551 |
|
PREZES |
Wrocław, dnia 3 lutego 2004 r |
URZĘDU REGULACJI ENERGETYKI |
|
OWR-820/200-A/15/2004/V/JK |
|
DECYZJA Na podstawie art. 47 ust. 2 oraz art. 23 ust. 2 pkt 2 lit. b i c i art. 45, w związku z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504) oraz w związku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 października 2003 r. w sprawie zatwierdzenia taryfy dla ciepła Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy posiadającego statystyczny numer identyfikacyjny REGON: 891 140 930 zwanego w dalszej części decyzji “Przedsiębiorstwem” |
postanawiam
– dla działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania ciepła – w wysokości minus 0,35%,
– dla działalności gospodarczej w zakresie przesyłania i dystrybucji ciepła – w wysokości minus 14,70%,
UZASADNIENIE
Na podstawie art. 61 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, na wniosek Przedsiębiorstwa posiadającego koncesje z dnia 2 listopada 1998 r. na: wytwarzanie ciepła nr WCC/536/200/U/2/98/KW ze zm. oraz przesyłanie i dystrybucję ciepła nr PCC/565/200/U/2/98/KW ze zm., w dniu 6 października 2003 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia taryfy dla ciepła, ustalonej przez to Przedsiębiorstwo.
Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne, przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje m.in. na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania oraz przesyłania i dystrybucji ciepła ustalają taryfy dla ciepła, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE.
Natomiast w myśl art. 23 ust. 2 pkt 2 lit. b) i c) ustawy – Prawo energetyczne, do zakresu kompetencji Prezesa URE należy ustalanie współczynników korekcyjnych określających poprawę efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych oraz zmianę warunków prowadzenia przez te przedsiębiorstwa danego rodzaju działalności gospodarczej, a także ustalanie okresu obowiązywania współczynników korekcyjnych.
W trakcie postępowania administracyjnego, na podstawie zgromadzonej dokumentacji ustalono, że Przedsiębiorstwo opracowało taryfę zgodnie z zasadami określonymi w art. 45 ustawy – Prawo energetyczne oraz z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 12 października 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad rozliczeń w obrocie ciepłem (Dz. U. z 2000 r. Nr 96, poz. 1053), zwanego w dalszej części “rozporządzeniem taryfowym”.
Bazowe ceny i stawki opłat skalkulowane zostały przez Przedsiębiorstwo na podstawie kosztów uzasadnionych prowadzenia działalności, zaplanowanych dla pierwszego roku stosowania taryfy na podstawie porównywalnych kosztów poniesionych przez Przedsiębiorstwo w roku kalendarzowym poprzedzającym pierwszy rok stosowania taryfy (§ 12 ust. 2 rozporządzenia taryfowego).
Współczynniki korekcyjne, o których mowa w punkcie 2 rozstrzygnięcia decyzji, ustalone zostały adekwatnie do projektowanej efektywności funkcjonowania Przedsiębiorstwa oraz stosownie do zmiany warunków prowadzenia przez to Przedsiębiorstwo działalności koncesjonowanej w okresie stosowania taryfy.
Współczynniki korekcyjne Xw, uwzględnione zostały w cenach i stawkach opłat ustalonych w taryfie zatwierdzonej niniejszą decyzją.
Okres stosowania taryfy w myśl § 28 ust. 3 rozporządzenia taryfowego – nie może być dłuższy od okresu obowiązywania współczynników korekcyjnych.
W tym stanie rzeczy postanowiłem orzec, jak w rozstrzygnięciu.
POUCZENIE
Odwołanie należy przesłać na adres Południowo-zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki – ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49-57, 50-032 Wrocław.
Z upoważnienia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki |
URZĄD REGULACJI ENERGETYKI |
POŁUDNIOWO-ZACHODNI ODDZIAŁ TERENOWY |
z siedzibą we Wrocławiu |
DYREKTOR |
Wincenty Rękas |
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością