R o z d z i a ł IV

USTALENIA DODATKOWE DLA NIEKTÓRYCH TERENÓW

§ 19

Ustalenia dodatkowe dla terenów położonych w sąsiedztwie linii kolejowej.

1. Na gruntach położonych w sąsiedztwie linii kolejowej drzewa lub krzewy mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru kolejowego, z wyłączeniem gatunków drzew, których wysokość może przekroczyć 10 m,

2. Roboty ziemne niezwiązane z prowadzeniem ruchu kolejowego i utrzymaniem linii kolejowej, mogą być wykonywane w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy obszaru kolejowego.

3. Wykonywanie robót ziemnych w odległości od 4 m do 20 m od granicy obszaru kolejowego powinno każdorazowo być uzgadniane z zarządem kolei.

4. Budynki i budowle mogą być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m.

5. Budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej powinny być sytuowane w odległości zapewniającej zachowanie, w zależności od przeznaczenia budynku, dopuszczalnego natężenia hałasu i wibracji, określonych w odrębnych przepisach.

6. Wszelkie place składowe, dojazdy i parkingi w sąsiedztwie terenów kolejowych muszą mieć nawierzchnię twardą ze spadkiem w kierunku przeciwnym do terenów kolejowych.

7. Nie dopuszcza się wykorzystania rowów odwadniających tereny kolejowe dla użytkowników spoza PKP.

8. Nie dopuszcza się wykorzystywania kolejowych dróg technologicznych dla potrzeb innych użytkowników, w tym jako drogi dojazdowe do gruntów rolnych.

9. Na terenie upraw rolnych w rejonie skrzyżowania dróg z linią kolejową w jednym poziomie, celem zachowania trójkąta widoczności obowiązuje zakaz uprawiania roślin wysokich.

10. Obowiązuje nakaz ogrodzenia terenów użytkowanych jako pastwiska od strony terenów kolejowych.

11. Ustala się konieczność zachowania pasa terenu o szerokości 3,0 m od zewnętrznej krawędzi budowli kolejowej (m.in. rowu odwadniającego, podtorza, podnóża nasypu dla potrzeb służb ratowniczych).

§ 20

1. Dla niektórych terenów, głównie terenów projektowanej zabudowy wprowadza się dodatkowe ustalenia, które stanowią uzupełnienie i uszczegółowienie ustaleń zawartych we wcześniejszych rozdziałach.

2. Określa się przeznaczenie dopuszczalne oraz zasady zagospodarowania poprzez określenie w zależności od potrzeb:

1) rodzaju i zakresu funkcji dopuszczalnych,

2) zasad obsługi komunikacyjnej,

3) warunków i standardów kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zasad podziału na działki budowlane.

§ 21

Ustalenia dodatkowe dla terenów oznaczonych na rysunkach numerami 1- 12.

1. Teren 1UP-O

Teren usług publicznych – szkoła podstawowa wraz z obiektami i urządzeniami sportu i rekreacji.

Minimalny udział zieleni w zagospodarowaniu działki – 25% powierzchni biologicznie czynnej. Należy wprowadzić pasy zieleni izolacyjnej przy granicach terenu.

2. Teren 2UP,ZP

Teren usług publicznych wraz z parkiem wiejskim.

Teren historycznego zespołu dworskiego z zabudową i zielenią parkową wraz z układem cieków wodnych i łąkami obejmowany strefą “B” ochrony konserwatorskiej, przeznacza się na realizację celów publicznych. Nie dopuszcza się wprowadzania nowej zabudowy, a działania inwestycyjne będą się odbywać zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 15 niniejszej uchwały.

Wyróżnia się:

- strefę zabudowy historycznej z obiektami usług publicznych z zakresu kultury, zdrowia, oświaty, takich jak: ośrodek zdrowia z apteką, bibliotekę z czytelnią, kawiarnię – klub, i inne w razie potrzeby i możliwości. Dopuszcza się wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej i usług komercyjnych jako towarzyszących podstawowemu przeznaczeniu,

- teren zieleni parkowej chronionej ze względu na walory historyczne układu, obecnie teren lasu i użytków rolnych.

3. Teren 3UP-S – teren usług publicznych sportu i rekreacji. Podstawowe zagospodarowanie terenu stanowi zespół terenowych urządzeń sportowych, w tym boisko do gier dużych (piłka nożna). Towarzyszące zagospodarowanie to obiekty gospodarcze, socjalne i sanitarne oraz zieleń. Ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy, o przebiegu naniesionym na rysunku nr 2. Należy wprowadzić pasy zieleni izolacyjnej, przy granicach terenu. Obiekty budowlane winny być parterowe z dachami spadzistymi. Tereny są objęte strefą ochrony konserwatorskiej “B”. Ze względu na położenie na jej terenie, działania inwestycyjne będą się odbywać zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 15 niniejszej uchwały. Obsługa komunikacyjna będzie się odbywać z drogi 5 KD.

