942

UCHWAŁA RADY GMINY W WARCIE BOLESŁAWIECKIEJ

z dnia 3 lutego 2004 r.

w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania

ścieków na terenie gminy Warta Bolesławiecka

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568) i art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747; z 2002 r. Nr 113, poz. 984) Rada Gminy w Warcie Bolesławieckiej uchwala:

REGULAMIN

DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW NA TERENIE

GMINY WARTA BOLESŁAWIECKA

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Celem niniejszego regulaminu jest określenie zasad i warunków zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, a także zasad tworzenia warunków do zapewnienia ciągłości dostaw wody odpowiedniej jakości, niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków realizowanych na terenie gminy Warta Bolesławieckai na rzecz jej społeczności przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej zs. w Lubkowie, zwanym dalej zakładem, przy uwzględnieniu praw i obowiązków zakładu i odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych, zwanych dalej odbiorcami, oraz wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów.

§ 2

1. Zakład wykonuje swoją działalność w oparciu o ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747), a w szczególności w oparciu art. 16 ust. 3 oraz przepisy wykonawcze do ustawy i inne obowiązujące akty prawne.

2. Dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków zwartej między zakładem a odbiorcą.

§ 3

Użyte w regulaminie określenia oznaczają:

1) gmina – gminę Warta Bolesławiecka,

2) wójt gminy – Wójta Gminy Warta Bolesławiecka,

3) zakład – Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej z/s w Lubkowie prowadzący działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,

4) odbiorca – każdego, kto korzysta z usług wodociągowo-kanalizacyjnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie pisemnej umowy z zakładem,

5) ustawa – ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.).

R o z d z i a ł II

Obowiązki Zakładu

§ 4

1. Zakład ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej przez odbiorcę ilości i pod wymaganym ciśnieniem.

2. Ilość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków określają strony umowy przy uwzględnieniu warunków technicznych przyłącza.

3. Właściwe organy określają zgodnie z ich kompetencjami wymagane ciśnienie i parametry jakościowe wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi badanej na zaworze głównym za wodomierzem.

§ 5

1. Zakład zobowiązany jest do zapewnienia prawidłowej eksploatacji posiadanych urządzeń.

2. Zakład zobowiązany jest do zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego z wyjątkiem wodomierzy do czasowego wykorzystania oraz wodomierzy sprzężonych do celów ppoż.

3. Zawór za wodomierzem głównym jest miejscem wydania usługi (rzeczy) w rozumieniu kodeksu cywilnego, jak również jest miejscem odpowiedzialności za jakość dostarczanej wody.

§ 6

1. Zakład zobowiązany jest do bieżącego kontrolowania jakości wody, ilości i jakości odprowadzanych ścieków pod względem ich zgodności z zobowiązującymi normami w oparciu o obowiązujące akty prawne.

2. Zakład dokonuje kontroli jakości wprowadzanych przez odbiorcę ścieków na pierwszej studzience licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku na pierwszej studzience licząc od granicy nieruchomości.

3. Zakład zobowiązany jest do informowania wójta gminy i rady gminy raz w roku o jakości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków oraz każdorazowo w przypadku niedotrzymania określonych przepisami norm jakościowych wraz z podaniem terminu i podjętych działań w celu wyeliminowania przyczyn i przywrócenia odpowiedniej jakości wody i ścieków.

§ 7

1. Zakład może wprowadzić ograniczenia i przerwy w dostawie wody w przypadku:

a) braku wody na ujęciu,

b) zanieczyszczeniu wody na ujęciu w sposób niebezpieczny dla zdrowia,

c) potrzeby zwiększenia dopływu wody do hydrantów pożarowych,

d) konieczności przeprowadzenia niezbędnych napraw urządzeń wodociągowych,

e) przerw w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych.

