648

SPRAWOZDANIE STAROSTY BOLESŁAWIECKIEGO

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2003 rok

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku ma umocowanie prawne w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 ze zm.) w jej skład wchodzi zawsze Starosta jako przewodniczący Komisji.

1. Rada Powiatu Bolesławieckiego uchwałą nr II/14/2002 z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie delegowania Radnych Rady Powiatu Bolesławieckiego do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oddelegowała:

– Radnego Antoniego Skoblińskiego

– Radną Dorotę Pińczuk

2. Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w dniu 15 stycznia 2003 r. powołał nowych członków Komisji.

– Radnego Leszka Sochę

– Wiceprezydenta Miasta Bolesławiec Karola Stasika

– Radnego Krzysztofa Kędzierskiego

którzy wyróżniają się wiedzą o problemach będących przedmiotem prac komisji oraz cieszą się wśród miejscowej społeczności osobistym autorytetem i zaufaniem publicznym.

3. Komendant Powiatowy Policji w Bolesławcu oddelegował funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

I POSIEDZENIE

Pierwsze Posiedzenie odbyło się 15 stycznia 2003 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Posiedzenie prowadził Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Bolesławcu.

Odczytane zostało sprawozdanie z działalności Komisji w 2002 r. przez kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bolesławcu.

Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego przedstawił propozycję planu pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na 2003 r.

Członkowie Komisji zaproponowali aby temat “Skuteczność i dostępność pomocy dla ofiar przemocy” dotyczył ogólnie rodzin, a nie tylko rodzin z problemem alkoholowym.

Komendant Powiatowy Policji w Bolesławcu przedstawił wyniki badań dotyczących oceny społecznej stanu bezpieczeństwa w powiecie. W dalszej części spotkania członkowie Komisji zapoznali się z zasadami funkcjonowania programu “Niebieska Karta”, jako podstawowego działania zmierzającego do ograniczenia zjawiska przemocy w rodzinie. Przedstawiciel KPP w Bolesławcu poinformował także, że z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Bolesławcu utworzony został Zespół ds. Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich.

W dalszej części spotkania przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławcu wypowiedział się odnośnie tematu “Programy prewencyjne zmierzające do ograniczenia zjawiska przemocy w rodzinie”.

Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego zapoznał członków Komisji z polityką karną sądów powszechnych z zakresie przemocy w rodzinie.

II POSIEDZENIE

Drugie Posiedzenie odbyło się 15 maja 2003 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. Posiedzenie prowadził Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Bolesławcu.

Prezes Zarządu firmy RCS “ Polska” przedstawił ogólne zarysy zintegrowanych systemów ratunkowych i zapoznał członków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z zasadami funkcjonowania programu monitoringu przeciwpowodziowego na przykładzie lokalnego systemu przeciwpowodziowego w Kłodzku.

Przedstawiciel firmy RCS “Polska” zapoznał członków Komisji z systemami wspomagającymi działania Zespołu Reagowania Kryzysowego. Zaprezentowano również możliwości techniczne systemu, pozwalające m.in. na konfigurowanie systemów zarządzających, umożliwiających efektywną komunikację i koordynację służb ratowniczych.

Odnośnie do bezpieczeństwa uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich na terenie powiatu głos zabrał z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Bolesławcu. Zapoznał on członków Komisji z zasadami funkcjonowania programu “Bezpieczna szkoła” oraz omówił główne zadania i zakres działań patroli policyjnych realizujących ten program. Podjęto także dyskusję na temat zagrożenia jakie powoduje brak pobocza dróg, będących drogą wielu uczniów do szkoły. Z-ca Prezydenta Miasta Bolesławiec poruszył temat dotyczący spożywania alkoholu przed sklepami oraz nieprzestrzegania przepisów dotyczących wpuszczania nieletnich na dyskoteki.

Kierownik Referatu Zarządzania przedstawił mapy zagrożeń powiatu oraz omówił zabezpieczenia działań Ratownictwa Medycznego na rok 2004 r.

III POSIEDZENIE

Trzecie posiedzenie odbyło się 24 października 2003 r. Spotkanie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku rozpoczęło się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu prezentacją Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na miejscu Wicestarosta Bolesławiecki zapoznał członków Komisji oraz zaproszonych gości z zasadami pracy dyspozytorów medycznych Pogotowia Ratunkowego i jednostkami Powiatowej Straży Pożarnej. Członkowie Komisji uzyskali wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania CPR-u. Celem prezentacji było uświadomienie ogromnej roli, jaką odgrywa Centrum w zakresie poprawy bezpieczeństwa na obszarze powiatu bolesławieckiego. W szczególności zaprezentowano jak bardzo został skrócony czas reakcji na wezwanie Zespołów Ratownictwa Medycznego. Po prezentacji członkowie Komisji Bezpieczeństwa oraz zaproszeni goście udali się do Starostwa Powiatowego, gdzie rozpoczęło się posiedzenie, które otworzył i prowadził Wicestarosta Bolesławiecki.

