943

UCHWAŁA RADY GMINY CZARNY BÓR

z dnia 5 lutego 2004 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład

mieszkaniowego zasobu Gminy Czarny Bór

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.) Rada Gminy w Czarnym Borze uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Czarny Bór, określa tryb i kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu lokalu mieszkalnego, lokalu socjalnego powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 2

Mieszkaniowy zasób Gminy Czarny Bór składa się z lokali mieszkalnych oraz lokali socjalnych, znajdujących się w budynkach będących jej własnością lub współwłasności.

§ 3

1. Lokalami mieszkalnymi w rozumieniu niniejszej uchwały są wszystkie lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Czarny Bór z wyłączeniem lokali socjalnych.

2. Szczegółowy wykaz lokali socjalnych określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 4

Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czarnym Borze.

§ 5

1. Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów brutto członków gospodarstwa domowego rodziny, która ubiega się o przyznanie mieszkania z zasobów gminy, osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku i obliczonych wg zasad określonych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.

2. Warunki mieszkaniowe oraz dochody osób ubiegających się o przyznanie lokalu mieszkalnego i socjalnego podlegają ponownej weryfikacji przy uaktualnieniu listy zawierania umów najmu na rok następny.

§ 6

1. Za osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się osoby zamieszkujące w mieszkaniu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej (ogólna powierzchnia pokoi) lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu, przeznaczonego na pobyt ludzi.

2. Za osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i kwalifikujące się do przydziału lokalu mieszkalnego rozumie się :

3. Za osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i kwalifikujące się do przydziału lokalu socjalnego rozumie się:

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Czarny Bór

§ 7

Najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy Czarny Bór przysługuje osobom zameldowanym na terenie gminy na pobyt stały nie krótszy niż 5 lat od daty złożenia wniosku, które: (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-21/ /22/04 z dnia 25 lutego 2004 r. stwierdzono nieważność § 7 we fragmencie “zameldowanym na terenie gminy na pobyt stały nie krótszy niż 5 lat od daty złożenia wniosku”)

1. uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzeczenia sądowego,

2. opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z uzyskaniem pełnoletności,

3. pozbawione zostały mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

4. zamieszkują w lokalach, w których występuje stan zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

5. utraciły tytuł prawny do dotychczas zajmowanego mieszkania i zostały z niego wymeldowane,

6. pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych określonych w § 6 niniejszej uchwały.

§ 8

Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego Gminy Czarny Bór przysługuje osobom wymienionym w § 7 pkt od 1 do 4. Podane wyżej kryterium zameldowania nie dotyczy przypadków wyszczególnionych w § 7 pkt 1, 3 i 4.

§ 9

1. W wyjątkowych przypadkach Wójt Gminy Czarny Bór może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w § 7, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej, tj. z osobami niezbędnymi dla gminy z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy zawodowej lub posiadane kwalifikacje.

2. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 będą wynajmowane w drodze przetargu.

3. Wolne lokale mieszkalne w budynkach, w których w większość stanowią lokale wykupione na własność, będą sprzedawana w drodze przetargu.

4. Tryb ogłoszenia i przeprowadzenia przetargów określa Wójt Gminy Czarny Bór.

§ 10

Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Czarny Bór z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony.

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych

§ 11

1. Załatwianie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego.

Wnioski osób ubiegających się o mieszkanie przyjmowane są przez Urząd Gminy Czarny Bór w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego sporządzenie wykazu osób oczekujących na skierowanie do zawarcia umowy najmu.

2. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czarnym Borze.

§ 12

1. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu winny być zawierane.

2. Zadania Społecznej Komisji Mieszkaniowej będzie wykonywała Komisja ds. Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska.

3. Do zadań Komisji należy:

a) uczestniczenie w oględzinach lokali zajmowanych dotychczasowo przez osoby ubiegające się o lokal mieszkalny,

b) opiniowanie wniosków osób ubiegających się o wynajęcie lokalu,

c) sporządzanie projektów wykazów osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu,

d) rozpatrywanie uwag i zastrzeżeń do projektów wykazów.

§ 13

1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 6 niniejszej uchwały następuje w formie wykazów.

2. Wykazy sporządza Wójt Gminy Czarny Bór w sposób jawny i zapewniający społeczna kontrolę poprzez wywieszenie ich na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.

3. Warunki określone w § 6 muszą być spełnione w chwili otrzymania skierowania do zawarcia umowy najmu lokalu.

R o z d z i a ł IV

Zamiany mieszkań

§ 14

1. Najemca może dokonać zamiany na inny lokal mieszkalny za pisemną zgodą Wójta Gminy Czarny Bór.

2. Najemca lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy może dokonać zamiany lokalu mieszkalnego z najemcą lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład innego zasobu, po uzyskaniu pisemnej zgody wynajmujących.

3. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej lub gdy planowana zamiana dotyczy budynku przeznaczonego do remontu, wyburzenia czy zmiany przeznaczenia.

§ 15

1. Na wniosek najemcy wynajmujący może dokonać zamiany lokalu, jeżeli w wyniku takiej zamiany wynajmujący uzyskuje samodzielny lokal mieszkalny, lokal o wyższym standardzie wyposażenia lub lokal o większym metrażu powierzchni mieszkalnej.

2. Najemcy lokali, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu warunków zdrowotnych lub niepełnosprawności, mogą ubiegać się o wymianę obecnego lokalu na lokal, w którym utrudnienie w dostępie do lokalu nie będzie występować.

R o z d z i a ł V

Zwiększenie mieszkaniowego Zasoby Gminy Czarny Bór poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne

§ 16

Mieszkaniowy zasób gminy można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych stanowiących własność Gminy Czarny Bór, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.

§ 17

Obiekty budowlane i lokale przewidziane do wymienionych w § 16 robót budowlanych typuje zarządca budynków.

§ 18

Po wytypowaniu obiektów budowlanych i lokali zarządca musi uzyskać pozytywną opinię urbanistyczno--architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia inwestycji budowlanej.

§ 19

Informacje o obiektach budowlanych i lokali, o których mowa w § 18, przeznaczonych do inwestycji budowlanych na koszt własny podawane będą do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Gminy Czarny Bór.

§ 20

Wyboru osób, które otrzymają skierowanie do złożenia wniosku o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu, dokonuje Wójt Gminy Czarny Bór.

§ 21

Osoba, która uzyskała skierowanie do złożenia wniosku, zawiera z zarządcą umowę o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu do adaptacji.

§ 22

Zawarta umowa powinna określać w szczególności warunki udostępnienia obiektu budowlanego lub lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym związane.

§ 23

Po zakończeniu robót adaptacyjnych komisyjnym odbiorze lokalu, inwestor z którym zawarto umowę na udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu otrzymuje od Wójta Gminy skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł VI

Obowiązki wynajmującego i najemcy

§ 24

1. Wynajmujący jest zobowiązany do utrzymania budynku w należytym stanie technicznym, jak i zapewnienia sprawnego działania istniejących w budynku instalacji technicznych, umożliwiających najemcy korzystanie z oświetlenia i ogrzewania lokalu, ciepłej i zimnej wody oraz innych urządzeń należących do wyposażenia lub budynku.

2. Do wynajmującego należy w szczególności:

a) utrzymanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców,

b) dokonywanie napraw jego elementów konstrukcyjnych, przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia szkód powstałych jego winy lub zaniechania,

c) dokonywania napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia znajdujących się w lokalach, nieprzeznaczonych do bezpośredniego korzystania z nich przez najemcę, np. armatury na głównych przewodach wodociągowo-kana-lizacyjnych, centralnego ogrzewania itp.

§ 25

1, Najemca jest obowiązany utrzymać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym, dbać i chronić przed uszkodzeniem i dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania.

2. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja elementów budynku i wyposażenia w obrębie wynajmowanego lokalu łącznie z ich wymianą, a w szczególności:

a) podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych drewnianych,

b) okien i drzwi,

c) wbudowanych mebli,

d) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych, węglowych),

e) podgrzewaczy wody, wanien i brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony,

f) wymiany zużytych elementów pieców węglowych i akumulacyjnych oraz instalacji CO, w wypadku gdy nie została ona zainstalowana przez wynajmującego,

g) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,

h) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez:

– malowanie i tapetowanie oraz naprawę tynków sufitów ścian,

– malowanie i konserwację stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji i wyposażenia w celu zabezpieczenia ich przed korozją i degradacją biologiczną.

3. Poza naprawami, o których mowa w ust. 2, najemca jest obowiązany do naprawy szkód w elementach budynku, powstałych z jego winy lub zaniedbania, z powodu zastosowania niewłaściwych materiałów lub technologii w czasie drobnych robót budowlanych niewymagających “pozwolenia na budowę” lub w wyniku użycia niewłaściwych urządzeń (bez atestów i dopuszczeń ITB) jak i paliw.

4. Odpowiedzialność najemcy i pełnoletnich osób stale z nim zamieszkujących jest solidarna.

§ 26

1. Najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za pisemną zgodą wynajmującego, na warunkach i w zakresie określonym przez art. 28, 29 i 30 ustawy “Prawo Budowlane”.

2. Po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca zobowiązany jest odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw określonych w § 26.

R o z d z i a ł VII

Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 27

1. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie spełniają warunków określonych w art. 691 Kodeksu cywilnego. Wójt Gminy może wynająć ten lub inny lokal mieszkalny, pod warunkiem, że ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 5 lat i nie posiadają tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu mieszkalnego.

2. W przypadku niewyrażenia zgody wynajęcie lokalu mieszkalnego lub socjalnego, osoby te winny opuścić i opróżnić zajmowany lokal pod rygorem wystąpienia na drogę sądową o nakazanie eksmisji.

§ 28

Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice, Wójt Gminy w społecznie uzasadnionych przypadkach może zezwolić na zawarcie umowy najmu z tymi osobami.

R o z d z i a ł VIII

Postanowienia końcowe

§ 29

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Czarny Bór

§ 30

Traci moc uchwała nr IX/42/95 Rady Gminy w Czarnym Borze z dnia 10 lutego 1995 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności z późn. zmianami.

§ 31

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY GMINY

HENRYKA WYSZOWSKA

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy w Czarnym Borze z dnia 5 lutego 2004 r. (943)