R o z d z i a ł II

USTALENIA OGÓLNE

§ 6

Zasady ogólne zagospodarowania terenów i kształtowania zabudowy

1. Dla zachowania istniejących wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych wsi ustala się ekstensywny sposób zabudowy tego obszaru oraz utrzymanie i kształtowanie zabudowy w tradycyjnej dla tej miejscowości drobnej skali.

2. Przepisy szczególne określające warunki ustalone w celu ochrony przyrody i krajobrazu mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

3. Usytuowanie obiektów budowlanych i towarzyszących im urządzeń musi być zgodne z warunkami określonymi przepisami szczególnymi.

4. Proponowane na rysunku planu obiekty budowlane i ich usytuowanie nie są ściśle obowiązujące; stanowią one wytyczne dla prawidłowego rozwiązania układu funkcjonalno-przestrzennego przedmiotowego obszaru.

5. Linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnym sposobie zagospodarowania przedstawione na rysunku planu linią ciągłą – są ściśle określone, linią przerywaną – są orientacyjne.

6. Linie podziału wewnętrznego terenu o tym samym sposobie użytkowania przedstawione na rysunku planu linią ciągłą są orientacyjne.

§ 7

Ustalenia dotyczące zasad zagospodarowania przestrzennego w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego

1. Obszar objęty zmianą planu leży w granicach Parku Krajobrazowego “Dolina Baryczy”. W związku z powyższym obowiązują ustalenia zawarte w rozporządzeniu Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz. Urz. Województwa Wrocławskiego Nr 6 z dnia 17 czerwca 1996 r.) w sprawie utworzenia i ochrony tego Parku dla zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturo-wych oraz w rozporządzeniu nr 1 Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego z dnia 2 października 2000 r. zmieniającym ww. rozporządzenie Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego (Dz. Urz. Województwa Dolnośląskiego Nr 38, poz. 656).

2. Zgodnie z ustaleniami ww. rozporządzenia na obszarze Parku:

1) Zakazuje się:

a) lokalizowania przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu art. 51 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 627),

b) utrzymywania otwartych kanałów ściekowych,

c) wprowadzania zmian stosunków wodnych mogących negatywnie wpłynąć na środowisko przyrodnicze,

d) likwidowania oczek wodnych, starorzeczy oraz przekształcania terenów podmokłych,

e) lokalizowania składowisk i wylewisk odpadów przemysłowych i komunalnych pochodzących spoza gmin znajdujących się w obrębie Parku,

f) wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia własnych gruntów rolnych zgodnie z zasadami agrotechnicznymi,

g) lokalizowania ośrodków hodowlanych na skalę przemysłową posługujących się metodą bezściółkową,

h) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi,

i) organizowania rajdów motorowych i samochodowych,

j) umieszczania tablic ogłoszeniowych, reklamowych itp. poza granicami jednostek osadniczych, z wyjątkiem tablic związanych z ochroną i zagospodarowaniem Parku.

2) Wojewoda Dolnośląski w sytuacjach szczególnych, a niepogarszających walorów przyrodniczych Parku, może odstąpić od zakazów wymienionych powyżej, ale tylko w zakresie lokalizowania przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 627).

3) Wprowadza się obowiązek uzgadniania z Wojewodą Dolnośląskim następujących czynności:

a) decyzji w sprawie likwidacji zadrzewień i zakrzaczeń śródpolnych,

b) lokalizacji ośrodków hodowlanych na skalę przemysłową o wielkości powyżej 100 DJP,

c) lokalizacji nowych ośrodków wypoczynkowych i obiektów o charakterze hotelarskim,

d) budowy nowych dróg, linii energetycznych, ciągów ciepłowniczych, gazowych itp. z wyjątkiem urządzeń lokalnych,

e) programów i wieloletnich planów gospodarki rolnej, łowieckiej, rybackiej i turystycznej,

f) prowadzenia prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, a w szczególności budowy stawów rybnych i innych zbiorników wodnych,

g) prowadzenia nowych melioracji, dokonywania regulacji rzek i potoków.

4) Wprowadza się obowiązek:

a) prowadzenia gospodarki leśnej zgodnie z ogólnymi zasadami zagospodarowania lasów wchodzących w skład parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu,

b) prowadzenia gospodarki w zakresie eksploatacji złóż surowców mineralnych wyłącznie w oparciu o zasady określone odrębną decyzją koncesyjną,

c) ochrony istniejących obiektów historyczno-kulturowych,

d) stosowania form architektonicznych harmonizujących z walorami krajobrazowymi Parku,

e) prowadzenia gospodarki rolnej niepowodującej degradacji gleb i innych elementów środowiska, w tym zakaz stosowania pestycydów I i II grupy - z wyjątkiem sadów,

f) stosowania zasady ograniczania lokalizacji nowych obiektów budowlanych poza granicami jednostek osadniczych.

