511 UCHWAŁA RADA GMINY RUDNA z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorstw na terenie Gminy Rud naNa podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz. 1806 z 2003 Nr 80, poz. 717, Nr 162 poz. 1568) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 110, poz. 1039, Nr 188, poz. 1840, Nr 200, poz. 1953 i Nr 203, p oz. 1966) Rada Gminy uchwala, co następuje: |
§ 1
Użyte w uchwale określenia oznaczają:
1)
działalność gospodarczą – działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej,2) podmiot gospodarczy – osoba fizyczna lub prawna utworzona zgodnie
z przepisami prawa, jeżeli jej przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej,3) nowa inwestycja
– inwestycja związana z utworzeniem, rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, jak również rozpoczęciem w przedsiębiorstwie działań obejmujących dokonanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego, zmian wyrobu lub usług,4) tworzenie nowych miejsc pracy
związanych z daną inwestycją oznacza przyrost netto miejsc pracy w określonym przedziale czasu w danym przedsiębiorstwie po dokonaniu inwestycji,5)
data rozpoczęcia działalności gospodarczej – data dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub innego właściwego rejestru.§ 2
1. Podmiotem gospodarczym działającym na terenie gminy Rudna przysługują następujące rodzaje zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości:
a) zwolnienie z podatku tytułu uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego w celu tworzenia nowych stałych miejsc pracy,
b) ulga w podatku z tytułu zatrudnienia lub zwiększenia zatrudnienia, a także z tytułu podjęcia działalności gospodarczej na własny rachunek przez osoby bezrobotne.
§ 3
Zwolnienia i ulgi, o których mowa w § 2, stosuje się do nieruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu wieczystym podatników.
§ 4
Zwolnienia z tytułu uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego w celu tworzenia nowych miejsc pracy
1. Zwalnia się z podatku do nieruchomości grunty, budynki, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli spełnią jeden z następujących warunków:
a) są to nieruchomości gruntowe nabyte lub przejęte w użytkowanie wieczyste w celu wybudowania zakładu produkcyjnego lub usługowego i uruchomienia w nim działalności gospodarczej,
b) stanowią nabyty wraz z gruntem, nieużytkowany obiekt budowlany w celu uruchomienia działalności gospodarczej.
2. okres zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, uzależniony jest od ilości utworzonych nowych stałych miejsc pracy po uruchomieniu działalności gospodarczej, zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu co najmniej 80% bezrobotnych, zameldowanych na pobyt stały i stale zamieszkujących, mieszkańców gminy Rudna i wynosi:
a) przy utworzeniu 2–5 nowych stałych miejsc pracy – 2 lata,
b) przy utworzeniu 6–10 nowych stałych miejsc pracy – 3 lata,
c) przy utworzeniu 11–20 nowych stałych miejsc pracy – 4 lata,
d) przy utworzeniu 21–40 nowych stałych miejsc pracy – 5 lat,
e) przy utworzeniu 41–70 nowych stałych miejsc pracy – 6 lat,
f) przy utworzeniu 71–100 nowych stałych miejsc pracy – 8 lat,
g) przy utworzeniu powyżej 100 nowych stałyc
h miejsc pracy – 10 lat.3. Stan zatrudnienia musi być utrzymany przez okres zwolnienia z podatku. W przypadku zmiany wielkości zatrudnienia w okresie zwolnienia z podatku od nieruchomości poprzez jego zwiększenie i przekroczenie kolejnego progu określonego w ust. 2, zwolnienie przysługuje przez czas określony nową kategorią pomniejszony o okres zwolnienia przysługującego przed zmianą wielkości zatrudnienia.
4. Zwalnia się z podatku nieruchomości lub ich części, w których osoba posiadająca status bezrobotnego, stając się podmiotem gospodarczym po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, rozpocznie działalność gospodarczą i będzie ją prowadzić przez co najmniej 2 lata. Maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi 2 lata.
5. Jeżeli działalność gospodarcza nie zostanie uruchomiona w ciągu 1 roku od daty nabycia nieruchomości, o której mowa w ust. 1, lub w przypadku zakończenia czy zawieszenia działalności gospodarczej, o której mowa w ust 4, przed upływem ustalonego terminu oraz jeśli nie zostaną spełnione waru
nki określone w ust. 2 i 3, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami naliczanymi od ustawowych terminów płatności podatku w wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.§ 5
Ulgi z tytułu zatrudniania i zwiększenia zatru
dnienia1. Udziela się ulgi w podatku od nieruchomości z tytułu zatrudnienia lub zwiększenia zatrudnienia o osoby posiadające status bezrobotnego, zameldowane na pobyt stały oraz stale zamieszkujące na terenie gminy Rudna.
