§ 4
Przeznaczenie terenów
1. 01 – 32 MN – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży, oraz innych obiektów i urządzeń towarzyszących.
2) Zezwala się na wtórne podziały działek na warunkach określonych w § 6.
3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi o powierzchni użytkowej nie większej niż 30% powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, dopuszcza się lokalizowanie towarzyszących funkcji usługowych w wolno stojących obiektach kubaturowych.
4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów usługowych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
5) Dopuszcza się przeznaczenie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojście i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 40% powierzchni działek, warunek ten nie dotyczy zabudowy istniejącej w dniu wejścia w życie planu niespełniającej powyższego kryterium.
2. 01 – 36 MR/MN – przeznaczenie podstawowe – zabudowa zagrodowa z urządzeniami o zagospodarowaniem towarzyszący, z możliwością adaptacji i lokalizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
1) Zezwala się na budowę nowych budynków mieszkalnych oraz obiektów i urządzeń związanych z prowadzoną działalnością rolniczą.
2) Zezwala się na wtórne podziały działek na warunkach określonych w § 6 oraz zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.
3) W istniejącej zabudowie zagrodowej dopuszcza się adaptacje budynków mieszkalnych i gospodarczych na cele zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej niezwiązanej z prowadzoną produkcją rolną oraz nieuciążliwych usług i rzemiosła, z wyłączeniem usług handlu hurtowego materiałami masowymi i budowlanymi.
4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów handlowych oraz usługowych lub rzemieślniczych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
3. 01 – 09 ML/MN – przeznaczenie podstawowe – zabudowa letniskowo-rekreacyjna lub mieszkaniowa jednorodzinna, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na wtórne podziały działek na warunkach określonych w § 6.
2) Dopuszcza się lokalizację, jako funkcji towarzyszącej, wyłącznie usług w zakresie obsługi turystyki i rekreacji (kempingi, pola biwakowe) oraz zabudowę mieszkaniową o charakterze pensjonatowym, umożliwiające pobyt nie więcej niż 100 osób.
3) Dopuszcza się lokalizację trwale i nietrwale związanych z gruntem indywidualnych domków kempingowych wykorzystywanych dla celów pobytu okresowego.
4) Dopuszcza się lokalizację obiektów gospodarczych przeznaczonych do czasowego przechowywania koni wykorzystywanych w ramach rekreacji indywidualnej.
5) Ustala się zakaz lokalizacji obiektów związanych z prowadzeniem zwierząt, w tym hodowli koni.
6) Zabrania się lokalizowania w granicach działek wszelkich obiektów usługowych, z wyłączeniem usług związanych z obsługą turystyki i rekreacji oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
7) Dopuszcza się przeznaczenie pod zabudowę (w tym utwardzone nawierzchnie, dojście i dojazdy, parkingi i tarasy) maksymalnie do 10% powierzchni działek.
4. 01 – 04 MN/U – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa, jednorodzinna z towarzyszącymi usługami, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącymi
1) Zezwala się na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarczych, garaży, oraz innych urządzeń towarzyszących.
2) Zezwala się na zabudowę odtworzeniową po budynkach zlikwidowanych.
3) Przeznaczenie dopuszczalne – usługi i rzemiosło.
4) Zabrania się lokalizowania w granicach działek obiektów usługowych lub rzemieślniczych mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
5. MW – przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Należy zachować skalę i gabaryty istniejącego budynku przeznaczonego na cele mieszkalne, ustala się zakaz nadbudowy budynku w celu zwiększenia liczby kondygnacji.
2) Dopuszcza się przebudowę lub likwidacje istniejących w granicach terenu obiektów gospodarczych oraz budowę nowych obiektów towarzyszących funkcji podstawowej, na warunkach uzgodnionych z właściwą służbą ochrony zabytków.
3) Zabrania się lokalizowania w granicach terenu obiektów lub urządzeń mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istniej obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.