2. W razie klęski lub katastrofy zakład ma prawo wprowadzenia ograniczenia poboru wody do granic możliwości dystrybucji, po uprzednim zawiadomieniu odbiorców o tych ograniczeniach. Nie zwalnia to jednak zakładu z obowiązku zastosowania wszelkich dostępnych sposobów złagodzenia powstałych uciążliwości dla odbiorców.

3. Przerwy i ograniczenia w odbiorze ścieków mogą mieć miejsce również w przypadku:

a) wykonywania planowanych prac remontowych i konserwacyjnych,

b) konieczności usunięcia awarii instalacji,

c) wystąpienia siły wyższej.

§ 8

1. O planowanych przerwach w dostawie wody i odbiorze ścieków zakład powiadamia odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty poprzez ogłoszenia wywieszane w rejonie wystąpienia zakłócenia. W sytuacji gdy:

a) planowana przerwa w dostawie wody przekroczy 12 godzin, zakład wyznacza zastępczy punkt poboru wody i powiadamia odbiorców wody o jego lokalizacji oraz sposobie korzystania z tego punktu,

b) gdy planowana przerwa w dostawie wody jest dłuższa niż 24 godziny, zakład powiadamia odbiorców o tym fakcie na 2 dni przed planowanym terminem oraz zapewnia dostawę wody środkami obwoźnymi,

c) gdy planowana przerwa w odbiorze ścieków przekroczy 24 godziny, zakład winien zabezpieczyć odbiór ścieków bytowych wozami asenizacyjnymi.

2. W razie awarii i zdarzeń losowych odbiorcy zostaną powiadomieni bezzwłocznie za pomocą dostępnych środków technicznych i sołtysa.

§ 9

Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawuje organ inspekcji sanitarnej na zasadach określonych w przepisach o inspekcji sanitarnej.

§ 10

1. Zakład jest zobowiązany do realizacji budowy i rozbudowy urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w ramach ustalonych przez gminę kierunków strategii rozwoju i modernizacji sieci określonych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

2. Zakład na podstawie art. 21 ustawy opracowuje wieloletnie plany rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu.

R o z d z i a ł III

Szczególne warunki zawierania umów z odbiorcami usług

§ 11

1. Zawarcie umowy na dostawę wody i odbiór ścieków następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość została przyłączona do sieci.

2. Umowa może być zawarta z osobą posiadającą tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda lub z którego mają być odprowadzane ścieki albo w uzasadnionych przypadkach z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

3. Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkami wielolokalowymi, umowa jest zawierana z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.

4. Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, o których mowa w ust. 3, Zakład zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli spełniono następujące warunki:

a) wszystkie lokale wyposażone są w wodomierze zainstalowane zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z zakładem,

b) możliwy jest odczyt wodomierzy,

c) wnioskodawca ustalił sposób rozliczania różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania i przedstawił stosowne zgody wszystkich lokatorów,

d) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócenia dostaw w pozostałych lokalach,

e) Zakład może wyrazić zgodę na zawarcie umowy z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w ust. 2 i 3, także wówczas, gdy nie są spełnione warunki określone w ust. 4.

§ 12

1. Zawarcie, zmiana i rozwiązanie umowy o dostawę wody i odbiór ścieków następuje na piśmie pod rygorem nieważności.

2. Czas trwania umowy określają strony zgodnie z poczynionymi ustaleniami.

3. Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące.

4. Dopuszczalne jest rozwiązanie umowy w drodze wzajemnego porozumienia, jak również rozwiązanie bez wypowiedzenia przez zakład w przypadkach wymienionych w art. 8 ustawy.

§ 13

Umowa, o której mowa w § 11 ust. 1, zawiera nadto w szczególności postanowienia dotyczące:

1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,

2) sposobu i terminu wzajemnych rozliczeń,

3) praw i obowiązków stron umowy,

4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,

5) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia,

6) zastosowania środków technicznych uniemożliwiających korzystanie z urządzeń w przypadkach w niej przewidzianych.

§ 14

W umowach dotyczących odbioru ścieków zakład uwzględnia postanowienia wynikające z art. 10 i 11 ustawy oraz przepisów wykonawczych.

