650

SPRAWOZDANIE STAROSTY JELENIOGÓRSKIEGO

Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU PUBLICZNEGO

MIASTA JELENIEJ GÓRY

I POWIATU JELENIOGÓRSKIEGO

W 2003 ROKU

Praca Komisji przebiegała zgodnie z przyjętym planem pracy.

Podczas rozpatrywania zagadnień związanych z bezpieczeństwem główny wysiłek Komisja skupiła na rozwiązywaniu problemów związanych z patologią społeczną, a w szczególności na problemach narkomanii w szkołach, alkoholizmu, zjawisk przemocy w szkole i rodzinie, zapewnieniu bezpieczeństwa podczas organizacji masowych imprez oraz w okresie wzmożonego ruchu turystycznego.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zmianami) w lutym 2003 roku w składzie osobowym komisji dokonano następujących zmian:

1. Na podstawie art. 38a ust. 35 pkt 1 Przewodniczącym Komisji przemiennie z Prezydentem Miasta Jeleniej Góry Panem Józefem Kusiakiem został Starosta Jeleniogórski Pan Jacek Włodyga w miejsce byłego Starosty Jeleniogórskiego Pana Ryszarda Brola.

2. Na wniosek Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze zgodnie z art. 38a ust. 5 pkt 4 powołany został do składu Komisji Pan kom. Zbigniew Markowski – Z-ca Komendanta Miejskiego Policji, w miejsce byłego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji Pana Romana Herezo.

3. W związku z zakończeniem kadencji, na podstawie art. 38a ust. 10 na wniosek Rady Powiatu w skład Komisji powołano radnego Rady Powiatu Jeleniogórskiego Pana Tadeusza Jarosa w miejsce Pana Andrzeja Wrzoska.

W 2003 roku Komisja odbyła cztery posiedzenia, na których rozpatrzono następujące zagadnienia:

I. Posiedzenie w dniu 22 stycznia 2003 roku

1. Przedstawiono i zatwierdzono sprawozdanie z działalności Komisji w 2002 r.

2. Zapoznano z Regulaminem Komisji i z zadaniami nowych członków.

3. Przedstawiono projekt “Planu Pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego na 2003 rok”.

4. Ustalono harmonogram prac związanych z opracowaniem “Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego Miasta i Powiatu Jeleniogórskiego na lata 2003-2006”.

5. Omówiono Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2002 roku w sprawie tworzenia gminnego zespołu reagowania, powiatowego i wojewódzkiego zespołu reagowania kryzysowego oraz Rządowego Zespołu Koordynacji Kryzysowej i ich funkcjonowania.

Wnioski z posiedzenia:

1. Komisja zadecydowała o tworzeniu oddzielnych powiatowych zespołów reagowania kryzysowego z rozpatrzeniem możliwości utworzenia wspólnego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

2. Komisja zaakceptowała sprawozdanie z działalności w 2002 roku.

3. Przyjęła harmonogram prac związanych z opracowaniem projektu “Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego na lata 2003-2006”.

4. Zatwierdzono projekt “Planu Pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego na 2003 rok”.

II. Posiedzenie w dniu 20 maja 2003 roku

1. Omówiono projekt “Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego Miasta Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego na lata 2003–2006”.

2. Dokonano analizy przestępczości związanej z patologiami społecznym (alkoholizm, narkomania, przemoc w rodzinie).

3. Dokonano oceny zagrożenia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Wnioski z posiedzenia:

1. Komisja przyjęła opracowany projekt programu z wnioskiem przedstawienia go Radom Powiatów;

2. Przyjęto informację o przestępczości związanej z patologiami społecznymi na terenie miasta i powiatu i zaakceptowano sposób dalszego ich zwalczania, ukierunkowując dalszą pracę na:

– dalsze nawiązywanie współpracy z rodzinami osób uzależnionych, proponowanie im udziału w zajęciach grup wsparcia, zwłaszcza w odniesieniu do tzw. początkujących lub eksperymentujących osób z krótkim stażem brania narkotyków nowej generacji (amfetamina, ecstasy, grzyby halucynogenne, LSD);

– zwiększenie profesjonalnej profilaktyki skierowanej do młodzieży w szkołach i placówkach szkolno- -wychowawczych;

