625

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W ŚWIEBODZICACH

z dnia 23 stycznia 2004 r.

w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów

alkoholowych na terenie miasta Świebodzice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1321 ze zmianami) Rada Miejska w Świebodzicach uchwala, co następuje:

§ 1

1. Miejsca stałej sprzedaży i spożywania napojów alkoholowych winny być zlokalizowane w taki sposób, aby ich usytuowanie nie zakłócało realizacji funkcji placówkom oświatowo-wychowawczym, opiekuńczym, ośrodkom kultury, bibliotekom, obiektom kultu religijnego, zakładom przemysłowym, zakładom opieki zdrowotnej i społecznej, dworcom kolejowym i autobusowym oraz obiektom zajmowanym przez organy ścigania lub administracji publicznej.

2. Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w punktach i obiektach położonych w najbliższej okolicy jednostek wymienionych w ust. 1 mogą być wydane po zasięgnięciu opinii właścicieli lub zarządców tych placówek.

§ 2

1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie:

1) obiektów sportowych i rekreacyjnych z wyłączeniem:

a) obiektów pełniących funkcję hotelową,

b) jednorazowego zezwolenia na czas trwania festynów i imprez masowych,

c) basenów i kąpielisk, na których może odbywać się wyłącznie sprzedaż piwa (w wyznaczonym punkcie),

2) targowisk, straganów,

3) obiektów użyteczności publicznej tj.: parkingi, dworce kolejowe i autobusowe,

4) zakładów opieki zdrowotnej i społecznej,

5) obiektów sakralnych, kościelnych i cmentarzy,

6) barów mlecznych i punktów o charakterze obwoźnym,

7) punktów gastronomicznych, w których wydawane są obiady podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej.

2. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i poza miejscem sprzedaży nie może być usytuowana w miejscach, gdzie prowadzona jest sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych na podstawie innych zezwoleń i koncesji.

§ 3

1. Punkty prowadzące sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży mogą być usytuowane:

1) w restauracjach, gospodach, zajazdach, karczmach,

2) w kawiarniach, barach kawowych, herbaciarniach, cukierniach, winiarniach,

3) w barach restauracyjnych, uniwersalnych, gastronomicznych, pubach, drink barach.

z zastrzeżeniem ust 2.

2. Punkty sprzedaży prowadzące sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, nie mogą być usytuowane:

1) w pijalniach, barach piwnych, piwiarniach,

2) w smażalniach, pizzeriach, rożnach, itp.

§ 4

1. Zezwolenia na jednorazową sprzedaż napojów alkoholowych mogą być wydawane tylko w związku z organizowaniem imprez masowych i festynów.

2. Przedsiębiorca ubiegający się o wydanie jednorazowego zezwolenia dołącza do wniosku pisemną zgodę organizatora imprezy na sprzedaż napojów alkoholowych, z podaniem miejsca sprzedaży i czasu trwania imprezy.

§ 5

1. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży mogą w ramach posiadanego zezwolenia ubiegać się dodatkowo o zgodę na podawanie napojów alkoholowych w tzw. ogródkach piwnych.

2. Pod pojęciem “ogródka piwnego” należy rozumieć wydzielone miejsce na zewnątrz istniejącego lokalu gastronomicznego, będącego integralną jego częścią, oddzielone trwałymi lub przenośnymi elementami (parkany, pergole, itp.), wyposażone w stoliki, krzesła, parasole itp.

3. Prowadząc “ogródek piwny”, należy spełniać następujące warunki:

1) należy posiadać tytuł prawny do terenu, gdzie usytuowany będzie “ogródek piwny”, należy określić powierzchnię “ogródka”,

2) “ogródek piwny” powinien być usytuowany w taki sposób, by zachowane były wymogi bezpieczeństwa ruchu drogowego, swobody ruchu pieszego na ciągach komunikacyjnych i porządku publicznego,

3) teren “ogródka piwnego” winien być ogrodzony i znajdować się w sąsiedztwie lokalu właściwego,

4) jeżeli punkt sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży mieści się w jednym budynku z punktem sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, to tzw. ogródek piwny musi być usytuowany wokół tej części budynku, gdzie odbywa się sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.

4. Właściciel “ogródka piwnego” jest zobowiązany:

1) dbać o utrzymanie terenu i wyposażenia ogródka w czystości oraz należytym stanie technicznym,

2) dbać o zachowanie porządku i spokoju publicznego na terenie całego obiektu.

5. Zgodę na prowadzenie “ogródka piwnego” cofa się w przypadku powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 1 miesiąca, zakłócania porządku publicznego w związku ze spożywaniem napojów alkoholowych przez osoby korzystające z “ogródka piwnego”. Zgodność skarg powinna być potwierdzona przez policję lub Straż Miejską.

6. Cofnięcie zgody następuje w formie postanowienia Burmistrza Miasta Świebodzice po zasięgnięciu opinii Komisji Handlu, Usług, Bezrobocia i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Świebodzicach.

§ 6

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązany jest do umieszczenia w widocznym miejscu:

1) informacji o szkodliwości alkoholu,

2) informacji o zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym oraz na kredyt i pod zastaw,

3) o zakazie spożywania alkoholu w miejscu sprzedaży w detalicznych punktach sprzedaży,

4) tabliczki o godzinach otwarcia i zamknięcia punktu sprzedaży.

§ 7

Zezwolenia na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydane na mocy dotychczasowych przepisów zachowują ważność do czasu upływu terminu, na jaki zostały udzielone, chyba że wcześniej dojdzie do ich cofnięcia bądź stwierdzenie wygaśnięcia.

§ 8

Do spraw o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie uchwały maja zastosowanie przepisy niniejszej uchwały.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Świebodzice.

§ 10

Traci moc uchwała nr 489/XXV/I/97 z dnia 16 stycznia 1997 r. w sprawie zasad usytuowania na terenie miasta Świebodzice miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów oraz reklamy alkoholu.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

WŁADYSŁAW GÓRA