793

UCHWAŁA RADY GMINY OŁAWA

z dnia 30 grudnia 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
terenu we wsi Bystrzyca w gm. Oława

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 591 ze zm.),
art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 ze zm.), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003 r., poz. 717) oraz w nawiązywaniu do uchwały Rady Gminy Oława nr XXXIV/365/2002 z dnia 26 kwietnia 2002 r. Rada Gminy Oława uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu we wsi Bystrzyca w gm. Oława, obejmującego działki nr 217/4 i 217/6, zwany dalej planem.

2. Przedmiotem ustaleń planu jest:

1) Przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania.

2) Linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także tereny niezbędne do wytyczenia ścieżek rowerowych.

3) Tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny.

4) Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

5) Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linie zabudowy i gabaryty obiektów.

6) Szczególne warunki zagospodarowania terenów wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 2

1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:1000 stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Rysunek planu stanowi integralną część miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:

1) Linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów.

2) Nieprzekraczalne linie zabudowy.

3) Lokalizacja wjazdu na teren.

4. Pozostałe oznaczenia rysunku planu nie są obowiązujące – mają charakter informacyjny; zmiany numeracji lub zarządców dróg nie powodują dezaktualizacji ustaleń planu.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1. Planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały.

2. Rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

3. Terenie – należy przez to rozumieć obszar wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem określającym przeznaczenie podstawowe.

4. Przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

5. Przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi.

6. Przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe.

7. Liniach rozgraniczających – należy przez to rozumieć linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.

8. Nieprzekraczalnych liniach zabudowy – należy przez to rozumieć linie wyznaczające minimalne zbliżenie budynku do wskazanej linii rozgraniczającej danego terenu, regulacji tej nie podlegają wykusze, zadaszenie wejściowe, podesty, schody i okapy; na terenach dla których nie zostały określone linie zabudowy należy stosować ogólne zasady lokalizacji obiektów określone w przepisach szczególnych.

9. Zagospodarowaniu tymczasowym – należy przez to rozumieć sposoby zagospodarowania terenów do czasu realizacji podstawowej lub dopuszczalnej funkcji określonej w planie.

10. Usługach obsługi komunikacji – należy przez to rozumieć funkcje terenów i obiektów w zakresie: detalicznego handlu paliwami, motelu oraz warsztatów obsługi pojazdów liczących do 3 stanowisk naprawczych.

11. Urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, parkingi i garaże, wiaty i zadaszenia, małą architekturę, oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominującej.

§ 4

Przeznaczenie terenów oraz lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowa- nia terenów

1. UKS – przeznaczenie podstawowe – usługi obsługi komunikacji, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.

1) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi drobnego handlu detalicznego, gastronomii itp.

2) Ustala się obowiązek wydzielenia miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, zaleca się wydzielanie min. 1 stanowiska / 25 m2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej, lecz nie mniej niż 4 stanowiska.

3) Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległościach zgodnie z oznaczeniami na rysunku planu, w tym od drogi wojewódzkiej nr 396 nie mniej niż 20 m od górnej krawędzi skarpy korony drogi.

4) Wysokość zabudowy nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych, lecz nie więcej niż 9 m od poziomu terenu, bryłę budynku należy projektować w układzie horyzontalnym.

5) Dopuszcza się stosowanie w obiektach związanych z obsługa komunikacji (wiata stacji paliw) dachów płaskich, uwarunkowanych rozwiązaniami technologiczno-użytkowymi.

6) Dopuszcza się stosowanie podziemnych oraz naziemnych (kontenerowych) zbiorników na paliwa.

7) Ustala się włączenia komunikacyjne stacji do drogi wojewódzkiej nr 396 przez drogę dojazdową oznaczoną na rysunku planu, szczegółowe warunki włączenia należy uzgodnić z zarządcą drogi wojewódzkiej.

8) Dopuszcza się przeznaczenie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojścia i dojazdy, parkingi i tarasy) do 60% powierzchni działki.

