R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 3
Wyznacza się tereny o różnym przeznaczeniu i sposobach użytkowania, wydzielone na rysunku planu liniami ciągłymi i oznaczone symbolami literowymi. Przeznaczenie i sposoby użytkowania poszczególnych terenów określone są w rozdziale II uchwały.
§ 4
Ustala się obowiązek stosowania zharmonizowanych ze sobą form architektonicznych z przewagą elementów poziomych w zabudowie i przestrzeniach otwartych. Dopuszcza się nieliczne elementy pionowe jako dominanty architektoniczne i techniczne oraz drzewa pełniące funkcje ochronno-izolacyjne.
§ 5
1. Wszelkie uciążliwości będące skutkami funkcjonowania obiektów, które powstaną na terenie objętym planem, nie mogą przekroczyć poza granicami tego terenu wartości dopuszczalnych określonych przez przepisy szczególne, czyli ustawy i wydane na ich podstawie rozporządzenia wykonawcze.
2. W szczególności dotyczy to zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, wód powierzchniowych i podziemnych, gleb, hałasu, drgań i promieniowania elektromagnetycznego.
§ 6
Ze względu na występowanie w pobliżu terenu objętego planem licznych stanowisk archeologicznych datowanych od epoki kamiennej po późne średniowiecze ustala się obowiązek zapewnienia na koszt inwestora nadzoru archeologicznego w czasie robót ziemnych i w razie potrzeby, przeprowadzenia ratunkowych badań archeologicznych.
§ 7
Plan nie wyznacza osobnych terenów jako publicznych. Ustala się obowiązek zapewnienia dojazdu na teren objęty planem dla klientów i służb technicznych z drogi publicznej, którą jest ul. marsz. Józefa Piłsudskiego w Głogowie, oraz ustala się obowiązek wyznaczenia parkingów dla korzystających z obiektów usługowych które znajdą się na terenie objętym planem.
§ 8
Ustala się następujące parametry liczbowe obiektów:
1. wysokość budynków na 1 kondygnację nadziemną w dopuszczeniem galerii lub antresoli wewnątrz bryły kondygnacji,
2. intensywność zabudowy, to jest stosunek powierzchni kondygnacji nadziemnych (nie licząc galerii lub antresoli) do powierzchni terenu inwestycji – na 20–40%,
3. przebiegi nieprzekraczalnych linii zabudowy wg przebiegów ustalonych na rysunku planu.
§ 9
Ustala się obowiązek zdjęcia i wykorzystania lub wywiezienia w miejsce wskazane przez Wójta Gminy Głogów warstwy humusu z kompleksu gleb klas bonitacyjnych R IIIa i IVb, które zajmują ponad 90% powierzchni terenu objętego planem.
§ 10
Jeżeli realizować plan będzie więcej niż jeden inwestor – podziału nieruchomości należy dokonywać w miarę możliwości w kierunku prostopadłym do podziałów obecnych.
§ 11
Sposoby zagospodarowania terenów ustalone są w II rozdziale niniejszej uchwały.
§ 12
Ustala się następujące zasady systemu komunikacji i infrastruktury technicznej:
1. Dojazd wyłącznie z ul. Piłsudskiego w postaci skrzyżowania jednopoziomowego skanalizowanego, ze światłami. Obok skrzyżowania dwa przystanki dla autobusów miejskich. Także w obrębie terenu opracowania wyznacza się lokalizację przystanku komunikacji miejskiej. Ulica Piłsudskiego leży w granicach m. Głogowa, dlatego szkicowe przedstawienie skrzyżowania na rysunku niniejszego planu nie jest jego ustaleniem, a stanowi element informacyjny. Dojścia piesze od strony osiedla Kopernika w Głogowie poprzez skrzyżowanie a od wsi Ruszowice w gm. Głogów i z osiedla Paulinów w m. Głogowie – ciągiem pieszym od wlotu ul. Cisawej do ul. Piłsudskiego do wjazdu na teren opracowania.
2. Uzbrojenie terenu w wodę, ciepło, gaz i przyłącze telekomunikacyjne z sieci uzbrojenia istniejące w mieście Głogowie za zgodą i na warunkach ustalonych przez administratorów poszczególnych sieci.
3. Odprowadzenie ścieków do kanalizacji miejskiej w Głogowie pod warunkiem wstępnego oczyszczenia ścieków z parkingów, stacji benzynowej i myjni dla samochodów dostawczych z piasku i produktów ropopochodnych.
4. Dostawa energii elektrycznej z istniejących linii napowietrznych średniego napięcia 20 kV nr nr L – 842 i L – 845. Odcinki linii napowietrznych przechodzące przez teren objęty planem należy skablować celem usunięcia kolizji z przewidywanym zagospodarowaniem działki. Koszty skablowania linii ponosi osoba posiadająca tytuł prawny do działki. Zasady przebiegu skablowanych linii pokazane są na rysunku planu. Ustala się budowę stacji transformatorowej typu miejskiego na terenie oznaczonym symbolem EE. Stacja transformatorowa będzie zasilana liniami kablowymi w oparciu o skablowane odcinki linii napowietrznych 20 kV L – 842 i L – 845. Przewiduje się także możliwość budowy stacji transformatorowych przybudowanych lub wbudowanych w poszczególne obiekty. Dla zasilania w energię elektryczną obiektów objętych planem przewiduje się budowę linii kablowych średniego napięcia 20 kV i linii kablowych niskiego napięcia.
5. Usuwanie odpadków stałych na wysypisko dla m. Głogowa i huty miedzi na podstawie umowy z gminą miejską Głogów.
§ 13
1. Dopuszcza się etapowanie realizacji planu, po dokonaniu podziału obszaru nim objętego w sposób określony w § 10.
2. Do czasu realizacji planu teren nim objęty pozostaje w dotychczasowym użytkowaniu rolniczym, z uwzględnieniem ewentualnego etapowania jego realizacji, o którym mowa w pkt 1.
§ 14
Cały teren objęty opracowaniem planu jest przeznaczony pod budowę obiektów handlowych, o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 i urządzenia im towarzyszące.
§ 15
Ustala się wysokość stawki procentowej, związanej z wzrostem wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36, ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą pobiera Wójt Gminy Głogów, ustala się na 5,0% wzrostu wartości nieruchomości, spowodowanego przez uchwalenie planu.