R o z d z i a ł 3

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z Odbiorcami usług

art. 7

Zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość została przyłączona do sieci.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/05/04 z dnia 30 stycznia 2004 r. stwierdzono nieważność art. 7).

art. 8

Umowa, może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda lub z którego mają być odprowadzane ścieki albo z osobą, o nieuregulowanym stanie prawnym, która korzysta z nieruchomości.(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/05/04 z dnia 30 stycznia 2004 r. stwierdzono nieważność art. 8).

art. 9

Podpisanie umowy o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, w związku z przyłączeniem do sieci, następuje po podpisaniu przez strony protokółów z prób i odbiorów wykonanych przyłączy.

art. 10

Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/05/04 z dnia 30 stycznia 2004 r. stwierdzono nieważność art. 10).

art. 11

Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego Zakład może zawrzeć umowy na rozliczanie opłat za wodę i ścieki z korzystającymi z lokali osobami jeżeli są spełnione następujące warunki:

a) wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z Zakładem,

b) możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,

c) wnioskodawca i Zakład ustalili sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania, potwierdzony pisemną zgodą wszystkich osób korzystających z lokali,

d) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócania dostaw w pozostałych lokalach.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/05/04 z dnia 30 stycznia 2004 r. stwierdzono nieważność art. 11).

art. 12

1. Umowa może być zawarta na czas nieokreślony lub określony.

2. Umowa winna określać możliwości jej rozwiązania w przypadkach określonych przepisami kodeksu cywilnego oraz art. 8 ustawy.

3. Umowa zawarta na czas nieokreślony winna dopuszczać jej rozwiązanie przez odbiorcą za wypowiedzeniem lub na zgodny wniosek stron.

4. Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez zakład środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.

art. 13

W przypadku zmiany Odbiorcy usług, na innego korzystającego z tego samego punktu czerpania wody lub spustu ścieków następuje wygaśnięcie dotychczasowej umowy. Obowiązek zawarcia nowej umowy spoczywa na nowym odbiorcy.

art. 14

1. Umowa powinna w szczególności zawierać postanowienia dotyczące:

a) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych oraz warunków ich świadczenia,

b) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,

c) praw i obowiązków stron umowy,

d) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych,

e) dokumentów upoważniających do wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń odbiorcy usług,

f) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 18 ustawy,

g) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt e, stanowią delegację lub upoważnienie podpisane przez kierownictwo zakładu określające czynności, których wykonanie wymaga wstępu na teren nieruchomości odbiorcy w szczególności obejmujące: dokonanie odczytu i sprawdzenia prawidłowości działania urządzenia pomiarowego oraz wodomierza głównego lub wodomierzy w lokalach, wykonanie prac konserwacyjno-remontowych oraz kontrolę korzystania z usług zgodnie z umową.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/05/04 z dnia 30 stycznia 2004 r. stwierdzono nieważność art. 14 ust. 1 lit. a, b, c, d, f, g i ust. 2).

art. 15

Dostawa ścieków samochodami asenizacyjnymi do punktu zlewczego zlokalizowanego w oczyszczalni ścieków może być realizowana przez dostawców, którzy mają wydane zezwolenie na prowadzenie takiej działalności:

1. dostawca ścieków samochodem asenizacyjnym podpisuje z Zakładem umowę określającą warunki odbioru ścieków,

2. w przypadku dostarczania ścieków od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą warunkiem odbioru ścieków jest podpisanie przez podmiot umowy z Zakładem, określającej wymogi dotyczące jakości odprowadzanych ścieków,

3. dopuszcza się odbiór ścieków do punktu zlewczego dostarczonych przez dostawców z terenu gminy bez zawierania umów pod warunkiem, że zachowane zostaną obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-3/05/04 z dnia 30 stycznia 2004 r. stwierdzono nieważność art. 15).