§ 9

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

I. Ochrona środowiska kulturowego

1. Ustala się strefę “B” ochrony konserwatorskiej obejmującą historyczny układ przestrzenny wsi Kuropatnik – granica strefy przebiega po zewnętrznym obrysie działek siedliskowych, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu w skali 1:2000, w której obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

1) Należy zachować i wyeksponować elementy historycznego układu przestrzennego, tj. rozplanowanie dróg, ulic i placów, linie zabudowy, kompozycję wnętrz urbanistycznych oraz kompozycję zieleni.

2) Obiekty o wartościach zabytkowych należy poddać restauracji i modernizacji technicznej z dostosowaniem obecnej lub projektowanej funkcji do wartości obiektu.

3) Nowa zabudowa winna być dostosowana do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie rozplanowania, skali i bryły przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej oraz nawiązać formami współczesnymi do lokalnej Tradycji architektonicznej, nie może ona dominować nad zabudową historyczną.

4) Należy preferować inwestycje stanowiące rozszerzenie lub uzupełnienie już istniejących form zainwestownia terenu, przy założeniu maksymalnego zachowania i utrwalenia istniejących już relacji oraz pod warunkiem, iż nie kolidują one z historycznym charakterem obiektu.

5) Wszelkie zamierzenia i działania inwestycyjne w obrębie tej strefy należy konsultować i uzgadniać z właściwą służbą ochrony zabytków.

2. Dla następujących obiektów ujętych w konserwatorskim wykazie zabytków architektury i budownictwa, oznaczonych na rysunku planu w skali 1:2000 stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały:

1) Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP, 1932 r.,

2) Szkoła publiczna (szkoła podstawowa, gimnazjum) ok. 1925 r., przebudowana w 1994 r.,

3) Dom nr 2: dom mieszkalny, koniec XIX w.,

4) Zagroda nr 5: dom mieszkalny, obora, stodoła, brama, 1860 r. – początek XX w.,

5) Dom nr 6: dom mieszkalny, ok. 1910 r.,

6) Dom nr 10, ok. 1915 r.,

7) Dom nr 18, ok. 1800 r.,

8) Dom nr 34, ok. 1880 r.,

9) Dom nr 40, koniec XIX w.,

10) Dom nr 42, ok. 1890, 1918,

11) Dom 43, początek XX w.,

12) Dom nr 60, koniec XIX w.,

13) Dom nr 66, koniec XIX w., początek XX w.

14) Dom nr 69, koniec XIX w., XX w.,

15) Dom nr 75, ok. 1910 r.,

16) Dom nr 76, początek XX w.,

17) Dom nr 77, ok. 1900 r.,

18) Dom nr 78, koniec XIX w.,

19) Dom nr 105, ok. 1910 r.,

20) Dom nr 112, koniec XIX w.,

21) Dom nr 115, ok. 1870 r.,

22) Zagroda nr 118: dom mieszkalny, stodoła, 1890 r.,

23) Dom nr 122, 1915–1920 r.,

24) Dom nr 123, koniec XIX w.,

25) Dom nr 124, II połowa XIX w.,

26) Dom nr 126, ok. 1915 r.

ustala się następujące wymagania w zakresie ochrony konserwatorskiej:

a) Należy zachować ich bryłę; kształt i geometrię dachu oraz zastosowane tradycyjne materiały budowlane,

b) Należy utrzymać, a w zniszczonych fragmentach odtworzyć historyczny detal architektoniczny,

c) Należy zachować kształt, rozmiary i rozmieszczenie otworów zgodnie z historycznym wizerunkiem budynku; należy utrzymać lub odtworzyć oryginalną stolarkę okien i drzwi,

d) W przypadku konieczności przebicia nowych otworów, należy je zharmonizować z zabytkową elewacją budynku,

e) Wskazane jest stosowanie kolorystyki, nawiązującej do stosowanej w przeszłości, tj. białej stolarki okiennej, ceramicznego lub tynkowanego lica ścian zewnętrznych,

f) Należy zachować oryginalne elewacje z ich wystrojem architektonicznym, w przypadku budynków wtórnie otynkowanych (“baranki”) zaleca się usunięcie współczesnych tynków z zachowaniem detali architektonicznych (lizeny, gzymsy, kapitele, głowice, pilastry),

g) Remonty i przebudowy tych obiektów należy uzgadniać w urzędzie właściwej służby ochrony konserwatorskiej.

3. Ustala się konserwatorską ochronę stanowisk archeologicznych oznaczonych na rysunkach planu, tj.:

1) w skali 1:5000 (załącznik nr 1):

a) nr 143 (stanowisko nr 8/68) – osada (XIV–XV w.)

b) nr 145 (stanowisko nr 4/64) – osada (XIV–XV w.)

c) nr 146 (stanowisko nr 5/65) – osada (XIV–XV w.)

d) nr 148 (stanowisko nr 6/66) – osada, ślad osadnictwa (późne średniowiecze – pradzieje)

e) nr 149 (stanowisko nr 3/63) – ślad osadnictwa, osada (neolit, okres nowożytny XV–XVII w.)

