484

UCHWAŁA RADY MIASTA ZGORZELEC

z dnia 19 grudnia 2003 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Przedmieścia Nyskiego w Zgorzelcu

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą nr 433/02 Rady Miejskiej w Zgorzelcu z dnia 9 lipca 2002 r. Rada Miasta Zgorzelec uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się zmianę miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego Przedmieścia Nyskiego w Zgorzelcu.

2. Integralną częścią planu jest rysunek zmiany planu w skali 1:500, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

3. Na rysunku zmiany planu oznaczono granice obszaru objętego planem.

§ 2

1. Zmiana planu ustala:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania;

2) linie rozgraniczające dróg publicznych wraz z urządzeniami pomocniczymi;

3) granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie;

4) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury;

5) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy;

6) zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane;

7) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikający z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego zagospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 3

1. Zapisy zawarte w treści uchwały oraz na rysunku zmiany planu są ustaleniami obowiązującymi, poza opisanymi jako orientacyjne i postulowane.

2. Zakres stosowania ustaleń określonych jako orientacyjne i postulowane, określają przepisy niniejszej uchwały oraz ustalenia zawarte na rysunku zmiany planu.

3. Ilekroć w uchwale i na rysunku zmiany planu jest mowa o:

1) zmianie planu– należy przez to rozumieć niniejszą zmianę miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego Przedmieścia Nyskiego w;

2) stanie istniejącym – należy przez to rozumieć stan w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały;

3) bloku zabudowy – należy przez to rozumieć zespół obiektów lub zespół obiektów wraz z terenem wydzielonym liniami rozgraniczającymi;

4) usługach – należy przez to rozumieć:

a) usługi publiczne, obejmujące usługi oświaty, opieki społecznej, zdrowia, społeczno-kulturalne, rekreacji i wypoczynku, administracji publicznej, organizacji społeczno-politycznych i religijnych,

b) usługi o charakterze komercyjnym obejmujące,

– administrację, obsługę działalności gospodarczej (biura, agencje, banki),

– handel detaliczny,

– usługi rzemiosła nieprodukcyjnego związanego z konsumpcją indywidualną, z wykluczeniem naprawy i obsługi pojazdów mechanicznych,

– usługi turystyki (hotele, pensjonaty) i gastronomię,

– usługi pocztowe, telekomunikacyjne i informatyczne,

– usługi badawczo-rozwojowe,

– usługi edukacyjne,

– usługi ochrony zdrowia,

– usługi rekreacji, sportu i kultury.

§ 4

Przeznaczenie terenów i linie rozgraniczające.

1. W granicach zmiany planu lokalizuje się:

1) tereny zabudowy mieszkaniowo–usługowej oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem; M/U

2) tereny usługowe oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem; U

3) tereny zieleni oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem; Z

4) tereny urządzeń infrastruktury technicznej; Te

5) tereny ulic oznaczone na rysunku zmiany planu symbolami; KL

6) tereny wydzielonych placów i ulic pieszych oznaczonych na rysunku zmiany planu symbolem; KP

7) tereny wód otwartych oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem; W

2. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku zmiany planu linie rozgraniczające obowiązujące i orientacyjne.

3. Orientacyjne linie rozgraniczające mogą być przesunięte w stosunku do oznaczonych na rysunku zmiany planu maksymalnie o 5,0 m.

4. Na terenach mieszkaniowo-usługowych powierzchnia usług nie może przekraczać 50% powierzchni użytkowej bloku zabudowy.

5. Na terenach o funkcji usługowej powierzchnia mieszkalna nie może przekraczać 20% powierzchni użytkowej bloków zabudowy.

6. Dopuszcza się zagospodarowanie przestrzeni Placu Pocztowego na cele usługowe, z zachowaniem istniejących reliktów budowlanych dawnego Placu Pocztowego. Zagospodarowanie to nie może powodować ograniczeń w użytkowaniu Placu Pocztowego i musi spełniać warunki określone w § 6.

§ 5

Zasady i standardy kształtowania zabudowy

oraz zagospodarowania terenów mieszkaniowo-usługowych i usługowych

1. Zasady lokalizacji zabudowy i zagospodarowania terenów oraz podstawowe standardy kształtowania zabudowy i jej przebudowy określa rysunek zmiany planu i uchwała.

2. Ustala się następujące minimalne wskaźniki intensywności zabudowy:

1) dla terenów mieszkaniowo-usługowych – 1,0;

2) dla terenów usługowych – 1,5.

3. W stosunku do zabudowy istniejącej plan dopuszcza:

1) wymianę zabudowy z wyłączeniem obiektów zabytkowych;

2) przebudowę, rozbudowę i modernizację zabudowy.

