896

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA

z dnia 30 grudnia 2003 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Wałbrzych

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) Rada Miejska Wałbrzycha uchwala, co następuje:

§ 1

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres jednego roku, nabyte od Gminy Wałbrzych po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały grunty, budynki i budowle lub ich części, przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 300 m2 oraz usług w zakresie wynajmu.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje wyłącznie przedsiębiorcy, który nabył nieruchomość bezpośrednio od Gminy Wałbrzych i może być wykorzystane w okresie dwóch lat od daty powstania obowiązku podatkowego, pod warunkiem, że działalność gospodarcza związana z tą nieruchomością będzie prowadzona co najmniej przez pięć lat od dnia udzielenia pomocy.

§ 2

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 300 m2 oraz usług w zakresie wynajmu, przez małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały utworzą na terenie Gminy Wałbrzych nowe miejsca pracy i zatrudnią osoby zameldowane na terenie Gminy.

2. Zwolnienie z podatku, o którym mowa w ust. 1, przysługuje w kwocie stanowiącej równowartość należnego podatku od nieruchomości dla powierzchni budynków lub ich części w wysokości:

a) 40 m2 na każde nowo utworzone miejsce pracy lub,

b) 50 m2 na każde nowo utworzone miejsce pracy dla absolwenta lub,

c) 10 m2 na każdego nowo zatrudnionego młodocianego w celu praktycznej nauki zawodu.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje na okres do:

a) 1 roku – jeśli utworzono do 5 nowych miejsc pracy,

b) 2 lat – jeśli utworzono od 6 do 20 nowych miejsc pracy,

c) 3 lat – jeśli utworzono od 21 do 35 nowych miejsc pracy,

d) 4 lat – jeśli utworzono od 26 do 50 nowych miejsc pracy,

e) 5 lat – jeśli utworzono powyżej 50 nowych miejsc pracy.

§ 3

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części zajęte przez przedsiębiorców niebędących małymi ani średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), na których prowadzona jest lub będzie działalność gospodarcza obejmująca sekcję D (przetwórstwo przemysłowe) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, pod warunkiem poniesienia nakładów inwestycyjnych w rozumieniu art. 7 pkt 11 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177), w wysokości co najmniej 90 mln złotych.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje na okres 10 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniesione zostały ww. nakłady inwestycyjne.

§ 4

1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle lub ich części zajęte przez przedsiębiorców niebędących małymi ani średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm ), którzy nabyli ww. nieruchomości na terenie Gminy Wałbrzych w celu prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej sekcję D (przetwórstwo przemysłowe) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje na okres 10 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorcy ci utworzą co najmniej 251 nowych miejsc pracy.

§ 5

1. Zwolnienia w podatku od nieruchomości udziela się na pisemny, udokumentowany wniosek przedsiębiorcy złożony w organie podatkowym nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przedsiębiorca nabył prawo do zwolnienia, zawierający informację o wielkości pomocy publicznej udzielonej mu w okresie 3 kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia przedmiotowego wniosku.

2. W przypadku, gdy prawo do skorzystania ze zwolnienia uzależnione jest od utworzenia nowych miejsc pracy, zwolnienie od podatku przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.

3. Przez poziom zatrudnienia, o którym mowa w niniejszej uchwale, należy rozumieć średnią liczbę zatrudnionych u danego przedsiębiorcy w okresie ostatnich 12 miesięcy, w zakładzie działającym na terenie Gminy Wałbrzych, obliczoną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożono wniosek o zwolnienie.

4. Za średnią liczbę zatrudnionych w roku należy rozumieć sumę średniej liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach podzieloną przez liczbę miesięcy za które oblicza się zatrudnienie. Za średnie zatrudnienie w miesiącu należy rozumieć sumę stanu zatrudnienia (pełnozatrudnionych w osobach fizycznych oraz niepełnozatrudnionych po przeliczeniu na pełne etaty) w poszczególnych dniach pracy w danym miesiącu, łącznie z przypadającymi w tym czasie niedzielami, świętami oraz dniami wolnymi od pracy (przyjmuje się dla tych dni stan zatrudnienia z dnia poprzedniego lub następnego, jeśli miesiąc rozpoczyna się dniem wolnym od pracy) podzieloną przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca sprawozdawczego. Do zatrudnionych należy zaliczyć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania, w tym również osoby zatrudnione przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych, finansowanych z Funduszu Pracy, osoby młodociane pracujące na podstawie umowy o pracę, a nie o naukę zawodu, osoby przebywające za granicą na podstawie delegacji służbowej.