W dalszej części spotkania Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu omówił rolę i znaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Następnie omówił fazy oraz zasady zarządzania kryzysowego.

Komendant PSP w Bolesławcu, kończąc swoją wypowiedź, zaprosił członków Komisji Bezpieczeństwa na ćwiczenia, które odbyły się w dniu 30 października na terenie Zakładów Ceramicznych “Bolesławiec”.

Odnośnie do programu “Bezpieczna droga” oraz sprawozdania z aktualnych działań zmierzających do ograniczenia zagrożeń na terenie Powiatu Bolesławieckiego wystąpił Komendant Powiatowy Policji w Bolesławcu. Rozpoczął od sprawozdania z bieżącej działalności Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach publicznych terenu powiatu bolesławieckiego. Przedstawił szczegółowe dane dotyczące przestępstw drogowych. Podsumowując, poinformował Komisję oraz zaproszonych gości, że w wyniku przeprowadzonych analiz do października br. w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba nałożonych mandatów karnych związanych z wykroczeniami drogowymi. Zwrócił uwagę na znaczny wzrost liczby ujawnionych nietrzeźwych kierowców poruszających się po drogach Powiatu Bolesławieckiego, po czym wywiązała się krótka dyskusja na ww. temat.

Następnie Pani Dyrektor Szkoły Muzycznej w Bolesławcu zwróciła się z prośbą o zwiększenie liczby patroli pionu prewencji i ruchu drogowego w bezpośrednim sąsiedztwie szkół podstawowych oraz średnich na terenie powiatu bolesławieckiego. Poprosiła o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci poruszające się po drogach publicznych. Dodała, że pełnienie służby przy szkołach wpływa dodatnio na sposób zachowania się kierowców, co jednocześnie poprawia poziom bezpieczeństwa dzieci na drogach.

Odnośnie do roli Centrum Powiadamiania Ratunkowego w zakresie poprawy bezpieczeństwa społeczności na terenie Powiatu Bolesławieckiego wypowiedział się kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bolesławcu.

Wyjaśnił, że CPR jest zintegrowanym stanowiskiem dyspozytorskim służb ratowniczych. Do zadań Centrum Powiadamiania Ratunkowego w zakresie usług ratownictwa medycznego jest przyjmowanie zgłoszeń. Następnie po przetworzeniu danych informacji wydawane zostają polecenia wyjazdu Zespołom Ratownictwa Medycznego do miejsca zdarzenia. Dodał, że pojazdy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu nie są wyposażone jeszcze w terminale statusów, co uniemożliwia pełne wykorzystanie możliwości CPR-u. Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bolesławcu poinformował Komisję o dotacji przekazanej z Budżetu Państwa na bieżącą działalność Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bolesławcu. Poinformował, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na zakup sprzętu łączności radiowej, sprzęt komputerowy oraz biurowy, co w znacznym stopniu usprawni pracę dyspozytorów medycznych i Powiatowego Stanowiska Kierowania.

IV POSIEDZENIE

Czwarte posiedzenie odbyło się 19 grudnia 2003 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu. W trakcie spotkania członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz zaproszeni goście zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez Oddział Pomocy Doraźnej w Bolesławcu oraz Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bolesławcu.

Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego, odnośnie do oceny zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu bolesławieckiego, przedstawił mapy zagrożeń. Zaprezentowane mapy dotyczyły okresu 2000–2003 z podziałem na zdarzenia drogowe i kolizje, które wystąpiły na drogach krajowych, wojewódzkich oraz powiatowych. Oddzielnie na mapach zagrożeń zostały zaprezentowane zdarzenia kryminalne: kradzieże, włamania do samochodów, włamania do domów, rozboje i napady. Zaprezentowane również zostały zabezpieczenia działań Ratownictwa Medycznego na rok 2004. Po zakończeniu prezentacji odbyła się krótka analiza na temat oceny zagrożeń i obszarów na terenie powiatu bolesławieckiego.

W dalszej części spotkania, odnośnie do zabezpieczania imprez masowych wypowiedziała się kierownik Oddziału Pomocy Doraźnej w Bolesławcu.

Na spotkaniu przedstawiony został projekt sprawozdania z działalności Komisji za rok 2003 oraz projekt planu pracy na 2004 r.

Na tym Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zakończyła swoja działalność w 2003 r.

STAROSTA BOLESŁAWIECKI

KRZYSZTOF KONOPKA