2. Roczna ulga na jeden pełny eta
t kalkulacyjny wynosi:a) 300
b) 250
złotych na jednego zatrudnionego w zakładzie usługowym,c) 200
złotych na jednego zatrudnionego w firmie handlowej.3. Ulga, o której mowa w ust. 1, obowiązuje w obrębie roku podatkowego.
4. Ulgi udziela się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Kwota ulgi podlega rozliczeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy w roku.
5. Warunkiem skorzystania z ulgi, o której mowa w ust
. 1, jest utrzymanie zatrudnienia przez okres co najmniej 24 miesięcy.§ 6
Łączna wysokość ulg, o których mowa w § 5, nie może przekroczyć 80% należnego w roku podatkowym podatku od nieruchomości .
§ 7
1. Zwolnienia i ulgi, o których mowa w § 2, udzielane
2. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, podmiot gospodarczy zobowiązany jest dołączyć następujące dokumenty:
– akt notarialny,
– kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wyciąg z innego właściwego rejestru,
– kserokopie umów o pracę oraz druki ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia),
– kserokopie rozliczeń z ZUS – DRA – za część miesięcy przed datą założenia wniosku (§ 5 uchwały),
– ksero
kopie umowy z absolwentami lub uczniami (§ 6 uchwały),– informacje o wielkości pomocy publicznej uzyskanej w różnych formach w ciągu trzech kolejnych lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.
3. Wymienione w ust. 2 dokumenty mają być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionych pracowników urzędu gminy.
4. Jeżeli podmiot gospodarczy w roku następnym będzie spełniał warunki uprawniające do udzielenia ulgi w podatku od nieruchomości, powinien złożyć nowy wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.
§ 8
1. Podatnik, który uzyskał ulgę w podatku lub zwolnienie, o których mowa w § 4 i 5, winien:
– przedkładać listę absolwentów odbywających staż i listę uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu w okresach kwartalnych, do 15 każdego miesiąca po zakończeniu kwartału,
– przedkładać dokumenty potwierdzające stan zatrudnienia – DRA, ZUA dla osób nowo przyjętych i ZWUA dla osób zwalnianych, w okresach kwartalnych, do 15 każdego miesiąca po zakończeniu kwartału.
2. Podatnik zobowiązany jest powiadomić pisemnie organ podatkowy o okolicznościach powodujących utratę ulgi w podatku najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.
3. Podatnik, który w terminie określonym w ust. 1, zawiadomi organ podatkowy o utracie praw do ulgi, traci prawo do ulgi poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utracił te warunki.
4. Podatnik, który nie dotrzymał terminu określonego w ust. 1, traci prawo do ulgi od dnia udzielenia ulgi i zobowiązany jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami).
§ 9
Z ulg i zwolnień z podatku nie mogą korzystać przedsiębiorcy zalegający ze spłatą zobowiązań wobec budżetu gminy Rudna.
§ 10
1.
2. Łączna wielkość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom nie może przekroczyć 100 tysięcy EURO.
3. Podatnicy korzystający ze zwolnień lub ulg w podatku od nieruchomości zobowiązani są do składania organowi podatkowemu informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w różnych formach w terminie do 15 stycznia każdego roku podatkowego.
4. Jeżeli przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy publicznej nastąpiło w związku z udzieleniem ulgi lub zwolnienia z podatku od nieruchomości, kwota udzielonej pomocy ponad dopuszczalną intensywność podlega zwrotowi w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji określającej wysokość zwrotu.
§ 11
Kontrolę nad udzielonymi zwolnieniami i ulgami w podatku od nieruchomości sprawuje inspektor ds. kontroli i zamówień publicznych.
§ 12
1
2. Pomoc
udzielana na podstawie uchwały zgodnie z warunkami określonymi w programach, o których mowa w ust. 1, nie podlega opiniowaniu w trybie art. 25 ustawy o pomocy publicznej.§ 13
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 14
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY RADY |
JERZY STANKIEWICZ |
Załącznik do uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 30 grudnia 2003 r. (poz. 511)