871

INFORMACJA STAROSTY LWÓWECKIEGO
Z PRAC KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W ROKU 2003

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku w roku 2003 działała w składzie:

Henryk Kulesza - Przewodniczący

Członkowie:

Leonard Kurlej,

Alicja Perzyńska-Gdula,

Bogusław Kostrakiewicz,

Ryszard Płotnicki,

Roman Kulczycki,

Henryk Leśków,

Tomasz Łuczkowski.

Rada Powiatu Lwóweckiego z dniem 26 kwietnia w miejsce Pani Alicji Perzyńskiej-Gdula delegowała do prac w Komisji Radnego Leopolda Pysza.

W roku 2003 odbyło się 6 posiedzeń Komisji, w tym jedno wyjazdowe w Urzędzie Miasta i Gminy w Mirsku.

W posiedzeniach Komisji, w zależności od tematyki poruszanych problemów, uczestniczyli Burmistrzowie Gmin wchodzących w skład Powiatu Lwóweckiego, organizatorzy imprez masowych, Komendanci i kierownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Powiecie Lwóweckim. W pracach Komisji uczestniczył Pan Maciej Prabucki – Prokurator Rejonowy.

Podczas posiedzeń, na podstawie planu pracy na rok 2003 poruszane były następujące zagadnienia:

W dniu 8 stycznia dokonano oceny zagrożeń bezpieczeństwa i porządku, na podstawie wniosków wynikających z oceny Komisja przyjęła jako główne zadanie poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego mieszkańców Powiatu Lwóweckiego. W związku z powyższym zwróciłem się w imieniu Komisji, do Komendanta Powiatowego Policji we Lwówku Śląskim o opracowanie na potrzeby Komisji Planu Poprawy Stanu Bezpieczeństwa Obywateli w roku 2003.

W dniu 5 marca odbyło się posiedzenie wyjazdowe w Mirsku poszerzone o udział przedstawicieli wszystkich służb, inspekcji, straży, o Burmistrzów oraz członków Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Lwóweckiego.

W trakcie drugiej części posiedzenia Komisji w dniu 25 marca wypracowała następujące wnioski:

1. Ująć w Powiatowym Programie Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego procedury zacieśniania współpracy samorządów z Policją i społeczeństwem na rzecz bezpieczeństwa.

2. Zwrócić się do Komendanta Powiatowego Policji o:

a) zwiększenie obsady etatowej Policji w Gminach Powiatu ze szczególnym uwzględnieniem gminy Mirsk, tak aby zwiększyć skuteczność działań w zakresie bezpieczeństwa;

b) sukcesywną zmianę pracy Policji polegającą na zwiększaniu ilości patroli a docelowo uruchomienie komisariatów ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Mirsk;

c) zwiększenie ilości patroli w pobliżu dyskotek i innych miejsc, w których występują zgromadzenia młodzieży;

d) zwiększenie ilości, patroli mieszanych, (Policja, Straż Graniczna, Straż Miejska) w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

3. W dalszym ciągu inspirować samorządy gminne w kierunku rozwijania w większym stopniu niż dotychczas zajęć sportowych i kulturalnych, tworzenia świetlic środowiskowych i organizacji innych zajęć dla młodzieży.

4. Zwrócić się do samorządów gminnych o:

a) zwiększenie kontroli w punktach sprzedaży alkoholu;

b) podpisanie umów z Komendantem Powiatowym Policji w zakresie zakupu dodatkowych etatów dzielnicowych.

Zdaniem Komisji realizacja powyższych wniosków w znacznym stopniu powinna przyczynić się do wzrostu poziomu i poczucia bezpieczeństwa.

W dniu 24 kwietnia w związku ze zbliżającym się okresem organizacji imprez masowych oraz festynów sportowych i rekreacyjnych w poszczególnych miastach i sołectwach Powiatu Lwóweckiego Komisja zapoznała się z niedociągnięciami organizacyjnymi,

które mogłyby skutkować zagrożeniem, utratą życia lub zdrowia uczestników przedsięwzięć i mieszkańców miejscowości, w której dane przedsięwzięcie byłoby organizowane i zaleciła Burmistrzom oraz organizatorom przedsięwzięć bezwzględne respektowanie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz przepisów wykonawczych do tejże ustawy.

Komisja zwróciła się z apelem do Komendanta Policji oraz Komendanta PSP o udzielenie pomocy organizatorom przedsięwzięć podczas ich planowania, a jednocześnie o wymaganie od organizatorów respektowania przepisów w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ładu i porządku publicznego, a także przepisów ochrony przeciwpożarowej.

W dniu 4 lipca Komisja analizowała system ochrony przed powodzią; jednak część posiedzenia Komisja poświęciła skutkom suszy występującej z niespotykaną dotychczas siłą na terenie Powiatu Lwóweckiego.

Komisja wypracowała wnioski następującej treści:

1. Zwrócić się do IMGW we Wrocławiu o pomoc w instalacji i włączeniu do Systemu Monitoringu i Ochrony Kraju wodowskazów na rzece Kwisa w Orłowicach, przed Gryfowem Śląskim oraz na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim.

2. Zwrócić się do RZGW we Wrocławiu o usunięcie skutków powodzi z lat ubiegłych na rzece Kwisa i Bóbr oraz oczyszczenie koryta rzek.

3. Zwrócić się do Regionalnego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lwówku Śląskim o wykonanie remontu i konserwacji wałów przeciwpowodziowych w Powiecie Lwóweckim.

4. Komisja zaleciła:

a) zintensyfikowanie działań służb na rzecz budowy zintegrowanego systemu łączności;

b) podjęcie działań w kierunku doposażenia magazynów przeciwpowodziowych w niezbędny sprzęt ochrony przed powodzią;

c) wprowadzenie do wojewódzkich planów ochrony przed powodzią zabezpieczenia przeciwpowodziowego Lwówka Śląskiego i Wlenia oraz ujęcie budowy zbiorników Oleszna Podgórska (Gmina Lubomierz), Czarny Potok (Gmina Mirsk).

Kolejne posiedzenie w dniu 24 październiku 2003 roku Komisja poświęciła ochronie przed pożarami.

Komisja wypracowała następujące wnioski:

1. Dokonać aktualizacji wykazów zbiorników wodnych i hydrantów dla potrzeb ochrony przed powodzią;

2. Dokonać przeglądu i konserwacji hydrantów;

3. Ująć w planach budowę zapór na ciekach wodnych;

4. Sporządzić wykaz budynków, części miejscowości gdzie notuje się brak wody do celów pożarowych lub w których taki brak może nastąpić.

Powyższe wnioski przekazano do realizacji burmistrzom gmin wchodzących w skład Powiatu Lwóweckiego, ponieważ zarówno za ochronę mieszkańców w gminie przed pożarami jak i przed powodzią odpowiedzialny jest burmistrz. Starosta natomiast pełni rolę koordynatora.

Powyższa informacja, po przyjęciu przez Wysoką Radę, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

STAROSTA

HENRYK KULESZA