R o z d z i a ł IV

Obowiązki Odbiorców usług

§ 15

1. Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy oraz nie powodując pogorszenia jakości usług świadczonych przez zakład, a w szczególności do:

1) użytkowania własnej instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci zakładu wskutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,

2) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,

3) przestrzegania warunków umowy podczas wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych w szczególności dotyczących ograniczeń ilości i jakości ścieków,

4) natychmiastowego powiadomienia zakładu o awaryjnych zmianach ilościowych i jakościowych ścieków odbiegających od warunków umowy,

5) poinformowania zakładu na piśmie o własnych ujęciach wody i sposobie korzystania z tych ujęć oraz ustalenia z zakładem opłat za odprowadzane ścieki,

6) informowania zakładu o każdym działaniu związanym z zamykaniem i otwieraniem zaworu (nawiertki) na przyłączu,

7) informowania zakładu o utracie tytułu prawnego do nieruchomości objętej umową.

2. Zakazuje się wprowadzania:

1) ścieków bytowych i przemysłowych do kanalizacji odprowadzającej wody opadowe, a także odprowadzania wód opadowych i drenarskich do kanalizacji sanitarnej,

2) do urządzeń kanalizacyjnych:

a) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczecin, ścinek skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się w stanie rozdrobnionym,

b) odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych i wapiennych,

c) substancji palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu znajduje się poniżej 850C, w szczególności benzyn, nafty, oleju, opałowego, karbidu, trójnitrotoluenu,

d) substancji żrących i toksycznych, zwłaszcza formaliny, siarczków cyjanków, roztworów amoniaku, siarkowodoru, i cyjanowodoru,

e) odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek,

f) chorobotwórczych drobnoustrojów pochodzących z obiektów, w których leczeni są chorzy na choroby zakaźne, ze stacji krwiodawstwa i zakładów weterynaryjnych.

§ 16

1. Odbiorca ma obowiązek zabezpieczenia urządzenia pomiarowego przed:

a) uszkodzeniami mechanicznymi,

b) skutkami niskich temperatur – najniższa temperatura otoczenie, w którym umieszczony jest wodomierz lub urządzenie pomiarowe, nie może być niższa niż 5 st. C,

c) kradzieżą lub zniszczeniem w wyniku dostępu do nich osób nieuprawnionych.

2. Odbiorca winien utrzymać w należytym stanie technicznym studzienkę lub pomieszczenie, w którym są zamontowane wodomierze lub urządzenia pomiarowe oraz przyłącza do sieci.

3. Odbiorcy wody zabrania się:

a) poboru wody z pominięciem wodomierzy,

b) przemieszczania wodomierza, zakłócenia jego funkcjonowania, zrywania plomb lub osłon,

c) dokonywania na przyłączu przed wodomierzem działań innych, niż zamykanie lub otwieranie zaworu (nawiertki) z wyjątkiem sytuacji awaryjnych,

d) dokonywania zabudowy oraz trwałych nasadzeń nad instalacjami i przyłączami wodociągowymi i kanalizacyjnymi o szerokości 1,5 m w obydwie strony licząc od osi rurociągu (całkowita szerokość pasa min. 3,0 m).

R o z d z i a ł V

Sposób rozliczeń

§ 17

Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone jest przez zakład z odbiorcami na podstawie cen i stawek opłat określonych w taryfie oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.

§ 18

1. Ilość wody dostarczanej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego, a w przypadku jego braku w oparciu o przeciętne normy zużycia, ustalone na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy.

2. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań wodomierza jako równą ilość pobranej wody lub wskazań urządzenia pomiarowego.

3. Ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy ilość zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt dostarczającego ścieki.

§ 19

1. Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty, jak również sposób uiszczania opłat.

2. Wniesienie przez odbiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności.

3. Zakład rozpatrzy reklamację i udzieli odpowiedzi na piśmie w terminie 14 dni od daty jej złożenia.

4. W przypadku stwierdzenia nadpłaty zostanie ona naliczona na poczet przyszłych należności odbiorcy, a na jego żądanie zakład dokona zwrotu w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku w tej sprawie.