4. Realizacja nowej zabudowy oraz zamierzeń określonych w punkcie 3, z uwagi na położenie w strefie “A” ochrony konserwatorskiej, wymaga uzgodnienia z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

5. Przy wymianie, rozbudowie i przebudowie istniejącej zabudowy należy zachować dotychczasową wysokość budynku, liczbę kondygnacji, szerokość elewacji i liczbę osi okiennych oraz formę i spadek dachu.

6. Rozbiórkę obiektu znajdującego się w spisie konserwatorskim należy poprzedzić wykonaniem karty ewidencyjnej w uzgodnieniu z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

7. Ustalenia punktu 6 w zakresie zachowania formy i spadku dachu nie dotyczą budynków wskazanych na rysunku zmiany planu do przebudowy.

8. Dopuszcza się rozbudowę istniejącej zabudowy w kierunku wnętrz blokowych, z zachowaniem następujących warunków:

1) ustala się nieprzekraczalną linie rozbudowy w odległości 4,0 m od istniejącej ściany tylnej poszczególnych budynków, a w przypadku obiektu dawnego młyna do 6,0 m;

2) wysokość rozbudowy nie może przekroczyć dotychczasowej wysokości budynku lub wysokości określonej na rysunku zmiany planu;

3) forma części rozbudowywanej, w tym dach, nawiązywać będzie do architektury istniejącego obiektu.

9. Ciągi nowej zabudowy należy kształtować z uwzględnieniem zasad kompozycyjnych, form podziałów elewacyjnych oraz układu osi okiennych istniejącej zabudowy. Minimalna szerokość elewacji wyodrębnionej architektonicznie w nowej zabudowie wynosi 9 m a maksymalna szerokość wynosi 18 m. Elewację ciągów zabudowy należy kształtować w oparciu o zróżnicowanie szerokości podziałów elewacyjnych.

10. W ścianach zlokalizowanych na granicy działki, będącej równocześnie linią rozgraniczającą terenów publicznych oraz zlokalizowanych bliżej niż 4 m od granic terenów publicznych, oznaczonych symbolem Z, K, KP, W i terenów ogólnodostępnej przestrzeni wnętrz bloków zabudowy, dopuszcza się umieszczanie otworów okiennych i drzwiowych.

11. Przestrzenie ogólnodostępne wewnątrz bloków zabudowy, na terenach oznaczonych symbolem M/U mogą być przeznaczone tylko na cele parkowania, zieleni, rekreacji, wypoczynku i obsługi komunalnej, służących wyłącznie użytkownikom poszczególnych bloków zabudowy. Pozostawienie ogólnodostępnych przestrzeni wewnątrz bloków zabudowy nie jest obowiązujące przy wydzieleniu działki obejmującej cały blok zabudowy.

12. W budynkach niemających dostępu do ogólnodostępnej przestrzeni wewnątrz bloków zabudowy lub nieposiadających możliwości wydzielenia na działce miejsca do czasowego składania odpadów stałych zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomieszczenia dla ww. celu należy projektować wewnątrz budynku.

13. Elewacje budynków na obszarze planu należy kształtować z materiałów budowlanych nawiązujących ściśle do rozwiązań tradycyjnych (tynki, okładziny kamienne i ceramiczne, drewno, szkło).

14. Do przykrycia dachów stromych na budynkach w granicach opracowania należy stosować dachówkę ceramiczną, blachę cynkową lub blachę miedzianą.

§ 6

Ochrona środowiska kulturowego

1. Obszar objęty zmianą położony jest w całości w strefach:

1) “A” ochrony konserwatorskiej;

2) “W” ochrony archeologicznej;

2. Obiekty zabytkowe i objęte spisem konserwatorskim określa rysunek zmiany planu.

3. Wszelką działalność na obszarze strefy “A” i w obiektach zabytkowych oraz w obiektach objętych spisem konserwatorskim, którą reguluje ustawa Prawo budowlane, należy prowadzić w uzgodnieniu z Państwową Służbą Ochrony Zabytków.

4. Roboty budowlane prowadzone w obrębie strefy ochrony archeologicznej “W” należy poprzedzić rozpoznaniem archeologicznym prowadzonym pod nadzorem Państwowej Służby Ochrony Zabytków.

5. W istniejących budynkach ochronie podlegają charakterystyczne elementy ukształtowania zabudowy i ich detalu. Przy modernizacji tych obiektów należy przywracać zdegradowane elementy wystroju architektonicznego.

6. Wyniki badań architektonicznych w rejonie dawnej bramy miejskiej oznaczonej na rysunku zmiany planu należy uwidocznić w postaci zróżnicowanych form nawierzchni przy modernizacji ulic.

7. Należy odtworzyć studnię i słup Poczty Saskiej na “Placu Pocztowym”.

8. Nawierzchnie ulic w strefie “A” ochrony konserwatorskiej należy wykonywać z elementów drobnogabarytowych, kamiennych (bruk lub płyty kamienne).

§ 7

Zasady podziału na działki

1. Podstawowy podział na działki i ich wielkość określa rysunek zmiany planu.

2. W obrębie bloku zabudowy dowolną ilość działek podziału podstawowego można łączyć w jedną działkę. Blok zabudowy może stanowić jedną odrębną działkę.

3. Dopuszcza się zmiany podstawowego podziału na działki. Zmiany granic działek można przeprowadzić przy zachowaniu następujących ustaleń:

1) granice działek muszą pokrywać się z liniami podziału elewacji w ciągach zabudowy;

2) minimalna odległość granicy działki od wewnątrz blokowej elewacji budynku wynosi 10 m; odległość ta mierzona jest od głównej ściany zewnętrznej w przyziemiu; ustalenie to nie dotyczy działek wydzielanych przy budynkach narożnych.

4. Zmiany podstawowego podziału na działki nie mogą uniemożliwiać lub ograniczać kształtowanie zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z rysunkiem planu i § 5 uchwały.

§ 8

Zasady ochrony środowiska i zdrowia ludzi

1. Obszar opracowania zmiany podlega ochronie przed uciążliwościami hałasu jak tereny zabudowy mieszkaniowej, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt a) ustawy Prawo ochrony środowiska.

2. Istniejące drzewa i krzewy podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dopuszcza się usuwanie drzew i krzewów przy budowie lub rozbudowie obiektów budowlanych tylko pod warunkiem ich przeniesienia lub zastąpienia przewidzianych do usunięcia innymi drzewami lub krzewami.

3. Na wydzielonych działkach zabudowy mieszkaniowej i mieszkaniowo-usługowej oraz w obrębie ogólnodostępnych terenów wewnątrz bloków zabudowy należy przeznaczyć minimum 30% powierzchni działek na cele zieleni.

4. W obrębie linii rozgraniczających ulic, w tym ciągów pieszych i rowerowych, należy lokalizować zieleń wg zasad określonych na rysunku zmiany planu, na którym określono minimalną ilość zieleni w liniach rozgraniczających ulic.

5. Zakazuje się lokalizacji wszelkiej zabudowy na terenie zieleni (skarpy) nadrzecznej oznaczonej symbolem Z oraz ciągu pieszego KP prowadzonego wzdłuż rzeki.

6. Dopuszcza się wyłącznie czasowe gromadzenie odpadów stałych. Lokalizację miejsc czasowego gromadzenie odpadów stałych należy określać zgodnie z przepisami szczególnymi.

§ 9

Kształtowanie elementów układu komunikacyjnego

1. Elementy układu komunikacyjnego tworzą określone na rysunku zmiany planu:

1) ulica lokalna;

2) chodniki oraz ulice i place piesze;

3) miejsca postojowe przyuliczne.

2. Minimalna szerokość jezdni ulicy lokalnej powinna wynosić –6,0 m.

3. Odcinek ulicy o ruchu uspokojonym należy kształtować zgodnie z przepisami szczególnymi oraz “Wytycznymi projektowania ulic” G.D.D.P. – Warszawa 1993 – Aneks 8.

4. Modernizowane i nowe elementy układu komunikacyjnego należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

5. W zagospodarowaniu elementów układu komunikacyjnego należy uwzględnić ustalenia § 6 ust. 7 i 8.

6. W obrębie linii rozgraniczających ulic dopuszcza się lokalizowanie następujących obiektów niestwarzających problemów bezpieczeństwa i wygody ruchu:

1) związanych z obsługą ruchu;

2) kiosków gazetowych i kwiatowych.

7. Formę architektoniczną obiektów określonych w punkcie 6 należy kształtować indywidualnie w nawiązaniu do otaczającej przestrzeni i zabudowy. Zakazuje się wykorzystania na te cele obiektów powtarzalnych o charakterze kontenerowym i podobnych.

8. Układ elementów zagospodarowania ulic może podlegać zmianie przy zachowaniu ustalonych linii rozgraniczających ulic. Podstawą do podjęcia zmian mogą być tylko kompleksowe opracowania projektowe obejmujące poszczególne ciągi uliczne w całości.

9. W projektach zagospodarowania ulicy KL należy zachować co najmniej określoną w rysunku zmiany planu liczbę miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

10. Zakazuje się organizacji miejsc postojowych, parkingowych i garażowych dla samochodów o ciężarze całkowitym powyżej 3,5 t.

