479

UCHWAŁA RADY GMINY W GŁOGOWIE

z dnia 28 listopada 2003 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
gminy Głogów w części obrębu Serby

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. 1994 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami),
w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) oraz w związku z uchwałą Rady Gminy Głogów nr XXX/273/2002 z dnia 9 lipca 2002 r. Rada Gminy Głogów uchwala, co następuje:

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego działek nr nr 191/1, 191/2, 191/3 i 192/3 położonych w obrębie Serby, gm. Głogów, obejmujący ustalenia planu zawarte w treści uchwały oraz rysunek planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2

1. Celem planu jest przeznaczenie terenu wymienionego w § 1, o powierzchni 1,51 ha, na usługi komercyjne z dopuszczeniem usług obsługi komunikacji.

2. Przedmiot ustaleń planu obejmuje: przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub sposobach zagospodarowania, linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi, granice i zasady zagospodarowania terenów i obiektów podlegających ochronie, granice i zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury, lokalne warunki, zasady
i standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy, zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane, zasady ochrony środowiska wynikające z pośredniej Strefy Ochronnej Ujęcia Wody Serby oraz skutki prawne uchwalenia planu.

R o z d z i a ł II

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 3

1. Ustala się przebieg linii:

a) rozgraniczających tereny o różnych sposobach użytkowania – jako obowiązujących – wyznaczonych na rysunku planu liniami ciągłymi,

b) wewnętrznych podziałów terenów o jednakowym sposobie użytkowania – jako obowiązujących – wyznaczonych na rysunku planu liniami ciągłymi i – jako orientacyjnych – wyznaczonych na rysunku planu liniami przerywanymi,

c) nieprzekraczalnych linii zabudowy od granicy jezdni drogi krajowej nr 12 (obecnie G 1/2, docelowo Z 1/2) na 10 m.

2. Ustala się zasady zagospodarowania terenów wynikające z ochrony środowiska i położenia w obrębie pośredniej strefy ochronnej ujęcia wody “Serby”:

a) działalność inwestycyjna i funkcjonowanie obiektów nie powinny powodować zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzi, uciążliwość wynikająca z prowadzonej działalności nie może przekraczać granic własnej działki,

b) zaleca się stosowanie do celów grzewczych przyjaznych dla środowiska paliw – docelowo energii elektrycznej, oleju opałowego i gazu,

c) usuwanie odpadów według stosowanego w gminie systemu gospodarki komunalnej ze składowaniem na wysypisku centralnym,

d) oddziaływania na środowisko ewentualnych urządzeń usługowych nie może przekraczać granic poszczególnych własnych działek,

e) na obszarze objętym planem obowiązują przepisy pkt 4a) dotyczące odprowadzania ścieków,

f) tereny II ZI/ZP i II UC/KS są położone w obrębie wody stuletniej rz. Odry (1%) i mogą podlegać zalewom lub podsiąkom podczas powodzi.

3. Ustala się następujące zasady ochrony wartości historycznych:

a) ze względu na położenie terenu objętego planem w obrębie zabytkowego zespołu fortecznego (przyczółka mostowego) obowiązuje ścisła ochrona budowli o charakterze zabytkowym. Dotyczy to w szczególności bunkra znajdującego się na terenie II ZD. W związku z tym ustala się obowiązek zgłaszania do właściwego terenowo organu służby ochrony zabytków wszelkich zamiarów dotyczących ewentualnych prac budowlanych w obrębie bunkra i uzyskania odpowiednich zezwoleń.

b) ewentualne znaleziska o charakterze zabytkowym należy zgłaszać we właściwym terenowo oddziale służby ochrony zabytków.

4. Ustala się zasady uzbrojenia terenu:

a) dostawa wody z istniejących sieci wodociągu zbiorczego. Dopuszcza się odprowadzenie ścieków w I etapie do własnych zbiorników bezodpływowych. Ze względu na położenie terenu w obrębie pośredniej strefie ochrony ujęcia wody “Serby” dla m. Głogowa – wprowadza się obowiązek likwidacji zbiorników i odprowadzenia ścieków do systemu kanalizacji zbiorczej, z chwilą oddania jej do użytku. Ścieki z obiektów związanych z gospodarka samochodową muszą być wstępnie oczyszczane z produktów ropopochodnych przed wprowadzeniem ich do kanalizacji zbiorowej. Energia elektryczna i telefony z istniejących sieci i urządzeń uwidocznionych na rysunku planu. Zapotrzebowanie na energię elektryczną dla obiektów, znajdujących się na terenach II KS i II UH w ilości jak w stanie istniejącym za pośrednictwem obecnie działających przyłączy. Zapotrzebowanie na energię elektryczną dla terenu II UC określa się na średnio 1000 kWh/rok, a zapotrzebowanie mocy na przyłączu na 2 kW. Zaleca się ogrzewanie budynków paliwami ekologicznymi, jak olej opałowy, energia elektryczna. Zaopatrzenie w gaz z projektowanej średnioprężnej sieci gazowej z reduktorami w poszczególnych budynkach,

b) ustala się, że nowo projektowane sieci uzbrojenia, wymienione z punkcie a), należy projektować w pasach rozgraniczających ulice i drogi w uzgodnieniu i na warunkach określonych przez ich administratorów. W wypadkach uzasadnionych przez względy techniczne lub inne uwarunkowania terenowe sieci można prowadzić poza pasem drogowym w uzgodnieniu z właścicielami nieruchomości,

c) ustala się wykorzystanie istniejącego uzbrojenia dla potrzeb realizacji planu.

