dojazdów i dojść, formę architektoniczną obiektów kubaturowych należy uzgodnić z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu.2) Dopuszcza się wyłącznie prowadzenie podziemnej (kablowej) infrastruktury technicznej.
13. RP
- przeznaczenie podstawowe - grunty rolne (grunty orne, użytki zielone).1) Zezwala się na lokalizację obiektów i urządzeń związanych wyłącznie z prowadzoną produkcją rolniczą zgodnie z przepisami szczególnymi (w tym siedliska rolników z urządzeniami towarzyszącymi), z wyłączeniem lokalizacji obiektów przetwórstwa rolno-spożywczego oraz wielkotowarowych obiektów hodowlanych o obsadzie powyżej 50 Dużych Jednostek Przeliczeniowych.
2) Dla zabudowy, o której mowa w pkt , ustala się następujące wymagania :
a) inwestor na własny koszt doprowadzi do siedliska drogę, niezbędną infrastrukturę techniczną (wodociąg, energia elektryczna) oraz zapewni bezpieczny sposób utylizacji ścieków bytowo-gospodarczych i hodowlanych,
b) na inwestorze spoczywa obowiązek zapewnienia warunków prowadzenia działalności rolniczej w sposób niepowodujący zagrożenia dla środowiska przyrodniczego – ze względu na ochronę gruntów, wód powierzchniowych i podziemnych, powietrza i zieleni.
3) Do lokalizowanych nowych siedlisk na terenach użytków rolnych
4) Włączenie wymienionych wyżej dróg do dróg publicznych wymaga uzgodnienia z właściwym zarządcą drogi publicznej.
5) Zezwala się na prowadzenie sieci napowietrznej i podziemnej infrastruktury technicznej.
14. RL
- przeznaczenie podstawowe – tereny lasów i zadrzewień.1) Ustala się
2) Dopuszcza się prowadzenie pieszo-rowerowych ciągów spacerowych oraz obiektów i urządzeń rekreacji i małej architektury.
15. NOp
- przeznaczenie podstawowe - teren urządzeń infrastruktury technicznej - przepompownia ścieków.1) Przepompownia ścieków winna mieć zapewniony dojazd dla służb komunalnych.
2) Wielkość terenu winna zapewnić zachowanie uciążliwości przepompowni w granicach ogrodzenia, przyjmuje się orientacyjnie, że wielkość niezbędnego terenu wyniesie maksymalnie 20 m2.
16. 16.1 – 16.3 EE - przeznaczenie podstawowe - tereny urządzeń elektroenergetycznych (stacje transformatorowe).
1) Lokalizacje projektowanych stacji transformatorowych oznaczonych na rysunku planu symbolami 16.2 i 16.3 EE
mogą ulec zmianie (przesunięciu) w uzgodnieniu z właścicielem terenu oraz zarządzającym siecią.2) Do stacji transformatorowej należy zapewnić niezbędny dojazd dla służb energetycznych.
3) Wielkość działki wydzielonej pod projektowaną lokalizację stacji transformatorowej winna zapewnić możliwość wykonania na niej odpowiednich obiektów kubaturowych w zależności od typu stacji, przyjmuje się orientacyjnie, że wielkość niezbędnego terenu pod pojedynczą stację transformatorową wyniesie maksymalnie 150
m2.17. Wp - przeznaczenie podstawowe - otwarty zbiornik przeciwpożarowy.
1) Ustala się bezwzględny zakaz odprowadzania do zbiornika nieoczyszczonych ścieków.
2) Docelowo postuluje się renaturalizację zbiornika (przywrócenie cech naturalnego zbiornika wodnego – stawu) i zagospodarowanie obrzeży zielenią ozdobną.
18. W
- przeznaczenie podstawowe - tereny wód otwartych, rowy melioracyjne.1) Dopuszcza się użytkowanie zbiornika wodnego na cele rekreacyjno-wędkarskie.
2) W bezpośrednim otoczeniu zbiornika wodnego obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do
gruntu i wód powierzchniowych.