3. Ustala się konieczność należytego zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniami w działalności inwestycyjnej z uwagi na położenie obszaru objętego zmianą planu w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych - nr 303 Pradolina Barycz – Głogów (E) o projektowanym statusie najwyższej i wysokiej ochrony.

§ 8

Ustalenia z zakresu ochrony dóbr kultury

1. Obszar wsi Gruszeczka znajduje się w strefie osadnictwa pradziejowego, średniowiecznego i nowożytnego oraz lokalizacji zabytkowych stanowisk archeologicznych.

2. Wszelkie zamierzenia inwestycyjne prowadzone na obszarze objętym zmianą planu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzgadniać pod względem archeologicznym z Wydziałem Zabytków Archeologicznych SOZ Wrocław w zakresie prac ziemnych. Prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.

3. Na obszarze opracowania zmiany planu ochronie konserwatorskiej podlega dom mieszkalny nr 2 (ok. 1925 r.) ujęty w konserwatorskim spisie zabytków architektury i budownictwa. Nowe inwestycje oraz remonty, przebudowy, rozbudowy, nadbudowy należy uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

4. Zaleca się zharmonizowanie nowo projektowanych inwestycji z historycznie ukształtowanym lokalnym krajobrazem kulturowym.

§ 9

Ustalenia dotyczące zasad modernizacji i sposobu kształtowania układu komunikacyjnego

Dostępność komunikacyjna drogą powiatową nr 1400 D klasy G (b. 47520 klasy Z) i ulicą dojazdową klasy D - położonymi poza granicami opracowania zmiany planu.

§ 10

Ustalenia w zakresie modernizacji i rozwoju infrastruktury technicznej

1. Ogólne zasady uzbrajania terenów w infrastrukturę techniczną:

1) Projektowane sieci oraz istniejące wymagające modernizacji należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic; dla drogi nr 1400 D (b. 47520) wymagana jest zgoda zarządzającego drogą. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady z zachowaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

2) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych i sieci uzbrojenia na terenach własnych inwestora jako inwestycji towarzyszących.

3) Wszelkie inwestycje w zakresie zaopatrzenia w wodę, ciepło, gaz, energię elektryczną, telekomunikacyjną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych przyłączenia od określonych właścicieli sieci.

2. Zaopatrzenie w wodę:

1) Ustala się indywidualne zaopatrzenie w wodę ze studni przydomowych.

2) Docelowo zakłada się podłączenie do sieci wodociągowej planowanej dla całej wsi.

3) Ustala się dostawę wody do poszczególnych odbiorców za pośrednictwem indywidualnych przyłączy, na warunkach określonych przez zarządcę sieci.

3. Odprowadzenie i unieszkodliwienie ścieków komunalnych oraz odprowadzenie wód opadowych:

1) Ustala się odprowadzenie ścieków komunalnych do indywidualnych lub grupowych szczelnych zbiorników bezodpływowych i zorganizowany wywóz ścieków do najbliższej oczyszczalni.

2) Dopuszcza się budowę indywidualnych systemów oczyszczania - biooczyszczalnie przydomowe – po zwodociągowaniu wsi Gruszeczka.

3) Ustala się docelowo obowiązek odprowadzenia ścieków systemem kanalizacji do oczyszczalni w Sułowie lub do planowanej oczyszczalni zlokalizowanej na terenie wsi Gruszeczka.

4) Ustala się wyposażenie w kanalizację deszczową utwardzonych ulic i odprowadzenie wód opadowych poprzez separatory do istniejących rowów.

4. Zaopatrzenie w gaz.

1) Ustala się bezprzewodowe zaopatrzenie w gaz.

2) Wieś Gruszeczka położona jest na udokumentowanym złożu gazu ziemnego “Grabówka – W”; na przedmiotowym terenie brak urządzeń technicznych będących własnością O/ZZGNiG.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną.

Ustala się przyłączenie planowanej inwestycji do istniejącej sieci elektroenergetycznej na podstawie umowy o przyłączeniu i po spełnieniu warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo sieciowe.

6. Sieć telekomunikacyjna.

Ustala się rozbudowę istniejącej telekomunikacyjnej sieci abonenckiej.

7. Zaopatrzenie w energię cieplną.

Ustala się indywidualne zaopatrzenie w ciepło przy zastosowaniu urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń spełniających wymogi ochrony środowiska.

8. Usuwanie odpadów.

Ustala się system kontenerowego gromadzenia odpadów i wywozu na zorganizowane składowisko gminne.

§ 11

Ustalenia terenów przeznaczonych dla realizacji celów publicznych

Ustala się tereny przeznaczone dla realizacji następujących celów publicznych:

urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania i oczyszczania ścieków oraz utylizacji odpadów.