R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin niniejszy określa:
1. Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości.
2. Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach użytku publicznego.
3. Rodzaje pojemników do gromadzenia odpadów.
4. Zasady i sposoby gromadzenia odpadów.
5. Częstotliwość i zasady wywozu odpadów.
6. Zasady prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.
7. Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe.
8. Zasady utrzymywania i chowu zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej.
9. Obowiązek deratyzacji.
10. Obowiązki odbiorcy odpadów.
§ 2
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 1996 Nr 132,
poz. 622 z późniejszymi zmianami),
2) nieruchomości – należy przez to rozumieć budynek lub część budynku, a także grunt niezabudowany lub zabudowany, stanowiący odrębny przedmiot własności,
3) właścicielu nieruchomości – należy przez to rozumieć osoby wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy,
4) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2001 r. Nr 62,
poz. 628 z późniejszymi zmianami),
5) odpadach wielkogabarytowych – należy przez to rozumieć odpady komunalne, które z uwagi na swą wielkość, rozmiar lub masę nie mogą być swobodnie umieszczane w pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia odpadów określonych w regulaminie, takie jak: stare meble, wózki dziecięce, sprzęt gospodarstwa domowego, deski, materace, łóżka itp.
6) odpadach zmieszanych – należy przez to rozumieć odpady podlegające selektywnej zbiórce, które nie zostały zgromadzone w oddzielnych pojemnikach lub workach przeznaczonych na jeden rodzaj odpadów.
7) składowisku – należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do składowania odpadów.
8) selektywnej zbiórce odpadów – należy rozumieć oddzielne gromadzenie szkła, papieru, tworzyw sztucznych, tekstyliów, odzieży, przeterminowanych leków innych niż leki cytostatyczne i innych odpadów, które mogą być poddawane procesowi segregacji.
9) oczyszczalni ścieków – należy przez to rozumieć oczyszczalnię ścieków oraz stacje zlewne ścieków, do których ścieki przyjmowane są siecią kanalizacyjną lub dowożone transportem asenizacyjnym z nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe.
10) zbiornikach bezodpływowych – należy przez to rozumieć instalacje i urządzenia wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy.
11) odbiorcy odpadów – należy przez to rozumieć podmiot posiadający odpowiednie zezwolenie właściwego organu wydane na podstawie ustawy lub gminną jednostkę organizacyjną prowadzącą na obszarze gminy Oborniki Śląskie działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
12) zwierzętach domowych – należy przez to rozumieć zwierzęta domowe w rozumieniu ustawy z dnia 21 lipca 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 z późniejszymi zmianami).
13) zwierzętach gospodarskich – należy przez to rozumieć zwierzęta gospodarskie w rozumieniu ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 123, poz. 774 z późniejszymi zmianami).