Do zatrudnionych nie należy zaliczać:

– osób wykonujących pracę nakładczą,

– uczniów, którzy zawarli z zakładem pracy umowę o naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy,

– osób korzystających w dniu 31 grudnia z urlopów wychowawczych, bezpłatnych w wymiarze powyżej 3 miesięcy,

– osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

5. Nie uważa się za utworzenie nowych miejsc pracy, dających prawo do skorzystania ze zwolnienia, przejęcia zakładu pracy lub jego części w trybie prawa upadłościowego i naprawczego oraz zmiany formy prawnej działalności gospodarczej.

6. Przedsiębiorca zobowiązany jest w terminie do 31 stycznia każdego roku podatkowego w czasie korzystania ze zwolnienia, do składania w organie podatkowym pisemnej informacji o stanie zatrudnienia na koniec poprzedniego roku kalendarzowego, potwierdzającej uprawnienia do zastosowania zwolnienia w kolejnym roku podatkowym oraz innych informacji na każde żądanie organu podatkowego.

7. Każdą zmianę stanu zatrudnienia powodującą utratę lub ograniczenie zwolnienia przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić do organu podatkowego w terminie 14 dni od daty jej zaistnienia.

8. Prawo do zwolnień, o których mowa w niniejszej uchwale, przysługuje przedsiębiorcom nieposiadającym zaległości w stosunku do Gminy Wałbrzych.

9. Wysokość udzielonego zwolnienia z podatku od nieruchomości nie może przekroczyć kwoty podatku należnego za powierzchnię gruntów, budynków budowli lub ich części, związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą, za dany rok podatkowy.

§ 6

1. Zwolnienia, o których mowa w § 1, 2, 3, 4, stanowią regionalną pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177 z późn. zm.).

2. Zwolnienia, o których mowa w niniejszej uchwale, nie dotyczą przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie przepisów szczególnych.

3. Pomoc publiczna dla przedsiębiorców działających w sektorach uznanych za wrażliwe, jest dopuszczalna wyłącznie, jeżeli spełnione zostaną warunki określone w przepisach wykonawczych, wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177 z późn. zm.).

§ 7

Prawo do zwolnienia z podatku traci przedsiębiorca, który:

1. nie przedstawił w wymaganym terminie informacji, o których mowa w § 5,

2. przedstawił organowi podatkowemu nieprawdziwe dane,

3. wykorzystał udzieloną pomoc niezgodnie z jej przeznaczeniem,

4. posiada zaległości finansowe wobec Gminy Wałbrzych.

§ 8

Przedsiębiorca, o którym mowa w § 7, traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w niniejszej uchwale, od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.

§ 9

Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia z podatku, zobowiązany jest do jego zwrotu wraz z należnymi odsetkami za zwłokę od zaległych zobowiązań podatkowych, w terminie 14 dni od daty stwierdzenia utraty prawa do zwolnienia.

§ 10

Przy zbieżności uprawnień do ulg w podatku od nieruchomości z kilku tytułów, stosuje się uprawnienie tylko z jednego tytułu, zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy.

§ 11

Upoważnia się Prezydenta Miasta Wałbrzycha do opracowania programu udzielania pomocy regionalnej, uwzględniającego warunki udzielania pomocy przewidziane w niniejszej uchwale oraz przepisach o pomocy publicznej.

§ 12

1. Traci moc uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha nr XLV/29/2002 z dnia 31 stycznia 2002 r. w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, zmieniona uchwałą nr LVII/150/ /2002 z dnia 10 października 2002 r.

2. Prawa i obowiązki w zakresie zwolnienia z podatku od nieruchomości nabyte na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1 zachowują ważność pod warunkiem spełnienia okreslonych tam warunków.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Wałbrzycha.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA

RADY MIEJSKIEJ

ALICJA ROSIAK