11. W zagospodarowaniu terenów mieszkaniowych i usługowych należy zabezpieczyć możliwość lokalizacji miejsc postojowych dla rowerów.

12. Budowę i przebudowę elementów układu komunikacyjnego należy poprzedzić rozpoznaniem archeologicznym pod nadzorem Państwowej Służby Ochrony Zabytków.

13. Przy budowie i przebudowie nawierzchni ulic konstrukcję warstwy jezdnej należy wykonywać z drobnogabarytowych elementów kamiennych – bruk, płyty kamienne.

§ 10

Zasady obsługi infrastrukturą techniczną

1. Ustala się:

1) dostawę wody do celów bytowych i przeciwpożarowych z sieci miejskiej;

2) dostawę energii elektrycznej i gazu do celów bytowych i grzewczych z sieci przedsiębiorstwa energetycznego;

3) zrzut ścieków sanitarnych i wód opadowych do sieci miejskiej.

2. Ustala się dostawę energii elektrycznej i gazu wyłącznie z sieci i urządzeń przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem i dystrybucją paliw i energii – zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne.

3. Wyklucza się lokalizację urządzeń infrastruktury technicznej obejmujących: stacje transformatorowe, stacje redukcyjno-pomiarowe gazu, węzły cieplne w obszarze ulic oraz wydzielonych placów i ciągów pieszych, oznaczonych na rysunku zmiany planu symbolem KL i KP.

4. Linie infrastruktury technicznej należy lokalizować w granicach terenów publicznych, oznaczonych na rysunku zmiany planu symbolem KL i Z oraz terenów ogólnodostępnych wewnątrz bloków zabudowy.

5. Dopuszcza się inne niż ustalone w punkcie 4 warunki usytuowania sieci, pod warunkiem że:

1) przebieg sieci wymuszony jest istniejąca konfiguracją terenu;

2) przebieg sieci proponowany jest na rysunku zmiany planu;

3) projektowany przebieg sieci uzyskał akceptację zarządcy sieci oraz stron.

6. Dopuszcza się zmianę lokalizacji stacji transformatorowej wskazanej na rysunku zmiany, stosownie do uzgodnień z zarządcą sieci, na zasadach określonych w przepisach szczególnych i z uwzględnieniem ustaleń planu.

7. Instalowanie nowych i modernizację istniejących urządzeń oraz sieci infrastruktury technicznej w obrębie strefy ochrony archeologicznej należy poprzedzić rozpoznaniem archeologicznym prowadzonym pod nadzorem Państwowej Służby Ochrony Zabytków.

§ 11

Warunki wynikające z zagrożenia powodziowego

1. Istniejące obiekty usytuowane w pierzei ul. Wrocławskiej zagrożone są w poziomie piwnic wodami powodziowymi. Przy modernizacji i remoncie tych obiektów wskazanym jest wprowadzenie zabezpieczeń przed wodami powodziowymi. Maksymalny stan wód na obszarze zmiany planu wyniósł – 182,79 NN.

2. Przy ustaleniu poziomów usytuowania przyziemia nowych budynków zlokalizowanych przy ul. Wrocławskiej i ul. Daszyńskiego, oznaczonych na rysunku zmiany planu jako obiekty w strefie zagrożenia wodami powodziowymi, należy uwzględnić uwarunkowania określone w specjalistycznym opracowaniu wykonanym zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej.

3. Celem uzyskania pozwolenia na budowę lub akceptacji zgłoszenia modernizacji obiektów zagrożonych powodzią, o których mowa w punkcie 1 i 2, niezbędne jest uzyskanie uzgodnienia z odpowiednimi organami gospodarki wodnej oraz z właściwym Komitetem Przeciwpowodziowym.

§ 12

Dopuszcza się tymczasowe wykorzystanie terenów na cele:

1. parkingów samochodów osobowych,

2. zorganizowanych placów targowych pod warunkiem zachowania zasad kształtowania obiektów określonych w § 9 pkt 7,

3. zieleni niskiej urządzonej.

§ 13

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 10%.

§ 14

Uchyla się w granicach planu uchwałę nr 190/2000 Rady Miejskiej Zgorzelca z dnia 22 marca 2000 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Przedmieścia Nyskiego w Zgorzelcu (Dz. Urz. Województwa Dolnośląskiego Nr 29, poz. 488) w części dotyczącej terenów objętych ustaleniami niniejszej uchwały.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Zgorzelec.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MAREK WOLANIN

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miasta Zgorzelec z dnia 19 grudnia 2003 r. (poz. 484) /111 kB/