2) w skali 1:2000 (załącznik nr 2):

a) nr 144 (stanowisko nr 7/67) – osada (XIII–XV w.)

b) nr 147 (stanowisko nr 2/62) – osada (późne średniowiecze – okres nowożytny.)

w rejonie, których obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

a) Ustala się obowiązek przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych,

b) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę na wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonywaniem robót ziemnych w miejscu lokalizacji stanowisk archeologicznych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie występowania należy uzyskać zezwolenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych; prace ziemne mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim, na warunkach określonych w przepisach szczególnych,

c) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych. Prace archeologiczne prowadzone na koszt inwestora,

d) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewnikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

4. W granicach strefy “OW” obserwacji archeologicznej ustala się ochronie konserwatorską, w której obowiązują następujące wymogi:

a) Obowiązuje wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych i wykopaliskowych, koszty prac archeologicznych ponosi inwestor,

b) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy wystąpić do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wytycznych dotyczących konieczności prowadzenia prac ziemnych za zezwoleniem konserwatorskim i w zakresie określonym w tym stanowisku należy uzyskać zezwolenie na prowadzenie badań archeologicznych i wykopaliskowych zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi,

c) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonaniem robót ziemnych winny być uzgodnione z inspekcją zabytków archeologicznych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a prace ziemne mogą być wyłącznie pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim, na warunkach określonych w przepisach szczególnych,

d) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych prace budowlane winny być przerwane, a teren udostępniony do ratowniczych badań archeologicznych,

e) Bez uzgodnienia dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewynikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

5. Ustala się następujące warunki realizowania inwestycji w zakresie archeologicznej ochrony konserwatorskiej terenów poza terenami występowania oznaczonych na rysunku planu stanowisk archeologicznych i poza strefa “OW”:

a) Wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z wykonaniem robót ziemnych wymagają pisemnego powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o terminie ich rozpoczęcia i zakończenia z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem,

b) W przypadku dokonania znalezisk archeologicznych wymagane jest podjecie ratowniczych prac wykopaliskowych, za zezwoleniem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i na warunkach określonych w przepisach szczególnych,

c) Bez powiadomienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dopuszcza się jedynie prowadzenie prac porządkowych, niewynikających w głąb gruntu oraz prac rolniczych.

6. Zabytkowe układy zieleni kształtowanej:

a) Ochronie podlegają pozostałości szpaleru drzew wzdłuż drogi powiatowej 02 Z 1/2 (nr 391); zabiegi sanitarne wykonywane na całości szpaleru lub na poszczególnych drzewach wymagają zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

II. Ochrona środowiska przyrodniczego

1) Ustala się ochronę drzew o charakterze pomników przyrody oznaczonych na rysunkach planu:

a) w skali 1 : 5000:

• nr 081 – żywotnik zachodni

b) w skali 1 : 2000:

• nr 020 – grupa dębów szypułkowych, objęte prawną ochroną konserwatorską (decyzja nr 54/64 z dnia 26 marca 1964 r., nr rej. 42).

2) Wszelkie prace konserwacyjne np. cięcia sanitarne oraz realizacja w bezpośrednim sąsiedztwie ww. okazów inwestycji wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, mogących mieć wpływ na ich stan zdrowotny, wymagają opinii Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

3) Ustala się ochronę stanowisk roślin chronionych oznaczonych na rysunkach planu.

4) W rejonie występowania stanowisk roślin chronionych oznaczonych na rysunku planu obowiązują ograniczenia i zakazy wynikające z przepisów szczególnych w zakresie Prawa ochrony przyrody.

5) Ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych lub gruntów oraz przechowywania na wolnym powietrzu materiałów i substancji mogących spowodować zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych.

6) Zaleca się stosowanie w nowo realizowanych budynkach ogrzewania proekologicznego, tj. bazującego na energii elektrycznej, oleju opałowym lub gazie.

7) Teren objęty planem położony jest w granicach projektowanego Obszaru Krajobrazu Chronionego “Wzgórza Strzelińskie”.

III. Strefy ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenów

1) W odległości 3 m od linii rozgraniczającej cieków wodnych oznaczonych symbolem W ustala się zakaz lokalizowania wszelkiej zabudowy oraz budowy ogrodzeń na fundamencie trwale związanym z gruntem, murowanych oraz wykonanych z siatki stalowej, dopuszcza się ogrodzenia ażurowe wykonane z poziomo umieszczonych desek lub belek.

2. Sieci elektroenergetyczne:

1) Ustala się strefę ochronną od napowietrznych linii elektroenergetycznej średniego napięcia SN 20 kV w odległości 5 m od osi linii, w obrębie której obowiązuje:

a) zakaz lokalizacji obiektów z pomieszczeniami przeznaczonymi na stały pobyt ludzi,

b) lokalizacja innych obiektów i urządzeń wymaga uzgodnienia z zarządcą sieci.