5. Ustala się zasady przekształceń własnościowych:

a) działkę nr 191/3 oraz części działek nr 191/1 i 191/2, wchodzące w obręb terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem II ZD, należy, na podstawie odrębnych przepisów, przekazać Zarządowi Ogródków Działkowych.

b) część działki nr 192/1 zaznaczoną na rysunku planu należy, na podstawie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w odrębnym trybie planistycznym włączyć do terenu II UH.

R o z d z i a ł II

Przepisy dotyczące poszczególnych terenów objętych planem

§ 4

Dla terenu II KS ustala się:

a) Stacja paliwowa – gazowa i sklep z częściami samochodowymi. Adaptacja stacji na stację paliwową gazową i paliw płynnych.

b) Zagospodarowanie terenu i właściwości techniczno--eksploatacyjne usytuowanych na nim obiektów powinny odpowiadać wymogom przepisów odrębnych a w szczególności Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi dalekosiężne do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie. W szczególności ustala się obowiązek instalacji urządzeń zapobiegających przedostawaniu się substancji ropopochodnych do gruntu, zabezpieczenia podziemnych zbiorników paliw przed wydobywaniem się par ropy naftowej do powietrza oraz obowiązek zabezpieczania obiektów przed wybuchem i pożarem.

c) Dojazd na teren z drogi krajowej nr 12 na zasadzie prawoskrętów z wykorzystaniem istniejącego wjazdu i wyjazdu – jak zaznaczono na rysunku planu. Parkingi dla korzystających urządzić w obrębie terenu.

d) Wprowadza się służebność przejazdu na teren II UH.

e) Uzbrojenie inżynieryjne terenu jak w stanie istniejącym.

§ 5

Dla terenu II UH ustala się:

a) Teren usług handlu. Dopuszcza się adaptację istniejącej wiaty na obiekt zamknięty. Gabaryty i ilość kondygnacji dostosować do sąsiedniej zabudowy znajdującej się na terenie objętym planem oraz do przeciwnej stronie drogi nr 12.

b) Wjazd na teren z zachowaniem ustaleń § 4 pkt d.

c) Pozostałe ustalenia jak dla terenu II KS.

§ 6

Dla terenu II KSP ustala się:

Fragment istniejącego parkingu dla ogródków działkowych znajdujących się poza terenem objętym opracowaniem zmiany planu. Obowiązują ustalenia § 3 pkt 5a.

§ 7

Dla terenu II UC/KS ustala się:

a) Teren nieuciążliwych usług komercyjnych z dopuszczeniem funkcji obsługi komunikacji.

b) Dla ewentualnych usług handlu nie dopuszcza się lokalizacji obiektów o powierzchni sprzedażowej większej niż 1000 m2.

c) Dopuszcza się nadsypanie terenu, zaznaczonego szrafurą na rysunku planu – do poziomu pozostałej części terenu.

d) Teren stanowi fragment dawnego starorzecza. W projektach budynków należy uwzględnić uwarunkowania, wynikające z istnienia gruntów nasypowych w podłożu.

e) Wprowadza się obowiązek obsadzenie północno- -wschodniej granicy terenu gęstą zielenią wysoka i niską.

§ 8

Dla terenu II ZI/ZP ustala się:

Teren naturalnej zieleni w korycie dawnego starorzecza. Pastwisko z wolno stojącą zielenią wysoką (drzewa liściaste różnych gatunków). W czasie powodzi możliwość zalewu przez wody podsiąkowe Odry. Teren należy pozostawić w stanie naturalnym i prowadzić na nim gospodarkę pastwiskową.

§ 9

Dla terenu II ZI ustala się:

Skarpa ograniczająca od strony południowej ogródki działkowe, częściowo porośnięta drzewami. Ustala się obowiązek zagęszczenia zieleni wysokiej i niskiej dla zwiększenia izolacji od terenu stacji paliwowej (II KS). Dobór gatunków musi odpowiadać presji na stan atmosfery, wywieranej przez rozbudowaną stację paliwową.

R o z d z i a ł III

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 10

Do czasu realizacji planu tereny nim objęte pozostają w dotychczasowym użytkowaniu.

§ 11

Jeżeli właściciel zbywa nieruchomość, której wartość, skutkiem uchwalenia planu, wzrosła, Wójt Gminy Głogów pobiera decyzją jednorazową opłatę, równą 30% wzrostu wartości nieruchomości.

§ 12

Plan jest przepisem gminnym.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Głogów.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Przewodnicząca

Rady Gminy

Krystyna Grzegorek

Załącznik do uchwały Rady Gminy w Głogowie z dnia 28 listopada 2003 r. (poz. 479)