– prowadzenie szkoleń nauczycieli i wychowawców na Radach Pedagogicznych;

– zwiększenie pomocy osobom uzależnionym w rozwiązywaniu problemów osobistych związanych z codzienną egzystencją (opieka medyczna, mieszkania, dotarcie i nawiązywanie kontaktów z placówkami pomocy społecznej, żywność, leki, ubrania itp.);

– zwrócenie szczególnej uwagi na niesienie pomocy rodzinom, w których występuje problem nadużywania alkoholu w szczególności w zakresie ochrony przed przemocą;

– wspieranie podmiotów zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych;

– zapewnienie pełnej informacji dotyczącej leczenia nałogu alkoholowego;

– objęcie pomocą psychologiczną, pedagogiczną, medyczną, prawną i bytową osób będących ofiarami alkoholików, a w szczególności doświadczających przemocy.

3. Komisja przyjęła informację Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze dotyczącą oceny zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz zaakceptowała wnioski Komendanta Miejskiego Policji proponując, aby w dalszej pracy szczególną uwagę zwrócić na:

– bezwzględne reagowanie na najdrobniejsze wykroczenia szczególnie porządkowe i o charakterze chuligańskim;

– likwidację poczucia bezkarności sprawców;

– likwidację społecznego przyzwolenia na popełnianie wykroczeń;

– zwiększenie roli dzielnicowych w rozwiązywaniu lokalnych problemów dotyczących bezpieczeństwa, upowszechnienie jego wizerunku i zapewnienie jego dostępności dla społeczeństwa;

– wzrost ilości patroli pieszych w miejscach szczególnie zagrożonych;

– poszerzenie współpracy ze Strażami Miejskimi i innymi służbami;

– zwiększenie skuteczności ścigania sprawców przestępstw i czynów karalnych;

– zwiększenie bezpieczeństwa na drogach powiatów poprzez zacieśnienie współpracy z zarządcami dróg;

– podniesienie skuteczności działań policji w sytuacjach kryzysowych.

III. Posiedzenie w dniu 26 września 2003 roku

1. Omówiono projekt budżetu Miasta Jeleniej Góry na 2004 r. w zakresie planowanych wydatków na realizację zadań związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem obywateli.

2. Dokonano oceny stanu ochrony przeciwpożarowej miasta Jelenia Góra i powiatu jeleniogórskiego oraz występowania zagrożeń pożarami.

3. W sprawach różnych:

– Prokurator Rejonowy Pan Andrzej Reczka poinformował Komisję o nowym podziale etatów prokuratorskich w ramach okręgu jeleniogórskiego, w wyniku którego Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze została pozbawiona jednego etatu prokuratorskiego. W obecnej sytuacji radykalnego wzrostu obciążenia ustawowymi zadaniami pozbawienie jednego etatu w znacznym stopniu wpłynie na poziom bezpieczeństwa w mieście i powiecie.

Postawił wniosek o poparcie samorządów miasta i powiatu w staraniach Kierownictwa Prokuratury Rejonowej o przywrócenie etatu.

W swoim wystąpieniu poruszył również problem przygotowywania postępowania dowodowego spraw dotyczących handlu środkami odurzającymi. Dużym utrudnieniem jest czas oczekiwania, trwający nawet kilka lat, na wyniki ekspertyz laboratoryjnych wykonywanych we Wrocławiu. Postawił wniosek o rozpatrzenie możliwości, w miarę posiadanych środków finansowych, zlecania ekspertyz Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu “Jelfa” S.A.

– Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na problem bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu w okresie zwiększonego ruchu turystycznego oraz organizacji dużych imprez masowych. Postawił wniosek o przyznanie środków na zwiększenie ilości służb patrolowych w okresie zwiększonego ruchu turystycznego i zakup pojazdu na ruchome stanowisko dowodzenia wykorzystywanego w sytuacjach kryzysowych i przy zabezpieczaniu organizowanych imprez.

Wnioski z posiedzenia:

1. Komisja przyjęła projekt budżetu miasta Jeleniej Góry na 2004 r. Ze względu na istniejącą sytuację finansową uznała ten budżet za niewystarczający w stosunku do istniejących potrzeb.