§ 20

1. Przy rozliczeniu z odbiorcami zakład obowiązany jest stosować taryfę zatwierdzoną przez radę gminy bądź wprowadzoną w trybie art. 24 ust. 8 ustawy.

2. Taryfa obowiązuje przez 1 rok.

3. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody i odprowadzania ścieków.

4. O zmianie taryfy zakład informuje odbiorców w terminie co najmniej 7 dni przed dniem wejścia w życie w sposób zwyczajowo przyjęty poprzez rozplakatowanie na tablicach ogłoszeń.

5. Do czasu wejścia w życie taryfy nadal obowiązują obecne ceny usług za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

§ 21

Za wodę:

a) pobieraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych lub zastępczych punktów poboru wody, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy,

b) zużytą do zasilania publicznych fontann,

c) zużytą do zraszania ulic i publicznych terenów zielonych,

d) na cele przeciwpożarowe,

zakład obciąży gminę na podstawie obowiązujących cen i stawek opłat.

R o z d z i a ł VI

Warunki przyłączenia do sieci

§ 22

1. Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na podstawie pisemnego wniosku złożonego w zakładzie przez osobę fizyczną bądź prawną posiadającą tytuł prawny do korzystania z obiektu albo w szczególnych przypadkach z osobą, która korzysta z obiektu o nieuregulowanym stanie prawnym.

2. Wzór wniosku o przyłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej ustala zakład, który powinien zawierać:

1) oznaczenie wnioskodawcy,

2) określenie:

a) rodzaju parametrów instalacji odbiorczych,

b) przewidywane zużycie wody dobowe, miesięczne, roczne,

c) przeznaczenie wody.

3. Do wniosku należy dołączyć:

a) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z obiektu,

b) aktualny plan sytuacyjno-wysokościowy określający usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz obiektów sąsiednich,

c) proponowany termin rozpoczęcia poboru wody.

§ 23

1. Zakład określa warunki techniczne przyłączenia zwane umową przyłączeniową w terminie do 30 dni od otrzymania wniosku o przyłączenie, w których określa:

a) miejsce i sposób podłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej z instalacjami odbiorcy,

b) wymagania dotyczące:

– miejsca zainstalowania wodomierza i zaworu przeciwskażeniowego,

miejsca zainstalowania urządzenia pomiarowego,

– jakości wprowadzanych ścieków,

– określenia maksymalnej i minimalnej ilości poboru wody i odprowadzanych ścieków, a dla zakładów przemysłowych określenie jakości dostarczanych ścieków surowych,

– wodomierza, urządzenia pomiarowego, zaworu zwrotnego i przeciwskażeniowego,

– zakresu i sposobu wykonania inwentaryzacji powykonawczej, odbioru technicznego przyłącza oraz sporządzenia dokumentacji projektowej.

2. Warunki przyłączenia ważne są 2 lata od dnia ich określenia.

3. Za warunki techniczne przyłącza oraz za wpięcie do sieci zakład pobiera obowiązujące opłaty.

§ 24

1. Realizację budowy przyłącza do sieci wodociągowej oraz studni wodomierzowej lub pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i przyłącza kanalizacyjnego na odcinku łączącym instalację wewnętrzną odbiorcy z pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku od granicy nieruchomości oraz urządzenia pomiarowego odprowadzanych ścieków zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.

2. Koszt nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego pokrywa zakład.

3. Zakład rozpoczyna dostawę wody i odprowadzanie ścieków nie później niż w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków lub w terminie uzgodnionym z odbiorcą albo na warunkach określonych w umowie przyłączeniowej.

R o z d z i a ł VII

Obsługa i prawa odbiorcy usług

§ 25

Zakład winien zapewnić odbiorcy należyty poziom usług, a szczególnie winien wyodrębnić stanowisko pracy ds. obsługi klienta.