4. Teren 4 MG - zabudowa mieszkaniowa gminna.

5. Tereny 5 MW i 7MW – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z zielenią chronioną. Dopuszcza się wprowadzanie usług komercyjnych. Tereny są objęte strefą ochrony konserwatorskiej “B”. Nie dopuszcza się wprowadzania nowej zabudowy a działania inwestycyjne będą się odbywać zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 15 niniejszej uchwały.

6. Teren 6 RP-Z/R – teren rolniczej produkcji specjalistycznej - obecnie tuczarnia.

Teren jest objęty strefą ochrony konserwatorskiej “B”. Ze względu na położenie na jej terenie, działania inwestycyjne będą się odbywać zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 15 niniejszej uchwały. Nie dopuszcza się powiększania powierzchni przeznaczonej na pomieszczenia dla zwierząt. Obiekt należy obecnie do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, wymagających sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Działania muszą prowadzić do ograniczenia wpływu na środowisko, na przykład poprzez:

- zmniejszenie obsady zwierząt,

- zastosowanie chowu ściółkowego,

- wprowadzanie innej produkcji, np. roślinnej.

Należy wprowadzić pasy zieleni izolacyjnej, z uwzględnieniem gatunków zimozielonych przy granicach terenu.

7. Teren 8 UK-T – teren usług komercyjnych turystyki.

Podstawowym przeznaczeniem są usługi turystyki, takie jak: hotel, camping. Nie dopuszcza się zabudowy mieszkaniowej. Dopuszcza się pomieszczenia mieszkalne dla potrzeb obsługi turystów. Zabudowa parterowa z dachem stromym, dopuszcza się poddasze użytkowe. W zagospodarowaniu działki należy przewidzieć minimum 25% zieleni – terenu biologicznie czynnego.

Nie dopuszcza się podziału na mniejsze działki budowlane.

8. Teren 8a UK-T – teren usług komercyjnych turystyki.

Teren przeznaczony na obsługę turystów wyposażony w terenowe obiekty i urządzenia rekreacyjne i sportowe. Nie dopuszcza się zabudowy. Obiekty kubaturowe dla obsługi korzystających z terenowych urządzeń rekreacyjnych i sportowych znajdować się będą na terenie 8UK-T lub na sąsiednich terenach zabudowy wiejskiej. W zagospodarowaniu działki należy przewidzieć minimum 40% zieleni – terenu biologicznie czynnego.

9. Teren 9 UK - teren usług komercyjnych.

Podstawowym przeznaczeniem są usługi takie jak; handel, gastronomia, turystyka, rekreacja, a także biura. Dopuszcza się zabudowę mieszkaniową właściciela. W zagospodarowaniu działki należy przewidzieć minimum 25% zieleni – terenu biologicznie czynnego. Dopuszcza się wykonanie jednego wjazdu od drogi 1KZ. Wjazd ten może też obsługiwać sąsiedni teren zabudowy mieszkaniowej 10MJ.

10. Teren 10 MJ – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolno stojąca. Dopuszcza się jedynie usługi wbudowane. Obiekty – parterowe z dachem spadzistym, z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Teren jest przeznaczony na skoncentrowaną działalność inwestycyjną. Zakres działań musi obejmować co najmniej:

- sporządzenie koncepcji programowo-przestrzennej dla całego terenu,

- zapewnienie obsługi komunikacyjnej terenu,

- uzbrojenie w sieci wodociągową, kanalizacyjne, elektryczne,

- scalenie i wtórny podział terenu.

Obsługa komunikacyjna będzie odbywać się przy pomocy dróg wewnętrznych prowadzonych od dróg publicznych po terenie własnym inwestora. Dopuszcza się dwa wjazdy – jeden od drogi 1KZ lub przez teren 9 UK, drugi od drogi 11 KD.

11. Teren 11 RP-Z/R – teren rolniczej produkcji specjalistycznej. .

Obiekty – parterowe pod dachem spadzistym z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Należy wprowadzić pasy zieleni izolacyjnej, z uwzględnieniem gatunków zimozielonych przy granicach terenu. Dopuszcza się jeden wjazd od drogi 1KZ.

12. Teren 12MJ – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Podstawowym przeznaczeniem jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolno stojąca. Dopuszcza się lokalizacje budynków rekreacji indywidualnej. Dopuszcza się jedynie usługi wbudowane jako pracownie i gabinety właścicieli. Obiekty – parterowe z dachem spadzistym, z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Dojazdy do działek od drogi powiatowej KL przez działki własne inwestora lub przez służebność.