2. Przyjęto informację Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze dotyczącej oceny stanu ochrony przeciwpożarowej miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego oraz występowania zagrożeń pożarami.

3. Komisja wystąpi z wnioskiem do Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu o dodatkowe fundusze na przyspieszenie budowy strażnicy przy ul. Sokoliki.

4. Komisja wystąpi z wnioskiem do Prokuratora Okręgowego o przywrócenie zlikwidowanego jednego etatu w Prokuraturze Rejonowej.

5. Komisja rozpatrzy możliwość odpłatnego wykonywania ekspertyz laboratoryjnych w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym “Jelfa” S.A.

6. Na wniosek Komendanta Miejskiego Policji Komisja wystąpi do Rad Miasta i Powiatu o przyznanie (w miarę możliwości) dodatkowych środków na zwiększenie ilości służb patrolowych i zakup pojazdu na ruchome stanowisko dowodzenia.

IV. Posiedzenie w dniu 17 grudnia 2003 roku

1. Omówiono projekt budżetu powiatu jeleniogórskiego w zakresie planowanych wydatków na realizację zadań związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem obywateli.

2. Dokonano oceny bezpieczeństwa sanitarnego miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego.

3. Omówiono przygotowania Pogotowia Ratunkowego do realizacji zadań w tworzeniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

4. Przedstawiono projekt sprawozdania z realizacji zadań Komisji w 2003 r.

5. W sprawach różnych rozpatrywano problem przejmowania dróg i usuwania odpadów po zakończeniu akcji ratowniczej przez zastępy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze powstałych w wyniku kolizji pojazdów na drogach miejskich i powiatowych przez przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz Zarządu Dróg Powiatowych.

Wnioski z posiedzenia:

1. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu jeleniogórskiego w zakresie planowanych wydatków na realizację zadań związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem obywateli, stwierdzając, że nie jest to budżet na miarę potrzeb, a budżet na miarę możliwości.

2. Komisja przyjęła informację Pana Zenona Buckiego – Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego – o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego, zalecając do realizacji następujące wnioski:

– wnioskować do SP ZOZ Kowary o rozważenie możliwości wycofania z eksploatacji aparatów do sterylizacji na suche powietrze;

– w celu poprawy stanu czystości wód powierzchniowych na ujęciach wodnych przystąpić w miarę możliwości finansowych do modernizacji stacji uzdatniania;

– należy rozważyć możliwości przekazania niezbędnych środków finansowych dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze na doprowadzenie do prawidłowego stanu sanitarno- -technicznego bloku sportowego wraz z zapleczem i łącznika stanowiącego połączenie sali gimnastycznej z budynkiem szkoły oraz dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze w celu poprawy stanu sanitarno-technicznego budynku “B” powyższej szkoły;

– rozpatrzyć możliwość zapewnienia uczniom i nauczycielom Gimnazjum przy Pogotowiu Opiekuńczym w Jeleniej Górze warunków do realizacji zajęć dydaktycznych i realizacji programu wychowania fizycznego;

– wnioskować do organów gmin o rozważenie możliwości modernizacji pomieszczeń kuchennych w blokach żywienia Przedszkola nr 2 w Szklarskiej Porębie, Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich i Karpnikach oraz Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Starej Kamienicy.

3. Komisja przyjęła ocenę działalności Pogotowia Ratunkowego oraz perspektywy działania w trakcie tworzenia i po utworzeniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Postanowiła rozpatrzyć wnioski przedstawione przez Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Panią Krystynę Kornijecką w sprawie wykorzystania dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego przy organizacji Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz przejęcie, jako organ założycielski, przez Prezydenta Miasta, Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

4. Komisja zobowiązała Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, Szefa Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej Urzędu Miasta i Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego do wyjaśnienia podstaw prawnych oraz opracowania procedur postępowania przy usuwaniu skutków kolizji drogowych.

W okresie wystąpienia wiosennych i zimowych roztopów oraz wystąpienia zagrożenia powodzią Komisja w niepełnym składzie odbyła doraźne cztery posiedzenia poświęcone przygotowaniu do prowadzenia akcji ratowniczej i usuwaniu skutków powodzi.

PREZYDENT MIASTA

STAROSTA

JÓZEF KUSIAK

JACEK WŁODYGA