6. UO – przeznaczenie podstawowe – usługi oświaty i wychowania, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Zezwala się na przebudowę obiektów kubaturowych oraz lokalizację nowych obiektów i urządzeń towarzyszących funkcji podstawowej, na warunkach określonych w niniejszej uchwale oraz w przepisach szczególnych.
7. UI – przeznaczenie podstawowe – usługi na wydzielonych działkach, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym (remiza przeciwpożarowa).
1) Zezwala się na przebudowę obiektów kubaturowych oraz lokalizację nowych obiektów i urządzeń towarzyszących funkcji podstawowej, na warunkach określonych w niniejszej uchwale oraz w przepisach szczególnych.
8. UK – przeznaczenie podstawowe – teren usług kultu religijnego z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
9. 01 – 03 US – przeznaczenie podstawowe – tereny usług o charakterze sportowo-rekreacyjnym, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Dopuszcza się lokalizację plenerowych urządzeń sportu i rekreacji wraz z zagospodarowaniem towarzyszącym oraz zielenią urządzoną.
10. UT/MN – przeznaczenie podstawowe – tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Dopuszcza się lokalizację pojedynczego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (stałego pobytu) właściciela terenu.
2) Dopuszcza się lokalizację trwale i nietrwale związanych z gruntem obiektów noclegowych (np. domki kempingowe) wykorzystywanych dla celów pobytu okresowego.
11. ZU – przeznaczenie podstawowe – teren zieleni urządzonej.
1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów kubaturowych, z wyłączeniem obiektów małej architektury, wiat przystankowych, placów zabaw dla dzieci itp.
12. ZC – przeznaczenie podstawowe – teren cmentarza z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym.
1) Dopuszcza się wyłącznie lokalizację obiektów kubaturowych związanych z przeznaczeniem podstawowym.
2) Dopuszcza się ogrodzenie terenu ogrodzeniem pełnym, murowanym.
13. RO – przeznaczenie podstawowe – sady i ogrody przydomowe.
1) Dopuszcza się lokalizację obiektów gospodarczych związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, obiektów małej architektury oraz obiektów i urządzeń służących indywidualnej rekreacji i wypoczynkowi.
2) Dopuszcza się wyłącznie prowadzenie podziemnej infrastruktury technicznej.
14. RP – przeznaczenie podstawowe – grunty rolne.
1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy kubaturowej, w tym również siedlisk rolników i innych obiektów związanych z produkcją rolną.
2) Dopuszcza się, na wniosek właściciela, zalesienie gruntów rolnych spełniających warunki określone w przepisach szczególnych.
3) Dopuszcza się prowadzenie sieci napowietrznej i podziemnej infrastruktury technicznej – po uzgodnieniu i na warunkach określonych przez zarządców i operatorów istniejących sieci elektroenergetycznych i gazowych.
4) Dopuszcza się lokalizację komunalnych ujęć wód podziemnych (studni) oraz związanych z nimi urządzeń służących celom zaopatrzenia w wodę.
5) Dopuszcza się wypełnienie występujących na terenach RP zagłębień poeksploatacyjnych materiałem mineralnym (z wyłączeniem odpadów komunalnych) i rekultywację w kierunku rolnym lub leśnym.
6) Wzdłuż rowów melioracyjnych (W) zaleca się realizację biologicznej obudowy cieków w postaci zadrzewień i zakrzewień, z zachowaniem warunków dostępności do cieków dla służb melioracyjnych.
7) Dopuszcza się wydzielanie nowych gospodarczych dróg transportu rolnego Dg oraz likwidację istniejących, z zachowaniem warunku dostępności komunikacyjnej do terenów.
15. RPg – grunty rolne, w obrębie których dopuszcza się lokalizację rolniczych obiektów gospodarczych, z wyłączeniem budynków mieszkalnych.
1) Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy dla nowo realizowanych obiektów gospodarczych w odległości 6 m od linii rozgraniczających przyległych dróg dojazdowych (D ˝), gospodarczych (Dg) lub granic działek geodezyjnych dróg niewydzielonych liniami rozgraniczającymi.
2) Dopuszcza się sytuowanie obiektów gospodarczych o wysokości nieprzekraczającej 12 m licząc od poziomu terenu do kalenicy lub najwyższego elementu konstrukcyjnego.
16. RPm – grunty rolne, w obrębie których dopuszcza się lokalizację zabudowy zagrodowej, związanej z prowadzoną produkcją, w tym siedlisk rolników.
1) Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy dla nowo realizowanych obiektów zabudowy zagrodowej w odległości 6 m od linii rozgraniczających przyległych dróg dojazdowych (D 1/2), gospodarczych (Dg) lub granic działek geodezyjnych dróg niewydzielonych liniami rozgraniczającymi.
2) Dopuszcza się sytuowanie budynków mieszkalnych i gospodarczych o wysokości nieprzekraczającej 12 m licząc od poziomu terenu do kalenicy lub najwyższego elementu konstrukcyjnego.
3) W budynkach mieszkalnych realizowanych w ramach zabudowy zagrodowej ustala się zakaz stosowania dachów płaskich jednospadowych oraz spadowych o mijających się kalenicach w projektowanych budynkach mieszkalnych, należy stosować dachy o symetrycznym układzie nachylenia połaci dachowych (nie dotyczy lukarn, wykuszów itp.), dopuszcza się dachy wielospadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej.
4) W budynkach mieszkalnych ustala się nachylenie połaci dachowych od 40o do 45o.
17. LS, LSd – przeznaczenie podstawowe – tereny lasów i zadrzewień, tereny dolesień.
1) Ustala się zakaz lokalizacji wszelkich obiektów kubaturowych, z wyłączeniem obiektów związanych z prowadzoną gospodarką leśną oraz obiektów służących obsłudze turystyki.
2) Lokalizację obiektów służących obsłudze turystyki (wiat, altan itp.) oraz warunki zabezpieczenia przeciwpożarowego tych obiektów należy uzgodnić z właściwym nadleśnictwem.
3) Dopuszcza się prowadzenie pieszo-rowerowych ciągów spacerowych, w uzgodnieniu z właściwym nadleśnictwem.
18. 01 – 07 EE – przeznaczenie podstawowe – tereny urządzeń elektroenergetycznych (stacje transformatorowe).
1) Lokalizacje projektowanych stacji transforamtorowych oznaczonych na rysunku planu mogą ulec zmianie (przesunięciu) w uzgodnieniu z właścicielem terenu oraz zarządzającym siecią.
2) Do stacji transformatorowej należy zapewnić niezbędny dojazd dla służby energetycznych.
3) Wielkość działki wydzielonej pod lokalizację stacji transformatorowej winna zapewnić możliwość wykonania na niej odpowiednich obiektów kubaturowych w zależności od typu stacji, przyjmuje się orientacyjnie, że wielkość niezbędnego terenu pod pojedynczą stację transformatorową wyniesie około 150 m2.
19. 01 – 04 NOp – przeznaczenie podstawowe – przepompowanie ścieków.
1) Do przepompowani ścieków należy zapewnić niezbędny dojazd dla właściwych służb eksploatacyjnych.
20. WZ – przeznaczenie podstawowe – tereny urządzeń zaopatrzenia w wodę (pompownie, zbiorniki wyrównawcze itp.).
1) W granicach terenu obowiązują ograniczenia w użytkowaniu gruntów oraz korzystania z wód wynikających z przepisów szczególnych jak dla terenów ochrony bezpośredniej ujęć wody.
2) Dopuszcza się lokalizację napowietrznych i podziemnych sieci infrastruktury technicznej i telekomunikacji oraz związanych z nimi urządzeń.
21. W – przeznaczenie podstawowe – tereny wód otwartych (zbiorniki wodne, rowy melioracyjne).