§ 26

Zakład zobowiązany jest do udzielania na życzenie klienta lub z własnej inicjatywy, pełnej informacji dotyczącej realizowanych usług, w tym informacji taryfowej oraz wieloletnich zamierzeń inwestycyjnych w zakresie rozbudowy i modernizacji sieci i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

§ 27

1. Odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji dotyczących ilości i jakości świadczonych usług.

2. Reklamacje wnoszone są na piśmie:

– przez zainteresowanego w siedzibie zakładu,

– listem poleconym,

– za pomocą poczty elektronicznej.

3. Zakład zobowiązany jest do powiadomienia zainteresowanego o sposobie rozpatrzenia reklamacji w terminie 14 dni od daty wpływu.

§ 28

Odbiorca wody w uzasadnionych przypadkach ma prawo żądać od zakładu przeprowadzenia kontroli funkcjonowania wodomierza. W przypadku stwierdzenia prawidłowego funkcjonowania wodomierza, koszt kontroli ponosi odbiorca.

§ 29

Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo-kanali-zacyjnych mogą uzyskać informację dotyczące dostępu do usług w:

1) urzędzie gminy, który udostępnia wgląd do:

a) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,

b) miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego,

c) regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków,

2) w zakładzie, który udostępnia wgląd do:

a) wieloletnich planów rozwoju i modernizacji,

b) regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

R o z d z i a ł VIII

Prawa Zakładu

§ 30

Zakład ma prawo odmówić przyłączenia do sieci, jeśli przyłącze zostało wykonane bez wymaganej zgody bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi.

§ 31

1. Zakład ma prawo odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w ustawie, regulaminie i umowie.

2. Zakład ma prawo rozwiązać umowę w przypadku braku możliwości technicznych pozwalających zakładowi doczyścić ścieki, które są dostarczane niezgodnie z zawartą umową.

3. Zakład ma prawo odmówić przyłączenia do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych w przypadku braku możliwości technicznych świadczenia usług.

§ 32

Zakład może wznowić dostawy wody lub odbiór ścieków dopiero po uregulowaniu przez odbiorcę należności za dotychczasowe usługi z odsetkami oraz po opłaceniu kosztów związanych z zamknięciem i otwarciem przyłącza.

§ 33

Zakład ma prawo obciążyć wprowadzającego ścieki:

1) poniesionymi kosztami kontroli i analiz ścieków w razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczeń w odprowadzonych ściekach,

2) poniesionymi kosztami związanymi z doczyszczaniem ścieków,

3) poniesionymi karami na podstawie odrębnych przepisów z tytułu odpowiedzialności spowodowanej przez wprowadzającego ścieki.

§ 34

Upoważnieni przedstawiciele zakładu po przedstawieniu upoważnienia i legitymacji służbowej mają prawo wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń każdego odbiorcy usług w celu:

1) przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego i wodomierza głównego,

2) dokonania odczytów wskazań urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego, i wodomierzy zainstalowanych w lokalach,

3) dokonywania niezbędnych badań i pomiarów oraz sprawdzenia jakości dostarczanej wody, ilości i jakości wprowadzanych ścieków do instalacji kanalizacyjnej zakładu,

4) przeprowadzania przeglądów i napraw urządzeń będących własnością zakładu,

5) kontrolowania wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej odbiorcy pod kątem zgodności z wydanymi warunkami technicznymi i zawartą umową,

6) zainstalowania wodomierza głównego.

R o z d z i a ł IX

Postanowienia końcowe

§ 35

W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem stosuje się przepisy obowiązującego prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie.

§ 36

Zakład przygotuje i dostarczy odbiorcom, którzy już są podłączeni do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, nowe umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków uwzględniające postanowienia niniejszego regulaminu.

§ 37

Zakład zobowiązany jest bezpłatnie dostarczyć regulamin odbiorcom.

§ 38

Uchwała wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w  Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

ADAM MAKSYMCZYK