9) Ze względu na położenie terenu objętego planem w zasięgu możliwego zalewu powodziowego (woda 1%) ustala się:

a) Dokumentacja budowlana inwestycji podlega bezwzględnemu uzgodnieniu z jednostkami właściwymi w zakresie ochrony przeciwpowodziowej oraz ochrony sanitarnej.

b) Teren, na którym lokalizowane będą obiekty stacji paliw (wraz ze zbiornikami i urządzeniami technologicznymi) należy podnieść do rzędnej 129,0– 129,5 m npm., lecz nie wyżej niż rzędne jezdni drogi wojewódzkiej nr 396.

c) Utwardzenie terenu należy wykonać w sposób uniemożliwiający spływ wód opadowych z terenu objętego planem w kierunku drogi wojewódzkiej nr 396.

d) Warunki posadowienia, konstrukcję fundamentów należy dostosować do lokalnych warunków gruntowo-wodnych oraz z uwzględnieniem możliwego zalewu powodziowego.

e) Budynki należy projektować jako niepodpiwniczone.

f) Fundamenty, ściany budynków oraz podziemne urządzenia technologiczne należy projektować i wykonywać z materiałów i zastosowaniem technologii chroniących przed negatywnym oddziaływaniem wód podziemnych i powierzchniowych.

g) Nasypy gruntowe, w szczególności od strony koryta rzeki Smortawy należy szczególnie zabezpieczyć przed możliwym rozmywaniem przez potencjalne wody powodziowe.

§ 5

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę:

1) Z rozdzielczej sieci wodociągowej wsi Bystrzyca, na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci.

2. Kanalizacja sanitarna:

1) Docelowo odprowadzanie ścieków bytowych do kanalizacji sanitarnej wsi Bystrzyca, na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci.

2) Dopuszcza się lokalizację dla potrzeb pracowników oraz klientów szczelnego zbiornika na nieczystości płynne, zabezpieczonego przed możliwością zalania wodami powodziowymi.

3. Kanalizacja deszczowa:

1) Odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowych i nawierzchni utwardzonych do rzeki Smortawa, na warunkach uzgodnionych z zarządcą cieku.

2) Odprowadzenie wód opadowych do sąsiadującej rzeki Smortawa wymaga zgody zarządcy cieku oraz uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

3) Teren należy utwardzić i skanalizować, zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi lub chemicznym winny być neutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzaniem do odbiornika wód opadowych.

4. Elektroenergetyka – zasilanie elektroenergetyczną siecią niskiego napięcia,

1) Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci elektroenergetycznej znajdującej się poza obszarem planu.

5. Zaopatrzenie w ciepło:

1) Z indywidualnego źródła zaopatrzenia w ciepło, zalecane stosowanie paliw proekologicznych, niskoemisyjnych (energia elektryczna, gaz płynny itp.) niepowodujących ponadnormatywnego zanieczyszczenia powietrza.

6. Telekomunikacja:

1) Kablową siecią telekomunikacyjną, podłączenia z lokalnej sieci rozdzielczej na warunkach uzgodnionych z zarządcą sieci.

7. Usuwanie odpadów komunalnych:

1) Wywóz na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych, z wyłączeniem odpadów zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi i chemicznymi.

2) Odpady zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi i chemicznymi należy utylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

8. Melioracje:

1) Należy uwzględnić potrzeby odtworzenia uszkodzonej sieci w zakresie niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania na terenach przyległych, koszty odtworzenia sieci melioracyjnej spoczywają na Inwestorze zabudowy.

§ 6

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

1. Ochrona środowiska kulturowego.

1) Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów:

a) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem.

b) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych wymagane jest podjęcie ratowniczych prac wykopaliskowych na koszt inwestora, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

c) Bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewynikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

2. Ochrona środowiska przyrodniczego.

1) Ustala się bezwzględny zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.

2) Ustala się obowiązek zagospodarowania niezabudowanych części działek budowlanych zielenią urządzoną lub ogrodową stanowiącą min. 40% powierzchni działki.

3. Warunki ochrony przeciwpowodziowej – teren objęty planem znajduje się w zasięgu potencjalnego zagrożenia wodami powodziowymi rzeki Odry (woda 1%), w związku z czym obowiązują warunki określone w § 4 ust. 1 pkt 9 niniejszej uchwały.

§ 7

Ustala się 20% stawki procentowej liczonej w stosunku do wzrostu wartości nieruchomości objętych niniejszym planem, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej przez właścicieli nieruchomości, w przypadku ich zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia niniejszego planu stały się obowiązujące.

§ 8

W granicach określonych w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oława zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej nr XXIX/91/84 z dnia 22 marca 1984 r.

§ 9

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Oława.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZACY

RADY GMINY

RYSZARD WOJCIECHOWSKI

Załącznik do uchwały Rady Gminy Oława z dnia 30 grudnia 2003 r. (poz. 793)